11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scoala in UK versus Scoala in Romania

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Lancelot, Jan 30, 2012.

1. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-a placut comentariul asta referitor la articolul despre romanii care fura locurile de munca ale englezilor:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2094103/UK-unemployment-As-British-jobless-toll-soars-bosses-recruit-thousands-Romania.html#ixzz1l1fJR08s

Ce putin pe partea de IT/programare cam are dreptate. Testele/intrebarile tehnice de la angajare mi s-au parut muuuuuult mai usoare in comparatie cu examenele date in facultate.

-thumbsup-

2. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Pentru ca a adus topi vorba de ziare si pentru ca s-a tot amintit aici despre ultimul trend romanesc in materie de bac, adica ala pe bune, unde au picat cu gramada, as spune (tot ca o parere personala), ca procentul ala dolofan de promovati dupa GCSE-uri, sau A level-uri, este tot unul nerealist. In fiecare an, dupa publicarea rezultatelor, ziarele britanice au fost pline de indoieli asupra acestui procent, s-a discutat pana la nivel inalt despre necesitatea cresterii gradului de dificultate al testelor, dat fiind numarul suspect de mare de promovati si notele obtinute.
    Deci iarasi ne da cu virgula si aici.

Una din chestiile de apreciat la sistemul englezesc insa, este atentia sporita care i se acorda unui elev ce dovedeste ca vrea sa invete. E incurajat, ajutat, se lucreaza cu el suplimentar.
    Si cred de fapt ca in tara asta scoala adevarata incepe pe masura ce sita examenelor cerne elevii. Foarte multi parasesc scoala la 16 ani si sunt destui care renunta la studii dupa colegiu. Abia atunci se pompeaza la greu informatie si abia atunci cresc in mod real cerintele, respectiv nivelul educatiei

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mi-a plăcut și:
    "If they must recruit Romanians and the like, can't they recruit ones that are already in the UK and currently taking benefits!

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1l4UrxA6k"

4. IFlip92

IFlip92 New Member

Trophy Points:
    1
    Serios? Eu in cei 2 ani care iam facut la scoala aici (clasa 10 si 11) am reusit sa iau A si B la Engleza si A la Mate si in general C sau peste la toate materiile si asta studiind tot in 2 saptamani inainte de GCSE-uri pt. ca ma plictiseam asa tare in clase ca mai trageam cate un pui de somn din cand in cand (nu de lipsa de respect, dar pur si simplu mi se faceau ploapele grele). Asta venind din Romania de la note de 5-7 la materiile "cheie". Cat despre A-Level nu ma pot exprima pe subiect pt. ca eu am ales calea mai usoara si anume BTEC National Diploma Level 3. Am zis sa aleg calea usoara si fara teste daca tot mi sa oferit. Abia acum la Uni mi se pare ca sunt iar in Romania unde se invata "pe bune". Dar chiar si asa tot e mult mai practic decat in RO ceea ce da, e de preferat si chiar imi place. Cel mai usor inveti facand nu?

Un alt lucru care ma marcat la scoala aici este ca atunci cand ai un Mock Test (traducere= simulare de test) sau orice alt fel de testare de obicei nu primesti deloc testul inapoi sa vezi ce ai gresit. Iti dau doar punctajul. Mie nu mi se pare normal pt. ca cel mai bine inveti din greselile proprii cand nu poti invata din greselile altuia.

PS: Despre afirmatiile cu adresa la gramatica mea...CV-ul meu este in Engleza si in 5 ani de stat in Anglia intradevar, romana mea sa deteriorat grav. Gasesc mult mai usor scrisul ei pe acest forum spre exemplu decat vorbitul ei pt. ca nu mai imi amintesc toate cuvintele asa prompt ca si cum ar fi prima mea limba.

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Romania are o societate bolnava (intr-o societate sanatoasa nu ar ezista posturi de genul Zero TV), iar intr-o astfel de societate nu poti sa cresti un copil sanatos.

De aceea, oricat de buna ar fi scoala din Romania... este complet sub cea din UK.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Acum,
    ca tot vb de scoala,

Ioanei, dupa cum spuneam,
    i-au venit chestiile alea de a-si alege materiile pt GCSE... -interrresti

Din motive care-mi scapa,
    doreste sa ia si Psihologie.... -interrresti

in top la Triple science, Istorie si Germana, plus obligatoriile mate si engleza.

Acu',
    eu nu vreau sa interferez cu nimic,
    dar parca sunt ingrijorat cu psihologia asta... -interrresti

ca germana nu stiu o boaba dar,
    stiu despre ce este vorba,
    pe cand aici... -plans2-

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @IFlip92

Chestia asta cu ne-datul testului inapoi e destul de nasoala, pentru ca intr-adevar inveti din greselile proprii. Inveti si ce ai gresit, inveti si ca trebuie sa fii corectat. Aici mi s-a spus de exemplu ca atunci cand un om greseste sa nu ii zic "nu e bine asta" sau "vezi ca ai gresit." Sa ii spun "this is not bad, but it would be even better if..." Da, sunt de acord cu mesajele pozitive insa parerea mea este ca e mai bine sa ii arati clar omului unde a gresit decat sa ramana cu impresia ca totul e de fapt ok si ca nu trebuie sa schimbe nimic. De aia sunt atatea cazuri de oameni care au o parere minunata despre ei insisi si daca te uiti la ce produc, sunt chestii mediocre sau proaste de-a dreptul. Cred ca se exagereaza cu politetea si in invatamant - nu ca as sti mare lucru despre invatamantul britanic, zic si eu din ce constat avand de-a face cu unii din absolventi.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Absolut de-acord.

Nu-mi place nici sistemul romanesc si nici cel de aici (poate o combinatie +ceva elemente de prin alte parti sau originale). Din acest motiv am decis sa nu fac parte din niciunul.

Consider ca felul in care lucrez in particular 'prinde', pentru ca exact pe asta imi bazez lectiile_ pe invatare din greseli (dar nu accept 'nu am stiut' pana 'nu ai incercat', recompensez efortul intai si apoi perfect...ibilitatea). De asemenea, incerc sa activez cunostintele de care-si aduc vag aminte copiii si sa 'fill in the gaps'
    Culmea, metoda asta am invatat-o nu in scoala publica de acasa, nu in UK, ci la Centrul ILC Soros din Iasi cu profesoara sufletului meu, dna Eleonora Olaru, actualmente cel mai bun Cambridge Presenter.

Cred ca-s mai bun prof decat student/elev, deoarece predau literatura unde cu greu treceam de 5-6, chiar si restante la poezia medievala, manual pe care l-am invatat de ciuda pe de rost, ca apoi sa iasa proful din sala si sa ne zica 'sa-i aprindem o lumanare' (toti am completat dupa ce a iesit cu...'la morti'?) -nu-ma-uit-

Culmea e ca aici, ridic nivelul ...in 3 saptamani de la D la B+, de la C la A si mut copiii de la Bottom Sets (clase slabe) la Top Sets (clase de elita), bineinteles cu eforturi conjugate si din partea lor si a parintilor, cel putin financiar.

Uneori ma mir si eu...apoi gasesc raspunsul...imi place ce fac, sunt motivata si-i motivez si pe ei, accesul la informatie este foarte putin, daca nu deloc, limitat.

Momentan am o d-ra la spaniola, (eu nu am facut spaniola in facultate), o invat aici cu elevii), a fost f. incantata ca ea, fiind considerata cea mai slaba din clasa, a putut explica colegilor cum e cu preteritul (trecutul) in spaniola...si asta pentru ca desi am proteste, la mine gramatica si aplicarea ei in uzul limbii e aspectul cheie. 'It pays off!' (Da rezultate!)

Nu am remuscari ca le iau banii si nici parintii, cand vad ca elevii au rezultate. Din pacate, la scoala se invata pe de rost si nu in context, iar educatia buna este nepretuita.
    'Besides', majoritatea isi permit scoli particulare sau chiar 'home schooling', asa ca...

Cred ca ideea de baza e ca as dori sa creez un sistem 'care sa-i invete pe copii sa invete', deocamdata, resursele-mi fiind limitate, nu-mi pot permite sa-l implementez la scara larga, dar...cine stie...poate la pensie -limba-

PS Eu nu dau texte. La mine totul se bazeaza pe practice- iar greseala e corectata ceva de genul:

ma école (ce se intampla cu 2 vocale? care e solutia?)- si astfel el/ea e trimis/a la prezentare/notitele din caiet, gaseste greseala si o corecteaza singur/a cu alta culoare (nu rosu, ca intimideaza, verde- ca are trecere, deci e corect)

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acum si cu literatura asta, am avut si 10 la 2 materii de literatura Victorian Literature si curs practic de literatura, dar ambele cursuri au avut un factor comun, dl. profesor Codrin Cutitaru, profesor pentru care totul avea logica, la al carui curs toata lumea venea de placere pentru ca pur si simplu avea raspuns la toate intrebarile si ne incuraja sa gandim, nu sa tocim.

Dar profesorii de literatura care au fost asa...ii numeri pe degete, si probabil te opresti la 2-3, caci nu am avut placerea sa am cursuri cu toti.

La gramatica insa lucrurile stau altfel, acolo am fost 'the teacher's pet' si in general cam toti au fost 'buni da' rai', in frunte cu d-na prof. Rodica Albu, coordonatoarea lucrarii de licenta.

Ehe...cate ar fi de spus...

Ideea e ca am lucrat ca prof liceu inca din facultate (anul 3), am avut 2 mentori f. buni si am suplinit o luna jumate la V. Alecsandri, unde sper ca eu si colega mea cu care am impartit catedra,am pus la punct gramatica copiilor care ne-au fost dati pe mana, si care erau indopati cu invatat pe de rost.Dar n-a durat prea mult si m-a costat si 2 examene, spunandu-mi-se in fata ca daca n-am fost la toate cursurile, pic, indiferent de cat stiu.
    Facusem respectivul curs cu acelasi prof, C. Francu, la fac. particulara I C Lupascu, dar nu a contat. Al 2-lea a fost literatura medievala si uite-asa am pierdut si bursa si dusa a fost...

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Atitudine tipic romaneasca.

Eu am picat examenul de Contabilitate in facultate pentru ca ... nu am fost primit in examen pentru ca am "pierdut" trei cursuri... desi cursurile nu erau "obligatorii" profesoara avea legile ei. -nervos-

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ce pacat ca topicul s-a intrerupt (materia intreruptus).

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ieri Ioana a avut la scoala prezentarile organizate de catre fiecare grup de profesori in parte pentru materiile la care copiii isi vor depune optiunile pt GCSE -uri.
    Deci mici sedinte de grup,
    in care li se explica elevilor care vor fi asteptarile/ce vor studia/chiar (la doar 13 ani) despre impactul viitor pentru un eventual job.

Partea frumoasa abia acum urmeaza insa,

copiii nu sunt inscrisi imediat ce si-au pus optiunile,
    ci vor avea loc interviuri,
    cu fiecare elev in parte , care vor trebui sa sustina de ce au ales materia respectiva (in afara desigur a celor obligatorii),
    si apoi, vor afla daca sunt sau nu, acceptati pentru a studia la specialitatea respectiva!

La Istorie deja a fost acceptata verbal de profesoara ei de istorie,
    dar, are emotii acum pentru Germana si Psihologie,

se pare ca prezentarea la psihologie i-a captivat pe multi si desigur,
    multi au optat pentru aceasta materie,

urmeaza interviurile deci, Feb/Martie!!

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri a fost sedinta cu parintii la scoala printesei mele. Din pacate nu am putut sa merg, dar a mers sotia. Ce imi place este ca aici profesorul (sau ma rog, invatatorul) sta din discuta cu fiecare parinte in parte, nu ca (pe vremuri) in Romania cand erau toti bagati gramada si in plus daca se discuta despre un copil se discuta tot in grup sa auda toata lumea ca doar copilul e proprietate publica... not.

O alta chestie care imi place aici... scoala incepe mult mai devreme. In Romania cei mai multi copii merg la scoala abia la 7 ani si multi au trecut deja de 8 ani cand invata sa citeasca. Aici au inceput sa invete sa scrie si sa citeasca de la 4 ani jumatate. A mea are acum aproape 6 ani si citeste deja foarte bine si face adunari si scaderi pana la 100.

Share This Page