6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbari recente forum

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by Oana, Mar 12, 2008.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !
    Am si eu cateva intrebari si sper sa nu deranjez pe nimeni...
    Am observat ca in ultimul timp au avut loc ceva schimbari pe site si anume
    lista din meniul din stanga s-a redus de la ultimele 10 discutii la ultimele 3...Apoi am vrut sa-mi modific unul din mesaje si am observat ca nu mai exista optiunea "edit" ceea ce iarasi mi se pare ....cel putin ciudat... Si in ultimul rand as fi vrut sa mentionez doar o parere personala : Chat-ul este mult mai greu de folosit,in varianta in care era inainte era genial : puteai sa te uiti si la ce te interesa si sa "mai tragi cu ochiul" si la ce se discuta ....Sunt aceste schimbari chiar bune ?

In fine,schimbarile sunt intotdeauna binevenite,eu vroiam doar sa spun ce ma cam enerva pe mine .In rest,toate bune si frumoase ! Felicitari ! -kiss- iss-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

De ce sa deranjezi? Pentru ca esti un "membru fidel" si pentru ca iti pasa? -eyebrows2- yebrows2-

1. meniul din partea stg a fost redus pentru ca cei mai multi membri contribuie numai la ultimele discutii si nu intra pe Forum (unde sunt toate sectiunile) si unii chiar nu stiu de existenta lui (am primit feeback pe email). Ideea este ca membrii sa acceseze toata sectiunea Forum si sa contribuie si la alte topicuri.

2. Optiunea "edit" a fost schimbata de vreo 3 sapt - o luna si este valabila 24h dupa ce topicul a fost postat, timp destul sa revii cu anumite schimbari, completari. A fost discutat acest aspect, presupun ca nu ai fost online atunci (nici o problema). Am ales aceasta optiune pentru a impidica unii membri sa revina asupra comentariilor, cele dupa devenind astfel de neinteles, inutile.

3. Chatul este groaznic, stim, cautam o versiune care sa functioneze pe toate browser-ele (si va face autorefresh). -sorry- orry-

Merci Oana, apreciez sinceritatea ta.

-staycool- taycool-

3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

In legatura cu chatul....sunt de acord cu Oana. Inainte, de fiecare daca cand intram pe forum, "salutam" si pe chat, dar imi vedeam si de trebusoara mea ca sa imi caut informatii sau sa navighez pe forum. Acum, este foarte peste mana , si de aceeasi in ultimile 2-3 luni nu am intrat deloc deloc pe chat.

Iar in ceea ce priveste "ultimile discutii", inainte era mai usor ca vedeai ultimile 10, acum ultimile 3 ... era oarecum mai simplu .... deoarece aveai "orizontul mai largit".

Iar cu optiunea EDIT, Oana, daca imi aduc eu aminte, acum 1-2 sapt Negrutxa spunea pe un posta ca se poate da EDIT, dar in maxim 24 de ore de la postarea mesajului, dupa 24 de ore nu se mai poate da. Cel putin asa imi aduc eu aminte ca a mentionat Negrutxa, si o rog sa ma corecteze daca am zis vreo prostie.

-kiss- iss-

============
    ============

Negrutxa,

Scuze de precizarile de mai sus ... am postat in acelasi timp cu tine -badteeths- adteeths-

4. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, salut!

Ma bucur ca ati deschis subiectul asta. Ma intrebam si eu de ce s-a hotarat reducerea listei ultimelor discutii. Cred ca era mai antrenant sa vezi mai multe topicuri. Am inteles acum care e ratiunea, dar, parerea mea e ca, celor care sunt mai mult sau mai putin noi aici ,le-ar veni mai usor sa acceseze informatiile...e doar o opinie...

Cel mai bun lucru e ca forumul exista si ca avem unde sa intrebam si sa raspundem! -ahaa- haa- -hi5- i5-

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,ms pt raspunsuri !
    E adevarat ca nu am fost pe faza la discutia cu "edit" valabil numai 24 de ore (poate din cauza ca ma uitam numai la cele 10 discutii recente -lol-),in cazul meu nu era nimic grav,observasem ca nu am pus o cratima unde trebuia si am vrut sa corectez,altfel nu mi-as fi dat seama ca nu mai am optiunea.
    Ma bucur ca se lucreaza la chat,ar fi super sa revina in formatul de dinainte,interactionam si noi "live" unii cu altii !

Si referitor la reducerea listei la numai 3 topic-uri mi se pare pe undeva corecta ,acum obligat-fortat citesc tot ce s-a scris in perioada in care nu am fost online,doar ca sa vad daca s-a mai scris ceva pe unde ma intereseaza in mod special.Cateodata se intampla sa descopar ca as avea comentarii de adaugat si la alte topic-uri decat la cele la care ma uitam in mod special.
    Pt Mad19 >> un sfat care la mine functioneaza ca sa nu ma uit haotic pe forum : Cand intru dau pe link-ul albastru cu "cele mai recente discutii" si dau paginile in urma pana la ora cand stiu ca am fost ultima oara,de ex eu intru in pauza de masa de la 1-3 asa ca seara dau toate paginile pana in jurul orei 3 cand am intrat ultima oara si citesc de acolo.
    La subiectele care ma intereseaza dau "open in new tab" ca sa citesc cursiv,nu pe sarite !

-hi5- i5- to all of you....

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Sau....click pe "show unread posts since last visit" /"show replies to your last posts" care sunt in partea de sus a paginii (odata intrat pe forum) langa fotografia voastra.

-kiss- iss-

7. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    -lol- ol- Acu sa ma scuzati dar eu vreau varianta cu 10discutii inapoi mie nu-mi mai vine sa intru pe forum cand vad numai 3 discutii ... -shout- hout-
    Sincer acum... -slap- lap-
    Cui ma pot plange?... Era mai usor , mai interesant, mai captivant ce sa mai zic?.... si sa stii ca prin modalitatea cu 10discutii citeam mai mult si parca eram mai interesata ...asa nici chef nu mai am..si mie imi place forumul de obicei ...nu vreau sa supar pe nimeni dar era mai ok cu 10 discutii ...
    Sorry no offence dar eu is mai directa! -badteeths- adteeths-
    -takecare- akecare- -kiss- iss-

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Sint de acord cu toate cele 3 puncte: chat, 10 ultimele discutii si edit (mi se pare corect sa am acces la ceea ce am postat oricind vreau eu, FIIND POSTUL MEU, iar acesta fiind un forum, nu un un ziar, poate vreau sa-l modific sau sa-l delete, ar trebuii sa am aceasta posibilitate).
    "don't fix it till it's broken!" se spune, nu?
    Cred ca forumul avea o dinamica mai mare acum 1 an sau mai mult, cind toate aceste "imbunatatiri" nu existau.
    Nu intotdeauna mai complicat sau mai complex sau mai "fancy" inseamna si mai bun. Ca sa nu mai vorbim de cite ori site-ul a "crash" de cind a fost "imbunatatit".

Parerea mea.

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Dan, daca tu decizi acum ca vrei sa iti stergi anumite postari la un subiect pt ca te-a deranjat ceva sau cineva si o si faci (adica le stergi), lasi in urma un set de mesaje care nu mai au sens in lipsa alor tale.

E doar un exemplu, nu ca ai face tu asta. Din pacate insa, ne-am lovit de astfel de probleme si nu pt a fi mai fancy am luat aceasta decizie, de a lasa optiunea Edit numai 24h, ci pt a evita pe viitor sa ramanem cu subiecte chelite si mesaje fara sens.

Cat despre cele mai recente discutii si reducerea lor in meniul din stanga de la 10 la 3, explicatiile s-au dat deja, la fel si modalitatile de a verifica doar ce s-a postat de la ultima voastra logare. De cele mai multe ori, apar subiecte dublura (aceleasi intrebari cu unele deja existente in forum) doar pt ca oamenii cred ca forumul inseamna doar cele 10 subiecte care apareau in meniul din stanga.

Avem un forum mare, acoperim foarte multe arii de interes, e pacat ca subiecte interesante si utile sa fie anonime doar pt ca nu se afla mereu in topul celor 10.

-staycool- taycool-

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua din nou !

Apelez si eu la voi cu rugamintea sa-mi dati si mie link-ul spre acel topic unde s-a discutat despre optiunea EDIT,se pare ca ori nu stiu unde sa caut,ori e foarte greu de gasit....Mai mare rasul dupa atatea cautari pe forum -lol- ol- Aveam alte pretentii de la mine -cmon- mon- dar nu mai am timpul suficient sa stau sa caut.

Pana una alta am vazut ca ori abia acum au aparut anunturile in meniul din stanga,ori abia acum le vad eu.Asta mi se pare o idee foarte buna,by the way.
    Se lucreaza inca la site? -scratch- cratch-

Si inca o intrebare poate stupida ... N-ar fi mai bine ca in loc sa luati utilizatorilor optiunea de a-si edita mesajele sa faceti din asta un punct in regulament si sa banati pe cei care recurg la stergerea mesajelor cand ceva nu le convine ? Ca acum doar n-o sa dati ban cand modific o cratima sau adaug o idee la mesaj,ci doar in cazuri grave cum presupun ca este cel despre care zicea Motanik mai sus.
    Mai are rost sa spun si ca prin aceasta "modificare" vor aparea mesaje de la acelasi user unul dupa altul fara sa i se mai poata spuna ceva(cum inainte se atragea atentia sa se foloseasca optiunea EDIT pentru a nu umple forumul de mesaje succesive de la acelasi user) ??

O zi buna in continuare tuturor!!!

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Oana

Cei care folositi si alte forumuri internationale probabil intelegeti mai bine rationamentul simplu referitor la optiunea "Edit". Este o hotarare definitiva.

Da, Oana, rubrica anunturi gratuite va ramane acolo si a fost implementata la sugestia lui Spin dupa ce a fost acceptata de toata echipa. -weehee-

Bineinteles ca se lucreaza mereu la website, este un organism viu intr-o continua miscare si perfectionare. Urmeaza albumul si chatul.

O zi buna si tie

P.S. Nu uitati sa treceti in revista toate articolele de pe prima pagina la Reactii, Evenimente, Oficial !

13. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa dau si io cu laleaua-n branza:
    daca sunt numai 3 topice vizibile, ma obligati sa intru pe pagina principala cu logul discutiilor, deci ma obligati sa mai pierd timp cu incarcatul paginii. Sa nu mai spun ca mi se pare cam anevoioasa trecerea prin retrospectiva si penalizeaza atentia, in conditiile in care forumul trebuie sa fie facil, easy to go through.
    Eu zic ca, din contra, 3 topice nu ajuta deloc la diversitatea logurilor si posturilor, ci se mentin pe pozitii doar ca sub o forma mai greoaie.
    Un mic project management va rog.
    Pt ca tot e spatiu sub cele 3 topice GÂRLA, de ce nu lasati ultimile 20 topice atinse (hai 30 ca creem diversitatea targetata de voi), scrieti langa cate posturi NOI s-au facut in lipsa mea, eventual cine, eventual un preview gen pop-up a primelor 30 cuvinte din post. Easy job (parerea mea).
    Ma repet: formula actuala mi se pare mai greoaie, si nu mai incita mai tare deloc sa ma intorc.

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Suhoi,

Nu cred ca trebuie sa fim asa de aspri in afirmatii. Si eu erau de aceeasi parere ca si tine vis a vis de cele "10 topicuri", discutii recente, postate pe pagina "Home" a forumului, dar, dupa ce Negrutxa a explicat, am inteles carui fapt se datoreaza aceasta schimbare; din punctul meu de vedere, acest forum este cu mult peste toate forumurile romanilor din afara patriei. Cel putin pe mine, personal, ma incanta. Iar munca pe care oamenii de aici o depun, este fantastica, si cu mana pe inima iti zic ca ii apreciez. De la fondatori, administratori, moderatori si simpli utilizatori, toti cei care pun "osul" la treaba, pentriu a ajuta pe altii.

Bineinteles ca ei se bucura cand noi criticam, pentru ca asa cum a zis Negrutxa, se lucreaza mereu la website, este un organism viu intr-o continua miscare si perfectionare., si ei tin cont de parerile noastre; numai ca nu cred ca este frumos sa facem afirmatii de genul : si nu mai incita mai tare deloc sa ma intorc. , pentru ca acesti oameni de aici fac munca voluntara, tot ca sa ne ajute pe noi. Si bineinteles, tu, ai dreptul de a alege, iar daca nu esti multumita de aceste "servicii" ca sa le zic asa chiar daca sunt gratis, ai mana libera sa iti alegi alt web site de pe care sa te informezi.

-staycool- taycool-

15. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    mai "age 23" cu mancarimi la degete daca nu scrii nimic. Explicatii am tot citit, dar imi permiti sa am propriile critici? Nu sunt mameluc...
    Singurul tau cuvant tare din toata fraza este "Nu cred", in rest nu faci decat preaslavesti echipa R-O, despre care EU nu am scris nimic. Esti absolut off-my-topic.
    EU NU II CRITIC PE EI, CI FORMA FORUMULUI. Ai vreo problema cu asta? Poate ca tu ai timp sa "mint rubbing" pe forum, dar eu nu am de chestii stufoase. Daca imi ia din timp inutil, renunt (apropos the si nu mai incita mai tare deloc sa ma intorc. ).

16. seedee

seedee New Member

Trophy Points:
    0
    well sa va zic eu de ce s'au pastrat doar ultimele 3 posturi: pentru a se genera mai multe pageview'uri fapt ce duce la un tarif mai mar ept viitoarele reclame ;)) Asta cred eu. Alta "scuza" mi se pare nefondata.

Zi buna people!

17. Anonymous

Anonymous Guest

Voi nu intelege ti ca discutia este incheiata.. decizia definitiva.. asa ca: quite(cata linguseala din partea unora -lol- ol- ,asta daca nu se supara cineva )

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou- pentru critici si sugestii, ele sunt binevenite oricand. Vom tine cont de sugestiile voastre si vom reveni cu new updates in viitorul apropiat.

-handsrubb- andsrubb-

P.S1. Apropo de mint rubbing, presupun ca stiti de "Romanian Mint Rubbing Association (RMRA) ", nu? http://www.mintrubbing.org/

P.S2. Maine e ultima zi pentru a confirma prezenta voastra la intalnirea de Sambata!

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ori e decizie definitiva, ori tineti cont de sugestiile noastre? -scratch- cratch-
    Este bine ca deciziile sa fie flexibile, cred eu, caci numai cine se adapteaza supravietuieste.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mi-ar placea ca dupa ce folosesti optiunea edit sa ai posibilitatea formatarii mesajului, a evidentierii lui. Daca se poate acest lucru, -thankyou- hankyou-

Share This Page