3.1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbarea numelui dupa casatorie cu cetatean englez

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by MargoH, Sep 19, 2014.

1. MargoH

MargoH New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Sper ca ma puteti ajuta cu niste informatii in privinta actelor necesare.

Sunt casatorita cu un cetatean englez (de 3 saptamani) si as vrea sa imi schimb numele de familie, respectiv pasaportul. Din pacate nu pot sa calatoresc in Romania pentru a legaliza si depune actele din cauza ca nu imi pot lua liber de la munca.

Cum as putea schimba pasaportul in Anglia? De ce acte am nevoie? Si cat timp dureaza procedura?

Va multumesc anticipat,
    Margo

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  3. MargoH

MargoH New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns.

Intre timp situatia s-a mai complicat.

Nu am cum sa imi schimb buletinul romanesc pentru ca nu am dovada de domiciliu in Romania. In acest caz am zis sa aplic pentru card de resedinta in UK.

Dar daca aplic pentru pasaport cu domiciliu in strainatate, atunci mi se cere "certificatul de înregistrare, emis în baza prevederilor Directivei 38/ 2004 de UKBA – sub forma “blue card” “yellow card” ÎN ORIGINAL şi copie"... Dar nu am nici blue, nici yellow card pentru ca am fost self-employed.

Am tot incercat sa sun si sa sciu la sectia consulara, dar din pacate nu am primit niciun raspuns.

Ce fac in aceasta situatie?

4. eg2329

eg2329 New Member

Trophy Points:
    0
    De ce treabuie sa va schimbati numele de familie? aici in uk nu este obligatoriu. Schimbati -va daca vrfeti numele pe documente de banca sau mortgage daca vreti, dar nu are rost sa va complicati cu pasaportul romanesc. Eu am 2 nume, chiar daca sint casatorita de 6 ani si cet britanic de 20 ani. Atita timp cit puteti sa aratati evidenta of acquired surname nu este ilegal

Share This Page