17.2 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbare permis de conducere (dilema)

Discussion in 'TEHNICA' started by motorulro, Feb 22, 2013.

1. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am fost sa schimb permisul de conducere la dvla. Am categoriile a b c ce, pe formularul d2 nu aveau trecute categoriile c+e decat c1+e. aia mi-a trecut c1+e. dupa m-am am tot intrebat-o si mi-a zis o sa evalueze permisul meu ... sau ca o sa treaca tot dupa spate pe noul permis. Voi ati mai intampinat astfel de probleme? Vi s-a trecut pe noul permis C+E ? respectiv categoria C nu C1 ?

2. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistit ca ai sa ai toate categoriile tale pe permisul de UK : A, B, B+E, B1, C, C+E, C1, C1+ E.

3. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Dar am 20 ani sper ca nu e o problema

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Nu e nici o problema varsta , doar ca o sa platesti asigurarea mai scump, si daca vrei sa te angajezi sofer o sa gasesti mai greu de munca

5. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Mie imi era frica sa nu imi ia din categorii. Momentan am vb cu cineva pt delivery pizza.

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Din cate stiu eu faza cu categoriile le pierd romani care ca nu completeaza formularul care trebuie, cei care au de la B in sus in loc de D2 completeaza D1 valabil pentru cei cu A si B.

Nu stiu daca legistlatia din uk permite ca la 20 ani sa conduci camion articulat, in Rom. la vremea mea trebuia sa am minim 21ani impliniti ca sa pot sustine si examenul pentru cat.E

De ce nu intri tu pe situ DVLA-ui iei numarul de telefon de acolo,suni si-i intrebi cum sta treaba cu varsta ?

7. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    oricum acum nu prea am ce sa mai fac decat sa astept sa vad ce imi scriu astia pe noul permis

8. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    eu am completat formular d2 ... si am fost fix la sediul DVLA

9. jeanwpp

jeanwpp New Member

Trophy Points:
    0
    Sal eu am cat be ce si din greseala am completat farmularul d1 in loc de form d2 o sa pierd categori? Ce este defacut ?te rog ajuta ma daca poti

10. blue_snowflake

blue_snowflake New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

prietena mea a fost azi la post office si a intrebat daca putem trimite in acelasi plic mare doua aplicatii pt schimbarea permisului din Ro in UK (evident fiecare aplicatie / plic mic cu taxa respectiva) si au spus ca nu se poate -nu-nu- . Ni se pare destul de aiurea din moment ce vor fi trimise inapoi la aceeasi adresa ...... e ca si cum sotul si sotia vor sa-si schimbe permisele si trebuie sa trimita plicuri diferite (taxe postale duble). A mai fost cineva in aceasta situatie? credeti ca e ok sa trimitem asa?

multumim muuuult pt ajutor

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    este foarte normal, fiecare aplicatie se trateaza separat, prin distribuirea la 2 angajati
    si daca te duci in romania sa faci buletin, pasaport si ce act vrei tu vei plati tot de 2x. poate la parcare sau daca mergi cu taxi sa platiti o singura data, la tren sau autobuz ati lua tot 2 bilete.

12. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
  13. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Asta depinde de ceea ce vrei...
    Eu unul am ales sa-mi fac un rost cam pe-aicea,prin zona..asa ca nu mi-a fost greu nici cu decizia nici cu fapta.
    Evident,care "se trage pe cur" cum zic stramosii,va pastra ori permisul,ori masina,ori asigurarea .ro..deh,bemeveul de la bunica ruleaza si pe stanga,punctele si amenzile duca-se pe adresa la garsoniera din dristor

14. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    nu-i vorba de asta man......mi-am luat masina de aici. Dar daca-mi schimb permisul nu-mi mai tin aia de la asigurari cont de vechime....se calculeaza de la 0 cica, ceea ce ar insemna inca 500 GBP in plus ptr mine.

15. andrei.zapan

andrei.zapan New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Schimbare permis de conducere suspendat in ro(dilema)

In urma cu ceva timp in Romania mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 90 de zile. Am facut contestatie iar permisul auto mi-a fost restituit pana la solutionarea cazului. Momentan sunt in Anglia unde lucrez ca sofer de camion si as dori sa stiu daca in conditiile acestea as putea schimba permisul romanesc in cel britanic. Scuze daca nu am postat unde trebuia.
    Multumesc

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca ai niste obligatii pe durata procesului de care trebuie sa tii cont, gen

Pe intreaga durata a procesului, vi se inapoiaza permisul de conducere, cu obligatia ca, in cazul respingerii contestatiei, acesta sa fie inapoiat la sediul politiei in raza careia a fost savarsita fapta sau vi se elibereaza o dovada inlocuitoare a permisului de conducere care va trebui reinnoit din 30 in 30 de zile.

17. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut ! Am o intrebare pentru cei care stiu: pentru schimbarea permisului romanesc (cat.B) cu unul britanic, se accepta permisele de format vechi sau doar cele noi (cu ferestruica aceea transparenta, etc)? Si daca nu se accepta format vechi, pot sa mi-l schimb in Romania cu unul de format nou intai, pe motiv ca vreau sa-l preschimb ulterior cu unul britanic?
    Multumesc pentru raspuns!

18. andrei.zapan

andrei.zapan New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa-l schimbi in Romania oricand si din orice motiv, e dreptul tau.

19. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc!

20. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    Se accepta si permisele vechi ! Cel putin asa era in martie cand l-am schimbat eu !

Share This Page