10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scenariul perfect

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dinu, Oct 7, 2010.

1. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara dragi forumisti.
    Citesc de ceva vreme forumul , ma interesez pe toate caile despre emigrare pentru ca vreau sa plec.
    Va rog sa ma ajutati sa construiesc scenariul pe care vreau sa il pun in aplicare.
    Eu momentan lucrez ca pompier iar sotia mea ca sef de magazin alimentar.
    Vorbesc demult despre plecare dar numai acum pot sa spun ca sunt liber sa plec.
    Vreau sa procedez in felul urmator:
    ne luam concediu de odihna
    in luna martie ,aprilie vreau sa vin in Anglia ,Londra mai exact impreuna cu sotia mea care se va inscrie ca studenta.
    am ales Londra pentru ca am cativa prieteni care cred ca ma vor gazdui pentru cateva zile sau saptamani si de ce sa nu fim seriosi toti stim ca sunt mai multe locuri de munca in Londra decat in alte parti
    dupa ce sotia mea se va inscrie la un colegiu ca studenta eu voi aplica pentru blue card ca dependent.

Pana aici e totul ok dar ce va rog eu este sa imi spuneti cum ati face voi care sunteti acolo .

Pentru ca eu am vazut ca nici o data nu da socoteala de acasa cu cea din targ.

Ce credeti ca ar trebui sa fac mai intai gen acte sau alte chestii mici,pentru ca in mare stiu ce trebuie facut.
    Cum ar fi de exemplu pasi care trebuie sa ii urmez adica 1..cont la banca 2...nino 3....

sper ca ma intelegeti.
    Am dat doar un exemplu ,cum spune-am stiu ce trebuie sa fac in MARE dar vreau sa stiu parerea voastra cum trebuie facuta problema.

Opinia voastra conteaza mult pentru mine si daca sunteti critici si daca nu.

Si era sa uit ce este mai important :

bugetul este de 1000 de lire

nu ma luati tare ca nu am bani mai multi dar nuci nu mai stau in tara sa adun ca ii cheltui si pe astia.

Ma scuzati pentru invalmaseala si greselile din post dar cred ca intelegeti despre ce vorbesc.

Multumesc celor care au avut rabdarea sa citesca ce am scris iar celor care imi raspund le voi fi vesnic recunoscator.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Usurel, sa nu ne grabim. Fii un pic mai explicit:
    1.Sotia ta doar se incrie sau chiar incepe un curs, facultate, etc.
    2.Tu ce vrei sa faci in UK? Sa te angajezi pompier, meseria ta, sau altceva?
    Te intreb acestea pentru ca sunt mai multe variante pe care puteti merge. Cea mai nerentabila financiar ar fi ca ea sa lucreze part time 20 de ore pe saptamana, si tu pompier fulltime pe blue card de dependent. Asa veti castiga foarte putini bani impreuna si cred ca nu o sa va convina. La interviu mai sunt si alte probleme, nu puteti sa va duceti din prima numai cu scrisoarea de unde va face sotia cursul. Trebuie mai multe informatii. S-ar putea sa fie mai bine ca ea sa se declare self si nu studenta. Restul sunt fleacuri: prima data va cumparati amandoi cartele gsm pay-as-you-go (pre paid) ca va cere la banca nr de telefon, cont la banca va deschideti cu buletinul si cu pasaportul pe adresa prietenilor vosti, contul PASSPORT la HSBC. Spuneti ca sunteti nou-veniti, si ca veti lucra amandoi ca self amandoi in constructii sau cleaning sau aiurea. Dupa aceea veti folosi statement-ul bancar ca dovada de adresa pentru ce acte mai faceti.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca ceva: suma de £1,000 nu este foarte mica.

Sotia ta poate gasi un curs part-time, sa zicem 2 ore / saptamana, seara, care poate fi chiar gratuit, si nu e musai sa faca un curs de un an.

Acum vorbesc din experienta proprie: pe parcursul celor aproximativ 17 luni de Yellow Card ale sotiei mele, a facut nu mai putin de 4 cursuri. Toate de limba engleza (ESOL), part-time, din care unul a fost chiar gratuit (Thanet College din Broadstairs). Pe celelalte trei a platit intre £140 si £290.

Ce este EXTREM DE IMPORTANT, este ca, dupa inceperea fiecarui curs, sa anunti printr-o scrisoare pe cei de la UKBA.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta asa este. Chiar si gratuit daca e cursul, £1000 se duc foarte repede. Dar poate va ajuta prietenii vostri, macar pe unul din voi, sa lucrati pe undeva la inceput, pana va faceti un rost.

5. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Perfect punctat valiB.

La mine este mai greu cu concediu fara plata(in armata triumfa inca comunismul si nu da semne ca ar cadea)dar sotia mea sunt sigur ca poate sa il obtina.

Sotia mea o sa se inscrie la un curs si o sa il faca ,(incercam sa gasim ceva ce vrea sa lucreze ulterior si cursul sa fie rampa de lansare)cel putin asa vrem acum,depinde mult de partea financiara.

Eu o sa incerc sa lucrez la spalatorie auto (la negru)pana cand o sa imi fac acte cat de cat dupa care voi cauta de munca ca sofer(am lucrat 2 ani pe camion ,transport international).

Sincer nu m-am gandit daca sa incerc ca si pomier .

Vreau sa lucrez ca sofer pentru ca la munca asta nu este diferenta mare intre Ro si Uk (ma refer la condus nu la acte)+ ca am avut in tara o masina a unui prieten cu volan pe dreapta si nu am dat cu mana dreapta in usa nici o data(cei care ati condus stiti despre ce vorbesc).

Multumesc Albea pentru ce mi-ai zis cu telefonul chiar nu stiam acest amanunt(sau am uitat?).

Va multumesc ca nu m-ati trimis la nu stiu ce site-uri si ca mi-ati raspuns la obiect.

6. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
  7. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu vreau sa vin acum ci la primavara .
    La spalatorie stiu ca nu cer prea multe acte,mai stiu de asemenea ca nu se plateste bine dar nu conteaza atata timp cat vine un ban (decat sa stau degeaba mai bine muncesc ceva cat de putin ).

Periculos nu zic ca nu e dar cum zice-am socoteala de acasa nu da cu cea din targ adica daca gasesc ca self e ok daca nu ...

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aha,ok! Sa te anunti inainte de a veni, poate pot sa dau o mana de ajutor.

9. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce naiba spuneau astia la antena 1 ca pleaca politistii la spalat de masini pe salariu de 1600 de lire... ce naiba? ii plateste Base sa scape de ei?

10. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB am notat.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Nu prea merge sa lucrezi la spalatorie ca self employed. Dar eu iti recomand sa cauti sa lucrezi sofer ca SE. Se plateste bine numai ca iti trebuie ceva referinte de pe unde ai mai lucrat ca sofer in Romania.

Cu munca la negru ... eu zic sa nu te bazezi pe asta. Poti foarte bine sa lucrezi la negru si sa nu se prinda nimeni ani de zile, dar la fel de bine iti poti lua o amenda cat toate zilele dupa cateva saptamani de lucru. De exemplu ... daca angajatorul este cunoscut ca lucreaza cu forta de munca la negru poate avea controale periodic. Sau este suficient sa-l reclame concurenta. Niciodata nu poti sti. Fa tot posibilul sa fii cat mai in legalitate ca "norocul" sa nu se intoarca.
    Vali, sa stii ca nu e dracul chiar asa de negru. Nu ca recomand munca la negru, dar sa stii ca pe romani nu ii vaneaza nimeni. Ba mai mult, sunt o gramada de angajatori care nu stiu prea multe amanunte despre cum e cu romanii, bulgarii si UE. Daca ai NIN te angajeaza cu contract de munca fara sa respire. Cei care sunt cu probleme sunt cei care vin din afara Europei, care, fie muncesc la negru, fie sunt hoti de beneficii. Despre romani, daca intrebi un englez oarecare iti va spune ca sunt foarte muncitori, cumsecade, si discrimineaza tiganii (roma gipsy) care datorita faptului ca se mai numesc romi, obligatoriu sunt de origine romana. Cam asta este perceptia generala. Eu lucrez la o firma de transport (taxi) unde sunt foarte bine apreciat, fara sa am yellow card. Mi-au spus ca este suficient sa fiu declarat self si sa am NIN. Si, vreau sa-ti spun, ca nu este o firma obscura de periferie cu trei soferi de zi si doi de noapte (am lucrat si la una din-asta), este o firma de top, cu clienti mari de tot, de la guvern pana la mass-media si colosi financiari din City. Aseara, de exemplu l-am avut pesager pe Richard Quest de la CNN si am facut conversatie tot drumul (30 min). Este FOARTE la curent cu ce se intampla in Romania si apreciaza romanii pe care ii cunoaste, chiar mi-a spus (confirmat) ca nu noi suntem problema emigratiei si ca se astepta ca in curand sa ne fie ridicate restrictiile de pe piata muncii in UK, pentru ca suntem mult superiori celor cu calificare similara din tari ca Portuigalia, Italia, Grecia, s.a.

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Atat de bine ma simt cand aud si vorbe de lauda pentru romani, dar din pacate lauda asta este tot de la oameni cu cap, iar politicienii care defapt vor trebui sa rezolve problemele sociale si cica sa se ridice complet restrictiile, indiferent din ce tara sunt ei (politicienii) nu sunt dintre acei oameni cu cap, ci dimpotriva. Asa ca lauda asta atat de rara nu o aude nimeni din pacate.

13. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Adi cu respect te rog sa nu deviezi de la subiect .
    Eu spre exemplu nu ma uit la politica si la stiri de vreo 4-5 luni si e asaaaaaaaaa de bine.
    Sper ca ma intelegi.
    Cunoastem toti situatia foarte bine asa ca zic sa ne vedem de ale noastre.
    Sper sa nu te superi.

14. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
  15. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum, independent de politica damboviteana, mai sunt doar ceva mai mult de 2 ani si vom uita cu totii de Blue Card, Yellow Card si altele asemanatoare.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dinu wrote:
    Pai nu vreau sa vin acum ci la primavara .
    La spalatorie stiu ca nu cer prea multe acte,mai stiu de asemenea ca nu se plateste bine dar nu conteaza atata timp cat vine un ban (decat sa stau degeaba mai bine muncesc ceva cat de putin ).

Periculos nu zic ca nu e dar cum zice-am socoteala de acasa nu da cu cea din targ adica daca gasesc ca self e ok daca nu ...

Daca mai aud de munca la negru o iau razna.
    Una-ne discreditam mai rau ca persoane si natie.
    A 2-a- platesti amenda daca esti prins-1000-5000 tu ca individ; 10000-20000 angajatorul.
    Tu ca platitor de amenda iti aranjezi si cazierul pe lunga durata (halal fost lucrator in armata cu credibilitate mai poti fi!

Pune mana si studiaza forumul ca de aia ne pierdem noi cei vechi- si cei noi care au mai multa minte precum ValiB, Valentin, Albea si cateva fete noi- timpul pe aici ca sa va fie voua celor nou-veniti mai bine!
    Rusine!

PS Sa nu mai zic ca asta e un forum public si scriind asemenea tampenii te compromiti din secunda 2.

PPS Nu mai asteptati atata mura-n-gura si va lamentati fara sa va informati. Informatia este peste tot, lenea e insa cucoana mare!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    albea wrote:
    ValiB wrote:
    Nu prea merge sa lucrezi la spalatorie ca self employed. Dar eu iti recomand sa cauti sa lucrezi sofer ca SE. Se plateste bine numai ca iti trebuie ceva referinte de pe unde ai mai lucrat ca sofer in Romania.

Cu munca la negru ... eu zic sa nu te bazezi pe asta. Poti foarte bine sa lucrezi la negru si sa nu se prinda nimeni ani de zile, dar la fel de bine iti poti lua o amenda cat toate zilele dupa cateva saptamani de lucru. De exemplu ... daca angajatorul este cunoscut ca lucreaza cu forta de munca la negru poate avea controale periodic. Sau este suficient sa-l reclame concurenta. Niciodata nu poti sti. Fa tot posibilul sa fii cat mai in legalitate ca norocul sa nu se intoarca.
    Vali, sa stii ca nu e dracul chiar asa de negru. Nu ca recomand munca la negru, dar sa stii ca pe romani nu ii vaneaza nimeni. Ba mai mult, sunt o gramada de angajatori care nu stiu prea multe amanunte despre cum e cu romanii, bulgarii si UE. Daca ai NIN te angajeaza cu contract de munca fara sa respire. Cei care sunt cu probleme sunt cei care vin din afara Europei, care, fie muncesc la negru, fie sunt hoti de beneficii. Despre romani, daca intrebi un englez oarecare iti va spune ca sunt foarte muncitori, cumsecade, si discrimineaza tiganii (roma gipsy) care datorita faptului ca se mai numesc romi, obligatoriu sunt de origine romana. Cam asta este perceptia generala. Eu lucrez la o firma de transport (taxi) unde sunt foarte bine apreciat, fara sa am yellow card. Mi-au spus ca este suficient sa fiu declarat self si sa am NIN. Si, vreau sa-ti spun, ca nu este o firma obscura de periferie cu trei soferi de zi si doi de noapte (am lucrat si la una din-asta), este o firma de top, cu clienti mari de tot, de la guvern pana la mass-media si colosi financiari din City. Aseara, de exemplu l-am avut pesager pe Richard Quest de la CNN si am facut conversatie tot drumul (30 min). Este FOARTE la curent cu ce se intampla in Romania si apreciaza romanii pe care ii cunoaste, chiar mi-a spus (confirmat) ca nu noi suntem problema emigratiei si ca se astepta ca in curand sa ne fie ridicate restrictiile de pe piata muncii in UK, pentru ca suntem mult superiori celor cu calificare similara din tari ca Portuigalia, Italia, Grecia, s.a.

Nu sunt de acord. Exista consecinte drastice si pt. noi- ca nu le vezi tu pe strada e altceva. Eu insa am acces la altfel de info.
    Va rog nu dezinformati si nu incurajati munca la negru. Reprezentatii Home Office pot fi pe forum in acest moment, daca altfel nu va pot convinge ca faceti tampenii!

Cu cat mai multe 'greseli' de acest gen, cu atat mai multe bile negre pt. noi ca natie.Implicit si intarzierea ridicarii restrictiilor!

18. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebeca .Eu sincer nu vreau sa lucrez la negru dar stiu ce se intampla la fata locului de la prieteni care au fost acolo.
    Clar as prefera sa muncesc legal.Munca la negru nu este optiunea mea ci este oferita de cei care au spalatorii auto.
    Eu voi incerca sa lucrez cat mai legal posibil.

19. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri

Share This Page