12.2 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SCAM SAU REAL?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ana_matei, Sep 11, 2011.

1. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Va rog, am nevoie si eu de o parere din partea celor ce sunt Au pair si stiu ceva despre asta. Eu si prietenul meu vrem sa plecam ca si cuplu de Au pair...am gasit o familie care ne accepta pe amandoi, eu ca Au pair si prietenul meu ca sofer(ea este dentist, sotul ei lucreaza in marina si zic ei ca au si un magazin de electronice si ar putea sa il angajeze pe el acolo).Totul bine pana aici numai ca ne ofera niste salarii foarte...foarte bune ("i will being
    paying you 2000pounds per 4 weeks and pocket money 200pounds ,whiles
    Cristi i will also paying him 1500pounds per 4 weeks and pocket Money
    200pounds").Credeti ca este posibil asa ceva, sau este o frauda,un scam. Mentionez ca ei nu ne cer nici un ban in schimb mi-au dat o adresa a unui avocat sa inchei un contract in legatura cu asta!Multumesc! -nu-stiu-

2. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    2000 + 1500 lire salarii cumulate + 400 bani de buzunar zici ?

Suna mult! Dar apoi vad cat castiga un dentist pe la ei si un ofiter in marina (armata)...
    Deci...

Daca fac si contract... si e totul OK, atunci, din primul salar, sa mergeti la prima biserica si sa aprindeti o cutie de lumanari !

3. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    se pare ca este un scam in primul rand ca si aupair nu se plateste slar doar bani de buzunar deci un mare semn de intrebare, normal ca nu au cerut nici un ban altfel iti dai seama ca este un scam, in schimb vei contacta avocatul care iti va cere bani de contract,bine inteles, si te vei trezi cu bani aruncati pe ce? si cum sa il angajeze pe el la magazin? el nu are drept de munca.
    Pentru mine suna foarte suspicios, ce iti propun mergi mai departe pana ajungi sa fi intrebata sa platesti, daca e totul gratis nu te costa sa incerci
    Succes

4. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru sfaturi...cred ca o sa contactez avocatul si sa vad ce urmeaza! Ar fi bomba sa fie adevarat totul -dans-

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    E PREA FRUMOS SA FIE ADEVARAT DAI UN GOOGLE CU DATELE AVOCATULUI IN PRIMUL RAND SA VEZI DACA EXISTA INAINTE SA-L CONTACTEZI, MAI ALES DACA AI COMPANIA LA CARE LUCREAZA, ASTA TE VA AJUTA INAINTE DE A CHELTUII BANI PE TELEFOANE, SI DACA SUNI FOLOSESTE UN NUMAR ASCUNS DOAR DE A PREVENII TELEFOANE ULTERIOARE DE OFERTE CARE SUNT TENTANTE.
    DACA ESTE UN SCAM EI SE FOLOSESC DE PERSOANELE CARE SUNT IN CAUTARE DE UN LOC DE MUNCA IN STRAINATATE SI SUNT CEI MAI VULNERABILI DE A CADEA IN CAPCANE DE GENUL ASTA

6. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Familia aceasta mi-a dat doar adresa lui de email(barristerwilliams.co.uk@ballia.com) si mi-a zis sa ii spun ca sunt din partea lor. Cand am dat pe google un search dupa numele avocatului mi-au aparut multe pagini pe care scria SCAM!!!Cred ca numele acela e foarte des folosit in scamuri...acum ce pot sa fac?In emailul familiei totul suna asa de bine -plans-

7. openminded

openminded New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, stai linistita si nu fa nici un demers fiindca e in detrimentul banilor tai...as vrea sa ai atitia ani de viata cite propuneri am avut eu aici sa fac una si alta...tot asa, la acest gen. Sunt multi bai ca si plata lunara, au ei destui oameni aici care ai pot angaja, nu trebuie sa vii tu din Romania...urmareste anunturile pe Gumtree numai sa vezi citi scameri sunt...aia care nu dau contact pe telefon si alte chestii verificabile..castele in Franta si altele..
    Parerea mea personala este sa nu investesti nimic in asta, nici macar un telefon....ai sa-ti aduci aminte de mine daca nu vei face asa...practic e treaba ta dealtfel.

Cu stima,
    Cornelius.

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    ai vazut google face minuni uneori eu zic sa uiti de asta
    imi pare rau ca esti dezamagita dar imi pare bine ca ai intrat poe forum si nu ai intrat n jocul lor mizerabil

9. openminded

openminded New Member

Trophy Points:
    0
    Da, asa este...eu sincer am muscat-o de citeva ori si de aia am experienta celor intimplate, evident fara repercursiuni financiare dar citeva telefoane am dat...:))

10. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Intradevar, familia asta mi-a dat un numar de telefon la care sa ii contactez dar cand am verificat numarul asta pe google nu mi-a aparut nimic si nici dupa numele familiei(magrate and tonny magdabush) nu apare nimic...mi s-a parut mie suspect inca de la inceput, mai ales ca desi am insistat sa vorbim pe skype ei nu pomeneau nimic in emailurile lor despre treaba asta...si cel mai ciudat era faptul ca eu nu stiu cum de m-au gasit,am insistat sa imi zica pe ce site au profilul dar nu mi-au raspuns...deci o mare pierdere de vreme... -plans-

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    mare grija pe viitor si bineanteles ca nu sunteti nici primii nici ultimii care o sa aveti astfel de contacte, inportant este sa ganditi si sa va informati inainte de a face un pas, nu vreau sa aud de voi ca sunteti pe nu stiuce aeroport si nu a venit nimeni dupa voi cazurile cele mai frecvente.
    Multa bafta si sper sa reusiti

12. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc din nou...banuiam ca este scam -nu-stiu- ...cred ca aveam nevoie sa imi zica cineva asta(totusi suna atat de bine)!Deci continui cu cautarea... -trist-

13. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai bine este sa te informezi sa ceri pareri si asa nu ajungi sa iti pierzi speranta si bani si timp.
    Spor la cautari si vei mai avea astfel de mesaje dar doar ignorale e tot ce poti face. ei folosesc diferite adrese de email si nume asa ca tot ce suna similar doar ignora nu exista asa ceva pt au pair

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: SCAM SAU SCAM?

Hehe, ce scam ieftin. Cand vreodata pe lumea asta un au-pair va primi o asemenea oferta?

Mergand pe un rationament simmplu, hai sa presupunem ca intr-adevar "dentista si ofiterul" au o caruta de bani si au nevoie sa angajeze pe cineva.

Pai la salariul asta oare nu gasesc ei pe cineva aici in Anglia, cineva a carui istorie poate fi verificata, referinte de nota 10, English native speaker, selectat dupa un interviu riguros?

Deci in titlu ar trebui sa scrie "Scam sau scam" -ras2-

15. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0

Haha, ce scam ieftin! Eu am fost in trecut au-pair la o familie de bogatani, si primeam £80 pe saptamana, asta in 2006, acum echivalentul ar fi vreo £100 si ceva.
    Eu lucrez in serviciile publice acum de 2 ani, si nici eu nu am £1500 in mana pe luna, haha, cum ar putea un au-pair sa primeasca £2000? Lol..

Plus ca engleza din citatele date, din e-mail, este foarte proasta...

Sper sa nu puna multi botul la porcariile astea! -nuuu-

16. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16

Chiar zilele astea am primit si eu o oferta destul de bunicica si cat se poate de reala, numai ca, eu cum sunt mai sceptica din fire am dat un search pe Google si, ca sa vezi, domn` era un mare scammer. Numai ca era fff. priceput. Am descoperit ca era de fapt de pe undeva din Nigeria.

Off, ca am sters pmesajul ca voiam sa vi-l pun si voua sa-l vedeti in caz ca va treziti cu acest mesaj.

Din cate am inteles isi tot schimba numele insa, mesajul ar fi acelasi...

Cand mi-a dat mie mesaj s-a recomandat ca Hudson sau Michael Powell... nu mai tin minte exact.

17. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16

Apropo, ca tot era vorba de scam, uitati aici inca un exemplar.
    De data asta am zis sa postez aici inainte de a sterge mesajul ca in cazul in care cineva primeste scrisoarea asta, sa nu ii dea crezare.

So...

Share This Page