11.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sarbatorile Pascale

Discussion in 'Traditii' started by nicole24, Apr 2, 2008.

1. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

Intrucat se apropie cu pasi repezi si Pastele Ortodox, m-am gandit ca poate veti sa impartasiti cu noi ce faceti anul acesta de Paste:

-petreceti Pastele in Romania
    -petreceti pastele aici in UK alaturi de familia din Romania
    -pregatiti bucate traditionale gen cozonaci si oua rosii, miel, drob de miel
    -ati solicitat angajatorului zi libera in Vinerea Mare(Good Friday) si a doua zi de Paste(Easter Monday)?

Nu ezitati sa ne spuneti gandurile si planurile voastre pentru aceasta perioada, dati liber discutiilor!

-relaxsun- elaxsun-

2. ramona31

ramona31 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello! -hello- ello-
    Noi petrecem Pastele aici,in U.K ,si avem de gand sa facem oua rosii si cozonac,drob si alte preparate...nu stiu,prea complicat!Probabil ca o sa mergem la biserica ,la Mirfield.
    In privinta zilei libere ,eu am de gand sa cer o zi libera pt. luni ,a doua zi de Paste,o sa vad ce raspuns primesc. -takecare- akecare-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    De unde luati vopsea pt oua? Or aduce la magazinele romanesti?

Si noi o sa fim aici. Daca e frumos afara, o sa vizitam ceva, un oras, un castel... Cat despre libere, nici gand, mergem la munca.

4. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Noi o sa stam aici si ca de obicei o sa fac cozonaci, oua rosii si alte bunatati.

Vopsea de oua rosii o sa-mi trimita mama soacra. Chiar am vorbit cu ea aseara sa-mi trimita intr-un plic prin posta 3 pliculete. Sper s-ajunga!

Libere nu o sa cer ca atat vineri cat si luni o sa lucrez program scurt(pana la 12) si mai mult deranjul. Insa, probabil sotul meu o sa ceara liber pentru luni.

Sa dea Domnul sa fie cald si frumos caci avem ce face si pe unde merge!

-inthesun- nthesun-

5. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    motanika muah -kiss- iss- bine ca ai scris de vopsesa, ca tre sa-i reamintesc mamei sa-mi trimita prin posta
    de gatit o sa fac miel .... si poate niste sarmalute si salata boef -dance- ance-

6. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Vopsea de oua s epoate gasi la magazinele turcesti. Au o gama destul de bogata de culori -badteeths- adteeths-

7. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea mea este de unde luam lumina, la ce biserca merge in Nopatea de Inviere.

Am mers la biserica romaneasca acum cativa ani, dar sa fiu sincer era ffff foarte aglomerat plus multi tigani care beeau in fata bisericii, ma rog am trecut si peste asta ca nu-i asta motivul pentru care mergi la biserica, dar sunt si alte biserici ortodoxe, am mai fost la o biserica ruseasca undeva in Knightsbridge, insa cel mai mult mi-a placut la biserica greceasca din bayswater.
    Dar as vrea sa aud "Hristos a Inviat" in romaneste si slujba in romaneste!

Vopsea de oua am vazut si la magazinele poloneze!

Sarbatori fericite!

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit vopsea pt oua la magazinul romanesc La Dumitrescu. -handsrubb- andsrubb-

Share This Page