24.3 C
London
Thursday, May 25, 2017
£1 = 5.26RON / €1.16 / $1.30

Sanse la apprenticeship

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by akolin, Nov 23, 2015.

1. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Am 18 ani, am luat bac-ul anul asta la un liceu de informatica(cu note bune) si am intrat la o facultate la buget (tot de informatica) la care vreau sa renunt.
    Intrebare: am vreo sansa sa fac un apprenticeship in Anglia in situatia mea? Tin sa mentionez ca pot sa ma prezint la un eventual interviu, stau intr-un oras cu aeroport, e un zbor de 3-4 ore. Problema e : ii pasa cuiva de aplicatia unui roman sau e pe sistemul tot ce e aplicatie de la non-uk merge la cos?
    Eu deja am aplicat la vreo cateva zeci de apprenticeship-uri. -nu-ma-uit- De vineri numai asta fac, non-stop completez formulare si raspund la intrebari.
    Insa am inceput sa ma intreb daca are rost sau nu. Si problema majora e ca nu stiu unde sa caut sau cu cine sa vorbesc cu cineva care sa fi trecut printr-o situatie asemanatoare.

Oricine e din Anglia, in special Londra, si are tangente cu apprenticeship-urile(nu neaparat situatia mea), il rog sa-mi raspunda la niste intrebari:
    -sunt deschise aceste apprenticeship-uri si pentru oameni care nu stau in prezent in uk ? NU MA REFER DPDV LEGAL, asta stiu, CI PRACTIC, IN REALITATE.
    -se bate multa lume pe apprenticeship-urile astea ?
    -in cazul in care un cetatean care nu e in UK e 100% match pentru un apprenticeship, o sa-i ofere vreo firma support pentru a se reloca in uk, sau o sa se duca la imediat urmatorul cel mai potrivit englez pentru post ?

Multumesc anticipat, numai bine.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    din ce scrie aici trebuie sa indeplinesti niste conditii https://www.gov.uk/apprenticeships-guideWho can apply
    You can apply for an apprenticeship while you’re still at school. To start one, you’ll need to be:
    16 or over
    living in England
    not in full-time education

un alt lucru la care trebuie sa te gandesti e plata, de doar £3.30 per hour... cum te intretii, cum platesti chirie samd?!
    The current minimum wage rate for an apprentice is £3.30 per hour.

Studiaza mai intai problema in detaliu. Iar sfatul meu ar fi sa termini facultatea...

3. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic sa studiezi tu mai bine problema si sa raspunzi la o intrebare daca stii despre ce e vorba, daca nu sa treci mai departe si sa-i lasi pe altii.
    Pe site scrie foarte clar ca cerintele variaza de la un apprenticeship la altul, iar sa caut pe google stiu si eu.
    Unii cer sa stai in Anglia, altii doar spun ca trebuie sa ai drept de munca in Anglia si sa te poti prezenta la un eventual interviu, apoi la job in caz ca e sa fie.
    Plata nu e 3,30 de lire pe ora, aia e plata minima, nu ai logica. ai scris in romana : plata e, si mai jos in engleza: plata MINIMA e ... e o diferenta intre plata si plata minima. Plata poate fi MINIMUM 3,30, maximum..cat vrea angajatorul. Da, multi platesc foarte putin (100 de lire pana in 200 majoritatea, pe saptamana), dar cele care sunt de la 250/pw in sus mi se par platite decent, ca e un singur om, si e un job la care inveti foarte multe, nu e permanent, e un contract pe 1,2, maximum 3 ani. Nu vreau sa strang de pensie, vreau sa invat, sa fac experienta, o calificare, si in acelasi timp sa am ce manca/unde dormi/invata. NImic mai mult. Dupa ce termin apprenticeshipul o sa am asteptari salariale mai mari.

Si daca te intrebi de ce am facut atata scandal pe subiect, ca tu doar vrei sa ajuti si etc., gandeste-te ca mai sunt si altii care ajung de pe google pe subiectul asta, si citesc informatiile tale eronate, scrise in bataie de joc de cineva care habar n-are despre ce e vorba, care nici nu raspunde la intrebarea mea initiala, aruncand si un "te sfatuiesc sa mergi la facultate", de parca m-ar interesa pe mine sfaturile unui strain de pe un forum, care nici nu sunt la subiect, ci total in opozitie cu subiectul....
    Astept postari de la oameni MAI INFORMATI decat mine. Sau sa ia legatura cu mine cine are planuri de a merge in UK pt apprenticeship.
    Bine ca stiu despre ce e vorba, ca daca nu gandeste-te cat rau mi-ai fi facut mie/altora care citeau postarea si isi pierdeau visele pentru ce ? un om care scrie ceva pe un forum in bataie de joc, cand e vorba de viitorul cuiva. rusine. gandeste-te inainte sa scrii o chestie care poate afecta vietile unor oameni. daca vrei sa postezi in bataie de joc intra pe un forum de distractie, de jocuri, nu de cariere.

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    mai baiatule tu iti meriti soarta, sincer. mult succes la cautare de locuri pt ucenicie pe salariu de £250 pw. LOL. Tare! -ras2-

5. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt zeci, daca nu chiar sute, numai in Londra cu salariu de 250pw sau mai mare. Sunt si cu 300, si cu 400.
    Spre deosebire de tine eu vorbesc in cunostinta de cauza intrucat am aplicat la astfel de job-uri. Pe site-ul guvernului (https://www.gov.uk/apply-apprenticeship), deci nu tepe sau mai stiu eu ce.
    Imi pare deja rau ca am postat pe forumul asta. Aparent sunt blestemat ca m-am nascut in asa o tara de cacat, si daca nu vreau sa ma fac culegator de capsuni sau sa lucrez pe tir, sunt ori nebun, ori sfatuit sa-mi termin facultatea. -bravo-
    Romani de cacat. -ras2-

6. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Faculta nu isi are rostul ca nu prea e recunoscuta aici... cazuri concrete la mine unde lucrez (2 mastere ) si sunt cleaners si pickers. .

Sent from my GT-I9195I using Tapatalk

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai depinde si de facultate, si de absolventi -wow-

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu citesti ce vrei, eu iti spun cam cum se vad lucrurile prin ochii celor de aici... daca nu ai deja domiciliu in uk slabe sanse.
    noroc ca aflu si eu cum e cu plata minima ca zau asa nu stiam -nu-ma-uit-
    ideea era sa intelegi ca sunt sume foarte mici platite, care nu prea acopera cheltuilelile. vezi intai cat e chiria, transportul, costul vietii in general si o sa intelegi. mai ales daca discutam de londra unde sunt pestii aia mari care ii vanezi tu. si mai tine cont ca peste anumite paliere de venituri mai apar si taxe / national insurance.

raman la parerea mea sa incerci sa termini facultatea si nu sa te vaiti atata... nu te ajuta si nu impresioneaza pe nimeni.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Problema e : ii pasa cuiva de aplicatia unui roman sau e pe sistemul tot ce e aplicatie de la non-uk merge la cos?

Meseriasule,
    daca esti asa de bun si stii toate alea, de ce nu stii raspunsul la intrebarea asta?
    Scoate-ti degetu din cur sa te mai dezumfli nitel.
    Apoi respira pe nas, si dati singur un sut exact acolo de unde ai scos degetu.
    Vei fi OK.

10. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand nu ma vait si nu vreau sa impresionez ci doar reactionez la unele lucruri care mi se par de prost gust, cum ar fi comentarea pe langa subiect sau poate reaua vointa.
    Si pentru ca nu m-am facut inteles: NU POT SA TERMIN FACULTATEA. NU E O OPTIUNE. Si nu depinde de mine. Si mie mi-ar place sa stau toata ziua la bere si sa fiu stundet, nu sa duc cafeaua printr-un birou in uk sa am ce manca, dar asta e viata.
    Eu in UK tot voi ajunge, fie prin apprenticeship sau prin alte metodede mai neconvetioale (poate sa fac couch surfing pana imi gasesc ceva de munca local, din usa in usa).
    Oricum, mi se pare fascinant cum sar unii sa arunce cu pietre fara sa stie despre ce e vorba. Romanii din strainatate ar trebui sa fie mult mai supportive cu cineva care vrea sa plece, ca stiu cum e, nimeni nu pleaca de nebun, ci de nevoie. Ce crezi ca m-am trezit intr-o dimineata cu pitici pe creier ca vreau sa plec in UK ? Zi-mi si mie un loc de munca in Romania care sa-ti asigure casa si masa pentru un pusti de 18 ani ????????? Despre ce vorbim ????
    Am specializari si cunostinte in IT, am un internship si cativa ani de experienta ca freelancer in doua domenii total diferite, am bac-ul luat la mate-info cu nota foarte buna, nu la stiinte sociale, ceva o sa-mi gasesc de facut. In Romania nu-mi da nimeni mai mult de 8 milioane, toti zic ca trebuie sa fac un internship. Cu ce traiesc in perioada internship-ului?
    Oricum, mersi mult de sfaturi, romanul ca de obicei sare in ajutor..l -ras2-

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ai sa citesti inca o data, minim, cum fctioneaza apprenticeships-urile la astia ai sa intelegi de ce nu te cheama nimeni sa prestezi. Dar urmeaza sfaturile Dromaderului ca sunt f bune. :)

12. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    De unde stii tu ***** ca nu ma cheama nimeni? Ai glob de cristal ? -ras2-
    Apropos, ****, forma adecvata pentru felul cum ai folosit tu cuvantul "minim" (la forma adverbiala) este minimum. Folosesti minim cand e la forma adjectivala, adica cand ai un substantiv. Asadar: scor minim, valoare minima, atributii minime etc. - vezi, sta langa substantiv(adjectiv). Ai voie sa bei maximum 2 L de.. / Trebuie sa faci minimum .../ Ai nevoie de maximum.../ Daca ai sa citesti minimum de n ori..... - vezi, sta langa verb(adverb). Hai, ca nu e greu, incearca. -nu-ma-uit-

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    manelele ie veata mea!

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Akolin, ucenicia e o forma excelenta de progres profesional cand circumstantele nu permit materializarea prin alte variante. Singura problema e ca vei avea nevoie de ceva bani ptr a te putea intretine pe durata uceniciei, deci iti va trebui un extra job… dar asta nu cred ca e o problema.

Vino in UK, ia NINO si dupa asta cred ca nu vei avea problema cu aplicatiile… apprenticeship-ul e ptr cei care deja exista in sistem in UK…

Te vad educat peste media superioara a celor care pretind ca au bac-ul… exista o apetenta crasa pe forumul de fata ptr a trage lumea de barnet… scopul e sa-ti cada itarii sa ramai in Kuru gol… astel, existe divestisment …

nu te lasa tras de sireturi, ptr ca risti sa-ti pierzi echilibrul…

15. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    akolin, eu te sfatuiesc sa vii linistit la Londra, piata de desfacere este din belsug pentru aptitudinile tale... Am auzit ca Dirty-Talk-ul se plateste foarte bine...in sesiuni private...iar la varsta ta atat de frageda...sigur gasesti rapid de muinca...

16. catalin_dretcanu

catalin_dretcanu New Member

Trophy Points:
    0
    La programele de ucenicie angajatorul ia niste stimulente de la stat pt ucenic. Cum poti tu sa obtii un loc de ucenic fara sa fii in sistem? Greu!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

17. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    Primul raspuns decent. Multumesc frumos. Nu mai aveam speranta.
    Daca aveam aptitudini pentru piata de desfacere nu dadeam lectii de limba romana unui om cu 10-20-whatever de ani mai mare ca mine. -ras2-
    Imi pare rau, dar daca gresesti trebuie sa inghiti(sau sa sugi, dupa preferinte) si sa accepti sa te faca cineva idiot sau imbecil. Nu e ca si cum as striga pe strada dupa cineva ca e imebecil. I-am dat quote, i-am zis ca e imbecil si i-am demonstrat in conformitatea cu realitatea de ce e imbecil.
    Acuma sigur, tu de exemplu faci atac la persoana fara sa aduci argumente. Te rog eu, nu mai adu gesturi din astea de bodega in civilizatie. Daca vrei sa ma faci prost trebuie sa-mi si argumentezi si n-am nimic impotriva.
    Pana la urma sub-forumul e student in uk, si ma indoiesc ca vreounul dintre voi doi are mai mult de o scoala profesionala facuta pe vremea lui ceasca. -ras2-

18. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    akolin, cu atitudinea ta nu cred ca ajungi mai departe de Ungaria...in drumul tau spre UK. Prietenii stiu de ce.
    Si daca ajungi aici, sa presupunem, sa nu te mire daca vei fi evitat de cei din jurul tau (orice natie ar fi ei), viata ta sociala tinzand spre Zero/Null/canch... Deasemenea, prietenii stiu de ce...
    Iar daca m-am exprimat gresit sau am incalcat vre-o regula gramaticala, te rog sa ma scuzi, "lu' mine nu trrbuieşte şcoalã, eu are bani, m'cați-aş...", tu fiind intruchiparea exacta a motivului pentru care eu, cateodata, intorc capul...cand aud romani.
    Prietenii stiu de ce.

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu initial te-am admirat, te-ai prezentat f frumos Am 18 ani, am luat bac-ul anul asta la un liceu de informatica(cu note bune) si am intrat la o facultate la buget (tot de informatica) pana cand ai inceput putin sa derapezi la care vreau sa renunt.

Dar apoi ai luat-o rau de tot pe miriste...
    Asta in conditiile in care tocmai asta iti spuneam - pe langa ce vezi tu pe nu stiu ce site, trebuie sa tii cont de costuri cu cazarea, transportul samd

revenind la solicitarile tale gen
    In primul rand angajatorii nu prea asigura cazare si masa, cu ceva exceptii de prin domeniul hotelier samd. deci din start niste asteptari cam mari si o profunda lipsa de cunoastere a pietei muncii.
    Cu ceva timp in urma am vazut niste reportaje la TV (Digi24 / Moise Guran http://www.biziday.ro/2015/10/18/clubul ... fesionala/) tocmai despre niste baieti care faceau ceva in genul asta, in ro, pe baza unor programe oferite de angajatori locali. ce-ar fi sa incerci si tu?!

oricum primul lucru ar fi sa te controlezi la limbaj, nu prea ajuta asa aplomb...

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Urata generatie ia nastere in Romania .

Cum de nu este banat acest individ ?

Share This Page