11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Salutare!

Observ ca incep sa apara tot mai multe firme care ofera sandwich courses si programe de cursuri si work placement. Oferta din cate am vazut eu se ridica de la 900 la 1500 lire in functie de felul programului. Intrebarile mele este pt cei care au plecat deja prin aceste firme romanesti. Sunteti multumiti? Care sunt firmele, costurile acestora si cat a durat pana ati plecat? Eu sunt inca in cautarea unui astfel de program si opiniile voastre ar fi de foarte mare ajutor pt ca nu cunosc pe nimeni in aceasta situatie! Multumesc mult!

2. dan3529

dan3529 New Member

Trophy Points:
    0
    ai de grija ca o sa iti ia bani si nu o sa ai nimic

3. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Pai tocmai acesta era si scopul postului meu....sa verific aceste firme ( o parte din ele sunt cunoscute, o parte nu, multe fiind din vestul tarii) daca nu intreb pe cei are au apelat la ele?? Daca nu e asta cea mai buna metoda de plecare atunci care e ? E de datoria mea sa-i intreb pe cei care au mai multa experienta! -help-

4. robby79

robby79 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,aceeasi rugaminte o am si eu,niste recomandari de firme de la cei care au reusit sa plece ,pt a urma cursuri sandwich si au fost multumiti de alegerea facuta.Mde-Ego din Timisoara va spune ceva.Ei se lauda ca au tot trimis tineri in U.K.
    Multumesc mult si astept orice sugestie.

5. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Timpul trece repede...in Ianuarie termin cursul sandwich prin care am venit si am sa revin in tara...intrebarea mea este:

Avand yellow card,NIN...ma pot intoarce sa muncesc?(sa presupunem ca stau acasa 1 luna)
    Cat este valabil acest yellow card?1 an?Dupa 1 an pot aplica ptr.blue card?

Va multumes.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Daca in baza yellow-cardului ai lucrat 12 luni fara intrerupere(vacanta nu este intrerupere), atunci poti aplica pentru registration(blue) certificate.

Poti citi si topicul Totul despre BR1. Poate te ajuta cumva.

Numai bine.

7. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Problema este in felul urmator:

Am venit prin curs sandwich ptr.37 saptamani(3 scoala si 34 munca) adica aprox.9 luni.
    In Ianuarie termin programul,merg acasa(1 luna) dar vreau sa ma intorc sa muncesc la acelasi hotel unde sunt acum(am vb.cu patronul si are nevoie de personal si de mine).

Imtrebarea mea este: pot munci in continuare in baza acestui yellow card?Este inca valabil chiar daca am terminat cursul?Pe el nu vad nici o data de expirare...

Multumesc mult.

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa terminarea cursului, ai dreptul sa mai muncesti 4 luni!!
    Odata ce ai lucrat primele 12 luni (fara intrurupere in angajare mai mare de 30 de zile - mare grija) aplica ptr Blue Registration Certificate si apoi nu mai ai nici un fel de restrictii in UK!!
    Bafta!!

9. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult de raspuns.
    Cele 3 saptamani de scoala(2 la inceput si una la sfarsit)se iau in considerare?Sau se calculeaza decand am ajuns la angajator?
    La 8 luni de munca,cate zile de concediu am dreptul?Cat sunt platit ptr.aceste zile?
    Va multumesc.

10. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Mr. Symbol,
    Cele 3 sapt de scoala nu se iau in considerare cand aplici pt blue certif...aia de la HO nici macar nu stiu cat timp studiezi tu...se ia in considerare doar timpul in care esti prezent pe piata muncii
    Iar daca vrei sa pleci acasa si apoi sa te intorci dupa 1 luna si sa lucrezi la acelasi angajator in baza yellow certif, poti, dar nu mai mult de 20 ore pe sapt, insa n o sa mai poti aplica pt blue certif..

11. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt venit printr-un curs sandwich si nu prea stiu ce sa fac sincer...
    Angajatorul e un idiot si ma uraste pentru ca vorbesc engleza foarte bine si ii raspund mereu la provocari...
    Nu stiu ce sa fac la sfarsitul cursului...
    Sa ma duc inapoi la colegiu sa fac saptamana aia si dupa aia sa ma intorc la angajator sa muncesc in continuare 3-4 luni?
    Si dupa aia daca aplic pentru Blue Card o sa pot munci in IT?
    Ca de fapt eu am calificare in IT...
    Se poate un sfat va rog?
    Multam mult!

12. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    OctavianF, daca esti detinator de blue card ai dreptul sa muncesti in orice domeniu vrei, cat vrei si cand vrei tu...
    Eu ti as recomenda sa mergi ultima sapt la scoala...iti iei si tu un paid holiday...ca sa termini programul in care esti iar apoi dupa cele 3-4 luni sa poti aplica pt blue card
    Si in legatura cu angajatorul, lasa l in pace iti sugerezi si nu te mai lua de el...cel putin nu in primele 3 luni -rock-
    Vezi ti de munca pe care o ai, ca cam toti sunt la fel

Bafta

13. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in ceata acum :(
    Termin cursul sandwich...imi iau vacanta platita 1 luna...si ma intorc la munca in acelasi hotel inca 4 luni....ca sa fac anul si sa aplic ptr.blue card
    Tun,de ce nu mai pot aplica ptr.blue card?

Nu mai inteleg nimic....
    Multumesc

14. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Cine ma poate ajuta cu niste informatii
    Vreau sa ma inscriu la un curs de calculatoare, dureaza 6 luni , 25 de ore pe saptamana , este colegiu si am inteles ca trebuie sa fac dovada ca am cu ce plati?sau...dar eu platesc cursul inainte sau trebuei sa le arat ca am bani sa ma intretin??cam cat ar trebuei sa arat.
    Si inca o problema, eu am fost au pair pt 8 luni si s-ar pune aceste 6 luni ca student cu cele 8 de au pair adica, deci sa pot aplica pentru Blue certify?
    va multumesc

15. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc "tun" pentru sfat dar as mai avea o intrebare...
    Pot sa-mi schimb angajatorul pe durata programului asta "sandwich" ?
    Nu de alta da' macara ma mai plimb si eu daca toti sunt niste cretini... :)

16. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Mr Symbol,
    Poti aplica pt blue card DAR daca numai daca iti iei concediu platit pe acea luna...paid holiday...
    OctavianF,
    Poti sa ti schimbi angajatorul dar asta depinde numai de colegiu la care esti inscris...de regula trebuie sa le prezinti motive 'solide' ca, curentul plasament iti displace
    Bafta

17. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    Eram sigur ca nu pot sa schimb angajatorul... :(
    Tre' sa-l suport pe idiotul asta inca 20 de saptamani...
    Nasoala treaba... :)

18. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    "tun"?
    Omule am nevoie de un sfat ca eu nu stiu ce sa mai fac...
    Sunt apelat "fucking idiot" in fiecare zi si oricat de bine ma straduiesc sa-mi fac treaba mereu gaseste ceva de reprosat si efectiv ma agreseaza cu tot felul de apelative (ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca urla ca un animal)...
    E mai rau ca in armata sa-mi trag una...
    Avem un bucatar ceh care e contrariat si el de unii membri ai personalului (pentru ca nu numai seful e "smartass") si care mi-a zis ca el de 6 ani de cand e in anglia si a muncit in multe locuri n-a vazut asa ceva in viata lui...
    Acum nu vreau sa fiu inteles gresit...
    Nu sunt numai eu in situatia asta, adica nu sunt singurul care are probleme cu seful...
    Mai sunt doi slovaci care sunt terminati saracii si le este si frica sa mai deschida gura...
    Mai e un polonez care mai avea un pic si se batea cu seful... :)
    Si mai e o tipa tot din Polonia care a zis ca ea dupa ce pleaca in concediu nu se mai inatoarce aici din aceleasi motive...
    Ca sa nu mai zic ca acum cateva saptamani pana si un bucatar englez de la o agentie din Anglia si-a bagat picioarele si a disparut in ceata... :)
    Deci omule ce sa fac?
    Acum tre' sa sun la astia sa ma programez pentru o intalnire ca sa am si eu un National Insurance Number...
    Sincer dupa ce se rezolva si cu NIN asta eu le scriu celor de la colegiu si daca nu ma rezolva incep sa-mi caut de lucru in alta parte pentru ca asa nu pot sa rezist...
    Chiar daca in alta parte iau mai putini bani nu ma intereseaza...
    Aici pot sa pun deoparte pe luna vreo 800 de lire...
    Nici nu stiu daca e bine sau nu...
    Deci "tun" am si eu nevoie de o parere pertinenta te rog... :)
    Iti multumesc anticipat!

19. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    -haha- -haha- -haha-
    OctavianF, se pare ca e rau de tot la tine acolo -haha- -haha-
    scuze da nu ma pot abtine...
    Mey nu stiu ce sfat sa ti dau...i ati si tu NIN ul si apoi scrie le alora de la colegiu ce se intampla la plasamentu tau...de dat afara, :)| sigur n o pot face daca ai mai mult de 3 luni de cand lucrezi la ei iar suma pe care o pui de o parte e destul de ok...

bafta

20. brgwork

brgwork New Member

Trophy Points:
    0
    "tun"

spune-mi si mie te rog unde e prevazuta chestia aia cu 4 luni dupa program k e super important sa le spun si eu la oameni chestia asta sa nu mai tot plateasca prelungiri

dk obtine omul blue card dupa sandwich course chiar nu mai are rost sa se chinuie

am cautat pe sit-urile oficiale dar nu am gas nimik in sensul asta si nu ma pot hazarda in info dk nu am prevederea legala

help pls

mrsi

ramona

Share This Page