11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

In mod normal si legal colegiul are obligatia conform statutului si a genului de curs pe care il "run" sa iti gaseasca plasament. Si colegiul are contracte dinainte stabilite cu angajatorii. Asat daca este un colegiu serios si nu unul din spatele curtii.

Mult succes!
    -sunny-

2. Anonymous

Anonymous Guest

Daca scoala a zis ca va ofera plasament, atunci asa trebuie sa faca.
    In cazul in care ai orice mici nelamurir, scrie-le un email si intreaba tot ce te roade. Ei sunt datori sa iti raspunda, si or s-o faca.

bafta
    -sunny-

3. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    salut,colegiul l-am gasit si pe forumul vostru,dar il gasisem si pe net inainte de a-l gasi aici...este acreditat DfES,deci cred ca este ok si nu "unul din spatele curtii."Le-am pus si lor aceasta intrebare,dar acum astept pt ca am inteles ca in UK e bank holiday si tipa care se ocupa cu studentii straini se intoarce abia miercuri,iar eu ar trebui sa plec joi din Romanica.De aceea sunt un pic stresat...mai astept info de la voi..numai bine....

4. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiesc ca daca ai trimis avans, ti-au trimis letter-ul..prin care ei te recunosc ca si student, ai un numar matricol...ar trebui sa te asiste la completarea BR1, sa-ti asigure plasamentul and so on...

5. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    azi, in sfarsit dupa 3 luuuuuuuuuuuugi luni de zile (19 martie - 13 iunie) am primit si eu cardu albastru muuuuuuuult asteptat... -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -sunny-

noroc si bafta pt toti cei care au aplicat, aplica si vor aplica pt aceste carduri...

6. Anonymous

Anonymous Guest

Felicitari felicitari!!!!

A re-inceput sa ploua cu carduri de toate culorile!!!
    Este nemaipomenit! S asperam ca lucrurile se mai domolesc pe la Home Office!

Bafta celorlalti!

A inceput sezonul petrecerilor! -ww-
    -party- arty- -party- arty- -party- arty-

7. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu astept postasul sa-mi aduca o "bucata de plastic albastru", pe saptamana viitoare(zic eu!?!?)...felicitari tun pt albastrelul primit! Vreau sa te intreb ceva :de ce a durat asa de mult la tine? ai avut probleme cu ceva acte? sa stiu si eu...poate ma trezesc sa-mi vina si mie prin toamna.... -no- -no- -no-

Bafta celorlalti care aplica pt orice tip de card!!! Sa auzim numai de bine!!!!

-ww- -ww- -ww-

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari tun! Esti primul student care a terminat un curs sandwich si a primit blue card. E adevarat ca ai fost foarte aproape de a-mi depasi recordul de asteptare la HO, dar nu mai conteaza acum. Savureaza clipa si treci mai departe.

Pune-l in valoare! Bafta! -beer-

9. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Mersi Parteneru...si tie felicitari,.... chiar daca 'm ai batut' la asteptat :)) :))

10. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor...felicitari tun ptr blue, si iti multumesc inca odata ptr lamurilrile aduse in acest topic...azi am o luna de anglia, am ajuns pe 26 mai..am mers o saptamana la colegiu..mi-au gasit plasament..am luat interviul..deja lucrez de 3 saptamani la un hotel...totul este beton(financiar, colegi, atmosfera)...astept yellow-ul...totul decurge perfect in mare masura datorita sfaturilor tale,cred ca sunt un caz fericit..bafta tuturor.

11. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    ontzy,

salut si mersi...a cam durat pana sa l iau dar in cele din urma s a meritat asteptarea...au iesit doar cate fire de 'grey hair' dar le am vopsit deja :))

felicitari si tie ca ai reusit sa ajungi in UK in cele din urma...oricum pot sa ti zic bafta in continuare...adica in obtinerea cardului galben, care zic eu e ffff important....deci eu zic ca inca nu s a sfarsit 'procesul' iar dupa cate stiu eu (si stiu) n am auzit pe nimeni (inca) care sa fii luat cardu galben anul asta, inscris fiind la acest fel de cursuri...
    tu banuiesc ca ai trimis actele dupa ce ai inceput plasamentul, ceea ce nu prea este ok...in sfarsit iti urez bafta si daca mai ai ceva intrebari, te ajut daca pot...

12. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare imi pteti da exemple de cursuri cu plasamente serioase??

13. o_mama

o_mama New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Tun

Sunt o mama, asa dupa cum arata si username-ul ori ID-ul meu de cateva luni tot intru pe acest site si urmaresc in special ce spui tu

In primul rand vreau sa-mi recunosc vina in nereusita fiicei mele care din decembrie 2006 a plecat in Anglia, iar statutul ei este (cred ca banui), unul ilegal....mereu am fost eu cea lua decizii si acum ii este destul de greu sa faca fata de una singura...nu are curaj suficient, ii este teama sa nu iese rau

a tot cautat cursuri dar se pare ca nu se descurca si de aceasta data tot eu va trebui sa intervin, ea vrea sa fie legal totul si nu reuseste, se afla in apropiere de Lancaster (daca ar sti ca scriu aici, m-ar termina uite asa -violent- -:)) )

lucreaza dar ...sti tu cum...ce crezi ca ar putea sa faca sa intre si ea in legalitate

cam peste 2 luni zice ca isi va pune net-ul, pana atunci imi scriem doar de la biblioteca

si ca sa nu par caraghioasa ca am scris eu vreau sa mai stii ca fiica mea nu-i prea comunicativa, cat despre petreceri nici vorba, ii place si i-a placut Anglia din vremea studentiei and mergea acolo sa munceasca in acante

asa ca multam fain daca citesti ce am scris si sper intr-un raspuns de la tine

o_mama

14. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0

Draga Mama,

Desi te adresezi lui Tun, nu m-am putut abtine sa nu iti raspund si eu. Mesajul tau m-a impresionat pentru ca eu voi pleca intr-o luna in Anglia sa studiez si stiu ce e in sufletul mamei mele.

In primul rand nu inteleg de ce fata ta lucreaza inca ilegal cand acum, dupa aderare sunt totusi atatea posibilitati de a avea un statut legal - student, au-pair, self-emplyed. Nu se poate sa nu reuseasca intr-un fel sau altul, trebuie doar sa incerce. Ca student ar avea multe facilitati si un statut ft sigur, plus ca ar avea posibilitatea, pe langa munca pe care o face ca sa se intretina, sa invete ceva care i-ar putea fi foarte util pt viitor. Cel putin asa vad eu lucrurile, eu nu am hotarat sa vin in Anglia ca student doar pentru a obtine drept de munca. Dar fiecare are considerentele lui.

Se pot gasi foarte multe cursuri usor...depinde de ce vrea sa studieze. E acolo si are posibilitatea sa se intereseze la colegii si universitati si sa afle mult mai usor informatii. Iar taxele nu mai sunt asa de mari, avand in vedere ca deja munceste ar putea sa stranga niste bani sa-si plateasca taxele. Problema mai e ca trebuie sa faca dovada la Home Office ca are suficiente fonduri ca sa se poata intretina, pentru a obtine certificatul - aici poate o puteti ajuta voi, parintii, cu o scrisoare de sponsorizare.

Pana incepe studiile ar putea sa isi gaseasca un job ca au-pair. Nu se castiga cine stie ce, dar ar avea un statut legal. Mai ales daca spui ca ea vrea sa fie totul in regula. Si intre timp se poate interesa de cursuri si poate aplica.

Sunt multe posibilitati acum si e si pacat sa nu profite de ele. Trebuie doar multa multa multa informatie (iar acest forum este un punct de plecare) si perseverenta. Eu ii urez bafta multa si daca e nevoie, cei de pe forum sigur vor ajuta cu sfaturi.

Numai bine. -wave-

15. o_mama

o_mama New Member

Trophy Points:
    0
    Victorita,

iti multumesc pentru randurile trimiseeu as vrea sa stiu ceva clar despre cursurile acelea "sandwich", posibil pe site-urile'n limba engleza sa scrie mai mlte da' eu nu ma descurc acolo cat priveste limba, fiica mea se descurca bine, a terminat LMAp ( engleza, franceza, spaniola)

iti doresc mult succes in continuare si cand ai cate o veste pentru mine, o astept "cu sufletul la gura"

o_mama

16. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    buna o_mama,

sa inteleg ca fiica ta doreste sa aibe un statut legal in UK, ca noi toti de altfel...cum a zis si victoritza, sunt o serie de posibilitati de a face asta: student, self employed, au pair, HSMP, munca in agricultura, munca in ind alimentara...depinde de ea ce intentii are...
    in leg cu cursurile astea sandwich de lb engleza cu plasament platit in ind hoteliera, vreau sa ti spun ca nu sunt mare lucru, ma refer la diploma care se obt la sfarsit...pot sa spun chiar ca nu folosesc la nimic, poate un rand in plus la CV...in schimb la finalul acestor cursuri se poate obtine acel card albastru care ofera accesc nerestrictionat la munca in UK pe perioada nelimitata...
    info in leg cu aceste cursuri gasesti pe acest topic, sunt o multme...daca te pot ajuta cu intrebari, nici o problema...

-wave-

17. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Am revenit pe forum dupa ceva timp....
    Am ajuns in UK pe 1 Mai(prin curs sandwish) si dupa 2 sapt.de scoala,munces in Ilfracombe.
    Pot sa zic ca totul e ok...sunt la ocean...stau la hotel...am camera mea singur...marcare din belsug...totul e bine.Munca putina(6h/zi) vroiam sa muncesc mai mult....poate am sa-mi iau un second job,dar din cate am inteles nu am dreptul...aveti mai multe detalii?PLSSS
    Acum 1 luna am obtinut si cardul galben si NIN

Sa ne auzim cu bine!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Felicitari in obtinerea certificatului galben, Nin si job.
    la ce detalii te referi? da un search pe forum in stanga si introdu studnet sau drept de munca pentru studenti. sunt mai multe topicuri pline de detalii, insa depinde la ce te referi.

Daca faci referire la cele 20 de ore de munca, este adevarat, nu ai voie sa muncesti mai mult in timpul cursului, dar in vacanta da: poti munci full-time.

Multa bafta in continuare!

Nicole
    -sunny-

19. samson

samson New Member

Trophy Points:
    0
    hey ajuta-ma te rog si spune-mi unde a-si putea merge pentru a putea obtine cardurile de care tot imi spune-ti voi.sunt disperat,am national insurance card si card bancar dar pe care il astept sa vina cu tot cu pin.pana aici cred ca nimic neobisnuit,nu?ce mai am nevoie pentru a putea obtine un work permit. :)| -violent- -wave- -help-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Share This Page