24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
  2. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Omeni buni...scrieti in topicul asta va rog daca ati gasit vreun colegiu cara sa ceara mai putin de 1000 pounds pentru un curs sandwich(work&paid hospitality course) cu 4 saptamani curs si 48 plasament.Bineinteles cu minim 15h/week, acreditat Dfes...tot ce am gasit e intre 1000-1600. Tun...cand vezi albastru in fata ochilor ...sa pui mesaj -happy-

3. monim

monim New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire... vreau sa ma inscriu la un colegiu... am primit 2 oferte : HND - cursuri de zi si HNC - cursuri de noapte. Stiu ca Home Office cere 15 ore pe saptamana. Stie cineva daca se specifica undeva cand trebuie sa se desfacoare cursurile (ziua sau si noaptea)?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Ceea ce trebuie sa scrie pe offer letter-ul de la colegiu este doar 15 hours/week si full time course.
    Nu se specifica nicaieri alte detalii.
    Sa fii atent totusi la HNC caci din cate stiu eu are mai putine ore decat HND.

Noroc!

-sunny-

5. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0
    Te inscri, te inscri la colegiu e ok ... esti admis si mai ok ... dar cum imi iau acel yellow card? ca pe aplicatia de BR1 ma pune sa demostrez ca am destui bani sa traiesc si sa imi platesc scoala sau daca nu un sponsor ...
    Can I work while I study in the UK?
    Most students on courses of more than 6 months will be given a passport sticker that allows them to work part-time during the term (up to 20 hours a week) and full-time during the vacations. However, for immigration, you must be able to show that you can afford to study and live in the UK without needing to work. You must be able to show other sources of funding apart from your part-time work.
    Bani de scoala cam 2500 lire pentru 2 ani ii fac eu rost le demostrez ca am 2 sau 3 sponsori dar cum demonstrez restul? Are cine o idee a mai fost cineva in situatia mea? -help- -help- -help-

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    monim,
    Cursurile de seara, dupa ora 6pm nu sint acceptate de Home Office.
    Cursurile trebuie sa fie cursuri de zi!
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/documents/idischapter3/section3.pdf?view=Binary

7. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    1
    Ma intereseaza sa aflu daca exista vreun roman in uk care sa fi absolvit o facultate in Romania si sa fi fost acceptat pentru un postgraduate course la o universitate din UK.

Am scris unei universitati (Brunel) si am intrebat daca pot aplica pentru un master course in UK, in conditiile in care am facut facultatea in Romania si mi s-a raspuns :

"I think that we would need to treat an ordinary degree similar to HND. Therefore, we would need some relevant work experience after qualification and at graduate level for 2-3 years".

Oare chiar sa nu se poata? Oare chiar atata sa echivaleze o diploma din Romania? Sau credeti ca depinde si de universitatile de aici? Am de gand sa mai intreb si la altele.
    Am absolvit Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Facultatea de Stiinta si Ingineria Materialelor si nu am work experience.
    Multumesc mult

8. Anonymous

Anonymous Guest

Da-ti va rog o sugestie!
    Sunt in uk si as dori din septembrie sa ma inscriu ca student la un colegiu.Stie cibneva in zona N-E a londrei un colegiu cu un curs de minimum 15 ore( sa fie comform legii) si sa coste acceptabil. Eventual, daca cine e deja la un asemenea curs rog sa-mi lase si mie o informatie. Nu conteaza ce subiect, engleza am studiat suficient, dar nu conteaza poate fi si engleza!>>>
    MERCI MULT!s

9. Anonymous

Anonymous Guest

Nu conteaza, Ramona. Eu am fost admisa pentru masterat la mai multe universitati engleze, dupa ce am absolvit Litere la Universitatea Transilvania din Brasov. E drept ca am avut medii mari...

Brunel n-ar trebui sa comenteze - e abia pe locul 50 in topul Times. ( http://www.timesonline.co.uk/displayPop ... 71,00.html )

Ceea ce conteaza este ca in formularul de candidatura (sau in scrisoarea atasata) sa arati ca ai foarte multa incredere in tine, ca esti curajoasa si ai o atitudine pozitiva. Depinde numai de tine ce impresie faci.

Mult succes!

Florentina

10. Anonymous

Anonymous Guest

Mai cauta si la alte universitati caci se poate.
    Prietena mea a facut master in law acum un an si a facut facultate in Romania. Ce-i drept a terminat cu 9 si ceva.

Bafta!

-sunny-

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Florentina,

ce inseamna medii mari? eu am absolvit cu 9.75 facultatea dar nu am stiut sigur daca ar trebui sa trec in CV first sau second-class honours degree. tu ce crezi?

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Ramona, sunt de acord cu Florentina in ceea ce priveste problema ta. Diploma (daca satisface criteriile pragului minim de admitere, care difera de la o facultate la alta dar care pt masterat este de obicei ori second class degree ori 5 ani experienta in domeniu) nu conteaza la fel de mult cat conteaza prestatia ta in timpul interviului pt admitere.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Salut Florentina,

ce inseamna medii mari? eu am absolvit cu 9.75 facultatea dar nu am stiut sigur daca ar trebui sa trec in CV first sau second-class honours degree. tu ce crezi?
    [/quote]

Scuze, Spin, n-am mai intrat pe forum de cateva zile.

Felicitari pentru medie!

Eu am avut 10 la licenta si 9,53 media pe cei patru ani de studiu (sefa de promotie). Probabil ca sunt subiectiva, dar mi se pare ca avem tot dreptul sa ne "auto-incadram" la "first class". -happy- Dar stii ca ei nu sunt intotdeauna de aceeasi parere...

In unele acte eu am scris "9.53 (equivalent to 1.1 hons)" sau "9.53 (equivalent to 1.1 distinction)", in altele am scris, pur si simplu, "9.53 (out of 10)".

9,75 e clar "1.1 honours/ distinction". E nivelul cel mai inalt pe care il putem atinge aici (ma rog, cu o variatie de cateva puncte).

Felicitari inca o data, si mult succes pe toate planurile!

Florentina

14. Anonymous

Anonymous Guest

1.1 = 1.i

15. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    hi,
    eu sunt postgrat. student la una din universitatile din uk, am inceput stagiul in ianuarie si uite am 3 luni de cand sunt aici. daca vrei mai multe informatii, contacteaza-ma pe emai.
    multa bafta,
    irina

16. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    salut Irina,

am fost admisa de curand la master si as dori sa povestesc cu tine.
    cum t epot contacta?

Multam. -wave-

17. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor ma aflu intr-o situatie si nu gasesc un raspns concret,pt ca de curand m-am inscris la un colegiu in londra care au un program compulsatoriu pt studentii romani si cei bulgari,acest work experience programme,in care ei(scoala)iti gasesc un plasament pt o perioada determinata de munca in industri hoteliera(hotel,restaurant,etc).Cei de la scoala spun ca am voie ca pe perioada plasamentului sa muncesc full time.In schimb,am citit ca studentii pot aplica pt BR1 care le da drept de munca 20 hrs/saptamana sau daca vor sa munceasca mai mul de 20 hrs,atunci angajatorul trebuie sa aplice pt WP1 iar apoi,studentul trebuie sa aplice pt BR3 si atunci,ai voie sa gasesti un job in ceea ce ei numesc Accesion worker card,sau cam asa ceva,iar industria hoteliera nu face parte din meseriile din acea schema.Pana la urma,stie cineva,a mai trecut cineva de curand prin aceasta situatie?Aceste programe ale acestor colegii,care sunt acreditate la DFES,sunt doar o teapa,pt ca un astfel de program costa pe la gbp 1200...Ei iti spun ca poti munci full time,dar de fapt tu trebuie sa faci nu stiu cate aplicatii Br1 BR3 Wp1,asa inseamna timp pierdut,iar acest plasament are doar 36 saptamani.Iar ca sa muncesti 20 hrs pe sapt,nici chiria nu ti-o platesti,dar apoi sa mai acoperi si costurile programului,ca sa nu mai zic sa te alegi si tu cu ceva,macar de o fasole si o bere....Voi ce stiti despre asta?Multumesc anticipat...P.S. se poate aplica pt BR1 daca cursul are 39 saptamani sau trebuioe sa fie de 52?Concret,la ce scoli v-ati dus,ce fel de cursuri ati urmat si cati bani ati dat la scoala?Aveti vre-un site de al scolilor?multumesc.

18. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    s a discutat mult de problema asta si inca se discuta....daca dai un search prin topice o sa gasesti raspunsul...

in sfarsit, daca esti inscrisa la un astfel de curs trebuie sa aplici cu Br1 pt un reg certificate de culoare galbena care iti va da drept de munca full time pe perioada plasamentului...nu mai ai nevoie de nici un accesion worker card...

si cum ai zis chiar tu cursurile astea nu sunt chiar ieftine...de la 1000 lire in sus...

mai multe detalii gasesti pe topic....

Bafta

19. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,asa e tun,ai dreptate,s-a discutat extrem de mult si cred ca toti ar trebui sa inteleaga ca nu e foarte complicat,eu v-am descoperit abia ieri,si-mi pare sincer rau,dar asta emi-am pierdut vremea pe alte forumuri,de la care nu obtineai nici o informatie...dar ar mai fi ceva....sa zicem ca incep cursul pe 14 mai,cu 2 saptamani engleza,iar apoi 36 saptamani practica si inca una scoala la final...dar,daca nu-ti gaseste scoala un plasament?tu esti obligat in momentul in care ai inceput cursurile sa platesti taxa,in jur de 1500 lire,altfel nu esti inscris...eu am platit un depozit acum o luna,si am avut doar un interviu telefonic cu cineva de la un hotel,asta ieri,dar nu-mi pun prea multe sperante in el...ceea ce incerc sa spun este ca daca intr-o luna apare doar un singur interviu,ce ma face sa cred ca in acele 2 saptamani de scoala pot aparea mai multe oferte de plasament?

20. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    salut,stie cineva,din experienta,din auzite,ce se intampla in cazul in care colegiul din UK,care are un program sandwich,deci ar trebui sa-ti gaseasca un plasament,in realitate nu gaseste un plasament?S-a intamplat asta?caz concret:acum aproape o luna am achitat un avans pentru un astfel de curs,in tot acest timp,am primit un singur telefon de la un potential angajator.Ce m-ar face sa cred ca pana la data inceperii plasamentului propriu-zis,1 iunie,as avea mai multe sanse sa obtin si un plasament?Ce as putea face in cazul in care colegiul nu-mi gaseste un plasament?s-a mai lovit cineva de aceasta problema?multumesc anticipat.

Share This Page