15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Ai inteles bine ontzy.
    Acum asteapta ofertele de la colegii, sau inscrie-te online ca unele au facilitatea asta.

Numai bine!
    -sunny-

2. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    salut ontzy
    chestia e ca tu trebuie sa cauti un colegiu care sa ofere 'sandwich course', tip regency college si altele...n am vazut sandwich course la School og English

nu cred ca am zis ca sa ti cauti tu plasamentul ar fi mai usor, unele colegii te pun sa platesti chiar daca ti ai gasit singur un plasament ceea ce e destul de greu tinand cont ca tu nu ai cum sa explici potentialului angajator ca tu ai drept de munca...eu am zis ca ar fi mai bine sa ti gasesti colegiul care iti convine, in felul asta nu mai platesti agentia intermediara....
    o mica mare corectura ontzydupa ce aplici si primesti certificatul galben si daca esti intr un sandwich program nu mai trebuie sa aplici pt accesion worker card poti sa lucrezi nelimitat cu acest card galben

bafta

3. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Nicole 24....draga tun, nu m-am gandit sa ma duc printr-o agentie de intermediere, prefer sa platesc mai mult la factura dar sa vb eu direct, majoritatea insa au preturi prohibitive...sistemul este extrem de bine gandit de ei...iti dau voie sa castigi la limita supravietuirii (parca ar fi un test de anduranta iar premiul ar consta in faimosul"blue card".In schimb m-ai bagat in nebuloasa cu mica mea mare greseala: daca sunt intr-un sandwich course si primesc yellow card pot munci direct mai mult de 20h/sapt? Ar fi prea frumos....

4. Anonymous

Anonymous Guest

ontzy

yellow card=20 ore.
    Pentru restul aplici mai departe.

-sunny-

5. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Draga ontzy , draga Nicole24

Cardul yellow iti da dreptul la 20 ore pe sapt cum ai zis, dar in cazul in care esti intr un sandwich program ai dreptul nelimitat la munca in perioada plasamentului...
    Sper ca aceasta inf sa fie de ajutor...

6. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Tun in cadrul programului sandwich....mai ai timp si voie sa-ti mai iei un second job?

7. laurica

laurica New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    nu cred ca ai voie sa iei un al doilea job,legal-deja poti lucra full time,dupa cum am inteles-35-40 ore.
    Mai multe ore iti poti lua ,poate, ca overtime la mica intelegere cu seful,cd au nevoie de extra personal,sa zicem pentru o party,dc esti in domeniul hospitality....
    Sincer nu te sfatuiesc--poate daca ti-ai mai gasi vreo 5 ore extra/saptamanal e ok,dar mai mult nu--o sa obosesti repede,in cateva luni.
    Asa ca dozeaza-ti resursele fizice daca vrei sa petreci mai mult timp in Uk.
    Sa lucrezi intr-un restaurant sau hotel--e destul de obositor, crede-ma.
    Bafta
    p.s.e doar o parere a mea,tu poti face cum vrei. -wave-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Corect. Plasamentul este diferit.
    Dar pana incepi ai dreptul la doar 20 de ore pe saptamana.

Sorry, m-am grabit si am creat confuzii.

:((

9. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Ideal ar fi sa gasesti un colegiu cara sa ofere un plasament de 40 saptamani astfel incat sa poti aplica ptr"blue". se poate din 2 cursuri combinate ajunge la 12 luni?Precizez ca pana aku n-am gasit un colegiu cu o taxa sub 1000 de pouns...dar mai sap... -violent-

10. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Presupun ca nu ai voie sa ti iei si un second job pt ca normal tu esti intr un program pe care trebuie sa l urmezi....in plus nu stii ce o sa se intample cand o sa aplici pt blue card la HO...
    De fapt inca nu stiu pe nimeni care sa aplice pt blue card, fiind student intr un sandwich course...eu am aplicat acum o luna si inca mai astept 8-}

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca ai voie sa ai un second job in cadrul programului sandwich! La urma urmei un curs sandwich nu e acelasi lucru cu un blue card! Sa nu exageram totusi! -salut-

12. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru, cum adik un curs sandwich nu e acelasi lucru cu un blue card? in sensul ca daca faci un curs sandwich cu plasament de 12 luni nu ai sanse la blue card? spune-ne si noua ce stii tu si nu stim noi...

13. Anonymous

Anonymous Guest

ontzy nu te speria!
    Ce stim noi o sa stii si tu.

Ceea ce Parteneru a vrut sa zica inseamna sa nu exageram cu orele de munca.
    Un blue certificate, un RegistrationCertificate pe numele lui adevarat, iti da dreptul sa muncesti in UK fara restrictii(adica unde vrei si aproape cat vrei-48 ore/sapt).

Un curs sandwich, este un curs in urma caruia ai yellow certificate(pentru studenti) si in baza caruia ai dreptul sa muncesti 20 ore saptamanal si mai multe ore in timpul plasamaentului(depinde de curs, program, employer). Ai niste restrictii totusi, nu poti face cursul si sa muncesti unde vrei tu.

La asta s-a referit Parteneru! Si dupa 12 luni, ai dreptul sa aplici cu BR1 pentru un Registration certificate.

Multa rabdare si succes inainte de toate!

-sunny-

14. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Draga Nicole24
    Ce vrei sa spui cand afirmi

'Un blue certificate, un RegistrationCertificate pe numele lui adevarat, iti da dreptul sa muncesti in UK fara restrictii(adica unde vrei si aproape cat vrei-48 ore/sapt)'

Ca nu te inteleg...cum adica 48 ore / sapt????????????Sau poate ai vrut sa zici altceva...

15. Anonymous

Anonymous Guest

Pe Registration Certificate scrie No restriction on employment.
    Cand am zis 48 ore am vrut sa zic ca, (virgula) conforma noii directive europene (Working Time Directive) numarul maxim de ore muncite este de 48 ore pe saptamana.Atat este legal.

Au existat multe dezbaderi si rezistenta din partea UK-ului, insa in urma unui proces intentat de Curtea Europeana de Justitie impotriva UK-ului, acesta din urma a pierdut si apelul, iar din Sept 2006, decizia este definitiva.

Deci mai mult de 48 ore nu se poate.Sau...pe riscul angajatorului care va da socoteala la randul lui.

Asta am rut sa zic. Sper ca ai inteles.

Numai bine

-sunny-

16. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Nicole
    chestia este ca 48 de ore NU este nr max de ore pe care le poti lucra pe sapt ci angajatorul nu te poate forta sa lucrezi mai mult de 48 de ore pe sapt...dar daca tu vrei lucrul asta trebuie facuta o declaratie in scris care sa confirme asta

http://www.personneltoday.com/Articles/ ... -time.html

http://www.dti.gov.uk/files/file37547.pdf

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate tun! Nimeni nu te poate obliga sa lucrezi mai mult de 48 de ore pe saptamana decat daca iti dai acordul in scris. -salut-

18. Anonymous

Anonymous Guest

Fara suparare tun, ceea ce ai postat tu este din luna iunie, si anume dinainte de verdict.
    Inainte asa era, dadeai in scris ca vrei sa muncesti mai mult de 48 de ore, dar pentru ca ECJ s-a sesizat ca de fapt unii angajatori fortau oamenii sa munceasca mai mult de 48 ore, au decis definitiv 48 ore, fara sa acorde in continuare (opt - out-urile).

Article 6 - Maximum weekly working time
    Member States shall take the measures necessary to ensure that, in keeping with the need to protect the safety and health of workers:
    1. the period of weekly working time is limited by means of laws, regulations or administrative provisions or by collective agreements or agreements between the two sides of industry;
    2. the average working time for each seven-day period, including overtime, does not exceed 48 hours.

http://www.incomesdata.co.uk/informatio ... m#Article6

19. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    acum sa ma ierte lumea..dar 48 h pe sapatama sunt slava Domnului de ajuns...inseamna de luni-sambata cate 8 ore pe zi...

20. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Pai eu lucrez, inca de anul trecut, cateodata chiar si 63 ore / sapt, si nu am avut nici o problema....
    Mie mi se pare o aberatie legea sau ce o fi asta....pai daca eu vreu sa lucrez mai mult de 48 ore / sapt , de ce nu? daca ma tine... -hippie-
    Si inca ceva...managerul meu mi a zis ca chestia asta o sa fie valab din 2008

Ce sa zic, poate asta o sa mi afecteze aplicatia pt Card 8-}

Share This Page