10 C
London
Tuesday, January 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    ti-am ramas dator ramona,

trebuie sa ma revansez ,cu privire la nedumerirea ta

Regulation 2(2)(c) of these Regulations therefore amends the 2006 Accession Regulations so that Bulgarian and Romanian students can continue to work full time during their vacations or as part of their vocational training and for four months after the completion of their studies without the need for authorisation under the 2006 Regulations. Consequential amendments to take account of this amendment are made by paragraphs (2)(b) and (d) and (3) to (5) of regulation 2 and regulation 3.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ramona
    Ar trebui sa fii ch informata cu privire la legile de aici...daca tot trimiti oameni, nu sa "furi" informatii.
    Oricum, aceasta stire se dovedeste un prilej foparte bun de a a mai stoarce niste banuti de la naivii aplicanti ca mine si altii...

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi cer scuze pt. greseli, sunt destul de nervoasa...cunoscatorii STIE:p

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ezita sa-ti editezi mesajele folosind optiunea "edit"!

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    La cat de tare a fiert sangele in mine in seara asta, numai de optiunea "edit" nu mi-a mai ars. La cate probleme a cauzat BRG-ul mie si fostilor colegi nu stiu cum mai are curajul si obrazul sa mai intre pe forum.Ba Ramona mai "fura" si informatii despre programul in privinta caruia ar trebui sa fie foarte bine informata! Adevarat profesionalism, n-am ce zice!Inca o data scuze si o noapte linistita!

Draga Rebecca,
    iti respect supararea, insa ai postat aceeasi idee si intr-un topic deschis expres pe aceasta tema. Te rog frumos posteaza strict la subiectul topicului si nu posta acelasi mesaj in topicuri diferite. (Regulament 2.8 si 2.9 - http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1624.0/ )

Multumesc,
    Andrei
    MODERATOR

6. cristian75

cristian75 New Member

Trophy Points:
    0
    buna la toti.sint nou pe forum am urmarit cu foarte mare interes postarile in special cele cu,cursuri sandwich si a-si dori sa stiu daca ma puteti indruma intro directie si anume:a-si dori sa plec cu sotia in uk nu neaparat cu o firma din rom.cum ar fi mai bine.asi dori o varianta de un an(sandwi.curs+work)in domeniul hotelier.ce variante asi avea.
    va multumesc anticipat.

7. gabi68

gabi68 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

As dori mai multe informatii despre cursurile sandwich. M-ar interesa:
    - link-uri catre site-uri specializate
    - cineva cu experienta care sa-mi dea detalii despre termeni
    - ce posibilitati exista dupa absolvire dpdv al obtinerii permisului de munca
    Am gasit acesta pagina http://www10.learndirect-advice-search. ... ser_browse dar nu prea ma descurc cu termenii.
    Orice opinie avizata e bine venita

GB

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Gabi68, avem mai multe topicuri despre "sandwich course", trebuie doar rabdare si vointa. Ti-am mutat mesajul aici, iar daca vei citi acest topic de la inceput vei afla mai multe informatii.

Totodata, poti incerca si urmatorul topic:

http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1767.0/

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Bine ai venit Cristian75.

Personal nu pot sa iti fac o recomandare, pentru ca eu nu am facut un astfel de curs. Dar pot sa iti dau link-ul acesta macar sa ai de unde sa incepi cautarile:
    http://www.workexperience-uk.co.uk/work ... rch/2.html

Si daca a facut cineva programul de care te interesezi tu, poate iti va recomanda ceva.

Multa bafta! -relaxsun- elaxsun-

A.

10. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    salutare Bivo!
    pentru a lucra in agricultura trebuie sa te intorci in Romania si sa iei legatura cu agentii de recrutare din Bucuresti.platesti 150 lire si ai contract pe sase luni la ferma.in acest fel poti sa-ti faci niste bani si apoi dupa sase luni iti faci planul incotro o apuci.am inteles ca esti au pair.intradevar stiu ca se castiga putin ca au pair dar dupa un an poti aplica pentru blue card si o sa poti lucra unde doresti.asa ca tu decizi ce trebuie sa faci.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata. Cum sa recomanzi cuiva care e deja aici sa mearga inapoi la Bucuresti, mai ales la o firma de recrutare?... Fac pur si simplu alergie cand aud de asa ceva...Sper sa intervina cineva pana ma intorc eu. -grr- rr-

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo,

Parerea mea personala este sa ramai aici si sa nu faci prostia sa pleci acasa, ca sa te duci la agentii, si tot asa mai departe o intreaga harababura.
    Daca esti au pair, stai aici frumusel si faci 12 luni si apoi iei blue card`ul....tu acum o sa imi zici ca e greu ca si au pair .. crede-ma ca stiu ... si eu am fost 14 luni si nu am murit... mi-a fost greu, am schimbat 3 familii, dar acum am blue card. Au pair nu esti ca sa castigi bani, ci ca sa iei blue card si ai timp liber si poti sa vezi care este treaba, iar in 12 luni, dupa ce iei registration certificate, stii deja cum stau lucrurile si stii unde sa te orientezi. Cred ca ar fi cea mai mare greseala ca sa te intorci acasa si colac peste pupaza sa mai apelezi si la agentii de recrutare ... este pierdere de timp si de bani. Parerea mea, tu tragi linie si le aduni si faci ce crezi ca e mai bine de cuviinta!

Succes !

13. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT IMI POATE DA CINEVA UN SITE CU ADRESSE DE SANDWICH COURSES VA ROG..CA AS VREA SA MA OPRESC CA SELFEMPLOYED SI SA O IAU LEGAL MAI BINE PT VIITOR CA ALTFEL BLUE CARD NU O SA VAD PREA CURIND

14. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
  16. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare..exista o oarecare asigurare ca dupa acest an petrecut la munca prin cursul de mai sus ti se da posibilitatea de a aplica pt blue certificate?

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut !

Asigurarea nu ti-o da nimeni, decat legea -explain-; iar lege zice clar !!!! Ca sa fii eligibil pentru aplicarea pentru Blue Registration Certificate, trebuie sa ai 12 luni de munca legala ... deci .. 1 an cum ai zis tu = 12 luni => .... concluzia o tragi singur -ahaa- haa-

18. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    -congrats- ongrats- M ersi pt raspuns..numai ca eu sunt inscris ca self employd ar trebui intii sa aplic pt scoala sa-mi gaseasca de munca si apoi sa sun la home office sa oresc selful?

19. veroniqlaw

veroniqlaw New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    nu inteleg lista Dfes va rog spuneti-mi daca universitatea din Bristol face parte din ea, functioneaza din fonduri de stat deci nu e particulara, daca ar fi pe lista dfes as putea aplica pentru un master anu acesta si in consecinta pot avea si yellow card? Oare pot sa ma inscriu la master ca o persoana care a venit in vizita cu acei bani pentru master?

20. intern

intern New Member

Trophy Points:
    0
    este un job fair la Brasov pe 28 Jan pentru un program gen sandwich course, iar partenerul din UK a firmelor din Romania este tot ETCI.
    Participa careva la acel job fair?

programul costa:
    1180 lire+
    230 lire ( cazare si masa pt primele 2 sapt de curs)+
    bani de cheltuiala pana la primul salariu ( aprox 5/600 lire; pentru a plati chiria pt prima luna)

Se plateste cu 6.90- 7.50 lire/ora

Share This Page