15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    am deschis topicul asta la insistentele lui okuk chiar daca informatiile pe care le stiu sunt valabile doar pana la 1 ian 2007...pt ca cred ca asta ar putea fi o posibilitate pt noi romanii de a fi prezenti pe piata muncii in uk
    dar oricum de aceea avem forumul asta, pt ca oricine care are fresh inf despre acest subiect sa scrie ce stie si sa ne ajutam intre noi, ca daca nu noi cine altcineva...

subiectul se refera la faptul de a fi student intr un sandwich program:

A sandwich course is a course that includes a clearly defined work placement,
    which is approved by the institution providing the course. Students subject to
    conditions restricting employment (code 2) will be allowed to follow a
    sandwich course provided that:
    • The course leads to a degree or to a qualification awarded by a
    nationally recognised examining body, and
    • The work placement does not extend beyond the end of the course.

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/docume ... iew=Binary

mai simplu ce inseamna aceast program: se studiaza engleza ,cursuri la zi(intermediate sau advanced level) pt 4 sapt, cel putin 15 ore pe sapt, urmeaza apoi o perioada de 10-12 luni de munca full time(un fel de practica) iar apoi programul se termina cu o ultima sapt de studiu
    job urile sunt in Hospitality si nu neaparat low skill(depinde de experienta in uk)
    la sfarsitul programului se obt un degree dar care este below degree level si chiar un Work Experience Cambridge Certificate

cred ca aceasta oportunitate e o alternativa mai buna in vederea obt dupa 12 luni a reg certificate, decat a fi student normal, lucrand less then 20 hours a week...
    oricum sper ca n am adus confuzie, ' prea mare',
    dar astept alte opinii despre acest subiect

2. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    tun buna chestia dar populatia ar trebui sa stie unde s-ar putea inscrie la un astfel de curs. gandestete si eu ca si marea majoritate de pe aici avem frati surori prieteni care ar vrea sa vina in uk sa fie alaturi de noi .. deci ne-ar trebui mai multe detalii despre subiect,
    mercic

-salut-

3. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am facut facultatea la Brunel pe curs sandwich. 2 ani studii, un an munca dupa care anul final. Facultatea incearca sa-ti gaseasca loc de munca dar daca te bazezi pe ei poti ajunge sa faci cartofi prajiti la burger king.

Din cite ami amintesc se putea face si alt format , ie termini anul 1 dupa cara in anul doi si trei lucrezi prima jumate a anului si studiezi a doua.

Stiu ca se mai ofera uita-te la www.brunel.ac.uk

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
  5. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am facut sandwich placement. e fain, se merita. Ar trebui introduse si in Romania la facultati. Nu am auzit de placement in genul celui prezentat de tun dar suna excelent mai ales pt cei care nu vor sa "isi piarda timpul prin facultati".

Cel mai mare lucru e ca te alegi cu experienta + bani + calificare. ideal

6. Anonymous

Anonymous Guest

Ce proceduri ar trebui sa urmez pt a pleca sa studiez in anglia??

7. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    cauta pe google UCAS. Iti spun doar ca e 100% posibil. Daca intri la faculta in Romania intri si aici. nu iti trebuie jde mii de lire! doar ambitie. Ca cetatean EU poti apela imprumut de 3000 pe an pentru a plati taxele nu trebuie sa replatesti decat cand vei castiga peste 17000 de lire pe an. Va trebui sa lucrezi pt a plati casa+masa+concediu. Se pot castiga destul de usor cam 6000 pe an.

Nu am timp sa explic tot dar nu este foarte complicat trebuie doar sa cautati informatiile. Totul e pe internet.

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    bravo pali_p!
    Mi-ai luat vorba din gura cu imprumutul...ca stiu ca multi romani se vor gindi ca nu-si permit....DAR DE FAPT SE CALIFICA pentru imprumut atita timp cit au fost in romania pentru 3 ani inainte de aderare -dance- ance- -wave-

9. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    'dar suna excelent mai ales pt cei care nu vor sa "isi piarda timpul prin facultati", pali_p are mare dreptate , ideea asta de student e pt cei care nu vor decat sa castige ceva bani lucrand legal iar
    intr un an de zile cat dureaza programul, poti acumula experienta, bani si you can improve your english

pana acum (1 ian 2007) regulile de emigrare au fost in cazul asta, ca dupa ce terminai primul level(intermediate level) puteai aplica pt extensia vizei de student(advanced level), deci se putea munci legal up to 2 years, ceea ce e(a fost) super...
    mentionez ca pt a te putea inscrie la un astfel de colegiu nu e( a fost) big deal , mai greu a fost la ambasada britanica la bucuresti cand se aplica pt viza de student si unde trebuia mentionat f clar ca vei fi student intr un sanwich program
    dupa aproape 1 an de zile intr un astfel de program mi am dat seama cat de simplu este sa te inrolezi la un astfel de colegiu de lb engleza( a fost un articol in ziarul roman in uk numit ce se ascunde in spatele colegiilor de lb engleze din londra, tare as vrea sa stiu ce contine acel articol) si mi am mai dat seama ca degree urile ce se obt sunt din pacate, shit, asta e adevarul, sunt bune doar la CV , deci nu va faceti sperante prea mari dupa absolvirea acestor cursuri

ceea ce e insa imp e ca se poate( putea) munci legal
    detalii pt gasirea acestor colegii se pot gasi pe site ul http://www.workexperience-uk.co.uk
    se popate seta optiunea sandwich sau paid work experience

daca cineva stie ce se va intampla cu aceste tipuri de cursuri de la anul viitor ar fi frumos sa scrie pe topicul asta, ar fi very helpfull
    alte site uri utile
    www.crestschools.com
    http://www.twinuk.com
    http://www.stgiles.co.uk
    www.geos-brighton.com
    www.uiclondon.com
    www.regencycollege.co.uk
    www.Internexus.to
    http://www.lsi.edu
    www.skola.com
    www.meridiancollege.co.uk

10. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    se pare ca am gasit ceva despre acest subiect

'If you are a student and wish to work for more than
    20 hours a week, you will need to obtain an accession worker card for this purpose'
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf
    sa vedem ce mai gasim in continuare

11. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    tun merci pentru linkuri
    or sa fie interesati pentru ca vor vrea sa plece din ro.

-salut-

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    tun, citatul respectiv nu este aplicabil pentru cursurile de tip "sandwich" HO considera acele cursuri OK. Nu ai avea nevoie de autorizatie si te califici pentru acelasi registration certificate

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/documents/idischapter3/section3.pdf?view=Binary

13. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    sefu... ukok mersi pt confirmare...
    deci cursurile sandwich nu intra sub incidenta art 11 din http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf
    deci asta nu poate decat sa ne bucure...cine vrea sa se inroleze in astfel de cursuri nu trebuie decat sa vina in uk si sa gaseasca colegiul adecvat, si s a rezolvat :-j
    cred ca tipul asta de program o posibilitate f buna pt romanii nostrii sa patrunda pe piata muncii in uk...
    iar in momentul aplicarii pt astfel de cursuri nu trebuie sa fii neaparat in tara http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... arian.html

14. Anonymous

Anonymous Guest

Desi sunt nou pe site (ca si utilizator) va citesc cam de doua luni di felicitari pentru eforturile unora, gen UKOK si altii ..

Am o intrebare simpla referitoar la statutul de student. M-am uitat in acel formular si am vazut ca intreaba si de ceva dovezi referitoare la fonduri, se refera la tuition sau room and board ? Ei cer burse sau extras de cont.

Logic e sa fie doar pentru tuition si nu mai vad atunci sensul pentru ca pot veni cu o hartie letter of acceptance sau stiu eu cum le mai zic astia ..
    Daca nu ma intereseaza sa lucrez nu sunt obligat din cate inteleg sa fac aceasta inregistrare, deci ar fi o contradictie sa ceara evidenta de fonduri pentru living ..

Astept un raspuns de la cineva.
    Thx.
    3s 3s 3s

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    bun venit australianul si merci!
    Am o intrebare care va determina raspunsul meu: tu vrei sau nu sa lucrezi?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Eu ma descurc cu self employed, dar vreau sa ajut pe cineva cu o astfel de viza si tocmai am realizat ca ii trebuie si extras de cont pentru a aplica pe formularul acela, lucru care mi se pare in contradictie cu statutul oricariu student din UE in UK.

Pot sa rezolv si cu extras bancar, dar eram contrariat si vreau sa ma asigur ca am inteles corect ..

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    da, am vazut si eu pe formular acea casuta, dar poti trimite in loc de extras bancar si o declaratie prin care confirmi ca te vei autosustine, fara a apela la fonduri publice, caci asta e ce-i doaresi da, ai dreptate sa fii contrariat, din punct de vedere al Home Office, romania nu e inca in EU dupa modul cum au scris regulile aplicabile noua.

18. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    se pare ca n au mai aparut noi informatii cu privire la cursurile sandwich...e f bine...
    deci cine e interesat de astfel de cursuri nu trebuie decat sa vina aici in UK, sa gaseasca un colegiu si un sandwich course de 52 sapt, sa se inregistreze la HO (treaty right as a student) si asta este.bafta

19. bebelushu

bebelushu New Member

Trophy Points:
    0
    Si stie cineva concret cam cat costa toata aceasta treaba?Adik cursurile sandwich ?
    Eu,de exemplu,de cati bani as avea nevoie ca sa vin acolo sa ma inscriu la un astfel de curs?
    Si inca ceva ... spuneati aici despre imprumut...cum ma calific sa iau imprumut in cazul in care nu-mi ajung banutii ?

Felicitari pentru subiect,foarte util si de mare interes !!!

20. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    bebelushu costul unui astfel de sandwich course variaza f mult, ti o spun din experienta, treaba e sa gasesti colegiul potrivit
    daca cauti pe topicul asta o sa gasesti si site uri ale unor astfel de collegii...
    ti as putea spune ca ar costa intre 1100 lire si 1900 lire sterline
    hai bafta sa ai...

Share This Page