24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Salut tuturor!Informatii legate de BR1!

Discussion in 'ARHIVA' started by cooljiggy, Jul 31, 2007.

1. cooljiggy

cooljiggy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor! Am o intrebare legata de BR1.Noi am sosit saptamana trecuta in Londra si as vrea sa trimit aplicatia BR1 pt self employed. Intrucit eu vreau sa-mi desfasor activitatea pe taxi si actele pt licenta de sofer autorizat minicab dureaza 3 luni si as vrea sa trimit BR1 mai devreme mentionandu-le ca sunt in asteptarea licentei taxi si ca alta dovada de self employed nu am credeti ca am vreo sansa sa mi se dea cardul de self employed, inainte ca eu sa exercit efectiv aceasta meserie?Mentionez ca nu vreau sa muncesc ilegal si vreau sa-mi astept licenta de taxi dar intre timp sa o rezolv si BR1. Pt a trimite BR1 trebuie in momentul respectiv sa lucrezi ca si self employed, sau se poate sa aplici si daca intentionezi sa lucrezi ca self-employed in domeniul resp. dar din motive birocratice trebuie sa astepti?A mai fost cineva in situatia asta?

2. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forum

Ca sa aplici pt yellow card, trebuie sa ai dovezi ca esti deja self-employed si ca ai inceput activitatea.
    Pentru inceput fa-ti rost de o dovada de adresa, deschide-ti un cont in banca, inregistreaza-te la Inland Revenue ca self-employed, fa-ti o programare pentru National Insurance Number (pentru ca vei primi o scrisoare acasa cu detaliile interviului pe care o poti include in aplicatia BR1). Apoi cu macar aceste cateva dovezi si cu explicatia ca esti in asteptarea licentei poti incerca. Ei nu pot decat sa-ti ceara mai multe dovezi sau sa te refuze in care caz mai trimiti cate ceva.

Share This Page