24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

salut - info bilet dus intors

Discussion in 'SEZATOARE' started by emi, May 18, 2007.

1. emi

emi New Member

Trophy Points:
    0
    vreau sa stiu si eu daca este adevarat?vreau sa imi aduc mama in vizita cam o luna sa stea iar fratele sa ramana sa lucreze si am vrut sa cumpar bilet dus-intors pt mama iar frate atat dus dar cineva de la agentie ca daca cumpar atat dus nu il v-a lasa sa plece pt ca nu are permis de lucru si ca v-a trebui sa ii cumpar si lui dus-intors!ce parere ave-ti este adevarat?si ca m-ai trebuie sa le fac si asigurare de sanatate,trebuie neaparat adica vor infrunta probleme la aeroport s-au nu?va multumesc mult si multumesc si celor care mi-au raspuns la intrebarile anterioare -ww-

Editat titlul: te rog fii mai concret in viitor
    Moderator motanik

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa iei linistit ce bilet vrei atat pt mama cat si pt frate.
    Permisul de munca nu este obligatoriu, transmite tu asta celor care iti spun altfel. Fratele tau se poate inregistra si munci ca self-employed aici, numai dupa ce a inceput munca, asadar nu ar putea sa se inregistreze din Romania, de exemplu.

Cat despre asigurare, ea este obligatorie numai pt spatiul Shenghen. Marea Britanie nu este inclusa, asa ca este alegerea lor daca au sau nu asigurare.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Prietena mea avenit pe 28 apr si fratele meu pe 10 mai cu bilet dus.
    Nu i-a intrebat nimeni nimic si fratele meu are o fatza mai fioroasa

DECI E OK BILET NUMAI DUS, nu-ti fa probleme!!!

4. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Odata cu aderarea Romaniei la UE,legislatia nu mai obliga detinerea biletului dus-intors,intrucat ai libera circulatie in orice tara vrei din UE si poti sa stai o sapt in Anglia si sa te enervezi si sa vrei sa pleci 2 zile in Franta,2 zile in Spania, 2 zile in Italis samd.
    In ceea ce priveste asigurarea de sanatate, dupa 1 ian 2007 s-a scos obligativitatea ei atat timp cat tara unde calatoresti se considera tara ta de rezidenta,iar daca fratele incepe sa-si faca acte legale aici in vederea obtinerii unui loc de munca,va obtine si dreptul de rezidenta.

5. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Companii aeriene

Aveti idee daca englezii cer bilet de avion dus intors daca nu ai dovada ca lucrezi la ei? Ptr ca din Ro zic ca nu e nevoie.

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    nu cere nimeni nici un bilet dus-intors. daca insa esti intr-o baza de date cu o viza refuzata sau cu o problema din trecut, te opresc putin lea intrare pentru o verificare insa daca nu esti in baza de date a politiei, te lasa sa intrii fara probleme. insa ca raspuns direct la intrebarea ta - nu este nevoie de nimic in afara de un document de identitate valid - un pasaport sau o carte de identitate.

7. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Mersic -salut-

Share This Page