20.1 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa vorbim de DIETE!!!

Discussion in 'Pentru ea' started by roxy_foxy, Feb 27, 2006.

1. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt membra ella,si chiar imi plac forumul si discutiile de acolo..stiu ca apa e de baza, m-am obisnuit si eu acuma sa beau apa multa...se pare ca ceva s-a intamplat cu metabolismul dupe dieta asta...nu mai am nici un sfert din propastele obiceiuri pe care le aveam inainte ;)

Sper sa ma tina :eek:

2. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    deci te si educa nitel.asta e bine

aaa,scuze ca am uitat :D
    ceaiul verde impiedica imbatranirea ;)
    Este demonstrat faptul ca un consum ridicat de alimente bogate in antioxidanti impiedica procesul de imbatranire.
    ei si...ceaiul verde este foarte bogat in vitaminele recunoscute a fi puternici antioxidanti. Niste studii efectuate aratau ca substantele active din ceaiul verde sunt antioxidanti mai puternici decat vitamina E.

3. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Ahh, super..sa bagam niste ceai verde atunci..ca de cand am implinit 25 de ani ..ma sperie gandul ca imbatranesc, nu ca aspect..mai spune lumea ca arat ca la 19 ani ( YAY ME)..si ca stil de viata..mi-e teama sa nu uit sa fiu copil cand am chef, sa pot face ce vreau fara sa dau explicatii, sa plec cdna am chef si sa ma intorc cand se poate..sa iubesc fara conditii si compromisuri...off, parca vorbeam de diete ;D

4. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Legile dietei

Slabeste! Slabeste mult! Infometeaza-te! Vei constata ca iubitul tau te placea mai mult inainte. Corolar: orice ai face, tot inainte ii placeai mai mult.

Cand incepi o dieta care da rezultate sigure, alimentele recomandate pot fi procurate numai din cel mai indepartat loc.

Intotdeauna te decizi sa tii regim doar inainte de sarbatori.

Abia cand ai inceput dieta, descoperi ca iubitul tau e gurmand.

Dupa ce ai devenit vegetariana, toate reclamele de la televizor mediatizeaza doar mezeluri.

haha super tare ;D

5. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Re: Asta e dieta!

M-am gandit sa scot de la "naftalina" aceste topic, interesant as spune eu, pt. ca in ziua de azi majoritatea femeilor discuta despre diete. -asa-asa-

Am tinut si eu cura de 13 zile anul trecut si am slabit 5 kg. Nu l-am putut respecta cu sfintenie datorita copiilor. Pt. ca ii hraneam, deseori mancam fara sa-mi dau seama, potrivind de sare, incercand temperatura sau ca sa manace copilul mai bine. -limba-

Pentru ca "nu ma simt bine in pielea mea", doresc sa fac ceva care sa ma scape de kg. in plus( nu multe) dar care nu-si au locul -hipno-

Sa merg la sala deocamdata nu imi permite timpul. Mananc fructe, incerc sa adopt un regim alimentar sanatos, sa beau mai multa apa (uit sa beau apa -nu-ma-uit- )si as vrea sa incerc un regim cu ceai verde.

Doamnelor, va invit la un ceai( trecut de ora 5 ) si la o dezbatere pe aceasta tema, cu sfaturi si recomandari din experientele proprii si nu numai.

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Cinci kile in 13 zile? Asta de record mondial! -interrresti

Acum vorbind despre dietele adevarate, adica care odata tinute nu iti mai permit sa te intorci de unde ai plecat ... astea se tin toata viata.

Fructele si sucurile de fructe nu sunt deloc recomandate mai ales "la dieta" din cauza fructozei care contine foarte mult zahar si acesta ajunge in celule sunt forma de grasimi. Legumele, dar, sunt OK, dar nu fructele.

Dieta perfecta consta in a manca echilibrat, adica orice, dar cum moderatie.

Si sport, mult, mult sport!

PS: Pentru cine merge la sala sa slabeasca... aveti grija cu aparatele "ultramoderne"... chiar daca va arata ca ati papat 500 de calorii in 30 minute, asta nu inseamna ca ati ars grasimi. Pentru a arde grasimi trebuie sa lucrati intr-o anumita zona... adica bataile inimii sa fie intre 65 si 85% din 220 minus varsta, adica pentru cineva de 30 de ani, intre 123 si 161.

PPS: Slabire usoara!

7. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Singura dieta pe care am incercat sa o tin (si am si reusit) e The Harcombe Diet. E asemanatoare cu Atkins, dar nu atat de stricta. Recomand sa cititi cartea in intregime inainte sa incepeti dieta.

8. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce topic bun ai scos la iveala. Eu mai toata viata am fost o plinuta - in ultima perioada in ro 2010-2011 am slabit cu mancare sanatoasa si sport 20 kg . insa am venit in anglia si am dat si eu de toate fastfoodurile cu mancare ieftina si am luat 10 kg .
    Acum am descoperit un nou site care te ajuta mult cu sfaturi si mai ales cum sunt multe femei e plin de sustinere.
    Am fost si la o intlanire despre dieta cambridge cu un tip dar sincer nu m-a prea convins cu produsele ce la mancaisi insumau 700 kcal pe zi.

Dupa sarbatori am reinceput -dimineata porridge/omleta/fructe simple/iaurt -/= pt pranz mi-am achizitionat un gril electric si mananc pui cu legume iar seara asa mai usor un iaurt / salate.
    Am incpeut sa imi numar si caloriile .

Concluzie cred ca un stile de viata sanatos/ fara excese si cu eliminarea sucurilor si a dulciurilor poate da rezultate.
    Da si sportul e important de aceea am gasit o sala cu 16 lire pe luna ceea ce e grozav.

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Asta de unde ai scos-o?

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

am incercat sa evit acest topic, pt ca numai citind despre diete, imi vine foame -ras2-

am tinut si eu cura cu ceai verde, insa nu am stiut regulile de baza si s-a cam intors impotriva mea..

am baut incontiunuu mai bine de un an si am dat-o in anemie.. cand de fapt se bea o cana de ceai dintr-un singur plic (nu din 2 cum ajunsesem eu sa beau), timp de 3 luni, inainte de culcare cu jumate de ora (unii zic ca i-a somnul, insa la mine nu a avut efectul asta), cu pauza de alte 3-4 luni, si tot asa..

insa, mai tarziu am aflat ca sunt metode mai lejere de slabit/mentinut greutatea, cel putin, compatibule cu stilul meu de viata.

de ex:

-fructe pe stomacul gol, dar cat mai sarace in zahar. pe stomacul gol, pt ca fructele 'merg' direct in colon. daca sunt consumate dupa alte alimente, fermenteaza si dau senzatia de balonare. deci am scapat si de balonare.

-neaparat macar un mar pe zi ca vorba aia 'an apple a day keeps the doctor away'

-un pahar de apa pe ora si de fiecare daca cand imi amintesc

-am perioade cand nu beau deloc suc : acidulat sau enacidulat tot rau e.

-nu mai mananc asa multa carne si am renuntat la porc cam 90%

-mananc din ce imi place, foare rar cu paine

-sport de cateva ori pe saptamana: am un program de 50 de minute, de dans latino si asa fain dansez cu nenea ala din calculator, de am rezolvat si problema cu durerea spatelui.. -thumbsup-

am haituit 'curele minune' toata adolescenta, mancand cate o saptamana doar cartofi fierti, sau doar orez fiert.. nebunia tineretii..

pana ajungi sa iti gasesti reteta eu zic, ca e nevoie de putina atentie, sa vezi ce te baloneaza, ce nu te face sa te simti bine si sa tii minte, ca sa eviti.

si cel mai important,un mic dejun bogat in fibre este perfect pt o dieta usoara si echilibrata! -da-da-

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

- nu pe stomacul gol, formularea mai buna ar fi intre mese
    - un mar in plus sau in minus pe zi nu ajuta cu mult
    - apa bei cat ai tu nevoie, nici prea multa nu e ok
    - orice suc e rau
    - carnea e buna in general, depinde cum e preparata
    - cu cat mai putina paine cu cat mai bine
    - depinde ce fel de fibre manaci la mic dejun, daca te referi la cereale nu sunt atat de grozave

12. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Sport, sport, sport si iar sport.
    Restul, sunt povesti.

13. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdan ai si tu dreptatea ta, vorba aia, insa ce se face cel ce nu are timp sa faca sport sport si iar sport?

eu eram de conceptia ca ajunge sa fac 2 ore de sport pe zi si gata, sunt salvata.

si m-am dus la sala, avea program stabilit de antrenor, in urma unui mini chestionar in care i-am zis ce as vrea sa lucrez, ca as vrea sa slabesc..

long story short, ma duceam aproape zilnic, saptamanal aveam alt program prestabilit, tot mai greu, tocmai pt ca organismul sa nu se obisnuiasca, si nu am slabit deloc deloc..

si nici nu mancam ca sparta, doar ca nu aveam reguli. mancam cand mi-era foame, ca deh, fac sport.

asa ca..

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Cauta pe Google "fat burn heart rate" si ai sa vezi. Am citit si in revista Men Fitness si mi-a recomandat-o si un trainer de la sala unde ma duc eu.

Cand lucrezi in aceasta zona arzi doar grasimi, nu pierzi si tesut muscular. Scaderea in greutate e mai mica pentru ca grasimile sunt mai usoare decat muschii, dar greutatea este doar un numar, important este nu vezi grasimi pe tine, nu?

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Nu e bine sa faci sport zilnic pentru ca organismul are nevoie de perioade de recuperare. Dupa cum spuneam mai sus, degeaba mergi alegi sau dai la vasle pana nu mai poti pentru ca daca ai trecut de o anumita zona a batailor inimii (220 minus varsta) iti faci mai mult rau. Aceasa zona este MAXIMUM pe care corpul tau o poate sustine sanatos.

Ideal este sa mergi la sala de trei ori pe saptamana. Eu nu am timp sa ma duc de trei ori, dar ma duc de doua ori si in rest fac 15-20 flotari in fiecare zi.

Dar si ce faci acolo conteaza. Si in plus sa nu uiti ca rezultatele imediate nu apar niciodata. Trebuie perseverenta si multa, multa munca.

Poate acel program nu a fost bun si trebuia schimbat.

Aici ai gresit. Daca mananci doar cand iti este foame, mananci mai mult. Ideal este sa mananci cand nu iti este foame, la anumite intervale. Personal prefer mai mult de trei mese pe zi, dar mai putin la fiecare masa.

Creierul are nevoie de 20 - 30 minute pana sa proceseze informatia ca te-ai saturat. De ceea este bine sa te opresti din mancat chiar daca "iti este inca foame" si sa astepti putin. Daca senzatia dispare, nu mai mananci.

Este bine sa bei apa pana cand corpul ajunge sa fie hidratat. Cand ma duc sa fac pipi ma uit intotdeauna la culoare. Daca este un galben aprins atunci e clar, sunt in dezidratat. Daca e un galben-verzui e OK, daca e transparent e perfect. Principiul meu este clar: asa cum folosim apa sa ne spalam pe exterior trebuie sa folosim apa sa ne spalam si pe interior (fara sapun bineinteles -lolozaurmic ). Apa este bautura mea preferata.

17. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Este destul de greu pentru un om normal sa arda grasimi fara sa piarda tesut muscular. Un antrenament poate fi mai eficient pentru unele persoana, in functie de intensitate. Dar acest lucru nu presupune sa ne calculam bataile inimii. Daca citesti in reviste sau iti zice un trainer (care mai mult sunt ajutoare in sala, nu au obligatoriu si studii) nu inseamna ca e si adevarat.

Sportul poate fi practicat zilnic, ca ce fel de recuperare te referi? Cat de profesionist crezi ca se antreneaza lumea? Nu as recomanda alergatul zilnic sau antrenarea unor grupe de muschi in zile consecutive. Omul este o fiinta activa de felul lui, poate face sport in fiecare zi fara probleme.

Aprob ceea ce zici despre mancare.

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Marin,

Fiecare cu parerea lui. Eu personal cu metoda de mai sus am scapat de burta in doar sase luni.

Cat despre trainer-ii de la mine de la sala, apar poze si informatii despre ei si toti au studii in materie.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut.Te susţin, Lancelot, nu din experienţă personală, ci din a unei amice din casă.
    Îngrijorată că nu a făcut suficient sport în săptămâna precedentă, de luni până vineri a fost la sală în continuu...inima i-a slăbit şi medicul i-a recomandat repaus şi mai puţină îndârjire.
    Menţionez că persoana este grasă doar în viziunea ei şi aleargă la cros pentru organizaţii de caritate.

Mie mi-e de ajuns să nu dorm trei nopţi că ajung ca trasă prin inel şi nici apetit nu am.

Unii zic că-s norocoasă... -ras4-

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Rebecca.

Oricum noi nu ne comparam cu profesionistii. Ei sunt altfel si antrenamentele sunt altfel de asemenea. Inima este un muschi, iar inima lor e mai antrenata. Pai maratonistii cred ca au bataile inimii cand alearga cat avem noi cand mergem, normal, pe jos. Altfel cum ar putea rezista inima doua ore?

Fotbalistii nu intra la refacere imediat ce au antrenament? Eu dupa antrenament ma duc direct la dus si apoi acasa, iar cand ajung acasa mananc (pentru ca ma duc la sala direct de la servici si sunt nemancat de vreo 8 ore).

Share This Page