13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa scriem corect in engleza

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by rebecca_uk, Nov 17, 2007.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ar fi...dar nu mai stiu nici eu daca se incadreaza...Nu o sa mai postez in acest topic, pentru ca nu stiu ce anume intereseaza. Daca va plictisiti intrati pe site-urile date de suhoi, sunt f. bune...daca simtiti nevoia de gramatica in mod individual. O seara placuta! -takecare- akecare-
    .

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am revenit...cu forte noi. Nu mi-am tinut promisiunea. -oops- ops-
    Dublarea consoanelor se face in urmatoarele situatii:
    1. Inaintea sufixelor sau terminatiiilor de tipul ing, er, daca inaintea consoanei de dublat exista o vocala scurta:
    sit+t+ing=sitting
    big+g+er=bigger
    din+n+er=dinner
    rob+b+er=robber

Dar si in cuvinte precum ladder-scara, arrow-sageata care nu contin sufixe sau terminatii.
    Exceptie fac: robot si oven-cuptor
    Vocala scurta se pronunta scurt si contine un singur sunet spre deosebire de vocala lunga care se pronunta prelungit precum o din open, pronuntat /oupn/ si unde putem distinge sunetele o si u.

2. In unele cuvintele care contin er (verbe, in special) accentuate pe prima silaba, precum:
    offer-a oferi, oferta
    differ(entiate)-a diferi/a (se) distinge, a diferentia; differ(ence)-diferenta
    suffer(ing)-a suferi, suferinta

Cand accentul cade pe a 2-a silaba consoana nu se dubleaza:
    prefer-a prefera
    refer(to)-a(se)referi la, a trimite (catre)
    defer-a (se)supune

Substantivele corespondente verbelor de mai jos sufera si modificari la pronuntare, /i/ devine /e/ si accentul cade pe prima silaba:
    defer /dif../
    deference/def.../

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu prea am inteles de ce nu place topicul asta.( -badteeths- adteeths- Numai cat ma chinui eu sa-l colorez...)
    El este inspirat de pe site (din sectiunea ENGLISH) cu completari teoretice, dar cat mai scurte, si exemple putine,sa nu plictiseasca, reprezentative pt. grup si cat mai logice...Unii dintre noi, chiar si eu la inceput...am invatat engleza vorbita, din filme, muzica...nu am facut la scoala sau chiuleam de la ora de engleza. Am dreptate?
    Da, ma folosesc si de dictionar...pentru ca trebuie sa existe surse si chiar recomand dictionarul, cand nu suntem sau cand suntem PREA SIGURI de ortografierea vreunui cuvant...
    Repet, am nevoie de feedback, de noi exemple, nelamuriri si stiu ca sunt multi vorbitori si "scriitori" de engleza pe site, putem aborda problemele altfel, dar e pacat sa renuntam, parerea mea...
    Avem mult de invatat unii de la altii... -thankyou- hankyou-

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Rebeca, nu ai de ce sa renunti.
    Suhoi si-a expus parerea, ok, e dreptul lui sa o faca, nu trebuie sa fim si de acord.

Pt unii unele greseli par banale, lipsite de importanta, altii invata. Ca in orice, unii sunt pro, altii contra. Cui nu place, nu serveste -sst- st-

Asadar, keep going!

5. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    mie im face placere acest topic si apreciez foarte mult, rebecca, faptul k l-ai inceput. eu personal am satisfactii mari de pe urma faptului k stiu bine regulile de spelling, si ca am ocazii multe sa o demonstrez celor cu care lucrez. in momentul ala parca toti nervii pe care mi-i fac dupa ce un manager imi da o sarcina de fapt inutila, numai k sa mai stau la lucru, k de, e prea devreme sa plec, -shout- sau dupa ce managera de la house keeping, care de fapt nu are nici o treaba cu mine whatsoever si e o femeie total inculta si ignoranta, imi spune cum sa aranjez o sala, mie care stiam exact cum sa fac, dar ea are nevoie sa dea niste ordine. -angry- ngry-
    ....cum spuneam, toti nervii astia isi gasesc defulare....asta e modul meu de-a le demonstra ca noi imigrantii nu sintem chiar atit de prosti cum se incapatineaza ei sa creada....
    si tot de asta cred k e foarte necesar sa stim sa scriem corect...desi stiu ca sint stuck in acest job pina pot sa-mi iau blue cardul, macar in felul asta imi pastrez integritatea mentala...stiu k e aproape nimic, dar e tot ce pot face acum....asta si sa visez la vremuri mai bune....k dak nu -scratch-

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,nu ai de ce sa renunti,scrii chestii f utile,eu am luat IELTS-ul la academic cu 6.5,si tot ma trezesc de multe ori scriind
    "well come",in loc de "welcome",sau beetwen,in loc de between,
    addmision,in loc de admission,dar cel mai mare cosmar il am cu un GP,pe care-l cheama Chesser ,iar eu il tot botez Cheeser,de ma tot blagosloveste ala de cate ori vine in vizita.
    Keep going,iar cand va mai fi timp,vom mai intra sa te complectam/sustinem.
    Succes,si multumim.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc si eu:p
    Iata si cateva reguli de scriere, luate dintr-o carte numita Spelling for School.
    1. litera q este mereu urmata de u si se citeste /ku/ sau /k/ daca grupul que se afla in pozitie finala
    queen-regina
    equilibrium-echilibru, balanta
    qualification-calificare
    equinox-echinoctiu
    critique

2. nici un cuvant nu se termina in v
    inquisitive-curios
    sensitive=sensibil not sensible=intelept

3. I inainte de e
    believe-a crede, belief-crez, opinie, parere
    field-camp, arie, domeniu

Exceptie dupa c cuvantul se ortografiaza cu e inaintea lui i
    ei-conceive, perceive, receive, receipt
    si ceva amuzant:
    4. litera s se dubleaza in dessert pt. ca dessert este plin de "sweet stuff"
    S nu se dubleaza in desert pt. ca e doar sand (nisip)

8. veteraz

veteraz New Member

Trophy Points:
    0
    Ati auzit irlandezi gypsies vorbind? Eun spectacol in toata regula.. -pullhair- ullhair-

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Well...noi nu ne comparam cu ei sau cu unii dintre ei. Nu-mi fac viata in functie de vecinu' sau de capra lui. Daca invat si pot sa demostrez ceva, pentru mine o fac si mie imi va fi bine ulterior. Si asta nu se refera numai la aspectul de limba, ci este un criteriu global, cel putin pentru mine. Nu merg pe ideea"Ce ti-e scris in frunte ti-e pus", ci, mai degraba "Cum ti-asterni asa te culci."
    Ca sa fim ontopic, pentru noi invatam, nu pentru vecinu' sau mai exact nu ma intereseaza cum vorbeste ala, atat timp cat eu pot folosi cunostintele in mod corect si acest fapt imi aduce anumite avantaje.
    Parerea mea...

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa trecem din nou la treaba:
    Regula generala referitoare la ie/ei este valabila, dar ca orice regula are si cateva exceptii:

Astfel ie poate aparea si dupa c, cand C se citeste SH /?/ in cuvinte precum:
    Proficient-desavarsit, (nivel ) excelent Ex. A proficient English speaker
    Proficiency-excelenta
    Sufficient
    Deficient-avand lipsa (de)
    Efficient
    Efficiency
    Conscientious-nu constient, ci constiincios
    Conscience-constiinta,constinciozitate
    Ancient-vechi, stravechi, arhaic

Si in cuvinte in care c face parte din grupul sc pronuntat /s/

Science
    Scientific

Ei poate fi intalnit si in cuvinte de tipul celor in care se pronunta ee/i:/ precum:

Heifer-vitica
    Counterfeit-falsificat, prefacut,
    Forfeit-confiscat
    Forfeiture-confiscare, sechestrare
    Sovereign-suveran, rege
    Foreign-strain, extern The Foreign Office- Ministerul Afacerilor Externe
    Foreigner-strain –g nu se pronunta
    Seize-a apuca/smulge cu forta

Sau in cuvinte unde ei se pronunta /ei/

Their-(casa, cartea, pixul) lor
    Weigh-a cantari
    Weight-greutate
    Eight(-y, -een,-ish)-opt, optzeci, optsprezece, cam pe la opt
    Neighbour(-hood)-vecin, cartier

gh-nu se pronunta

Alte propuneri?Despre ce mai discutam? I’m at a loss (Sunt in impas). Help! -thankyou- hankyou-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc, aikaterine,dar poate vrei sa contribui si tu cu o parere...ca nu a aparut decat citatul incurajator al lui Cata246. Valabil pt. toata lumea...-hi5- i5-

12. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm..

Cei invatati de la Cambridge sant de alta parere -lol- ol-

" Aoccdrnig to a rscheearch at Cmabrigde Uinervtisy, it deosn't mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoetnt tihng is taht the frist and lsat ltteer be at the rghit pclae. The rset can be a toatl mses and you can sitll raed it wouthit porbelm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe. "

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Super. Eu am reusit sa descifrez.Se mai ofera cineva?
    Dupa aia vom da varianta corecta. Merci, Aussie.
    -hi5- i5-

14. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    ha ha....funny...au dreptate

si ca sa fiu on topic,un exemplu...2 cuvinte destul de asemanatoare ca spelling

quiet-tacut
    quite(early)-destul de/cam (devreme)

si desi nu se pronunta la fel sunt destul de usor de confundat

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    that was very cool aussie!
    thx man, unbelievable

16. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca ar fi trebuit sa deschid un nou topic ' sa scriem corect romaneste ' ... dar merge si aci -handlaugh2- andlaugh2-

Jurnalul unui taliban :
    Luni: -Ma bligdizezg.
    Marti: -A venid baiadu vecinului la mine in gurde, mi-a vurad o vaga ji mi-a omorad gadzelu.
    Miercuri:-Am omorad eu baiadu.
    Joi:- A venid dadal baiadului la mine gu doada vamilia ji gu doade rudele za ma omoare.
    Vineri: -I-am omorad eu be dodzi.
    Sambata: -S-a adunad dod zadul in vadza gazei mele za ma izgoneazga din zad.
    Duminica: -Am omorad eu dod zadul.
    Luni: -Iar ma bligdizezg...

17. kosmin

kosmin New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer pentru mine, un nou venit si un novice in ale limbii engleze, cu precadere gramatica, toata ~dezbaterea~ aceasta cu simplitatile si fineturile ei imi este de un real folos. Va multumesc si pentru unele explicatii si cuvinte, chiar si uzuale, si pentru trimiterile la acele pagini de net. -hi5- i5-

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aoleu, ce se intampla aici? -stunned- tunned-
    Si mie mi se pare "funny". Totusi acest topic are un caracter serios. Deci, sa revenim la subiect.Ioana_daft topicul propus exista deja si este la fel de serios tratat,daca dai o cautare...
    Merci pt. intelegere.

19. veteraz

veteraz New Member

Trophy Points:
    0
    Era asa o ciresica , de dragul diversitatii..achiesez si eu la probitatea spuselor tale, intr-adevar nu ne comparam cu nimeni.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu este nevoie de un limbaj supra specializat sau academic. Nu asta e scopul.Ideea era sa ne invatam unii pe altii sa scriem corect..
    Eu una iar sunt putin dezamagita.
    Mi-ar placea sa dea cineva varianta corecta a textului anagramat scris de Aussie. Daca nu...am s-o fac tot eu cand revin, vorba aia, "eu centrez, eu dau cu capu'...".
    P.S. Merci, Kosmin, ma bucur ca-ti e de folos...asteptam si propunerile tale...

Share This Page