9.7 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sa nasti in U.K.

Discussion in 'FAMILIE' started by aura, Jan 25, 2007.

1. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o adresa de site in care pot gasi detalii despre drepturile unei viitoare mamici romance in UK. Nu sunt insarcinata, dar eu si sotul meu ne dorim un bebel cat de curand...Sotul meu are yellow card pentru studenti, iar eu sunt dependenta de el si muncesc de cateva saptamani. De aceea as vrea sa stiu la ce sa ma astept.
    Va multumesc si le doresc toturor mamicilor si viitoarelor mamici sanatate lor si bebeilor! -kiss- iss-

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Aici ai 2 linkuri oficiale pe care e bine sa le studiezi cu de-amanuntul.Atata vreme cat nu ai in pasaport nici o stampila cu "No claim to public funds",sau restrictii privind sederea si munca in UK ,poti sa ceri aceste beneficii,alocatii.
    Job Centre + este locul unde poti cere lamuriri despre munca si beneficii ,alocatii.Citizen Advice Bureau este locul unde primesti consultanta legala gratuita de orice natura.Trebuie sa te programezi si cauta in zona ta unde este un astfel de birou.

http://www.adviceguide.org.uk/index/fam ... family.htm

http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/Cus ... 5.xml.html

Sa aveti un bebe sanatos si frumos, sa va aduca bucurie si fericire in familie -dance- ance-

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Unde-s doamne timpurile cand intai se faceau faptele,si apoi se "trageau" consecintele?
    No offence copii,e doar un gand al meu.
    Dar,asta e lumea in care traim,din pacate-totul este planned,dinainte,no surprises anymore.
    Oricum,sa va traiasca cand o fi sa fie,de va fi sa fie,si sa chemati pe toti (macar cei activi),de pe romani-online la cumetrie -love3- ove3-

4. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal cred ca e bine ca tinerii (cei de pe site cel putin, ca deh... noi imigrantii suntem o specie aparte) sunt rationali si nu vor sa aduca pe lume un copil fara sa stie la ce se inhama... In alta tara fiind, desigur nu esti tratat rau dar nici nu mai ai cohorta de bunici, si alte rubedenii sa participe la cresterea celui mic... Deci e bine sa stii la ce sa te astepti.
    Tinerii britanici fac copii cu duiumul, iresponsabil , la varste cand inca habar nu au ce e cu ei (dupa o betie de o noapte si cativa parteneri e de multe ori greu si sa stie cine e adevaratul tata...nu toti, sa nu generalizam...dar multi dintre ei se muleaza pe acest profil...) ca deh.. ei au drepturi ... sunt acasa la ei si noi nu suntem veniti aici doar sa crestem natalitatea. Stiu ca multi dintre membrii site-ului au familiile cu ei, ca au copii, unii conceputi si nascuti aici, sunt convinsa ca se va gasi cineva sa te sfatuiasca ce e mai bine si unde trebuie sa apelezi pentru sprijin moral/financiar in timpul sarcinii si dupa, ce drepturi ai dupa ce nasti mai ales ca acum lucrezi. Pana atunci, daca ai timp, poti sa te uiti pe site la http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Hav ... /index.htm sa vezi ce zic ei despre toate astea... Multa sanatate si cand va fi sa fie, sa aveti copii sanatosi! Si by the way... sa va traiasca tuturor copiii, sa creasca mari si buni, sa va bucurati de ei. Iar celor ce-i au deja mari... tot la fel ...copiii oricat de mari sunt copii pentru parinti toata viata lor ... asa vad eu... Numai bine tuturor! -kiss- iss-

Share This Page