9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SA INVATAM DE LA ANIMALE

Discussion in 'SEZATOARE' started by ELLAWS, Apr 8, 2011.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    [video]http://www.youtube.com/watch?v=Vw4KVoEVcr0&feature=player_embedded[/video]

2. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Eu iti multumesc Ella, si acum sa va arat si eu copii mei dragi si mult iubiti:

3. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi nu prea am chef eu de invatat asa ca am sa va prezint copilasii mei patrupezi.
    Anul trecut am pierdut doi dintre ei.Pe Anona si pe Chitu – regele Pisicimii.

Anona ne-a parasit dupa o lunga suferinta in august anul trecut. Avea aproape zece ani.Ca mai toti rottweilerii dupa noua ani dau in complicatii – cancer limfatic, osos..Am incercat imposibilul…dar macar stiu ca mai mult de cat am putut nu se putea face. Nu am avut puiuti de la ea cu toate ca numele ei - Anona venea de la Zeita Fertilitatii la romani.

Chitu – Chitzibush – avea 13 ani jumate. A crescut impreuna cu Anona. L-am gasit la coltul strazii. Era foarte cald. Am crezut ca e mort. Era mai mic decat palma . A baut laptic si l-am dus in beciul casei. Ne era frica ca nu o sa il accepte Thomas Tiger – Tigrut, motanul rasfatat al casei. Intr-o zi Tigrut a disparut (avea sapte ani) si tot rasfatul s-a indreptat spre Chitzishor. Chitu s- a preocupat de pisicimea lui si chiar de educatia lui Anona. Anoana era serifa casei , protejea pisicimea – dar numai pe a ei..orice pisica straina – ce calatorea neinvitatata pe gard..era un potential dusman – in special ‘pisica neagra’. Cu Chitu era cea mai buna prietena.Tineau unul la altul foarte mult. Chitu nu a putut sa suporte pierderea lui Anona. A fost devastat.O cauta prin casa, se aseza in locurile in care ea stea. A refuzat sa mai manance si era foarte abatatut.In trei luni s-a stins. Amandoi ne vegheaza casa , in fata geamanului de la intrare , intre cei doi visini , locul preferat al lor de inspectat.

Urmasii:

Pissu – Pisicul – chipes, nu e de glumit cu el, doar cand vrea el – atunci sa fie rasfatat, altfel te zgarie. Este foarte capricios. Mi-l pune mama mea de fiecare data la telefon sa vorbesc cu el..si raspunde pe ‘Pisiceasca’ , foarte ‘afectat’ de conversatie..El e team leader-ul. Are sase ani , castrat , posibil baiat a lui Chitu (are acelasi comportament).
    Doarme exact ca un om , lungit iar in cosul lui trebuie sa aibe neaparat o pernuta sa isi poata pune capul. Este vanatorul innascut. A transformat casuta lui Anona in altar al jertfei. El e mostenitorul tronului si cred ca stie acest lucru ).

Mishu – lenes, pare prostut dar nu e, mereu in ‘delegatie’, motan solid. E singurul care nu e castrat si drept si prin urmare bantuie strada in lung si lat dupa ‘pisicutze’. Vine doar dimineata sa manance. Are trei ani. L-au adus verii mei la noi ca stateau la bloc.

Mickey – ( de la Michael Jackson) ca facea tot felul de jumbuslucuri. L-a gasit mama mea aciuit in toaleta din subsolul Regionalei CFR , la Gara de Nord. Ziua venea la toaleta si noaptea dormea in liftul care nu mai era demult folosit. L-am adus acasa dupa ce Tigrut nu a mai aparut. E foarte intelligent, afectos, se face colac , poti sa il iei si ca pe ‘ mielul gras’ sa il faci guler la gat…E baiat bun, cuminte , sotul ideal al Junei. Are noua ani jumate.

Juna, fata lui Chitu si a lui Tina (Tina a murit de la un accident stupid , i-a cazut o placa de lemn si s-a axfisiat si nu am stiut). Tigrata ca si Chitu, house wife cat ..Nu iese decat in gradina. Sta la soare doar cu Mickey. Se fac covrig amandoi in acelasi loc , sub brad, in leagan. Juna e in lumea ei. E foarte comoda. Se misca greu din cauza straturilor de grasime…Doarme intruna..Are noua ani.

Otto ( de la Otto von Bismark – Cancelarul de Fier) – Motan chipes, foarte afectos. Poate cel mai afectos. E combinatia perfecta intre Tina si Chitu, parintii lui. Mic si indesat , nu iese decat prin gradina si le doarmeee de dimineata pana seara. Inainte sa fie castrat , facea niste serenade, el si cu cocosul Pavarotii…de aruncau vecinii cu scrumiere, ce nimereau dupa ei ca se baga in coteul lui Pavarotti..sa isi verse amarul ca Pisicutzele nu il iubesc..Acum e atat de bland..Este fratele lui Juna. Are tot noua ani.

Puffy Dragonul – maidanezul matusii mele. I-a luat locul Anonei. Cam needucat. A incercat Anona sa il mai educe, dar cei sapte ani de acasa nu prea ii are. Stie sa astepte mancarea. E prieten bun cu postasul ca pt ca vagabontea pe strazi. Acum il tinem doar in curte. Nu prea are dinti in gura , ca s-a batut cu haita mai stim noi de pe unde…A fost cativa ani buni haimana de prima clasa..Tare sufera ca nu ii mai dam drumul. E baiat bun isi face datoria..E ‘sonerie’ foarte eficienta.

Legat de caii din Delta Dunarii eu am scris un articol acum vreo sase ani in Animal People US. Sunt multe de facut in Romania. E multa coruptie..Am lucrat si cu cateii, cu copiii, cu picisimea, cu tot felul de programe. Nu imi e rusine sa spun ca si eu si prietenii mei , care aveau joburi ca arhitecti, contabili…am incercat sa schimbam metalitatea de doi lei referitoarea la cultivarea respectului pt animale…dar e atat de greu …Am mers pe camp cu blow pipe-ul la sterilizat caini vagabonzi (daca ma vedeati era show prin lanul de buruieni, caldura mare) am mers si din casa in casa sa punem leafleturi referitoare la sterilizare..Cati saci de fecale nu am adunat, cate strachini nu am spalat la adapost…Seara duceam sacii la gunoi sa nu ne vada lumea sa rada de noi sau sa ne mai faca alte probleme… E lumea foarte rea acolo, si unii au mintea foarte ingusta cand e vorba de animalutze…Unul dintre motivele pt care ma bucur ca sunt aici e ca nu vad animalutze moarte, calcate de masini de vitezomani, lasate sa sa faca tot una cu soseaua , cu sange la gura..Urasc acest lucru..In fine sunt multe de povestit referitor la asociatiile de acolo, de charity-uri.Pt multi e un business si multi obtin profit din suferinta acestor necuvantatoare.

O sa va atasez poze cu familionul meu pisicesc si cainesc curand..sa le caut .

Si asta e linkul pt caii din Delta , articol scris inainte sa vin in UK:

http://www.animalpeoplenews.org/05/12/w ... s12.05.htm

Nu s-a facut nimic nici atunci …si nici acum nu cred…Sunt dedesupturi multe..

Cam atat pt astazi !

Va pupacesc !

Andreiuta12345

4. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    [attachment]C:fakepathMy family.pdf[/attachment]

[attachment]C:fakepathMy family.pdf[/attachment]
    Poze - Patrupezii -limba-

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, ma gandeam eu ca ai putea lipsi tocmai tu de pe acest topic -ma-iubesc- -hipno-

Hai sa vorbim pe mesaj privat cum sa facem sa ne-arati si noua copilasii tai. Eventual imi trimiti mie pozele pe e-mail si le postez eu...sau vedem noi... -hipno-

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Draga mea,puiandrii mei sunt in custodia mamei mele. Nu mi-am permis sa ii aduc aici, dar nici mama nu s-ar fi despartit de catelandrii.De motanul Soso mi s-a rupt sufletul. Cate nopti am mai plans dupa el...barbate-miu zicea ca doar nu m-am maritat cu Soso. -trist-
    Acum imi permit sa imi iau pisicutze, catzei fara numar. Am o ditamai casa, cu o curte imensa, o gramada de spatiu. Dar piciul meu e prea mic sa inteleaga, cum pune mana pe o pisica o si trage de coada. Iti dai seama ce fericire pe bietele pisici. De catei nu mai zis, ii trage de mustati, le baga mana in gura etc etc. Astept sa mai creasca nitel si apoi am sa vorbesc cu landlordul.
    Deocamdata ma multumesc cu ceea ce am: pestii din acvariu...cat or mai rezista si astia -nu-ma-uit- -ras2-

7. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Anouka

Si eu as vrea pestisori.Mi se par tare delicati, linistiti...dar inca mai cred ca am sa mi aduc motanasii mioritici pe plaiurile lui Shakespeare..Varianta cea mai buna de adus animalutze e cu masina mica iar daca te intelegi cu veterinarul poate sa puna si data de vaccin mai cu ceva vreme in urma...Asta am auzit si eu de la colegi de ai mei care si-au adus pisicimea aici si nu a durat procesul sase luni - ca la carte.

Nu cred ca e o idee buna sa am si pestisori pt ca stiu ce 'podoabe' am ..Ar sta non- stop la pescuit. Se mana unul pe altul..Sunt in stare si in acvariu sa ajunga...

@Multumesc Ellaws pt ajutor!

-dragoste2-

O seara frumoasa !

Andreiuta12345

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    @andreiuta
    mai drag imi este mie Soso decat pestisorii. Gasesc repede sa ii dau, nu cred ca ar fi o problema.
    Dar bietul Soso a indurat multe. -da-da-
    Mai de curand, a fost sora mea cu ala mic (nepotelul meu de 2 ani si 3 luni) in concediu la mama acasa.Pentru o saptamana, Soso a fost de-a dreptul haituit, intr-un final a plecat bietul de-acasa, nu mai razbea cu ala mic. Nu as putea sa iti spun cat din mustata lui a mai scapat intreaga si cate fire de blana mai are pe coada.
    Mama doar mi-a povestit de micul terorist, Matei. De cate ori il vedea pe matzoi isi punea toate panzele sus si isi lua viteza sa il prinda pe sestache, sa nu se prinda Sosolino. Ce sa mai zic.... -plasture-
    Cred ca i-a trebuit ceva recuperare dupa, l-o fi dus mama la cateva sedinte de relaxare caci, dragul de el, tare speriat a mai fost... acum , ar fi tare sa ma duc si eu cu asta mic al meu -ras2-
    Cu adusul aici, nu stiu cum s-ar descurca pisoiul meu aici, el e mai golan din fire, e obisnuit sa umble pe coclauri cat e ziua de lunga, sa se bata cu alte pisici si sa adune tarla de admiratoare feline dupa el. Oare s-ar adapta la lumea civilizata de aici?
    Voi ce ziceti? Ati avut cumva ceva experiente de genul....adaptabilitatii pisicilor la acest mediu?

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca da Ana Maria, nu vad de ce nu s-ar adapta, mai ales cand sunt inconjurate cu dragoste si de persoane cunoscute. Cu Bubu nu-ti fa probleme ca ti-ar ciufuli motanul... acu e flacau mare si tot "chinul" ala tot din dragoste vine si motanul stie / simte asta -da-da-

O problema ar fi totusi "de adaptabilitate", la Cat Protection, cand mergi sa adopti animalute, ai in dreptul fiecarei "celule" cu pisici/caini, o mica descriere/prezentare/istoric... unde iti spune :

"e ok in compania altor pisici" sau "e obisnuit in compania copiilor" sau "ii place luat in brate, mangaiat sau sa doarma in pat cu stapanul" sau "e obisnuit sa doarma in culcusul lui special" sau "ii place sa se joace cu copiii sau cu diverse obiecte (si iti enumera obiectele respective)"

Acum depinde cum e obisnuit Sosolino atat timp cat faci tot posibilul sa-i respecti si obiceiurile lui, cred ca va fi ok, mai ales cu persoane cunoscute in jur...care-l pastreaza in centrul atentiei, inconjurat de toata afectiunea ce i se cuvine... -hipno-

In casa in care locuiesc acum, m-am mutat acum 4 ani, cu doi motani (9 luni si 11 luni) dupa mine si desi nu-i lasasem niciodata afara inainte (faceau la nisip in cutie la baie) le-a luat cam 2-3 zile sa se adapteze la noul regim de viata... Le-am mutat cutia de nisip la usa din spate si lasam usa deschisa sa aibe acces la gradina dar si in casa la mancare si lapte. Ideea era sa-i invat afara usor-usurel... Da ei nu si nu, tot la cutie faceau. Atunci i-am pandit, dupa ce mancau mai ales si ii trecea "alea-alea"... si le-am inchis usa (am usi culisante de sticla). -da-da- Vaiiii tineau o gura amandoi sa le dau drumul in casa la cutie... se uitau cu jind la ea prin geam... cu niste fete disperate mieunau de-au adunat toate pisicile vecinilor la mine in curte -ras2- -nu-ma-uit- Normal ca n-a fost chiar dupa cum vroiau ei... -nu-nu-

Daca vorbesti cu landlordul, daca obtii acceptul lui si te hotarasti sa adopti animalute, sfatul meu e sa iei puisori, ca-i inveti de mici cum vrei tu... Aia mari, deja crescuti ori le respecti obiceiiurile ori nu stai in casa cu ei... (sau nu stau ei cu tine) -ras4-

10. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Neatza!

Sper de data acesta sa va pot face cunostinta 'virtuala' cu animalutzele dragi mie :)

Andreiuta12345

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Anouka

Cred ca Soso e prea bland -da-da-. Ai mei au fost educati de rottweilleritza mea sau mai bine zis s-au educat reciproc. Anona stia de frica lui Chitzu pt ca atunci cand era mica mica si am adus-o acasa, ea saracutza a vrut sa se joace iar Chitu avea deja trei ani si nu avea de gand sa ramana fara coada sau prea ciufulit si bineinteles ca o gheruia pe botic (rapid in doua secunde)..Ce suparata era Anona…-evil-

Se tot chinuia sa il atraga pe Chitu la joaca dar Chitu ii arunca o privire ca si cum ‘Nu ma pun la mintea ta, te las in pace’). Fiecare isi stia locul .Erau (sunt) foarte uniti. Anona ii cauta ca si cum i-ar numara si daca nu gasea pe careva se ducea prin curte sa iasa pisicimea la numaratoare.-pac-pac- Porecla lui Anonitza era 'Sherifa'.

Si Chitu si Anona au fost doua sufletzele foarte echilibrate. Imi amintesc in facultate , mai venea verisoara mea Maria de pana intr-un an .Avea leganelul ei. Eu invatam in curte iar Anona nu se misca de langa patut/leganel. Daca plangea Maria si daca eram pana in bucatarie sa mai aduc cate ceva , Anona venea dupa mine sa imi ‘zica’, foarte impacientata ca plange Maria, sa vin sa vad ce e cu ea.

Motanii mei nu stau sa fie ciufulitzi ‘pe gratis’...Reactioneaza imediat cu cate o laba de o ai ca semn de buna purtare doua saptamani. Vin la mangaiat doar cand sunt siguri ca primesc portia de rasfat si eventual si bonus -ras4- ) ( mai de la matusa mea o felie de salam, un crenwurst, lapte..depinde unii nu mananca branza, nu beau lapte , altii sunt ok cu lactatele dar nu cu mezelurile). In general le dam boabe – mancare uscata si mancare facuta pt ei – orez cu spete de pui, cu morcovi…Orezul e gatit de mama mea ca pentru oameni.Il imparte in doua : o strachina pt oameni – pt bipezi si cealalta pt patrupezi – Puffy – catelul si pisicimea :).

Referitor la ce ai scris tu cred ca Soso e bland, tare iubitor si vrea sa fie iubit si nu stie cat de impreivzibili sunt copilasii dar cu timpul fiecare isi stie locul..:))

Verisoara mea, cand a plecat definitiv din Romania in Canada acum doi ani si-a luat si motanul (motan tigrat, ‘maidanez’) cu ea desi are o fetita de un an. A zis ca nu putea sa il lase pe strazi singur. A dat doua sute de dolari sa il aduca in Canada dar nu regreta ! E prietenul cel mai bun al Adelei -dragoste- ) . Se duce prin paduricea de langa casa , haimana, se intoarce..Stie ca e casa lui acolo. S-a adaptat.
    Chiar acum ma gandeam si ea tot asistenta medicala e :).

Am doua prietene romance care si-au adus pisicile aici – Mitza si Tom. La inceput nu le-au dat drumul afara dar pe urma s-au imprietenit cu celelate surate si sunt bine merci. Singura problema e vulpea...care dupa cum stiti mananca pisici (puteti sa va uitati pe youtube sa vedeti:() – mai ales in Londra …

-cu-bine-

Sa aveti o zi frumoasa!

Andreiuta12345

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Andreea,

Copilasii tai sunt super-dragalasi si alintati mai ales cutzu... n-ai treaba cu el... doarme-n pat invelit cu plapuma...ca toata lumea !! -hipno-

Impresionante si cele povestite de tine cu prietenele care si-au luat pisoii dupa ele, cat atasament si dependenta creaza aceste sufletele, ca esti in stare sa faci orice pentru ele, sa cheltui oricat numai sa le fie bine, dar in primul rand, noi suntem cei care nu ne putem lipsi de afectiunea lor fata de noi. Intr-adevar nu te pui la bani caci valoarea acestor "micuti prieteni" ai nostri sau "copii", este inestimabila -asa-asa-

http://www.youtube.com/watch?v=jbjJZgx7 ... e=youtu.be

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Adevarat , le iubesc foarte mult, le iubesc din toata inima doar au numele meu de familie pe carnetul de sanatate. Atunci cand aud ca unui om nu ii plac florile / animalele deja simt ca am de a face cu un om siret, imposibil sa nu ascunda ceva…Si pana acum, am avut dreptate.

M-am straduit atat cat am putut ca animalutzele mele sa aiba de fiecare data o curelusa noua , zurgalai, jucarii, stalp de scarmanat ghierutzele, mancare. Iubirea lor e sincera , pura .Pai de cate ori ii era rau mamei mele de la fiere , Anona nu se misca de langa pat, nu manca, statea cu botul umed pe parchet pana cand isi mai revenea.

Cand bunica mea a facut atac cerebral si a cazut in usa fara ca noi sa stim , Anona a venit sa ne anunte. Chitu mieuna ingrozitor. Relatia dintre Chitu – pisic si Anona rotweiller - fost ca in filmele japoneze. Ne-a rupt sulfetul .Cand ma uit la Chitzisor sunt cu ochii in lacrimi.

Cum sa nu iubesti aceste animale??!! Iubirea lor e neconditionata. Nu sunt toti in stare sa inteleaga aceasta iubire pt ca sunt prea rai, prea lacomi, lipsiti de scrupule…Am inteles ca de saptamana viitore iar se incepe pe capete omorarea cainilor , pisicilor fara stapan in Romania…Oare e asta metoda cea mai eficienta?? Eu una , just say :No comment…Se aplica zicala ‘Atata stiu , atata fac’ .Ar mai putea exista o metoda : cultivarea respectului pt animale dar e prea greu de inteles.Cum se face ca vitezomanii scapa fara nici o sanctiune..??Ei nu sunt amendati? Politie animala…nu exista ..evident..din ‘lipsa de fonduri’…dar se putea face voluntariat ...pt ca mai sunt si iubitori de animale…dar cine vrea sa fim onesti…:(

Am fugit la citania pt master ...si nu uitati un animalutz nu este o jucarie - este un prieten pe viata!

Enjoy your evening!

Andreiuta12345

http://www.youtube.com/watch?v=J3TM9GL2 ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=Z-qoSLh8 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=br8JOnaV ... re=related

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Poze facute de mine acum 2 zile, pe veranda casei unei prietene.

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  16. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- -ras2- Thanks,Ella !

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ andreiutza de la 1 la 5 :)
    stii, eu cred ca marea problema a cainilor si pisicilor fara stapan din Romania (si poate ca nu numai) este faptul ca oamenii de multe ori aleg sa isi ia un animal pentru ca este de o anumita rasa sau pentru ca are o anumita culoare etc. Sunt oameni care dau sute de euro pe un pui de catel bichon, michon, grifon, bufon sau mai stiu eu ce rasa din asta sau pe pisici siameze miameze birmaneze cichireze. Si intre timp sunt atatia catzei si atatea pisici de culori nedefinite, fara a fi de o rasa anume dar cu aceleasi calitati sufletesti sau poate chiar peste, care de-abia asteapta sa aiba un camin. Mama imi spunea de cate ori o intreba lumea de ce plimba catzelul vagabond in lesa, de ce nu il lasa naibii pe strada unde este locul lui sa isi ia un caine adevarat, de rasa pe care sa il tzina in casa? Asa ca, vezi, mentalitatea e de vina. In Romania majoritatea celor care vor caini sa ii tzina in casa vor sa isi cumpere ei un caine de o anumita rasa nu sa ia unul de pe strada, "urat si jegos." Este adevarat, cainii vagabonzi au mai multa personalitate si diverse probleme de genul nu au incredere in oameni si mananca de pe jos cand ii scoti afara indiferent ce bunatati le dai tu in casa :) si iti trebuie multa rabdare ca sa ti-i aproprii - in experienta mea - insa odata ce ai reusit, constati ca sunt muuult mai desteptzi, mai haiosi si mai loiali decat cei de rasa. Eu am avut multi catzei vagabonzi in casa si va zic, daca toti cei care se hotarasc sa isi ia un caine ar lua unul de pe strada in loc sa isi cumpere unul de rasa, in cativa ani problema cainilor vagabonzi din Romania ar fi rezolvata. La fel si cu pisicile desi am vazut ca oamenii sunt mai deschisi la a lua pisici de pe strada - aici intervine factorul dragalasenie, ele sunt oricum atat de dragalase incat daca s-au hotarat sa te cucereasca, n-ai nici o sansa, trebuie sa le iei cu tine -da-da-

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte bine si frumos ai pus problema Glissando -bravo- o solutie eficienta si practica, care ar putea rezolva problema patrupezilor maidanezi din RO. Si eu m-am impacat mai bine cu maidanezii (caini si pisici) decat cu cei de rasa. Asa cred ca ar fi normal, daca se pune problema de mila fata de animalute si de afectiune, atunci afectiunea trebuie sa fie neconditionata, oferita in special, celor care au cu adevarat nevoie de ea! -hipno- Dar cine sa ne educe natiunea, sa ne transforme mentalitatea intr-una nepartinitoare si impartiala. Cred ca asta a si fost ideea acestui topic, sa cautam impreuna solutii si motive, pentru care animalutele merita iubite, ajutate, adoptate, fara a tine cont de rasa sau culoare. Toti acesti patrupezi, sunt gata oricand sa ne devina cel mai devotat si credincios prieten, sa ne rasplateasca cu aceeasi afectiune (poate inzecit decat avem din partea celor... bipezi -da-da- !) Dar noi stam si privim cu mainile incrucisate vanarea lor de catre hingheri, apoi eutanasierea... Offff... -plans- Si uite ca ar exista totusi solutii... precum cea prezentata de tine mai sus -bravo-

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @TUTUROR (Glissando, Ellaws et all)

In Romania multi isi iau caini de rasa – doar pt a arata un statut ‘’Am bani sa imi permit un asemnea caine’’ si chiar daca nu spun ei – spune lumea…’ia uite si p’asta si-a scos vaca la pascut…pai cainele asta cat mananca., au bani afurisitii.’’..Astea sunt doar aparente – pt unii conteaza, pt altii nu. E ceva ce imi aminteste aici de indieni, pakistanezi..isi au masini super scumpe , se sparg in figuri..dar in realitate multi nu au ce pune pe masa…dar au mertzan..:(. Si stim si in Romania cu ‘moda telefoanelor, inglobatul in credite ca sa parem mai cu stare etc etc , tzoale de fitze si altele).Evident nu sunt toti asa, nu putem generaliza , dar marea majoritate cam asa se prezinta.

In fine, eu printr-o conjunctura am primit catzelul – rottweiler. Da, e adevarat bunicul ei a fost campion mondial de frumusete , am pedigree-ul ei pot sa dovedesc ( daca asta conteaza) dar asta nu inseamna ca eu sau familia mea stateam in puf cum multi credeau uitandu-se la catelul meu, mai cu seama ca erau trei rotweilleri in aceeasi curte.

Cainii de rasa cel putin rottweileri sunt foarte sensibili si uite asa au murit unul dupa altul cum am mai zis de cancer limfatic, osos, diabet iar durerea care ne-a lasat-o in suflet a fost imensa. Am ajuns la concluzia ca tot cei maidanezi sunt mai rezistenti si rar au problemele cu care se confrunta cainii de rasa.

O problema esentiala in Romania este respectul. Daca nu ne respectam , nu colaboram- e totul in zadar…Cum sa ii faci pe acesti oameni sa respecte animalele, cand multi nu au respect pt propria persoana, pt celelalte fiinte umane. Bietele animale nu au grai sa vb pe limba noastra ca sa spuna cat de rai suntem. Se baga o manea la maxim, se porneste in viteza , lantzaul de aur la gat cat lantzul cainelui …’Am mai calcat un caine /pisica nu am putut sa il/o evit…Cainele era de vina…ce domne nu ma crezi?!’..Nu exista voluntariat bine pus la punct, nu exista organizare iar celor ce vor sa porneasca ceva li se pun betze in roate.. Cateodata am senzatia ca mentaliatea din Romania trage mai mult spre Orientul (‘Arabesc’) si mai putin spre Occident. Iar Occidentului ii place acesta imagine , din imagini cu caini calcati de tramvaie, otraviti, storsi de viata , de acolo ies banii nu din povestile de succes...Se profita de pe urma acestor biete nevinovate sufletele si inca ...cum..iar catre Romania se intoarce o particica..insuficienta si evident 'de imagine'...Ar trebui sa ne facem curat in 'gradina' singuri .Din pacate prin metodele primitive de ucidere a animalelor nu dovedim decat ca suntem incapabili sa ne adaptam standardelor Occidentale..iar Occidentul savureaza din plin acest lucru.

O seara placuta!

Andreiuta12345

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    din pacate ai dreptate, nu vrea nimeni povesti de succes... altfel, cum s-ar mai simti ei superiori, si cui? chestia e ca si aici in Anglia din cate am auzit se intampla ca animalele care nu sunt adoptate sa fie in final eutanasiate. In Romania, insa, putini se gandesc ca animalutzele alea au ajuns pe strada din vina oamenilor care le-au abandonat si aici vorbesc si de rasa pura si de corcituri. Ultima data mama a primit un caniche care era de mult timp pe strada, abandonat sau pierdut nu se stie, i-am cautat mult timp stapanii fara rezultat. intr-un final caniche-ul a disparut si din familia noastra cand a fost scos la plimbare odata si lasat liber din lesa, ne-am perpelit, am dat anunturi, am cautat disperati, pana la urma am dat de urma lui, este la o familie care are un copil si cu care se joaca tot timpul, se pare ca asa face cainele ala, sta cu o familie un timp dupa care se plictiseste si cauta alta -asa-asa- ei, glumesc pana la urma.
    Insa cainele pe care l-am avut inaintea lui - si care a murit la 14 ani - era maidanez sadea, l-am gasit la usa cand nu avea nici o luna -ras4- si a fost un caine extraordinar. Insa desi era maidanez era cam bolnavicios, medicul ne-a zis ca are ulcer si intr-adevar facea aciditate foarte des, intr-un final a descoperit mama regimul ideal pentru el dar tot mai manca tot felul de porcarii de pe jos cand ieseam cu el afara, imposibil sa nu gaseasca el ceva, si nu puteam sa il tinem in lesa tot timpul ca ii placea extraordinar de mult sa alerge.
    sunt si multi oameni sufletisti in Romania sa stiti, amintiti-va numai de iarna in care zapada a acoperit custile cateilor din adapostul de la Glina si s-au dus oamenii pe frig cu lopeti sa ii scoata de acolo.
    mda si la faza cu calcatul cainilor si pisicilor care iti sar in fata, cam ai dreptate ca mentalitatea majoritatii este de ce sa ii ocolesc de ce sa imi risc masina ... eu am evitat odata demult un caine care mi-a sarit in fata si am intrat cu masina in stalp, nu grav ca nu aveam viteza mare insa a trebuit sa intorc volanul ca frana nu mergea, si mecanicul cica pai mai bine loveati cainele ca ar fi fost paguba mai mica. dom'le i-am zis, in primul rand cainele e viu masina e tabla in al doilea rand cainele asta mi-a salvat viata ca asa am aflat ca nu mai am lichid de frana - eu pe vremea aia nestiind ca e o chestie pe care trebuie sa o verifici des.

Share This Page