5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SA INVATAM DE LA ANIMALE

Discussion in 'SEZATOARE' started by ELLAWS, Apr 8, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Florin,

Nu trebuie neaparat sa ai animale de casa -nu-nu- Silverfern, Deanna nu au, iar interventia lor pe acest topic (ca si a ta dealtfel) este binevenita si a tuturor iubitorilor de animale. Este de preferat, celor aflati in aceeasi situatie (fara un domiciliu stabil) fara acordul landlordului sau posibilitati de-a le purta de grija animalutelor, sa se abtina de-a cumpara/adopta animale pentru perioade scurte (cateva luni sau 1-2 ani).

Aceste vietati "creaza dependenta" te atasezi de ele si ele de tine, iar despartirea se lasa cu lacrimogene, constiinta incarcata, regrete, sentimente de vinovatie fata de ele si procese de constiinta pe durate indelungate (ani de zile!). Lovelyd mi-a impartasit o poveste (experienta) cutremuratoare legata de despartirea ei de animalutele din pozele postate pe acest topic, nu ma puteam opri din plans!! -plans- Adoptia unui animal este o chestiune serioasa si implica responsabilitate maxima... fata de ele. Nu ne putem juca nici cu sentimentele noastre, nici cu ale lor! Cei ce au avut animale si din diverse motive nu le mai au, li s-au furat sau le-au pierdut sau au fost nevoiti sa renunte la ele, stiu foarte bine ce spun! -da-da-

2. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Ca bine mai zici,Elaws! -bravo-

De cand am sosit aici si vazand ca mai toti vecinii mei au cel putin o pisica si un caine,simt ca iar incep sa ma lupt cu constinta mea...si gandul la a creste din nou un pisoias nu-mi da pace! Nu mai spun ca sotul meu s-a "indragostit" de un motanel tanar si tare frumos(genul pisicilor novegiene) pe care intr-o seara l-a "invitat" in casa noastra si sa ne vezi pe toti locatarii casei cum umblam dupa el,admirandul(de parca vazusem cu totii o minune -ras2- )si nu era decat 11-12 noaptea! Nu va spun ca mi-a luat ceva timp sa-mi conving sotul sa-l lase sa plece,care deja hotarase ca avem un nou locatar... si ce durere pe noi dupa..cand il urmaream de pe fereastra si nu voia sa plece din fata casei noastre...

Cum scrie si Ellaws mai sus,e foarte important sa ne gandim bine la tot ce implica adoptarea unui sufletel necuvantator si sa luam decizia corecta,chiar daca e dureroasa. Eu ma rezum la a mangaia pisicile vecinilor ori de cate ori le intalnesc... -trist-

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ba pardon, eu am avut un irish setter 11 ani si inainte de el am mai avut o cohorta de catei. de fapt, de mica stringeam toti ciinii de pe strada, spre exasperarea parintilor mei. Mai eram prietena si cu broscutele, rimele, melcii si soriceii. Odata cu trecerea timpului si din cauza urletelor isterice ale celor mari a trebuit sa renunt la aceste vietati. Acum imi pare rau, ca am ajuns sa vad o broscuta si s-o tai la fuga...iar un soricel imi strica ziua!
    Oricum, dupa ce imi fac un rost in UK si ma mai linistesc vreau sa-mi iau asa: un golden retriever, un irish setter si musai o pisicuta neagra -ras4-

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  5. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    buna tuturor iubitorilor de animalute, am ramas f impresinata de gestul tau GSM009, imi amintesti de mine cand eram mica si tot ce geseam pe afara, orice fel de animalut aduceam in casa iar macamea devenea isterica, ca de unde tot le gaseam si asa am ajuns la un moment sa am 10 pui de catei si vreo 5 pisisci pe care le-am fat pe toti in adoptii la vecini, iar restul care nu a avut noroc i-am dus la tara la bunici

am sa va arat si eu cateva poze cu copilasii nostri
    [attachment]C:fakepathimages.jpg[/attachment]

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Of, of, of Lovelysmile

noroc ca i-ai facut sa ne arate limbuta -ma-iubesc- -hipno- altfel, nu te credeam ca nu-s de plush -nu-nu-

Cand eram copila faceam la fel, adunam toate animalutele de pe drum, chit ca-mi luam "tam-tam" acasa, nici nu mai stiu de cate ori intram cu animalutele pe usa si ieseam imediat cu ele pe geam... -da-da- mama sau tata mi le arunca pe geam, iar eu saream dupa ele... (plangand, -plans- ca sa nu le pierd) noroc ca locuiam la parter -ras4-

7. ioncreanga

ioncreanga New Member

Trophy Points:
    0
    deci el este cel care arunca pisici si caini in tomberon ...

8. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Lovelysmile,

Sa-ti traiasca pufosii! Sunt superbi! Si cum spune(scrie) si Ellaws,parca sunt de plus! -ceeee?-

Sa stiti ca nu sunteti singurele care aveau astfel de indeletniciri in copilarie ! -ras4-

Si eu reusisem sa-mi strang la bloc 8 caini...si de dimineata pana seara umblam cu ei peste tot.Inclusiv la cumparaturi(la complex pe vremea aia) si toti stateau cuminti la intrare,mai ales ca stiau ca vor primi de-ale gurii! -ras2- .Nu vreti sa stiti cat ma huiduiau oamenii pe strada si chiar vecinii,cand incepeau sa urle toti sau sa alerge dupa alte animale.

Cat era mama la servici,ii luam si in casa,iar in jurul orei 16,00 se termina distractia! "-Hai,afara cu voi! Ca vine "generalul",spunea tata(aliatul meu) cand se gandea la sotia lui! -ras2-

Iar cu carnita din farfurie...o adevarata aventura! Toata ateriza pe trotuarul din fata geamului de la bucatarie(tot la parter stateam si noi) unde asteptau cuminti Fetita,Ursu,Capi,Bobi,Blandu',Lola,Tiboca si Lessie.

Singurul caine care mai traia inainte ca eu sa ma mut, era o femela, Capi,care a reusit sa supravietuiasca la 3 tentative de otravire si avea vreo 8-9 ani atunci.N-are rost sa va spun ce s-a intamplat si cu ceilalti... -trist- . Cert este ca nu-i voi uita niciodata,au fost cei mai devotati prieteni ai copilariei mele si bucuria pe care mi-o aduceau in suflet atunci cand reveneam dupa vacanta de vara de la bunici,ei recunoscandu-ma de cum intram pe alee, este de neinlocuit !

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    mai, deci ce se crede pisica aia care fugareste ursul, leu?! -ras2-

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    multumesc mult de urari sper sa fie sanatoaase

toata lume cand ne vede pe strda cu ele se opresc sa faca o poza, dar nu si vecinii mei, dat fiind ca eu stau la apartament la etj 4 din 4, rasa lor(samoyed) este f vorbareata si cand nu suntem acasa imaginativa ce concert este si cand vin ies pe sala si imi zic:" iar au facut concert, dule la tara" si eu uite ca nu vreau atat timp cat sunt trecute la intretinere si paltesc

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    He he si la noi in familie eram toti iubitori de animale cand stateam in Bucuresti. Fiecare aducea acasa un animal gasit - atunci cand aducea cineva un animal, spunea si povestea lui - de exemplu un motanel mic l-am gasit eu dupa ce era sa dea o masina peste el, motanelul s-a ghemuit si a stat nemiscat si nu l-au atins rotile. L-am luat si l-am pus in buzunarul de la haina, atat era de mic, si l-am adus acasa. Tata a gasit o pisica in motorul de la masina! A fost adoptata si ea. Si o catea vagabonda cu piciorul rupt care dupa aia a facut 6 pui. Era frumos, ce mai. Tare as vrea sa mai am animale si acum insa landlord-ul de aici de la Londra nu e de acord. Ma multumesc sa mangai pisicile vecinei si mai vorbesc cu vulpile cand le vad pe drum.

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  14. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
  15. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

gsm, am crezut ca numai eu sunt asa "nebuna" cu 13 pisici si 2 catei. Dar, se pare ca tu ma intreci si ai sa iti si explic de ce.
    Prima pisica am gasit-o la bloc la soacra mea, statea chiricita pe banca, incepuse ploaia si ei ii plecasera stapanii de tot. Ea era singura cuc...astepta. Am luat-o doar ca sa ii dau lapte, atata tot. Nu am mai putut sa o las, de dragul ei imi lasam bucata de la gura.O cheama Iubita, alintata Iubirica.
    Cea de-a doua pisica este culeasa din bloc, o luase o vecina mica sa se joace cu ea si miorlaia pe la usi. Blanda, calina, cam tampa, dar cu niste ochi mari, frumosi.Si foarte cuminte.I-am zis Mica, alinatata Micutza.
    S-au mirosit cele 2 matze pana ce nu au mai putut.Au conchis ca nu se poate sa traiasca impreuna, drept pentru care se alergau de cate ori se vedeau. Mica statea ascunsa sub fotoliu. Dupa vreo saptamana,Iubita nu a mai rezistat, intrase in calduri, asa ca a cerut afara.A venit inapoi dupa vreo 2 saptamani. Apoi Mica, a plecat si s-a intors dupa vreo 3 saptamani. Au inceput sa se miroasa iar a recunoastere, acum se acceptau. M-am mirat eu de ce. Dupa vreo ceva vreme mi-am dat seama ca erau purtatoare amandoua. Asa ca m-am trezit cu 2 randuri de pui in acelasi timp, de la una 5, de la cealalta 6 si asa am facut o echipa de matze cu tot cu rezerve.
    Aveam chiar si 2 arbitri.2 catei, Rocky, luat intr-o toamna din fata blocului, bagat in casa, spalat, hranit. Dupa vreo cateva zile insa, l-am dat unei vecine care isi dorea un caine. Cum la mine spatiul era de nerespirat, a trebuit sa iau decizia finala.
    Dar, pentru ca in ianuarie era ziua de nastere a mamei mele, m-am dus inapoi si am cerut cainele. Avea vreo 3 luni de acum. Era cuminte si foarte inteligent. Asa ca l-am luat din custodie, i-am pus funda rosie si l-am dus cadou mamei mele. Asa ni s-a marit familia.
    Apoi, pe cand il apucase pe Base sa omoare cainii, vine o doctorita cu care lucram sa ma ia la Braila sa recuperam 3 catei de la hingheri. Si asa ne-am dus noi sa platim 80 de ron sa scoatem cateii. Unul dintre ei a ajuns tot la noi. Si asa ni s-a marit familia. Este un ciobanesc australian, dupa cum veterinarul a catalogat-o, o cheama Tarra si e cea mai iubitaore catea din lume. Cam vulcanica, dar o potoleste taica-miu repede.
    Revenind la pisici, a trebuit sa dau din ele dupa ce le-au intarcat mamele. Am oprit un singur pisoi, primul nascut al Iubitei, un roscat tarcat, scos de mine din "Canalul Manecii", reanimat, caci inghitise lichid amniotic si nu respira, frecat pe burtica de numa' numa'.L-am numit Soso.
    M-am ales si cu coltii ma-sii in mana mea in timp ce era in durerile facerii. Biata de ea, dar si biata de mine...
    La ora actuala mai avem cei 2 catei si pe Soso, milogul roscovan. Si furacios pe deasupra.Suteste tot ce se gaseste de mancare, miorlaie cat e ziua de lunga sa il bagi in seama, sa il mangai si sa ii vorbesti. Iar el incuviinteaza cu un garait scurt.
    Cam asta e povestea mea si a familiei de necuvantatoare.
    Numai bine!

Acest post se vroia a fi un raspuns la un alt post al lui GSM, nu la acesta.
    Urmeaza si poze

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    [attachment]C:fakepathImagine0374.jpg[/attachment]

[attachment]C:fakepathImagine0371.jpg[/attachment]

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  19. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    sa iti traiasca animalutele si sa fie sanatoase sa te bucuri de ele si tu si piticot cand mai veniti in tara -ras2-

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...bag seama ca a tunat si ne-a adunat aici pe forum -bravo-

Ana Maria, macar GSM locuieste la casa, da' noi sa facem asta la bloc?? -nu-ma-uit-

Merci MULT pentru link Just_s

Am vazut anunturi legate de acest trist subiect... si pe facebook, chiar o sa trimit banuti -da-da-

Share This Page