5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SA INVATAM DE LA ANIMALE

Discussion in 'SEZATOARE' started by ELLAWS, Apr 8, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Diana,

Acum doua zile, spuneam ca "te-am citit" de la bun inceput, ca ai un suflet MARE si iata o alta dovada -asa-asa-

Superbe animalutele, toate trei, dar Bobo e scumpic foc!! Sa inteleg ca le-ai adus din RO aici, sa locuiasca cu voi? Daca da, poate ne spui si noua PAS CU PAS cum ai procedat, eventual, poate oferi o solutie / parere pe topicul "Apel umanitar"... La ultima calatorie in RO (luna trecuta parca) le-ati luat si pe ele cu voi?

GSM,

Spune-i Jorj... ca-l botez eu -ras2- Dupa Paste ii trimit banuti, sa-i faci petrecere... cu mancare speciala pentru pisici si catei si lapte din belsug, sa pape toti pana dau cu burta de pamant -da-da-

2. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    [attachment]C:Documents and SettingsgabiMy DocumentsMy Picturesal meu=)alteleNew Folder (2)Sparlici.jpg[/attachment]

[attachment]C:Documents and SettingsgabiMy DocumentsMy Picturesal meu=)alteleNew Folder (2)Mitica 02-01-05.jpg[/attachment]

Avem : sparlici, mitca , mimi , mo, bella.
    by : MOMO

3. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    [attachment]C:Documents and SettingsgabiMy DocumentsMy Picturesal meu=)alteleNew Folder (2)Sparlici.jpg[/attachment]

[attachment]C:Documents and SettingsgabiMy DocumentsMy Picturesal meu=)alteleNew Folder (2)Mitica 02-01-05.jpg[/attachment]

Avem : sparlici, mitca , mimi , mo, bella.
    by : MOMO

4. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Gsm009,

Esti un om deosebit si imi creste inima sa vad atata darnicie si iubire fata de aceste suflete chinuite. Tot respectul pt tine si familia ta.

De altfel acelsi respect il port si celorlalti iubitori de animale de pe acest site si nu numai. Sa va traiasca si sa va bucurati de ele,pentru ca iubirea lor neconditionata spune totul.

Banuiesc ca cea care este acoperita de atata "aur" si priveste cu dezinvoltura catre noi este Mimi,nu?

5. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Mickyroman,

Ca sa poti aduce pisicuta in Uk trebuie sa-i faci o analiza si anume testul antirabic dupa care se asteapta in "carantina" 6 luni. Rezultatul testului se da,de obicei, dupa 3 saptamani,dar legea britanica impune acea carantina si accepta animalul in Uk numai dupa cele 6 luni.Rezultatul trebuie sa fie in parametrii normali si nu sub,pentru ca,in Uk a fost eradicata rabia si nu vor sa-si asume riscuri in aceasta privinta. Daca doresti sa aduci mai devreme animalul,la frontiera ti-l duc ei direct in carantina si vei suporta costurile(care sunt fabuloase). Se pot transporta si cu avionul,dar numai cu compania nationala(BA) si pretul este pe masura. Si binenteles pisicuta trebuie sa aibe pasaport,cip si toate vaccinarile si deparazitarile la zi.

Scuze daca sunt off topic... -nu-zic-

6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Daaaa, vreau si eu sa innot cu Fungi :) Doamne, ce m-a impresionat filmuletul, inutil sa-ti spun c-am plins non stop, pentru c-a vindecat-o pe tanti aia de cancer...ce-mi plac povestile astea cu animalute si happy ending :)
    M-ai "lovit" direct unde ma doare: Irlanda. Iar daca mai puneai si-un filmulet din Scotia ma dadeai gata! Cred ca toate weekend-urile mele pe-acolo vor fi, ca de-acum 100 de ani de cind am vazut filmul Highlander, nu mai am liniste -nu-ma-uit-

7. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, este Mimi, crescuta exclusiv ( odata cu Sparlici, cel ce doarme pa spate) de catre "Momo" alias Gabriela - fiica mea.

Lupoaica belgiana este Bella, iar pe balustrada terasei este delicata Mo.
    Scuzata sa ne fie " balbaiala" cea a generat postarea in dublu exemplar, dar fiind ocupat cu treburile administrativ-gospodaresti - recte cumparaturi, tinut de lighean la cozonac si alte nebunii pentru masa de Pasti, am delegat, cu acte in regula, pe "Momo" sa se ocupe de postare.
    Va avertizez ca sunt doar o parte din membrii familiei( de nebuni) si las loc pentru un Va urma .

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    "Da ce zi grea am avut la birou...

si traficul asta...!!
    Macar de-ar fi soarecii proaspeti!!!"-ras2-

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, sa inteleg ca se pricepe si la masini?.... -ras2-

GSM, azi in Anglia e Bank Holiday si am impresia ca si luni la fel, dar marti trimit bani de bairam -da-da- Sa vedem cum facem... pot sa trimit prin cineva... tu numai imi spui ce mancare de pisici cumperi de obicei si pentru catei, desigur!! (asta ca sa nu te deranjezi tu sau poate nu ai timp din cauza serviciului) sau iti trimit tie direct... oricum preferi -hipno-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Are Stella un comportament de mama/mama.

Cum deschizi portiera, tusti inauntru masinii.

De multe ori merge dimineata cu Camelia la scoala cand duce copiii.

Mai are o pasiune deosebita, se baga in orice cutie/geanta lasate deschise!

11. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Domnu Catalin,

Eu n-am voie sa uit portiera sau vreun geam deschis la masina caci tov. Baboom se infiinteaza la volan si mai da si claxoane ... Iar tov. Mitica are o placere deosebita sa doarma pe bancheta din spate, doar e un lord ....

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    GSM-ule,

Da-mi si mie te rog pe MP un nume si-o adresa, ca am promis sa fac un bairam la anumalutele alea ciufulite. Poate stii tu sau altcineva o metoda mai simpla (alta decat MoneyGram) de trimis bani?

N-ai mai spus nimic de Jorj ("al meu") si-a revenit? Mananca...se joaca?... -hipno-

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  14. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Nu pot decat sa fiu impresionat de gestul pe care ai fi pe cale sa-l faci, asta daca as fi si eu de acord. Insa ma vad nevoit sa te refuz, deoarece este strict responsabilitatea mea sa-i ingrijesc pe necuvantatorii mei. Nu vreau sa fiu inteles gresit si nu o lua ca pe o iesire orgolioasa. Pur si simplu nu putem accepta gestul.
    Cu rugamintea sa nu te superi si sa intelegi doar ceea ce exprim in aceste randuri, pot sa te informez ca "Sf. Gheorghe"- Jorj, manaca de rupe si este intr-o conditie foarte buna.
    Sper ca ne intelegi si permite-ne sa te asiguram de intreaga noastra consideratie.

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Offff, pacat GSM, nu ma supar caci stiu ca la aia care se supara, li se taie nasul -limba-

De asta imi era si mie teama sa nu ma intelegi gresit... da' bine ca nu te-ai gandit ca asta era doar un pretext sa-ti aflu numele si adresa -nu-ma-uit-

Nu faceam acest gest de mila ci de drag si nu pentru stapani ci pentru animalute. M-a impresionat povestea lui Jorj si ma bucur ca acum e bine, poate pui poze cu el -hipno-

Imi amintesc, cand eram in RO, am ascultat sfatul profesorilor si a expertilor... ca nu e bine sa invatam copiii cu bani prea multi, ca sa prevenim anumite tentatii... (tigari, bautura, droguri). Aveam doar un singur copil si desi ma descurcam destul de bine, nu m-am suparat niciodata pe nimeni care i-a oferit fiicei mele bani! -nu-nu- Ii dadeam zilnic 25 -30 mii de buzunar, cand primea un 50 mii de la vreo ruda, coleg/a sau cunostinta de-a mea, ma bucuram mai tare ca ea, in ziua urmatoare nu-i mai dadeam eu bani si imediat gaseam ce sa fac cu cei 30 de mii... -ras4-

De aia am si propus varianta sa fi cumparat direct mancare speciala... nu mult doar un gest (20-30 lire acolo) pentru animalute.

Te asigur si eu de aceeasi consideratie, caci generozitatea de care dai dovada, depaseste limitele normalului!! Am mai auzit la unii de 2 catei + 3 pisici, 2 pisici + 2 catei si 2 iepuri, etc... dar lista ta e cu adevarat impresionanta -wow- -bravo-

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ce tare! sa fii porc si sa te apere o tigroaica -ras2-

iar maimuta, ei da, asa atitudine de contesa mai zic si eu. pacat ca tinea mitza cu capul in jos mereu, dar ei ii placea din cite am vazut, pis nu zicea! -asa-asa-

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Un adevarat catel, plecasem cu barca dar el, NU VOIA sa se intoarca acasa ,

asa ca, a luat-o inot Domnle!

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ce avem de invatat de la animale, ce lectie ofera ele rasei noastre umane, este acel instinct matern, acea dragoste si afectiune materna, pe care ele o ofera cu generozitate si nepartinitor puisorilor "de orice natie"... in timp ce atatea mame isi abandoneaza proprii copii inca de la nastere -nu-stiu-

20. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    N-am sa zabovesc prea mult pe acest topic intrucat nu am animale de casa pentru ca in primul rand nu am casa in care sa tin animalele de casa. Si nu cred deci ca o sa am prea curand pe langa mine animale de casa, desi mi-ar place.
    Comuniunea omului cu animalul dateaza din cele mai vechi timpuri si a avut intotdeauna ca tinta satisfacerea unor necesitati umane cu ajutorul animalelor acestea primind o recompensa pentru efortul depus - izbitor de similar cu teoria muncii ha ha
    Ca sa fiu cat mai la subiect, cred ca toate animalele trebuie ocrotite si protajate nu doar cele domestice insa ce inseamna a proteja, ce inseamna a ocroti si mai ales de cine?
    Multa vreme am avut o oarecare dizgratie fata de animalele carnivore ca tigri, lei, serpi, crocodili etc; pana cand intr-o zi am nimerit un documentar despre care este viata unei comunitati de lei din africa. Am fost socat efectiv de greutatea cu care o leoaica isi procura hrana.
    Tindem sa personificam mult prea des animale si sa le atasam unora o eticheta pozitiva si altora o eticheta negativa, insa ying si yang nu se separa in lumea a animalelor.

Bunicii mei au avut cai si mi-ar place sa am un cal candva cu toate ca astea sunt vise. M-as multumi si cu un caine, o pisica, sau pesti insa nu as tine pasari in colivie.

Share This Page