14.2 C
London
Wednesday, October 27, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SA INVATAM DE LA ANIMALE

Discussion in 'SEZATOARE' started by ELLAWS, Apr 8, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deschid acest topic in speranta ca unii dintre noi vor deveni mai buni, mai generosi si poate, imaginile postate de diferiti useri pe acest topic, daca nu ne vor convinge/sensibiliza pana intr-acolo sa adoptam un caine, o pisica, un iepuras… orice, macar (unii dintre noi) isi vor schimba mentalitatea si atitudinea fata de animalele domestice, asa incat sa nu uitati niciodata, caci “mana care loveste… nu mangaie” sau “mana care mangaie… nu loveste!!”
    E adevarat ca noi “de-acasa” nu am fost educati sa iubim si sa protejam animalele, fie ca era vorba de cai, pisici, caini etc. si dupa cum stim multi n-au nici respect, nici mila, chiar daca e vorba de propriul caine pe care si-l “dreseaza” cu sutul, cu pumnii sau batul sau aplicandu-i diverse pedepse, tocmai celui care s-a dovedit a fi cel mai bun prieten pe care l-a avut vreodata. Se spune despe caini ca ar avea toate calitatile unui prieten adevarat DAR niciunul din defectele lui…
    Ce animalute de casa aveti?... Aveti poze cu ele?...Ce experiente interesante ati putea impartasi altora si ce v-a determinat pe voi, sa adoptati acel animal?

V-as mai ruga totusi, sa nu postati exemple negative pe acest topic, fotografii sau videoclipuri care reflecta violenta fata de animale, ideea e sa insuflam si altora, responsabilitatea, mila fata de animale, dand exemple pozitive, de ce crederi voi ca animalele domestice merita iubite si protejate…

http://www.youtube.com/watch?v=xJ5m_7OrFkI

http://www.youtube.com/watch?v=ADuSnt6P ... 136AFB110D

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Doi amici, un motan si ...o pisica,

Molly (motanul),

o istorie intreaga cu numele....-ras2-

de pui, au zis ca-i fetita pana, i-a descoperit soacra-mea "calitatile masculine",

deja raspundea la numele de Molly,

pisica, Stella, singurul "copil" al unei pisici din rasa tortois shell,

ce a "scapat " o singura seara afara din casa din care nu mai iesise niciodata!

A avut 7 pui din care, doar Stella a supravietuit,

si ea, la randul ei, era sa o incurce la ambele nasteri, acum e OK, sterilizata,

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu iubesc animalele, am un papagal (perus) de 4 ani, si il avem de cand era pui mic de cateva zile.
    Asa ca noi am fost "ca si parinti/profesori" pt. el. A invatat si sa vorbeasca, dar nu mult. Cel mai mult zice: Ce faci? Cum intri in camera unde il tinem, ca acum de cand cu bebe nu il mai tinem in camera cu noi, imediat zice "ce faci?"
    Cel mai tare a fost anul trecut cand a venit soacra mea sa stea cu fetita intr-o seara, si desi stia ca avem papagalul, uitase pe moment. Si se duce in camera unde tinem papagalul sa ia ceva din dulap, si numai ce aude: "Ce faci?" Nu va spun.......sa faca soacra mea infarct! Pana l-a vazut si s-a "dezmeticit" ca el a vorbit. A tras o "sperietura" pe care nu o sa o uite niciodata, spune ea.

Mi-e atat de greu acum sa ma despart de el. Daca as putea sa-l iau cu mine....dar stiu ca nu pot. -plans- -plans2- Va ramane la soacra mea si deci o sa-l mai vedem.
    Pun si doua poze cu el si cu fetita, sa vedeti ce bine "se inteleg" -ras2-

Clopotelul pe care il tine fetita mea in mana, e jucaria preferata a lui Coco, iar cand Sonia i-o ia si fuge, sa vedeti atunci joaca de-a prinselea. -nu-ma-uit-

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ce dragutz :) imi place cum il tragea pisicutza pe noul ei prieten :) niste scumpi! :)

dar apropos, exista posibilitatea de a innota cu delfinii in UK? (intr-un loc amenajat, I mean, nu in mare )

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, am si eu 4 motani luati de la Cat Protection, pisicile sunt viata mea -ma-iubesc-
    imi plac si cainii foarte mult, doar ca necesita mai multa atentie (ingrijire) si sunt cam zgomotosi, d-aia prefer sa-i "ciufulesc" pe-ai vecinilor -ras4- Casa in care locuiesc e semi-detached, o impart cu doi politisti care au doi caini, o combinatie de boxeri cu nush ce.

Micky, tu ai um papagal vorbitor, am avut si eu in RO, Doamne ce-mi plac astia si ce mi-as fi cumparat si acum...dar doi din motani sunt rapitori, s-au urcat pana in varful brazilor din spatele casei si dupa ce-au curatat toate cuiburile, le-au dat si jos din copaci. Dar fara nicio gluma am un motan vorbitor !! Vorbesc cu el si imi raspunde aproape dupa fiecare fraza, folosind diferite tonalitati in mieunatul lui.. el saracul imi vorbeste acolo in legea lui... e problema mea daca nu inteleg ce-mi spune el -da-da-

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Of, of, of... mai Silverfern, mare dreptate ai cu delfinii, dar how about the cats?? De pisicuta aia care cere pup, se mangaie de delfin cu capul si-l mangaie cu labuta nu spui nimic?? Doar Deanna a sesizat.

Deanna, cand vii in UK sa-ti iei o pisicuta-doua pe langa tine (vad ca si tie iti plac) si niciodata nu te vei mai sinti singura, pe langa afectiunea care ti-o ofera, sunt jucause si foarte amuzante -asa-asa-

http://www.youtube.com/watch?v=8KswnjMa-MQ

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu e de mirare,

Camelia cand "vorbeste" cu Molly, acesta ii "raspude" de fiecare data,
    daca sta cocotat pe pervazul de la geam de ex, si eu stau la computer, stiu cu 2/3 minute inainte ca ,Camelia va ajunge acasa, caci sare de acolo si se duce la usa.

Stella este pisica lui Andrei,

daca la noi sta sa o mangaiem, sa ne jucam cu ea,

well, Andrei poate sa faca si tumbe cu ea, si-o pune "guler" in joaca, sta tolanita la el in brate si nu ti-ar p[leca in veci de acolo.

Si desigur, ghici cine l-a asteptat cel mai mult aceste doua zile cat a fost plecat in tabara???

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    In viata mea nu am vazut pisica sub dus, jur!!!! :)
    Ella, o sa-mi iau si pisicuta si catzel cind o sa am timp de ei si mai ales gradina, cred ca nu ar fi fericiti sa stea intr-un apartament si sa ne astepte pe mine sau pe prietenul meu pina noaptea tirziu...

Ca fapt divers: mi-a spus odata un psiholog, ca cei care-si iau pisici sint givers, adica oameni carora le place sa aiba grija de ceilalti, iar cei care au catei sint mai alintati, oameni carora le place sa aiba cineva grija de ei. Ce zici, se aplica? :)

11. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de animalutele preferate si mult iubite. Sora mea are o pisicuta pe care o iubeste enorm. Acum 2 sapt. cand a plecat in Germania a plans dupa pisica de numai, si are 25 de ani -nu-ma-uit- Nu exista nicio posibilitate sa poata sa ia si pisicuta in UK dupa ce ne vom lua masina? Ne vor lasa la granita cu UK sa intram cu pisicuta in tara?

Cu avionul in UK stiu ca nu se poate, este singura tara din UE in care nu poti calatori cu animale de companie, chiar daca au cip si pasaport.

12. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Acum ca am vazut si acest topic ma simt ca acasa!
    Drept care am efectuat revista de front a familiei unde s-au prezentat urmatorii membrii:

Rasa felina:

1. Baboom: una bucata motan negru, varsta 10 ani, nascut in familie, vajnic descendent a lui mama pise( cum o intitulase fiica mea pe maica-sa);
    2. Mau : una bucata motan cules de subsemnatul de pe strada in cartierul Bucurestii Noi, si care era ca un cuc cand era mic ( isi striga numele ), varsta 6 ani;
    3. Mitica: una bucata motan, cam tampit de felul lui, mananca orice si ataca oricand pe oricine poseda ceva mancare, varsta 7 ani;
    4. Mo : una bucata pisica, o lady, (doarme pe umarul meu), delicata si cam tuta, varsta 5 ani;
    5. Miu: una bucata pisica, vanatoresa innascuta, fiica lui Mo, varsta 3 ani;
    6. Mimi:una bucata mata culeasa de fiica-mea de pe strada, nu are calitati, varsta 1,5 ani;
    7. Sparlici: una bucata motan, cu probleme de sanatate, fara un ochi, acum instare perfecta de functionare, varsta un an.

Rasa canina:

1. MICA: febletea casei si partener de somn al fica-mi, o metisa de dog si labrador, culeasa de pe strada de sotie cand plecase la piata dupa 5 kg de cartofi si s-a intors cu 19 kg de caine ( cam atat cantareste acum );
    2. Muerte: o superbitate de caine de aurolac, cules de mine de pe podul Grand, lovita de masina si agonizand pe asfalt pe cand traversa cu fostul ei stapin, chiar aurolac, varsta 12 ani ( cu aproximatie), innebunita dupa ciocolata si eventual carne.
    3. Ugly: potaie culeasa recent de sotie, din sosea, unde supraveghea puiul mort calcat de o masina, la adoptat si alaptat pe Sparlici cand era foarte mic si bolnav. Si acum imparte mancarea cu cea ce ea crede ca e puiul ei.
    4. BELLA: febletea mea, un ciobanesc belgian, superb si tampita in aceasi masura, ne considra oi drept care atunci cand ne prinde pe toti in curte ne mama unde crede ea de cuviinta, varsta 2 ani;
    5. Beju-Rata: nici nu mai stiu cine a cules-o de unde e poposita, e numai suflet, varsta 3 ani;
    6. Catze: Nascuta in familie, nu are caltati, nici defecte, varsta 14 ani, dar se misca ca si Iliescu la 40 de ani.
    7. Vulpoiul: aciuat de vreo 8 luni in curte, varsta greu de precizat, ii plac catelele si cam atat.

Mai am si un soarec pe care-l vaneaza Miu dar cu sanse minime sa-l prinda.

Am uitat sa va spun ca la mine prprietatea se numeste 8+1 glumeti....

O zi buna

PS Revin cu poze

13. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Si sa nu uit, intr-o zi veneam cu nevasta-mea din oras iar eu exclam : Ia uite ma o haita de caini pe drum, la care sotia din dreapta imi spune: Nu e ma o haita sunt chiar ai nostrii ....

revin cu poze

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Si sa nu uit, intr-o zi veneam cu nevasta-mea din oras iar eu exclam : Ia uite ma o haita de caini pe drum, la care sotia din dreapta imi spune: Nu e ma o haita sunt chiar ai nostrii ....

revin cu poze

Pe mine m-ai lasat masca cu lista ta -wow- mai rar atata generozitate!! -bravo-

Asteptam poze NUMAIDECAT, mai ales care reflecta "relationship" dintre caini si pisici -da-da-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Gsm-ule,

sa nu zici ca vrei sa le aduci pe toate in UK, te costa o avere!-nu-ma-uit-

Deja poza mea, care voiam sa o atasez, cu motanul meu lenes dormind in pozitii hazlii, devine irelevanta!

Te asteptam pe tine mai intai!

16. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu
    Evident ca nu voi veni cu cele doua echipe de handbal dupa mine, desi mi-ar placea sa-i aud latrand/mieunand si in limba lui Shakespeare. O avere ma costa si in Ro., dar nu-mi pare rau dupa nici o letcaie .... .Poate ma veti considera nebun dar va asigur ca satisfactiile, marunte pentru unii, sunt, pentru noi, greu si de descris in cuvinte. Uneori am senzatia ca sunt mai umani decat multi dintre semenii nostrii.Am demarat campania de cautare si selectare de imagini si azi voi fi cred in masura sa va arat trupele ...

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Deanna, special pentru tine si destul de aproape de UK...un loc de innotat cu delfinii -hipno-

Dealtfel, AVIZ AMATORILOR... un loc unde v-ati putea petrece concediul: DINGLE - IRELAND -da-da-

http://www.youtube.com/watch?v=znrFSNdelYM

http://www.youtube.com/watch?v=nJrVfjxT ... r_embedded

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai merge si asta ???
    sau NU?

19. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Pana reuseste Gsm009 sa adune fiecare trupa si "say cheese" tuturora,ma alatur si eu cu cateva fotografii ale "copilasilor" noastri,doi catei si o pisica.

Ciobanescul german are 3 ani jumate,il cheama Nero,este f cuminte,prea prietenos si jucaus.Este "baiatul" sotului meu.

Cel mic este Bobo,pincher pitic,un an jumate(cel mai tanar membru) si este "baiatul" meu. Nici nu va imaginati cat am cautat aceasta rasa in Ro si cat am suspinat pana l-am luat(visam numai caini pitici -da-da- ) Este tare fricos,fuge si de umbra lui si latra la orice zgomot suspect si apoi se ascunde dupa noi... In schimb este foarte iubaret. Si plange mult,prea mult cand lipsim de acasa.

Miki este motanul birmanez,in varsta de 7 ani si este primul meu "baiat". Este deosebit,f sensibil si ofera multa iubire,in special mie.

Pe toti i-am crescut de la 2 luni,Bobo avea doar 4 saptamani cand l-am luat.

Se inteleg foarte bine,Miki i-a acceptat pe amandoi,iar Nero l-a adoptat pe piticul zvapaiat cu multa usurinta.

20. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    22 Aprilie 2011

Ora 08.30, pe marginea drumului un catel ce parea mort. Lovit de o masina, probabil. Cand trec prin dreptul lui, parca cineva a regizat treaba asta, il vad ca ridica greoi capul. Cum era jumate`n drum, opresc, intorc si ajung linga el. Traia. Scancete si apoi un urlat usor m-au convins sa-l iau din drum. Rahatit la coada si cu blana jupuita pe deasupra ochilor, cu dureri cumplite la nivelul labutelor din spate. Il pun usor in portbagaj si fug cu el acasa. La o examinare mai atenta conchid ca-i dor tavalit si ca spre norocul lui nu are nimic rupt. Vorbesc la tel cu sotia si ii spun sa-i aduca calmante. Fiind de talie medie sigur idiotul/a ce nu l-a ferit are cel putin spoilerul rupt. Era singurul lucru ce ma mai consola.Dupa ce ii face sotia Ketonal cu etamsilat si Vit.C, la vreo juma de ora fiica mea vine fericita: a mancat catelul un pic de paine. Deci scapa ... sper.
    Asa ca m-am procopsit cu inca o coada lunga si un nas rece .... Va tin la curent cu evolutia

Ps. o sa-i spunem Gheorghe sau Gica

k

Share This Page