13.3 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa facem copii fara sa ne permitem sa-i crestem?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Anonymous, Apr 22, 2013.

1. Anonymous

Anonymous Guest

SPLIT TOPIC.
    CONTEXTUL SE GASESTE AICI:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/ga ... -acte-9123

----------------------------------

Asta e una din cele mai tari replici pe forum!

Acum, puteti sa va suparati, dar sa te apuci sa faci copii fara a avea posibilitatea sa-i cresti mi s-a parut si mi se va parea o crima.

E un egoism suprem !

Doamna in cauza nu trebuie sa dispere, va primi tot ajutorul necesar de la JCP. Multa sanatate copilului si parintilor putere de a-l creste!

2. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Mamica fara acte

Ce crima? oamenii astia au muncit si muncesc (cu sau fara acte). Intr-o lume ideala toti am avea acte si diplome si joburi stabile cu salarii de 6 cifre si economii pentru studiile copilor si bani sa le dam lectii de calarie.

In lumea in care traim insa, unii se zbat mai mult la venituri mici si asta nu inseamna ca nu trebuie sa faca copii. Faptul ca solicita beneficii este absolut normal in conditiile astea - si or sa le primeasca daca au dreptul la ele.

Si nu e egoism, e altruism fata de societatea in care traiesti sa faci copii si sa ii cresti, mai ales in conditii grele financiar. Copiii de azi sunt populatia activa de maine.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Vorbim singuri si ne intelegem separat.

Da, din punctul meu de vedere, sa aduci pe lume o faptura pe care nu o poti creste in conditii demne de Europa sec XXI , cand ai metode de planificare a sarcinii, mi se pare ca e o crima egoista.

Nu te oblig sa-mi accepti parerea, te rog macar sa intelegi ca am dreptul la una!

4. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Tu faci judecati de valoare (i.e. crima egoista). Cand iti exprimi o parere de preferinta o faci fara a judeca omul. O judeci, esti lipsit de toleranta si de empatie, asta in conditiile in care ea a venit sa solicite sfaturi pratice despre beneficii la care ar fi indreptatita legal.

Ce inseamna conditii demne de Europa sec XXI? Daca ar face copii doar cei care 'isi permit' - cum spui tu - Europa sec XXI s-ar duce de rapa rapid. Si-asa imbatranirea populatiei e o problema mare si nu doar in UK, ci peste tot in lumea vestica.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Ma uit ca vb muuult si tare-ti mai place sa te auzi. Nu ai face rau ca sa mai si cugeti pana sa dai drumu la "taste"

Doamna si-a primit ajutor . Punct

Nu pot sa port o discutie cu cineva care gandeste ca tine despre copii.

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    John, si eu gandesc la fel despre copii. Cred ca nu esti niciodata "pregatit" sa ii faci. De aici vine si imbatranirea populatiei si probabil va fi motivul declinului civilizatiei vestice.

Explica-mi ce inseamna "sa nu-ti permiti" sa faci copii. Ca de cand il planifici sau ma rog, de cand "se intampla" si pana ai nevoie de bani pt el trece cam un an. Tu ai vreo siguranta ca peste un an iti va fi bine? Sau ca vei avea bani pt copil?

Daca in Romania ai dreptul la alocatie, o iei, sau faci un cadou statului?

7. Anonymous

Anonymous Guest

Nu ai siguranta ca peste un an va fi super, dar daca acum esti in rahat e o certitudine .

Asta cu facutul copiilor pt societate a gandit-o un neamt scund cu mustacioara acum 80 de ani.

Ma intreb ce spuneti voi si ce senzatii aveti atunci cand vedeti (prin Romania de ex) copii ce nu au de mancare .

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu nu vorbesc de cazuri extreme, in care niste unii care n-au ce manca fac copii in nestire. Si nici de facutul copiilor pentru societate. Sunt si unii care fac copii sa le rupa picioarele si sa-i puna sa cerseasca, dar iar, nu cred ca ai inteles ca vorbeam despre aia.

Vorbesc de cazuri normale, in care o familie are copii pur si simplu. Si intampina greutati pe parcurs. Pot fi ei judecati in felul asta, ca isi cer alocatia de la statul roman? Sau de la statul britanic (daca au dreptul)?

9. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am zis vreo secunda ca doamna respectiva sa nu solicite maximum de ajutor posibil de la stat. Chiar parca ii simt lipsa lui Crash aici cu niste sfaturi concrete.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Nu stiu, eu m-as fi pus un pic pe picioare pana sa ma apuc de facut copii.

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pusul pe picioare e ceva foarte subiectiv. Cel putin asa vad eu lucrurile.
    In conditii normale, un om normal nu moare de foame si nici nu ramane in pana de bani de crescut copilul.

De ce spun asta? Pentru ca nu am cunoscut nici un caz de om care sa moara de foame la propriu. Cazurile care mi s-au parut mie mai grave, de oameni care pareau ca vor sa faca ceva si erau in situatii dificile le-am tratat in felul urmator:
    Oferit loc de munca + cazare + masa. Si nu's povesti, mergem si ti-i arat.

Ghici ce s-a intamplat - au preferat sa "para" in continuare ca nu au ce manca. A fost roz o saptamana, atat. Timp in care am muncit cot la cot cu ei, iar ei au ales sa nu mai mucneasca, ca e greu, sau sa fure ca e usor etc.

Nu vreau sa generalizez, sunt convins ca sunt si cazuri de oameni carora li se pare ca sunt intr-o situatie fara iesire. Dar cei care au cu cine sa faca copii, de obicei nu sunt in situatii disperate. Adica 99% din populatie. In care intervine subiectivismul "pusului pe picioare".

12. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Cum era chestia cu parerile diferite, sau merge doar intr-un singur sens? :)

Ca tu nu poti purta o discutie cu cineva care se exprima civilizat si in general la subiect e problema ta, nu a mea - insa totusi incearca sa lasi atacurile la persoana deoparte. Nu pentru mine, I couldn't care less, dar asa in general, pentru a mentine discutia la un nivel civilizat.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Dane, " pus pe picioare" inseamna pt mine macar o situatie in care sa nu pun in pericol viata sau sanatatea copilului. Viata iti poate oferi surprize neplacute, e drept. Insa atunci cand vrei sa aduci un copil pe lume fara sa fii sigur ca-l poti proteja din prima zi, sincer nu mi se pare ok.

Daca pe parcursul sarcinii circumstantele se schimba in rau ,e ... soarta si trebuie s-o infrunti.
    Tu nu poti sa ai grija de tine si te apuci sa faci copii? Lucru care mai putea astepta 2,3 luni.

Una din dovezile de civilizatie a unei tari este exact planificarea familiara.
    Aceasta se obtine prin educatie.
    Parintii nu sufera, copilul nu sufera, statul nu sufera.
    Apoi statul iti da tot ce poate pt cresterea si educarea copilului iar tu trebuie sa iei si sa folosesti aceste ajutoare in scopul in care au fost ele gandite si nu altele.

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    E rîndul meu să te întreb, ai copii?

15. Anonymous

Anonymous Guest

In cazul de fata, ca sa priceapa si altcineva, daca citesti primele postari ai sa vezi ca acest copil a fost planificat cand situatia era nasoala.
    Ar mai fi durat putin pana cand lucrurile s-ar fi asezat mai bine. Cateva luni diferenta nu conteaza pt bucuria de a avea un copil, insa pot fi cruciale daca nu poti sa-l cresti in mare parte prin fortele tare proprii, atat pt viata ta dar mai ales a copilului.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Da , Mufa, am.
    Si am facut greseli si eu.
    Pt ca nu am putut sta departe de ea si pt ca nu am putut suporta gandul de a o lasa macar o zi in tara fara unul din parinti, si pentru ca nu mai suportam sa o stiu in sistemul ala de invatamant, am luat decizia s-o aduc aici atunci cand nu eram f pregatit.

A fost un cosmar ce a urmat .

Da.... Puteam sa mai astept cateva luni...

17. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    ce ii mai place romanului sa se bage in seama... nu inteleg motivul acestui topic...
    - daca omul a platit taxe, are dreptul si e spre binele lui sa isi exercite avantajele oferite de societate.
    - daca incearca sa jongleze statul pt niste drepturi, o face pe mana lui si e posibil sa sufere anumite consecinte.
    nu as vedea de ce ar trebui sa ne spunem parerea despre deciziile personale ale unora, ca sa nu aducem in discutie religia, care unora le cam interzice sa utilizeze tehnologia din Europa sec XXI, insa din nou sunt lucruri personale.

cat despre "pus pe picioare" - uite din cauza asta americanii isi pun probleme ca in viitorul apropiat spaniola s-ar putea sa devina limba nationala, sa nu mai vb ca in romania sunt mai multe moderatoare la TV decat oameni cu ceva in cap... unii stau si incearca sa se puna pe picioare, pe cand altii sunt mai prolifici decat iepurii...

18. Anonymous

Anonymous Guest

Cata dreptate ai......

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Hai sa ma bag si eu in seama...tipic romanesc deh -asa-asa-

John, are sotia un cuplu polonez, colegi de munca,
    sariti de 30 ambii,
    se stiu de cca 6 ani da?(sotia cu dansii) casatoriti/munca/legal, tot, aici in UK.
    Au vrut "sa se puna pe picioare" si au facut nush ce scoli/calificari, si au tot amanat un copil, mai ales dansul a fost impotriva,
    well, acu', sunt cumva "pusi pe picioarele lor" but, guess what?

copilul ala nu mai vine, deja, investigatii peste investigatii,
    drumuri/bani cheltuiti in Polonia, si tot asa.
    E doar un alt aspect care trebuie luat eventual in considerare,
    personal, sunt de acord cu cine spunea ceva despre "fara numara " a unora.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Dromaderule-ti dau multa dreptate.
    Nu vb de a termina nu stiu ce facultati si a ajunge la spemii de lire pe saptamana venit.
    Eu vb de un nivel de siguranta minim.
    De ex , pun intrebari despre beneficii si posibilitatile de ajutor inainte de a ramane gravida, nu dupa.
    Ca sa nu ma trezesc cu un copil in brate si nici o sursa de venit.
    Vad unde locuiesc cu acel copil ca sa nu trebuiasca sa stau in strada cu el sau, doamne fereste, sa-l dau spre adoptie ori sa-mi fie luat de serviciile sociale

http://youtu.be/H1UkyivJn_Uhttp://http://youtu.be/H1UkyivJn_U

Share This Page