8.7 C
London
Thursday, February 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SA ADUCEM CULOARE IN VIATA LOR - Campanie caritabila 2008

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by spin, Oct 20, 2008.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    ROMANi ONLiNE initiaza o noua campanie caritabila - "Sa aducem culoare in viata lor!"

Anul acesta ne-am indreptat atentia asupra batranilor de la "Centrul pentru Servicii Sociale cu Functii Multiple" (CSSFM) din Tulcea. CSSFM are in ingrijire 67 de persoane - 38 barbati si 29 femei. Dintre acestia 15% au pana in 60 de ani, 25% au varste peste 80 de ani, iar restul de 60% au varste curpinse intre 60 si 80 de ani.

Desi in centru se afla 34 de persoane care au inca o familie, doar 24 dintre acestia primesc vizite din parte diferitilor membri ai familiei. Majoritatea sufera de boli renale, cardiopatii, poliartroze, boli hepatice sau diabet. 3 dintre ei nu se pot misca in voie, avand unul sau ambele membre inferioare amputate.

Rezidentii centrului au nevoie urgenta de:
    *scaune cu rotile, carje si cadre de mers
    *gratare pentru dusuri
    *plosti urinare
    *elevator de atasat la paturi pentru ridicarea in sezut, coborarea si urcarea in pat a batranilor
    *materiale sanitare (comprese sterile, fese, vata, alcool sanitar, seringi, glucometru, *tensiometru, cantar persoane, ace pentru insulina)
    *medicamente (multiminerale, vitamine, antiinflamatorii, antialgice)
    *scutece pentru adulti
    *alimente specifice pentru bolnavii cu regimuri alimentare speciale (desodat, hipoglicemic, hipolipidic, diabetic)
    *fructe si legume proaspete
    *produse de igiena personala (sampon, sapun, deodorante, aparate de ras)
    *imbracaminte pentru femei si barbati
    *materiale pentru activitati diurne si de relaxare: impletit, crosetat, carti de joc, sah, table, rummy, reviste ?i ziare, carti, casete si CD-uri cu muzica populara, televizoare, DVD player, videoproiector, DVD cu filme documentare, filme romanesti etc

Va invitam sa va alaturati ROMANi ONLiNE si sa ne mobilizam pentru a colecta fondurile necesare, astfel incat sa le putem oferi acestor persoane cel putin o parte din bunurile de care au nevoie!

Avem nevoie de ajutorul dumneavoastra de asemenea pentru:
    *sortarea bunurilor si impachetarea cadourilor de Craciun destinate batranilor
    *participarea la serbarea de Craciun pe 18 decembrie 2008 la sediul CSSFM din Tulcea, Romania
    *promovarea campaniei "Sa aducem culoare in viata lor" initiata de ROMANi ONLiNE la serviciu, acasa sau intre prieteni

Donatiile pot fi facute:
    *online - prin intermediul PayPal - click AICI
    *prin transfer bancar - Ref: "Charity 2008", Barclays Bank, ROMANi ONLiNE, Account no: 43601153, Sort Code: 20-29-77

Cadourile pot fi trimise la: ROMANi ONLiNE, 45 Pewsey Vale, Bracknell, RG12 9YA - detalii la 077 1768 3616

Pana in acest moment au donat:
    Dan Leuca - £5
    Mihai Mavrichi - £10
    Cosmin Costeanu - £20
    Cherry Cochintoiu - £20
    Catalin Frandes - £20
    Monica Tutuianu - £10
    Mircea Nemes - £20
    Anonim - £10
    Theodora Breahna - £20
    TOTAL = £135

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Campanie caritabila 2008

Pentru detalii despre ultima campanie caritabila organizata de Romani Online in 2007, apasati aici

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Un cont paypal pt donatii?

4. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Motanik, detalii despre cum se pot dona bani pt batranii din centrul CSSFM de la Tulcea, impreuna cu o redirectionare catre pagina cu modalitati de plata PayPal, se gasesc aici:

http://www.romani-online.co.uk/ROMANi-O ... -viata-lor

Dupa cum vedeti, deja am strans peste 100 GBP si daca ne luam dupa zicala 'inceputul este cel mai greu', restul al trebui sa mearga struna :)

Alaturati-va efortului nostru si vom darui un Craciun de neuitat batranilor de la Tulcea.

Spin, moderator

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Hello !

As sugera sa traduceti pagina cu informatii despre campania caritabila si in engleza,de ex eu am vrut sa trimit link-ul pe mail catorva cunostinte si mi-am dat seama ca degeaba le trimit pt ca oricum nu vor intelege nimic,si sa scriu mail-uri la fiecare in parte ,despre ce este vorba,etc,e putin mai dificil si nu pare foarte serios.Asa,o pagina oficiala de la voi ar fi super.

Ms.
    Oana

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc, Spin!
    In familia mea a ramas doar bunica paterna. Pe bunicii din partea mamei, cei care m-au rasfatat o viata, i-am pierdut acum 8 ani. Mult prea devreme. Cand am nascut-o pe Theo m-am gandit cat de fericiti ar fi fost si ei. Mi-e tare dor de ei...

Sper ca acest Craciun sa le aduca putina culoare in viata batranilor de la Tulcea. Cred ca e groaznic sa fii singur intr-un azil, departe de familia care probabil de Craciun impodobeste bradul. Dumnezeu sa ii binecuvanteze si sa le aline batranetile.

Din partea fetitei mele vine donatia de azi. La cat mai multe si sa ne aduceti dupa Sarbatori poze cu zambetele batranilor dragi!

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Motanik,
    multumim mult pt donatie, tie si fetitei tale. Sper ca si voi sa aveti un Craciun la fel de fericit!

Oana,
    multumim pt feed-back! We're working on it -ahaa- haa-

Spin, moderator

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Multumim celor ce ni s-au alaturat deja campaniei, numai impreuna vom putea aduce putina culoare in viata batranilor din Tulcea, un zambet pe buzele unui bunic sau unei bunicute ce nu mai poate lua masa de Craciun in familie alaturi de copii si nepoti.

-applause- pplause-

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Mult succes in derularea campaniei!
    M-am alaturat si eu celor care sprijina aceasta actiune.

Cele mai frumoase ganduri si din partea mea pentru batranii din Tulcea.

Cei care au bunici, cred ca stiu ca nu e deloc usor sa fii batran... si cu atat mai putin sa fii batran intr-un centru de asistenta sociala din Romania...

INTREBARE: Cei care vor sa doneze bani (si poate si cadouri) din Romania, si nu au cont PayPal cum pot sa contribuie la campanie? Putem organiza colectarea (bani, cadouri) si din Ro?

Mult succes!
    A.

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

deja am donat si eu via PayPal, thank you for the link, very easy to access. Toate cele bune si Success in continuare,
    as dori si eu sa ramin anonima
    va rog, Moderatori sa nu mentionati numele, Mersi mult

Agnb

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

andreiutzu, agnb1, multumim mult pentru donatiile voastre. Incet - dar sigur - vom ajunge sa oferim batranilor de la Tulcea, Craciunul pe care il merita.

andreiutzu, putem organiza colectarea de donati si in Ro. Daca exista cineva care are intentia sa ne ajute din tara, ii rog sa ma contacteze prin pm pentru a le sugera cea mai buna modalitatea de a o face.

agnb1, iti vom pastra anonimatul asa cum doresti.

Asteptam in continuare contributiile membrilor Romani-Online si nu numai.

Spin, moderator

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

oana am placerea sa te anunt ca pagina dedicata campaniei caritabile de anul acesta, contine deja o traducere in engleza a continutului aici http://www.romani-online.co.uk/ROMANi-O ... -viata-lor

Speram sa fie de folos tie si altor membri cu intentii similare.

Spin, moderator

13. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Super !

Mersi mult , chiar acum am sa incep sa trimit mail-uri.

Numai bine ! -takecare- akecare-

14. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

S-au strans deja 250GBP pt batranii de la Tulcea, datorita eforturilor voastre unite.

Speram sa putem incheia strangerea de fonduri la inceputul lunii decembrie, in timp pentru a face achizitiile necesare pt rezidentii centrului CSSFM, asa ca avem nevoie de ajutorul si suportul dvs in continuare.

Va multumim anticipat.

Spin, moderator

15. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0

Oana

sa speram ca vom avea macar acelasi succes ca si campania de anul trecut.

Pentru cei care sunt noi pe forum si pe website n-ar strica sa le dai din nou un link despre campania de anul trecut de Craciun, cu poze si detalii demne de un administrator meticulos.

Mult success si anul acesta!

-kiss- iss-

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Nicole,

Detalile despre care vorbesti sunt deja prezente in al doilea mesaj postat in aceasta discutie, undeva la inceputul paginii acesteia.

Pentru orice detalii suplimentare, nu ezitati sa ne contactati pe forum sau prin pm.

Multumesc,
    Spin, moderator

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Nu uitati: daca faceti curatenie prin casa inainte de Craciun, si vreti sa scapati de unele lucruri vechi pt a face loc cadourilor de anul acesta, ganditi-va la noi si la batranii de la Tulcea.

Donati campaniei caritabile lucruri ce credeti ca ne pot fi de folos: filme in fomat DVD sau caseta video, casete audio sau CD-uri cu muzica, carti si reviste romanesti, jocuri, instrumente si material pt crosetat/impletit, imbracaminte, incaltaminte, vitamine etc

Orice ajutor va fi foarte apreciat! -thankyou- hankyou-

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Oana,din pacate lucrurile despre care am vorbit cu tine la Londra au fost puse la skip pana sa dau eu de ele (din pacate aici au prea multe).
    Daca mai apar ceva spare pana in decembrie te voi anunta.
    Oricum,cum pot trimite spre tine,daca am ceva mai greu?

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Maine, 10 noiembrie, incepe numaratoarea inversa pana la finalul campaniei noastre caritabile, pe 10 decembrie.

Asadar mai avem doar o luna la dispozitie pt a aduna fondurile necesare.

Va rugam sa va alaturati noua si celor care au donat deja!

20. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Cunosc pe cineva care vrea sa doneze haine dar se afla in Romania,se poate alatura campaniei?
    Daca da,unde sa trimita hainele in RO?

Mersi.

Share This Page