17.9 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

S-a terminat smecheria!!!

Discussion in 'SANATATE' started by albea, May 8, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu zic sa incepeti, voi biciclistii, sa va asigurati cand faceti manevre pe strada, sa purtati casca, sa cititi putin legislatia rutiera ca poate o sa intelegeti regulile dintr-un sens giratoriu si care este locul vostru in trafic, sa semnalizati cand faceti manevre. Si eu sunt unul dintre cei care uraste biciclistii dobitoci din trafic. in 16 luni de circulat pe strazile uk am vazut 2(doi) triciclisti care au semnalizat cu mana schimbarea de directie. Restul sunt praf si cred ca masinile tb sa le dea prioritate si sa fie soferii atenti la ce fac ei in trafic. daca ai lovit un nesimtit din asta ca a fost vina lui de prost ce e si nu a citit legislatie tot tu esti vinovat.
    Nu uitati ca sunteti tolerati de soferi in trafic si nu invers.

2. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ albea

Cataline tata, esti OK, ??
    ca te vad offline cam de mult, si tu erai mai permanent prezent!!!

Sper doar ca-ti intinzi ciolanele pe la soare pe undeva!

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    sper ca-i in concediu omu' nostru, o sa reapara el curind.

5. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    E bine...doar ca s-a mutat si asteapta conexiunea la net. -da-da- Si eu,ma intrebam saptamana trecuta ce e cu el...asa ca i-am trimis un sms. -ras4-

Dar ieri a intrat putin,a raspuns cuiva. -da-da-

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bun asa, nu vazusem intrarea sa de ieri, well, deci,

sa pun ceva deoparte d'un servici ceva de cristal,
    v'o oala ceva, pt cand o face omu de casa noua!!! -dans-

7. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    @ Dromaderu

Eu am apelat in trecut la www.motorlawyers.co.uk si am fost foarte multumit de rezultat... :)
    Iti recomand 100% aceasta companie!

A

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multam adicri,

well, stii vorba aia,

sa nu pomenim ca poate trece,

de asta nu am mai zis nimic, au trecut deja doua saptamani sambata ce a trecut si, inca nu am primit nimic...

Am inceput sa sper ca poate i s-o fi facut aluia mile de mine...

Nu stiu, astept....

va tin oricum la curent, sper, cu vesti bune,

multumesc de link!

Te-au "uscat"?

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Am modificat si acum nu mai poate fi vorba de casa noua(poate ma punea sa platesc petrecerea)
    -nu-ma-uit-

A se intelege ca ma refeream la mutarea in mult visata casa,care pt noi aici,poate avea si insemnatatea unei noi locuinte(fara sa ne pese de anul fabricatiei). -ras4-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Stai linistita Diana,

pai chiar aceasta este semnificatia lui "casa noua",

noua pt cei care se muta, nu neaparat noua ca si proaspat construita!

11. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    Nu, au preturi decente.

In situatii de acestea eu cred ca cel mai bine este sa apelezi la profesionisti; asta am facut si eu...

Putin ghinion ca te-au prins...asta este, nu mai poti schimba lucrurile acum...tot ce poti face este sa incerci sa obtii un rezultat favorabil.

Bafta!

A

12. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    buna albeea,
    ca sa revenim la topic, sunt 2 sfaturi care vreau sa ti le dau, fiind si eu un fel de cardiac.
    Intai e vorba de uleiul de masline. Are un gust f bun si schimba mult gustul mancarii (in bine zic eu), in plus face f bine inimii si organismului in general. Am cunoscut personal oameni (nu romani desigur) care beau in fiecare dimineata o lingura de ulei de masline pe stomacul gol, ca si medicament. Atentie, uleiul trebuie sa fie neaparat de tipul Virgin sau Extravirgin (presat mecanic la rece) ca sa fie din cel cu adevarat folositor sanatatii.
    Poti sa incepi sa citesti apoi despre bucataria mediteraneana, in care uleiul de masline e unul dintre principalele ingrediente, si vei afla retete minunate folosind numai legume si fructe. Daca vei avea rabdarea sa citesti si sa pui in practica acele retete vei avea o revelatie atat pe plan gastronomic, al simturilor olfactic si gustativ, cat si al sanatatii.
    Si doi, incepe sa iei Omega 3, care iarasi e unul din cele mai bune remedii naturale pt inima si organism. Nu e f scump si se gaseste mai peste tot. Atenti la concentratie, sa iei de minim 500 mg sau ideal de 1000, astfel o capsula pe zi iti e suficienta.
    Sa stii ca lucrurile astea mi-au fost recomandate de medici si chirurgi cardiologi din Franta (unde am fost operat si spitalizat 6 luni).

Imi pare rau dar numai acum am vazut ''smecheria'' ta, ca muncesc f multe ore si n-am mai intrat de mult pe forum.
    Iti doresc numai bine, cu atat mai mult cu cat am si un ''interes''! Sper ca in curand sa devenim colegi de breasla. Am 2 luni de cand am trimis aplicatia pt taxi...

p.s. si dupa ce treci de primul soc sa sti ca poti descoprii ca o astfel de incercare iti poate schimba viata in bine, oricat de paradoxal ar parea acest lucru! Poate ti s-a si intamplat asta deja.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu ne-ai spus, Cata, cum a fost in Curte. Poate, cand te duci in Franta, te opresti la mine la o cafea sa mai povestim. Stau chiar in drumul tau, nu trebuie sa te abati decat 2-3 min de la M25 inainte sa treci podul.

14. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar asa, dromaderule,ce ai rezolvat cu permisul?Sper ca e de bine,ca si tine si noi suntem conditionati de masini...

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai copii, bat in lemn...
    Au trecut 6 saptamani deja si, nimic, incep sa cred din ce in ce mai tare ca i s-a facut aluia mila de mine...oricum, sa nu vb prea devreme,Doamne feri!!!

Cataline, ti-as onora invitatia cu cea mai mare placere dar, calatoria o facem in zorii zilei de joi,

am ferry la 8 si zece, tre sa fiu acolo la 7:40,sau pe acolo,

well, am mai ajuns eu si la fix, dar m-au dat la urmatorul ferry, peste o ora...

Dar, mai spre toamna incolo, tre sa organizam ceva, oficialii ziceau ceva de jumatea lui Septembrie, om vedea!

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Offf... cum te mai simti Cataline,

Sper ca bine, ma bucur enorm ca te vad din nou, foarte activ pe forum, dau cu lucratul asta noaptea... -nu-stiu- nu-mi suna prea bine... tre sa ai grija, totusi, pe langa dieta, sa respecti si un program de lucru / odihna, nu cred ca-i bun surmenajul asta...nocturn -nu-nu-

Ma rog, fiecare caz e diferit si trebuie analizat ca atare.

Sotul meu, dupa cele doua operatii, acum 2 saptamani a fost diagnosticat si cu diabet... -nu-stiu- iar acum 2 zile de la spital i-au spus ca unica sansa de supravietuire, ar fi o a treia operatie, pentru a-i introduce un dispozitiv (am uitat cum se cheama) care sa-i ajute inima sa pompeze "normal", pentru ca s-a atrofiat de tot... -trist-

Nu mai face fata nici la o plimbare scurta de 20-30 pasi, pana si urcatul scarilor (avem baia la etajul 1) il lasa fara respiratie... -plans2-

Este irascibil, nervos, nimic nu-i convine (n-are nimic cu mine saracul!) dar se enerveaza din orice si mai ales NU VREA OPERATIE... De asta m-am si hotarat sa scriu, ca sunt disperata, cer si eu sfatul asistentilor medicali de p-aci... ati mai intalnit cazuri de astea? E cazut in depresie si mereu imi spune ca "el la ce mai traieste?" Cat despre operatie cand dau sa deschid subiectul, imi zice aia s-o fac eu... ca el nu mai face, ca nici aia din octombrie anul trecut nu s-a vindecat bine... -plans2- Cand il vad ca se inroseste la fata ca nu mai vrea operatie, tac si dispar din fata lui sa evit alte/alea...

Cata, Florin si care mai sunteti in domeniu... CE SA FAC???

Cum poti ajuta un om (pacient de-al vostru) impotriva vointei lui?? Totusi aceasta operatie e unica solutie. Starea lui se inrautateste mereu mai mult... Nu mi-as ierta faptul ca as putea sa fac ceva pentru el... si nu fac...sau n-am facut (Doamne fereste daca se intampla ceva!) Vreau sa-l ajut si nu stiu cum?... -plans2-

De luni ma duc eu (pentru el) la psiholog, ca mi-au spus de la GP ca da, in situatia mea am dreptul la consultanta gratuita (prin NHS) Offff... -trist-

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Draga noastra Ella,

In primul rand trebuie sa fii tare, sub nici o forma sa nu-ti tradezi slabiciunea. Este un moment greu dar, trebuie sa infrunti situatia. Boala are intotdeauna efecte devastatoare asupra moralului nostru. Unii suntem mai slabi, altii mai puternici si luptam diferit cu suferinta.

In acest context, tu trebuie sa fii "motorul" revenirii la normal. Nu ceda, nu face pasul inapoi si convinge-l ca operatia este cea mai buna (nu singura) solutie. In ce mod vei face acest lucru? Numai tu poti sa stii. Important este sa mergi inainte. Nu te opri nici o secunda! Fii tu insati si nu poti sa dai gres.

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Merci MULT Catalin, pentru incurajari... (in loc sa te incurajez eu pe tine) -hipno-

Da' stii tu cum e... cizmarul umbla cu pantofii dezlipiti, croitorul cu pantalonii rupti... suntem buni la sfaturi pentru altii... (mai putin cand vine vorba de propria persoana uneori)

"sa nu-mi tradez slabiciunea" ? Suntem cu totii oameni, unii cu mai multa sau mai putina experienta, dar nu-i nimeni perfect, cu totii aven defectele / slabiciunile noastre... Principalul e atunci cand punem in balanta, totul e ok, atat timp cat cele bune / pozitive... cantaresc mai mult... -hipno-

Poate intra si Cata, Florin... poate si Anouka, m-ar interesa care din voi ati intalnit cazuri similare... cum s-au rezolvat?... -nu-stiu-

19. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    ELLAWS, I really feel for you, dar acum ai nevoie de ajutor practic sa nu te imbolnavesti si tu in aceasta stare .Eu as sugera sa dai clic pe acest link:http://www.diabetes.org.uk/Professionals/Publications-reports-and-resources/Links/

si sa cauti un numar la care sa suni sa le explici situatia ta. Probabil sunt grupuri de consiliere gratis de unde te pot ajuta in asemenea impasuri.La JOb Center de asemenea te-ar putea ajuta, sa te duci acolo si le spui situatia ta;poate cel mai bine ar fi sa le dai un telefon la Job C.local.
    Iti doresc multa sanatate si familiei si rabdare sa poti trece peste aceste incercari, dar mai ales credinta.

20. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    Hi ELLAWS,

In legatura cu situatia medicala a sotului tau nu te sfatuiesc decat sa faci IMPOSIBILUL ca el sa-si repare cat poate de repede ‘’motorasul’’ pentru ca diabetul, in timp, o sa-l deterioreze si mai mult. Asta tine doar de el daca doreste sa aiba un management bun al diabetului. Eu sper ca DA!

Mi-am permis aceste randuri deoarece sunt diabetic si stiu ce inseamna sa ai DIABET cu toate cele…. (din pacate !!!). -plans2-

Sanatate maxima !

Share This Page