6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

S-a terminat smecheria!!!

Discussion in 'SANATATE' started by albea, May 8, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu astazi spre exemplu ma duc la Folkestone cu un amic. A venit macroul la mal. Insa e efort continuu. Nu prea e indicat in acest moment pentru tine. Daca ai cum sa te deplasezi, te astept la Hastings. Avem aici un lac ideal pentru tine si e doar la 1 Km de unde stau eu.

2. ioncreanga

ioncreanga New Member

Trophy Points:
    0
    ...ba nu s-a terminat deloc!

acuma incepe...
    domnu' albea, ce sa zic... naspa moment cu inima. nu ne cunoastem dar avem o similara... am avut si io un hop prin 2009 cu o tumora3 , noroc barosan ca eram in southampton si astia au cea mai tare echipa de neurochirurgi din uk... long story short ... operat de belea , alergat GSR dupa doua luni, fantastik, filme sf, technologie de n'am visat, traiesc, beau, f... (sa ma scuze audientele), muncesc, beau(cam mult dupe opinia unora) , traiesc... e bine domne!
    cat despre colesterol ... cica daca mananci bacon cu ceapa si tuica, se taie... colesterolu' zic. amu.. decizia e e a ta.

3. Irena

Irena New Member

Trophy Points:
    0
    Insanatosire grabnica si multa vointa pentru un mod de viata mai ,,light''. Multumim pentru tot si va dorim multa sanatate. Si mai inainte de orice, sa multumim lui Dumnezeu pentru orice sansa.Ne bucuram ca v-ati intors pe forum la fel de spiritual, subtil si cu nelipsitul umor.

4. ioncreanga

ioncreanga New Member

Trophy Points:
    0
    si sa nu uitam sa-i multumim lu dumnezeu pentru ca americanii l-au omorat pe public enemy no.1 care omora crestini ca nu sunt musulmani si acapareaza economiile globale... sau cam asa ceva

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multa sanatate Albea si vezi sa faci bine sa nu ne mai dai astfel de emotii!

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline(albea), cum te simti? Te-ai dus la munca? Eu plec maine in Londra la intrunirea Societatii Medicale Romane din UK si poate ne vedem daca esti prin "town".

Stau si ma gandesc, ca ti se trage de la petrecerea lu' cel'lalt Catalin. Te-ai simtit prea bine la el si eu acum ma oftic ca n-am putut participa.

@ WaliB
    Infarctul e tot infarct, singura diferenta este denumirea. Pre-infarcul se numeste asa ca sa stie lumea ca inca esti in viata si se scrie infarct atunci cand se completeaza un anumit fel de certificat...

Esti sigur? Sau crezi tot ce se spune la stiri? Oricum, e cam off topic...

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daa! Am inceput munca de ieri, ca nu am stare sa stau degeaba, si cand muncesc imi este mai usor ca sa nu fumez. In plus, am de vizitat o gramada de case ca trebuie sa ne mutam in iunie. Oricum, esti binevenit la o cafea sau o tuica, daca vrei.

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Userul Albea cum se mai simte? Totul ok? Cum e cu lasatul de fumat? Dar cu regimul? Ati deschis topic, asa ca va rog sa ne informati. -limba-

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine zis Deanna!

Mai da-ne un semn de viata Cataline!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Multumesc la toata lumea! Practic, a inceput a doua mea viata. Ce ar fi de remarcat:

1. Cu fumatul nu am nici cea mai mica problema. Parca nu am fumat niciodata, insa tusesc cateodata. 30 de ani de fumat nu-i vor uita plamanii mei asa de repede.

2. Regimul alimentar. Aici e miezul problemei, mancarea hipocalorica nu prea tine de foame, iar faptul ca m-am lasat de tutun accentueaza pofta de mancare. Sotia nu mai dovedeste cu gatitul de noi feluri de mancare, la care (in conditii normale) nici nu m-as fi uitat. Recunosc, ma mai abat de la dieta cu cate un sandwich, mai ales la munca, dar si pe acela il aleg cu mare grija. Macdonald's, kebab si fish & chips nu mai exista in dieta mea. Coca-cola deloc, iar Red-Bull numai la nevoie si atunci in varianta sugar free. Astept in continuare sugestii despre cum sa ma lupt cu pofta de mancare.

3. Munca am inceput-o, contrar sfatului medicului, aproape imediat. Ma simt excelent cand muncesc, simt efectiv ca traiesc si nu sunt un handicapat. Respect tratamentul medicamentos (probabil ca ajuta). Sunt un om normal, putin (mai mult?) supraponderal, dar cu pofta de viata. Respir viata prin toti porii, anumite lucruri (ma jenez sa spun care) le fac mai des ca inainte. Importanat e ca sunt pe picioare, in rest ... THE SHOW MUST GO ON!!!

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Catalin,

Acum in august fac si eu 4 ani de cand m-am lepadat de "tamaia diavolului". Am facut o dezintoxicare a organismului, o cura cu lapte (degresat pentru tine) de vreo 6 luni si niste ceaiuri din plante cu efect depurativ.

Multa sanatate si vointa in continuare -hipno-

12. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Red Bull?! Au!!! Lasa Redbulu' ca nu-i bun pt. inima deloc, mai bine baga niste suc de afine si coacaze, cum ti-am spus, face minuni.
    In rest-eu cred ca totul cu masura mica, cum zicea nea Gica. Ne imbolnavim doar cind exageram, asa ca nu te super stresa acum nici cu regimul asta. In schimb cred ca ai putea sa-ti faci un abonament la sala, macar sa mergi pe banda 30 de minute zilnic...zic si eu, sper ca nu e vreo interdictie de la medic.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In cantitatile in care beau eu redbull nu face rau. Sau face rau ca si fumul de muguri de canepa la glaucom. Acum se stie ca tot ce e bun e imoral, ilegal sau ingrasa. -da-da-

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Na klar! Dar daca nu am suporta consecintele, s-ar termina naibii productia planetara! -ras2-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cataline, in speranta ca,

chestiile alea pe care te jenezi sa ni le spui, nu se refera la faptul ca,...

mananci branza grasa, fara stirea doamnei tale -da-da-

postez acest cantec, amintit de tine,

viata merge inainte!!!, nu doar show-ul!

http://www.youtube.com/watch?v=4ADh8Fs3YdU

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cu fructe n-o merge? O plasa de mere plasata 'strategic' in masina poate? Ma gandesc ca are si efect psihologic faptul ca mananci ceva, si nu cred ca ar fi contraindicate. Desi la faza cu contraindicatiile... cica merele tin doctorii departe - bad for their business. -ras3-

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu suport fructele care dau aciditate, printre care si merele. Un ulcer mai vechi de care nu pot sa scap. Fructele mai acrisoare ma omoara. In schimb ii dau tare cu strugurii si, mai nou, cu pepenii. Dar si aici e o problema (ufff!) ca acestea au continut ridicat de zahar. -nervos- Mare belea pe capul meu cu dieta asta!!!

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline, nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza zaharului continut in fructe. Este zahar natural, care se absoarbe usor de organism si nu ingrasa daca este consumat la modul "5 pe zi". Daca poti inlocui masa de seara cu furcte sau o salata, ar fi ideal. Adevarata problema vine de la zaharul rafinat, cel pe care-l cumparam din magazine si este obtinut pe cale sintetica.

Ulcerul, ala mai vechi se poate trata foarte simplu in zilele de astazi. Medicina a mai evoluat intre timp. Incearca merele pentru cateva zile, iar daca ai probleme, du-te la GP si explica-i, ce si cum sta situatia.

Ma bucur ca ai revenit si esti mai bine!

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  20. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
    in legatura cu aciditatea-testul pentru Helicobacter Pylori l-ati facut? e o analiza din sange pentru un microb (HP) din stomac.adesea el da simptomatologia ulcerului gastric
    iar in legatura cu valori crescute ale glicemiei,o lingurita de scortisoara, un ceai sau suc de afine(deanna are dreptate) e foarte bine venit.(scortisoara e recomandata si in curele de slabire,pt diabetici,raceli,etc.)
    eu personal nu va recomand sa scoateti sarea de tot din alimentatie,un strop nu omoara,dar intrebati oricum medicul cardiolog.

Share This Page