5.3 C
London
Saturday, October 20, 2018
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ruta Anglia-Romania,va rog sa-mi dati un sfat.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by blackman_do, Dec 5, 2011.

1. blackman_do

blackman_do New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut,am nevoie si eu de un sfat.Intentionez sa plec cu masina spre tara,eu locuind in Coventry si merg spre Constanta.Cine ma poate ajuta cu un sfat,pe ce ruta sa o iau,cum sa trec spre Franta(cu feribotul sau eurotunel),sau orice sfat legat de calatorie e bine venit.Va multumesc.

2. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Feribotul este mai ieftin daca alegi o traversare seara/noaptea.( de obicei, noi traversam Dover-Dunkerque). Eurotunelul e mult mai scump dus-intors decat feri dus-intors.
    Cu ruta ideala nu te pot ajuta, imi pare rau.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Fati book aici

http://www.poferries.com/?CID=Q22010MC& ... oredsearch

ferry este mai ieftin intotdeauna, si, nu ai sansa de a ramane blocat in tunel, cum s-a intamplat astazi de ex (BBC R2).
    Odata pe continent, Franta putin (nu platesti taxe),

ceva Belgia spre Bruselles, Oland f putin, Germania (muuuult) ,Austria (vignieta),
    Ungaria (vignieta) Ro.

Daca pleci acum, iti trebuie ,pe langa multe altele,

cauciucuri de iarna, cerinta legala inclusiv, (cinste lor, cinste PeDeLISTILOR...-scandal- )

in Romania.

Alea multe altele, inseamna ca ai nevoie de trusa de prim ajutor, de stingator pt incendii, de chestiile alea pt faruri, doua triunghiuri, stai sa ma mai gandesc...-interrresti

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din Coventry vii pe A45 spre Rugby, de la Rugby A45 devine M45 pt cca 15 Km,
    apoi intri pe M1,

normal, ar trebui sa faci doua ore si jumatate spre trei ore pana la Calais.

Daca ai sistem de navigatie, vezi ca ala alege el ruta si, te scoate pt Eurotunel ,
    daca ai bilete la Ferry, sa nu te ratacesti.. -ras2-

cunosc persoane care au patit-o, au pierdut ferry...

Calatoria pe continent este lunga si obositoare,

am auzit "viteji" care mergeau intins 24 de ore/bla/bla,

nu as recomanda,
    am facut drumul de trei ori,
    pana la Iasi,
    de fiecare data am oprit peste noapte,(doua opriri)

am mers odata pe varianta

plecat noaptea (ora 23:00 de la Rugby) si am condus pana a doua zi spre ora 17:00 ,
    am ajuns cei drept la unguri dar, eram cam teleghidat! nu recomand, mai ales daca nu esti sofer profesionist.

Sa ai bani marunti pt toalete, daca nu le vrei pe alea ecologice.

Daca opresti sa faci plinul la belgieni,
    vezi ca acolo intai platesti,
    apoiu ai acces la pompa.

Atentie pe unde opriti pt papa/alimentare,

sunt gasti de smecheri (multi romani),
    care stau la traseu, sa "produca" ceva,
    nu lasa pe display lucruri de valoare!

Sa aveti neaparat vigniete pt Austria/Ungaria/Romania,
    amenzile sunt... -plans2-

5. scotpick

scotpick New Member

Trophy Points:
    0
    salut.eu am facut de 2 ori drumul,de fiecare data cu gps(o data cu gps si o data cu telefonul).bagi direct de unde esti tu arad.am trecut cu feribotul de la dover la dunkerk(20 si ceva de lire) cu norfolk line ca e mai ieftin(faci rezervare pe net aici).daca ajungi mai devreme de ora la care ai rezervare incerci sa pleci cu urmatorul feribot(merg din 2 in 2 ore,parca).apoi mergi putin prin franta,apoi belgia,olanda,germania,austria,ungaria si arad(eu pe arad am venit,vama nadlac).in romania,in cazul in care nu ai harta romaniei,te tii dupa indicatoare(in arad te opresti si intrebi pe cineva cum iesi si sa ai grija la gropi,caci sunt adevarate cratere).in austria si ungaria iti cumperi din peco vignete pe cea mai scurta perioada(pana in 10 euro bucata) si ti le lipesti pe parbriz.vei vedea pe indicatoare la intrare in austria cuvantul vignette si te bagi in primul peco si cumperi.sa ai grija cu viteza in ungaria caci sunt ungurii la ciugulit(pe mine m-au uscat de 40 euro).sa ai neaparat anvelope de iarna caci daca esti oprit pe drum n-o sa mai pleci pana nu-ti echipezi masina cu anvelope de iarna.inainte de vama de la arad s-a facut o autostrada szeged-arad si s-ar putea sa nu ti-o vada gps-ul;te iei dupa nr de romania,eu asa am facut si dupa indicatoare.am alimentat de 2 ori in uk(am plecat de la dundee-scotia) si de 2 ori in europa.sa nu alimentezi la unguri(cica iti fac schimbul valutar prost cu forintii lor,asa am auzit,deci am evitat sa alimentez la ei).dupa ce treci vama in romania sa-ti iei rovinieta.daca nu ai lei sa-ti schimbi in arad ca sunt o multime de banci pe stanga si pe dreapta.ca durata,am facut de la dover pana la arad 24 de ore(vreo 4-5 ore le-am dormit) cu 150 km/h mai tot drumul.odihna este importanta.dai pe google maps si o sa-ti vezi drumul si principalele orase pe langa care vei trece.cam atat stiu.safe drive

6. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Hey eu am facut asa: am plecat din northampton-m1----> ferry spre calais ---> oprire in frankfurt ( preturi oki la o pensiune la 17 km de oras) si apoi frankfurt--->austria---> ungaria( atentie mare in parcarile din ungaria potzi ramane fara bani/masina) eu unul conduc fara oprire in ungaria( fac plinul la granita dintre austria cu ungaria)drumul e oki nu e greu doar in romania va fi mai nasol drumul( lipsa de motoway)
    Drum bun si good luck

7. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Tot de mentionat nu cumva sa uiti sa iti iei vigneta in austria& ungaria ( e huge amenda) si in ungaria mergi regulamentar( imediat iti da amenda)
    Goooood luck

8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salut,

Am ajuns sa dau si eu sfaturi...
    Am facut de mai multe ori drumul UK -Ro,si Ro-UK,cu masina. Ce am constatat eu :
    1. Rezervare la ferry,cu cat mai devreme cu atat mai ieftin. Daca intarzii 1-2 ore nui problema.
    2. Eu trec mereu prin Luxemburg,unde alimentez masina si eventual fac ceva cumparaturi.
    3. Nu uita de viniete in Austria,Ungaria si Romania.
    4. In Austria sa ai masina corespunzatoare (eu aveam nr de RO),trusa,2 triungh,si vesta.
    5. Atentie la limita de viteza,mai ales pe centura Viena si Budapesta. Sunt limite de 80- 100 km/h. Aici eu ma tin dupa TIR-uri,ca ei au statii emisie-receptie si se anunta intre ei. De asemenea mare atentie la viteza si in ultimii 50 km din Ungaria, cat si in Romania,daca vede de unde vi nu te amendeaza,dar nici nu scapi usor.
    6. La 15-20 km dupa ce treci de Viena poti iesi de pe autostrada si alimentezi,eu prefer JET,e si mai ieftin cam cu 1
    7. Pt odihna,(eu preferam sa condus noaptea sa sa dorm ziua) tot asa, ies de pe autostrada si gasesc,sunt multe moteluri,dar incearca sa nu lasi multe la vedere,de preferat acopera cu o patura ce e in masina sau lasa masina cat mai aproape de usa motelului.
    8. In Romania nu opri in locuri izolate sau intunecate. poate crezi ca exagerez,dar cunosc multe cazuri care au avut probleme. Doamnele sa nu tina posete la vedere, nu se fura, dar se JEFUIESTE. ETC.

Cam asta e,daca i-mi mai aduc aminte de ceva i-ti zic. in rest....

D R U M B U N !

9. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    DRUM BUN !

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bun pontul cu Luxembourg,

gazda austriaca la care voi sta in Februarie, mi-a zis ca dansii fac regulat drum acolo pt a lua benzina, cica la un plin, fctie de tanc, poti economisi serios, cateva zeci de euro

11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Daca mi-e permis si vrei incerc, sa fac rost de adresa pt GPS ,sa fie mai sigur. Da, ecconomia e semnificativa,mai ales daca vrei sa cumperi si altceva (alea-alea).

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poate sunt eu si google-ul cu geografia la pamant asta seara, dar cum economisesc ei benzina cand sunt 715 km de la luxembourg la salzburg?!

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -thumbsup-

Nu , esti OK cu geografia,
    era vorba,
    din ce-mi spunea omul,
    de deplasarile cu munca care le face,

adica nu iese la cumparaturi si "trage o fuga" ( de 700km... -nu-ma-uit- ) sa faca si plinul,
    imi spunea de o abatere de cativa km in deplasarile sale,
    pt a face un plin,

scuze daca am creat confuzii

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    asa -da-da- ... ma si miram cum vine treaba -thumbsup- -thumbsup- -thumbsup- -thumbsup-

15. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Revin si ma explic, devierea e cam 100 de km,dar mai faci si alte cumparaturi ( electronice, parfumuri, cafea,imbracaminte,etc). Devierea nu e mare, mi-am dat si eu cu parerea la dru. Nu am facut decat sa zic cum fac eu, puteti alege ce varianta vreti, dar totusi, e pacat sa treci la cateva zeci de km de Luxemburg

16. blackman_do

blackman_do New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult tuturor,sper sa nu intampin vreo problema. -thumbsup-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai am tot studiat problema de cand mi-a spus ca e avantajos sa ma "abat" pe la Luxembourg,
    deci ruta

Calais-Salzburg (in zona) ,
    el imi zice ca merita sa fac aceasta abatere, doar pt un plin de motorina...

Vorbesc de un plin de Mondeo,
    aici ajung cam la 90£

18. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Am luat de 49.99 euro cam 52 litri motorina,parfumuri mai ieftine cu 10-30 euro, camere video si aparate foto mai ieftin cu 30-70 euro,etc.
    Eu cand vin in UK trec vad preturile, cat stau in UK vb cu prietenii din Romania si i-mi zice fiecare ce l-ar interesa,in functie de pret.
    Ultimul drum l-am facut in martie,si am observat ca la ei preturile difera mult de la o benzinarie la alta. Oricum una-peste-alta se merita sa treci prin Luxemburg.

19. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    hai ca sc0t de la naftalina topicul, cautam date de eurotunel, as vrea sa trecem prin el, ca facem o tura in tara acum la inceput de februarie si am vazut ca scriati de parfumuri de 10- 30 euro si nu am putut sa ma abtin -ura- -dragoste3-
    va r0g, spuneti-mi si mie unde cum ce fel
    bine m-ar interesa si combustibulul

si m-ar mai interesa, va r0g cum e cu eur0tunelul? p0ti vedea ceva, ca asa am intees ca ai putea vedea 0 c0ada de peste, ceva, pentru c0pil sa vada

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Parfumurile sunt pe vapor, pe ferry.

Share This Page