24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

romanian food in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by thrifty, Oct 9, 2007.

1. thrifty

thrifty New Member

Trophy Points:
    0
    in general most romanian food is available in the UK if you know where to look? i would be interested to hear what you cant find there? i was thinking for this and i cant see a problem tescos asda and sainsburys probably have all the ingredients you need to make romanian food???? i love cooking and the opposite is true here in romania you cant buy some english stuff like branston pickle or english mustard,chedar cheese(near equal but not the same exists in artima "cedar" is the name) but you can improvise very closely..perhaps the notion is many romanians in uk think its hard to find the ingredients?? for romanian food...eg branza..welsh goat / sheep cheese has got to be very close???
    just dry it a lot before you try it?

mamaliga exists..salmale??(spelt wrong) can be made,smantana can be found so i dont see too many missing things or perhaps i am wrong??? tell me what you dont find easy to buy or cant find?

2. Anonymous

Anonymous Guest

-scratch- cratch-

1. Pulpa, but, ceafa de porc de casa, crescut la tara.
    2. Bors de putina-proaspat si facut in casa
    3. Vin de tara
    4. Leustean verde
    5. Gogosari proaspeti si in otet
    6. Castraveti murati
    7. Varza murata
    8. Untura
    9. Cartofi roz si dulci
    10. Rosii dulci de gradina

3. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Malai (din polenta mamaliga iese amara).
    Drojdie.
    Gogonele.
    Sare de lamaie.
    Sifon.
    :-??
    Taitei ( am gasit dar greu)
    Gris

4. Anonymous

Anonymous Guest

Malai gasesti la magazinele turcesti, arabe sau pakistaneze. La fel si fasole iscata, rosie sau alba(sau la Morisson).
    Drojdie proaspata se gaseste la orice bakery.
    Gris la supermarketuri: semolina.
    Gogonele...e-he-he....n-avem. :)

5. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    si fasole uscate gasesc la tesco.
    Drojdie am gasit. Gris nu am cautat atat de mult :)

6. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Taietei se pot face acasa foarte usor. Si, odata facuti, puteti sa-i pastrati pt mai mult timp, daca nu-i folositi pe toti la aceeasi ciorba!!
    1 ou
    Faina cat cuprinde ( pt o coca nici prea moale, dar nici tare, cat sa puteti sa o intindeti cu facaletul si sa fie subtire- 1-2 mm)
    Un varf de cutit sare

Le amestecati pe toate, faceti o coca asa cum am zis mai sus si incepeti sa taiati la ei, asa cum stiti ca arata. Ii puneti la uscat pe o foaie alba sau pe tocator, pana a doua zi. Nu uitati sa presarati niste faina pe ei, ca sa nu se lipeasca.
    Sper ca mi-am adus aminte corect !

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    1.zi-mi de unde iau sare neiodata sa-mi pun eu varza la murat,sa nu zic ca si cu varza...
    2.patlagele verzi,tot pt murat
    3.castraveti normali,nu doar din astia mari
    4.de palinca nu zice nimeni nimic?
    5.branza de vaci sa pot face un papanas la copii
    6.ingrediente pt o tochitura moldoveneasca,da una adevarata,asa ca la suceava
    7.CAS PROASPAT,cu o rosie zemoasa...
    8.un pui la care sa nu-i pot manca si ciolanele,care sa fiarba-n mai mult de 5 minute
    9.MUST...
    10.SORIC DE PORC LA GRATAR

8. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Slanina frate :))

9. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multe se gasesc in Londra la magazinase poloneze/turcesti/romanesti cum ar fi: castraveti murati, varza murata, malai romanesc, etc...
    Pt cerinte mai deosebite: vin de casa se gaseste ... in pachetul cade la mama din Ro :)
    Cele si mai deosebite: la anu' cand ma duc acasa :)

10. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Maiculita mama mea dar ce se vorbeste aici .... varza murata , papanasi . tochitura MOLDOVENEASCA !!! Doamneee asta e prima data cand arunc un ochi peste thread-ul asta si veja am valuri in gura. Ferice de cei ca voi ... care se bucura de bunatatile astea ! Eu mai am putin de asteptat pana ajung iar oleaca pe acasa .. si atunci !!!! dau turcii nava la -ww-

Bafta si.... Pofta mare,
    -police-

11. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru gris incercati Semolina. Este mai fin decat grisul pe care il stim noi dar este la fel de bun.
    Noi am facut mamaliga cu Polenta de la Saisnbury's si a iesti foarte buna. Nu era amara deloc.

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Da niste palinca sau un rachiu de pruna ... de unde as putea sa iau ? :) :) :) :)) :)) :))

-police-

13. Anonymous

Anonymous Guest

cata 246, sare neiodata am vazut la supermarket-uri.

Table salt sau cooking salt(mare si grunjoasa) am vazut ultima oara la tesco sau Somerfield.

Spor la treaba!

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nico Nico Nico .... "ingredientele" mele .... nu le-ai vazut prin magazine? :)

15. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
  16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de inf cu sarea,acu ma duc sa iau ceva rosii,am sa iau si sare din aia,pun identic un borcan cu sare romaneasca si unul cu asta de aici,va tin la curent cu efectul morii asupra mahmurelii.cat de palinca,din pacate,doar daca aduci din tara,dar aveti grija daca veniti pe avion,riscati sa v-o opreasca,mie mi-au oprit in praga (veneam cu escala),toamna trecuta,4 litri de vin de casaaaa,ca cica nu e properly capsat,ca daca vreau,sa-l beau acolo,inainte de imbarcare,ceea ce s-a si facut,cu cei ce mai eram in asteptare,

17. thrifty

thrifty New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte intrestant -beer- eau pot se excuzat pt derangenez la cap ,acum eau mai mult inseleg problma cu muncare din anglia pt romanians,si bine inseleg problem cu mancare totate si din romanai este la fel pt mine mancare englezesc..si scuzat am scris incorrect am nu inseleg scris bun,am vorbeste ok asa si asa. multu mesc pt yopur understanding si toate commentez am scris sunt forum..eau pot se fac mult preitein la site si laura la fel. am cred si bine inselg este dificil pt tine cred din peroane englez aceptat viata din romania cu placere,si iuibita romania. credi mai am englez sigur si nu roman. laura tranduc cu mine tu scris si nu aiac acum am scris singur,alta data laura scris perfect pt tine si cu naroc tu inselg mine mai bun. am fost din romania 1993/4 si eau acceptat toate vita prezentare sunt romania.eau si laura este stabilitate din borlova spre muntlele mic. mulu mesc mult si senatate si serbos vorbeste alta data -ww-

Share This Page