13.9 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romania , o tara care trebuia parasita de mult .

Discussion in 'CONTROVERSE' started by TheXman, Oct 25, 2013.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,Şi, totuşi, ce îţi puteai permite atunci din acest salariu?

Cele mai importante alimente aveau următoarele preţuri: ulei – 17 lei/litru, făină – 5 lei/kilogram, zahăr – 14 lei/kilogram, ouă – 16,8 lei/12 bucăţi, carne de vită – 43 de lei/kilogram, iar carnea de porc – 37 de lei/kilogram, potrivit datelor LABORSTA Internet.

Din salariul mediu de 2.827 de lei pe lună, se puteau cumpăra 202 kilograme de zahăr, spre exemplu (excluzând însă faptul că la acea vreme cu greu reuşeai să cumperi alimente, produsele se vindeau pe cartelă).
    Astăzi, un kilogram de zahăr are un preţ mediu de 5 lei, astfel că un salariat care câştigă 1.600 de lei pe lună poate cumpăra cu această suma 320 de kilograme de zahăr, cu aproape 60% mai mult decât în urmă cu 28 de ani.
    Atunci, puteai cumpăra din salariul încasat într-o lună 66 de kilograme de carne de vită, acum poţi cumpăra 80 de kilograme. ,,

adev.ro/mv86sk

Mai fratilor , e groasa rau de tot .

Daca la 25 de ani dupa revolutie am ajuns sa putem cumpara 80kg de carne de vita comparat cu 66 kg in vremea lui Ceausescu , inseamna ca am pierdut 25 ani degeaba .

Cum e posibil ca intr-o tara ,,capitalista,, sa ai aceasi putere de cumparare ca si pe vremea unei dictaturi ?

De fapt traim mai prost , ca platim enorm de mult in comparatie cu epoca trecuta la intretinere , benzina , energie ...

Cum e posibil ca unu ca Moliceanu sa apara la tv ca economia duduie , cand populatia isi permite de fapt mai putin ca si inainte .

Nu ma luati cu fratele din Jermania care trimite cate 100 pe luna ca ma supar , nu toti au frati in Germania .

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ce patisi bre?

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mă simt prost că românul de rând trăiește mai rau ca pe vremea lui ceașcă

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu mai rau ci ...mult mai rau!
    Si nu ma refer doar la lipsa mancarii! de atunci!
    Am mai vazut azi la striri cum se calcau in picioare la moastele Sfantului Dumitru, sa atinga, sa "ne fie mai bine",
    politicieni de rahat care tin tara in negura,
    multumiti cu prostimea care sa-i voteze,mai fuge care cum poate,
    pacat, treptat, "mandria de a fi roman" se transforma in "deziluzia".

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Uite o chestie interesanta, un calculator al puterii de cumparare... istorice ca sa zic asa. Potrivit lui, pentru a cumpara ce cumparai in 1989 in UK cu £26,500 (salariul mediu in prezent) azi ti-ar trebui un salariu mediu de £67,100.

http://www.measuringworth.com/ppoweruk/result.php?use

6. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Intre 2009 si 2013 nu am calcat in tara.

Asa am reusit sa vad stupefiat ceea ce oamenii care au fost mai des in Ro nu au putut sa vada.
    In 2009 o merdenea cu branza era 1 leu.
    In 2013 aceeasi merdenea costa 2.5 lei, dar salariile erau la fel ca in 2009. Adica tot de 10 - 15 milioane.

Deci 10 / 2.5 = salariu real ( raportat la pretul unei merdenele ) este de 4 milioane.

4 milioane !!!!!!!!!!!!!

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    unele chestii s-au scumpit, unele s-au ieftinit...
    un apartament costa in 2013 poate jumatate din cat era in 2009...
    si chiriile au scazut, si km la taxi samd

dar merdenelele bata-le vina -nu-ma-uit-

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu ma intereseaza casele , care in 2009 aveau preturi romanesti ci viata de zi cu zi , ce pui pe masa , birurile care trebuie platite .

Chiar nu iti pica bine sa iti dai seama ca au fost irositi atatia ani . Era un articol despre ceva tara baltica , intrebarea era , cum de au reusit sa se dezvolte si cum de nu au probleme cu coruptia ... raspunsul a fost , la ei decide invingatorul licitatiilor calculatorul si ala nu ai cum sa il mituiesti ...

Ma si gandeam ca daca la noi ar fi decis un calculator castigatorul licitatiilor , nu numai ca ar fi corupt , dar ar fi si betivan si afemeiat pe deasupra .

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu unde stai nu platesti ceva pt casa - chirie, mortage/credit samd?
    pana sa ajungi sa pui ceva pe masa tb sa platesti ceva pt o casa.
    chiriile au scazut cam la jumatate. daca venitul a ramas constant au aparut niste banutzi in buzunar bineveniti - pt inca o merdenea si un suc (nu dau nume ca nu voie cu reclame), dar eu asta adaugam la o merdenea!

iar chestia cu puterea de cumparare e cam teoretica... pt ca neputand cumpara la preturile reale te zbateai sa cumperi de pe la un restaurant / bufet, pe sub mana - cam la suprapret adica.

10. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Da, casele s-au ieftinit pentru ca probabil nu le mai cumpara nimeni.
    Cam greu sa-ti iei casa cu 10 milioane pe luna.

Eu am plecat din Ro datorita lipsei de orizont.
    Adica simteam ca si peste 20 de ani nu voi avea nici un fel de rezultat oricat as munci sau stradui sau oricat as invata sau m-as califica.

Cu toate astea nu pot sa spun ca nu simt lipsa orasulu unde m-am nascut si a prietenilor.

Sunt chestii care nu costa bani dar care sunt foarte scumpe.

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Un punct castigat ptr RO...

http://www.stiripesurse.ro/la-moartea-u ... 67047.html

La moartea unui rahat cu ochi

Dacă unul ţi se răhăţeşte în sufragerie, nu stai să te jeleşti, faci repede curăţenie, deschizi geamurile, să iasă mirosul de spurcăciune. Cam aşa e şi cu moartea lui Corneliu Vadim Tudor, un derbedeu care a avut şansa să îmbătrînească în libertate şi în funcţii importante. Cînd locul lui era la închisoare, pentru nenumăratele mizerii înfăptuite, dinainte şi după 1989.

Nu mă întristează, nici nu mă bucură că a răposat, dar n-am cum să nu am un sentiment de satisfacţie că, măcar în acest mod, se mai asanează scena politică.

Isteria care a cuprins societatea românească, începând de ieri, de când a dat colţul, e grăitoare. În ea se văd simptomele bolii care ne împiedică dezvoltarea, normalizarea. Memoria scurtă, apetitul pentru gargaragii, tendinţa de-a scuza şi ierta aproape orice, incultura înspăimântătoare.

Corneliu Vadim Tudor a fost tipul bufonului luat în serios, ajuns o problemă, care se visa dictator. Un om al Securităţii, al Sistemului care a nenorocit România.

Nu uit că, din cauza lui, ca să nu ajungă preşedinte, l-am votat pe Ion Iliescu.

Exceptând familia, lăcrimatul după Vadim Tudor e ca şi cum ai plânge după Goebbels. Lipsă de informare adevărată sau ticăloşie.

Titlul textului de faţă e în spiritul articolelor lui Vadim Tudor.

Printr-o ciudată alăturare, îmi vine în minte un roman al lui Boris Vian, „Voi scuipa pe mormintele voastre”. E la fix.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    din pacate, votul negativ, practicat de prin '90 isi arata roadele... meritocratia a cam disparut de pe agenda, ca doar voturile se dau doar sa nu iasa nu stiu cine - nu pt ce ar propune / face cineva... -nu-stiu-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu as fi putut spune mai bine.
    Din pacate, asta suntem, o natie de sado...
    Imi amintesc de o fosta colega din tara, o batea barbat'su de cate ori se matolea, cam 3/7 , politie,panarama, plangeri,spital...niciodata nu a mers pana la capat sa-l dea la bulau.
    Replica ei ...senina..."daca in 2 saptamani nu iau bataie, parca ceva nu e normal"

Share This Page