24.1 C
London
Tuesday, August 09, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANIA@Euro 2008

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by cata246, Oct 17, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Prins de "val" am cat dat cu mucii in fasole. Pusche pe limba mea cu egalul. Doar sa facem noi egal si sa faca si Italia cu Franta tot egal. Si atunci mergem noi mai departe impreuna cu portocala mecanica. O sa vedem ce o sa iasa.

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca singura varianta e victoria. Nu cred intr-un egal intre Franta si Italia.

Deja vad ca toata Europa vorbeste de meciul Olanda - Romania. Pana si purtatorul de cuvant UEFA a afirmat ca e dreptul Olandei sa joace cu rezervele. Italienii si francezii deja se agita si pun presiune pe Olanda, Donadoni l-a sunat pe Van Basten...etc

Una peste alta, sunt sigur ca Olanda va juca cu rezervele. Intrebarea este: vom bate noi Olanda?

P.S. Nu uitati ca rezervele lor sunt jucatori de super clasa.

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Sper sa nu va indispuna postul meu. Dar (ca si gluma macar) nu pot sa nu imi amintesc o replica a lui Mircea Sandu, aruncata asa unui reporter TV roman cu cateva zile inaintea inceperii Euro, cand toata mass-media era disperata dupa pronosticuri, cate puncte luam?, trecem de grupe?, jucam finala?, etc. Si Mircea Sandu zice: "Am vorbit eu cu unul din vicepresedintii UEFA si mi-a spus ca Romania (poate) trece de grupe". Citez din memorie si nu mai stiu exact daca a zis "poate trece" sau "trece".

Replica lui s-a pierdut in multimea de pronosticuri date atunci si nimeni nu a mai (p)reluat-o. Dar eu am retinut-o, pt ca mi s-a parut complet aiurea. Ce treaba are unul din VP UEFA cu pronosticurile pt parcursul Romaniei? Si de ce MS a simtit el ca daca il aminteste pe VP are mai multa greutate sau justificare sau logica pronosticul lui? Nu facea sens pt mine. Daca venea din partea unui jurnalist care voia sa creeze putin senzational, mai intelegeam. Dar din partea lui MS, nu vedeam rostul. Putea sa spuna doar: Trecem de grupe! In fine, nu ca as vedea eu in replica lui MS mai mult decat este. Dar mi s-a parut... usor din alt film... sau in fine, comica! :)

Asa ca, eu zic ca daca Italia si Franta nu fac egal intr-un meci dramatic (ceea ce teoretic mi se pare putin probabil si mie, dar practic nu mi se pare imposibil...) atunci Romania bate Olanda! -weehee- eehee-

PS: in alta ordine de idei, si eu cred ca vor juca cu rezervele si ma tem de rezervele lor (pt ca Olandezii nu ne vor menaja), si ma tem de si mai multe accidentari stupide la noi sau cartonase luate aiurea.

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Fantastic meci,am plans la ratarea lui Adi,dar,vorba lui Adi de pe forum,asa a fost sa fie,non-subiect.Si asta de ce?-pt ca baietii astia ne-au dat posibilitatea sa speram,sa credem!!
    Pai ia ganditi-va ca o luam de la Franta cu 2,3-0,si apoi de la Italia cu 1-0 clasic,ce am mai fi regretat acum?
    Mi-au placut comentatorii englezi la analiza fazei penaltiului acordat noua,au zis ca IN SFARSIT un arbitru a avut tupeul sa-i sanctioneze pe italieni pt acest gen de fault,pe care ei il considerau joc normal.
    In alta ordine de idei,cred ca suntem cam 70% la mana rezultatului direct Italia -Franta,decat la ce vom face noi cu Olanda,asta evident daca nu vom bate.Greu,dar nu imposibil!Dar Goian va lipsi!Plus Radoi.Chestia e ca ne putem califica si cu infrangere,de maxim 2 goluri diferenta,daca ceilalti fac egal.
    Dar,ca sa intru in discutiile ce se vehiculeaza in media romaneasca,cum ca Olanda ne va vrea pe noi in sferturi,ca nu stiu ce,ca nu stiu cum,eu zic ca lumea ar trebui sa se gandeasca ca Olanda e Olanda,si nu au in echipa connationali de-ai nostri,care sa zica "s-o lasam mai moale".
    Pai aia de ambitie si-ar dori sa-i mai bata odata pe Francezi sau Italieni,si la cat sunt de buni,chiar crede cineva ca-i intereseaza cu cine vor juca?Poate ca da,dar ei gandesc asa--daca suntem cei mai buni,sa o si dovedim.Adaugati la asta faptul ca le-am "luat" 4 puncte din 6 in grupe,asa ca sigur nu vom avea un meci usor.Si asta chiar de nu vor juca cu toti titularii.
    Ca rezervele olandeze nu sunt bun fel de "ciurli-burli".
    Una peste alta,noi,la egal sau daca luam bataie,asteptam rezultatul de dincolo.Si de ce nu ,Italia-Franta2-2,eventual cu revenire spectaculoasa a italienilor de la 2-0,noi fiind deja condusi cu 2-1,asta asa,pt cei cu inima slaba!! -handlaugh- andlaugh-

5. security

security New Member

Trophy Points:
    0
    Victoria la scor a Olandei in fata francezilor nu i-a lasat reci pe suporterii "Portocalei Mecanice". Nu mai putin de 7000 de fani ai Olandei, printre care si sotiile si copii fotbalistilor, au asistat la ultimul antrenament al nationalei lui van Basten.

Olandezii le-au strigat intr-un glas jucatorilor : "Vrem Romania in sferturi, nu-i lasati pe italieni si francezi!".

Pana si casele de pariuri au cote favorabile Romaniei. Hai Romania. -nr1- r1-

6. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    Englejii astia trebuie sa dea cu mucii - n - fasole intotdeauna.Cand nu au ce face : "poc" arunca un articol contra Romaniei...

Mai nou in METRO de azi la EURO 2008 Fixtures apre programul:

TODAY:
    Group B
    Austria v Germany ...
    Poland v Croatia

Saturday
    Quarter - final
    Holland v Russia or Sweden

Sunday
    Quarter - final
    Spain v France or Italy

Am dat noi cu ciomagu' la ceafa Englejilor??? Ce mai au si de data asta??? Am facut noi ceva contra-joc dar nici chiar asa sa ii suparam pe ei;...dupa ce ca toate comentariile despre noi la acest campionat sunt 90% negative mai au si tupeul sa ne scoata din Sferturile de finala ...

Hai Romania!
    -jedi- edi-

7. security

security New Member

Trophy Points:
    0
    Nu fi suparat OpenBsd. Mai intai sa ne calificam noi si apoi va scrie cu litere mari pe prima pagina: "Romania trimite Franta si Italia acasa".

Ce scriu ei acum e frectie la un picior de lemn. Daca noi ne calificam se schimba si alfabetul. -lol- ol-

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Eu n-as fi asa suparat, OpenBSD. Tinand cont ca echipa lor nationala nu participa la turneul final, jurnalistii englezi isi aleg favoritii dintre celelalte echipe. E normal sa aiba o preferinta si ei. Nu trebuie sa fie Romania neaparat. Asa le place lor sa creada - ca vor merge mai departe Italia sau Franta.

Daca Romania bate Olanda (sau macar se califica mai departe) atunci toate ziarele care vor sa publice in continuare programul meciurilor de la EURO, vor trebui sa aminteasca si de Romania. Si asta (pt mine unul) e suficient. Nu trebuie sa tina ei cu Romania... Ci trebuie doar ca Romania sa castige. -handsrubb2- andsrubb2-

Meciul de azi e f greu! Hai Romania!

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Super meci azi .... mai sunt doar cateva ore. Ce pot sa zic .... orice cuvant cred ca este de prisos acum. Sper si eu, ca voi toti intr-un meci bun azi. Nu ma intereseaza daca va fi frumos sau nu, tot ce ma intereseaza este ca Romania sa se califice. Sper ca azi norocu sa fie cu noi, si sa intre mingea in poarta, nu ca in meciul cu Italia.

Hai ROMANIA !

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ia ziceti, care v-ati imbracat in galben azi? -party- arty-

11. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0

Ma duc acum sa "ma pictez", pregatesc Tv-ul, sistemul audio (la maxim)...si astept cuminte cu biblia in mana "petrecerea"...:)

HAI ROMANIA!!!
    http://youtube.com/watch?v=hKiSgTjT8BA (prefer imnul asta decat cel nou la fotbal)

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu prefer imnul oficial al Romaniei. Nu o fi el agreat de toata lumea, dar cand e cantat de 15.000 de romani e fenomenal. -shout- hout- -shout- hout- -shout- hout- Si sunt convins ca diseara vom avea ocazia sa admiram suporterii romani prezenti la meci, cantand din rasputeri "Desteapta-te romane!".

-hi5- i5- Hai Romania!! -hi5- i5-

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Am o mare problema,aceea ca voi vedea calificarea singur,si sotia deja s-a pregatit sa nu culce copiii la ora obisnuita,20:30,ca sigur nu vor putea dormi.DOAMNE AJUTA!!!Sper sa ma auziti din oriunde-ati fi cand va da Romania gol!!!

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania a inceput nebunia.Pietele sunt pline de suporteri (6000 numai in Piata Constitutiei), toata lumea e plina de optimism, Olanda a schimbat aproape toata echipa, sincer vorbind nu pot sa cred ca am putea avea atata ghinion incat sa nu ne calificam. Eu deja mi-am pariat banutii pe o victorie a Romaniei. -staycool- taycool-

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    " Mai am un singur dor
    in linistea serii,"

nu pot regreta,nu am jucat nimic"!

16. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa cred ca am clacat chiar la acest meci...
    Olandezii au invitat Romania sa inscrie...Romania o refuzat...

Ne meritam soarta!!!

Felicitari Olanda!...bravo Italia (mai bine mergea Franta)

Nu cred ca Echipa Romaniei merita aplaude...dar nici huiduieli...suntem chit au facut meciuri bune cu Italia si Franta dar sior batut joc de meciul cu Olanda (pana si suporterii olandezi au stegulete cu Romania...)

Asta ne este soarta!!! O meritam 100%

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Parca am fi facut blat cu italienii, asa de prost am jucat. N-am fost in stare sa batem rezervele Olandei care au jucat la jumatate din capacitate.

Sper ca Olanda sa castige acest campionat, merita cu desavarsire si nu-mi imaginez cine ar putea sa-i bata. Dar in fotbal orice e posibil mai ales ca italienii vor avea o revansa de luat si asta se va intampla sigur in semifinale.

Un meci de uitat repede. Pacat de atatea sperante irosite.

18. security

security New Member

Trophy Points:
    0
    Aveau dreptate englezii astia, OpenBsd. Stiau ei ce zic! -killpc- illpc-

19. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    E bine totusi ca ne-am pastrat modestia.
    La nici un turneu final de pana acum nu s-a intamplat sa nu imi fie rusine de declaratiile antrenorului si ale jucatorilor inainte de meciuri. Anul acesta pana acum a fost ceva diferit. Atat Piti cat si jucatorii care au dat declaratii au fost mai retinuti, nu au mai intrat in jocurile ieftine ale reporterilor si au pastrat un nivel de bun simt acceptabil pentru mine.

Probabil efortul fizic si psihic depus in primul meci super-tactic si apoi in cel cu Italia, au facut ca echipa sa joace in felul in care a jucat.

Cum spune englezu': You can't win them all!

-relaxsun- elaxsun-
    PS: personal raman acelasi fan al Italiei, care asa ranita, urata, rea, vicleana si norocoasa, sper sa ajunga in finala. Astept cu mare interes o revansa a Italiei in fata Olandei (daca totusi trece de Spania - si acest sfert de finala fiind un super-meci). -cool- ool-

20. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Cu toate ca-n meciul cu Olanda ai nostri au jucat slab(mai ales in a doua repriza),
    de aplaudat tot merita!
    (cineva spunea, mai sus, ca Romania nu merita aplauze)..
    A fost o grupa grea in care ai nostri s-au descurcat onorabil.
    Personal, as fi preferat ca Olanda sa joace cu titularii(ca la Constanta) pentru ca asta i-ar fi stimulat(infricosat) altfel pe-ai nostri si atunci ar fi dat alt randament..cele mai bune performante ale noastre-n fotbal(cu nationala) au venit in urma unor meciuri contra unor echipe mari ce ne-au atacat continuu dandu-ne sansa sa-i "muscam" speculativ pe contraatac..asa, ai nostrii s-au cam lasat "adormiti"de jocul de pase al olandezilor..ori noi nu prea "stim" sa castigam meciuri contra unor echipe mari ori medii,pe teren neutru ori in deplasare cu atacuri pozitionale,tactici etc ..
    Dupa cum spunea Cartu odata: cea mai buna tactica pe care Romania a adoptat-o la turnee finale cu rezultate, a fost cand "a stat cu autobaza-n poarta si-a atacat vitejeste pe contraatac"
    De data asta olandezii neavand mare nevoie sa atace au preferat sa "plimbe" mingea cu rabdare pana s-au ivit si sansele de a inscrie..
    Dupa parerea mea Piturca putea face o echipa mai buna selectand jucatorii mai cu atentie..ori macar facand schimbarile mai "cu cap"..Am fost si sunt convins ca-n atac, Danciulescu(golgheter consacrat) ar fi fost mai bun decat Daniel Niculae,chiar si de cat Marius Niculae ..N-am inteles de ce nu i-a dat nici o sansa lui Marica un jucator mult mai "de forta"...chiar si Dica ar fi trebuit sa joace mai mult..Bratu trebuia pastrat in lot fiind un excelent jucator de contraatac..chiar daca-ar asta insemna lasarea pe dinafara a lui Banel ori Fl.Petre..dar speculatii dupa meci se pot face la nesfasit..sa nu uitam ca este o performanta in sine doar calificarea in ultimii 16..
    asa ca Bravo ROMANIA! -applause- pplause- -applause- pplause- -applause- pplause-

Share This Page