24.1 C
London
Tuesday, August 09, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANIA@Euro 2008

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by cata246, Oct 17, 2007.

1. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Re: Romania -EURO 2008

Salve, deoc stiu numai ca ai nostri joaca luni (9.06), cu Franta la 18.00, apoi vineri-18.00 cu Italia, si iar luni (16.06) cu Olanda la 20.45 Sanse ??? 51% -oops- ops-

2. dxter

dxter New Member

Trophy Points:
    0

meciurile sint la 17h00 GMT respectiv 19h45 GMT

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Asa cum zici, scuze era ora EU.

4. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0

Stiti cumva udne sa vedem pe internet live euro 2008????oare ski transmite ??

5. Anonymous

Anonymous Guest

Salut si HAI ROMANIA!

Am primit emailul de mai jos si l-am considerat interesant:

6. Anonymous

Anonymous Guest

Compania britanica Virgin Media a gasit o modalitate inedita de a reprezenta Romania.Turnul Eiffel in cazul Frantei, un cartier vestit in cazul Olandei, Colosseumul in cazul Italiei si un grup de barbati cu burti mari si lanturi imense in cazul Romaniei sunt imaginile folosite in spoturi de prezentare a echipelor care participa la Euro 2008, difuzate pe site-ul Virgin Media.

LINK

Eu n-am zarit nimic cu tigani in clipul de pe Virgin Media:

LINK

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca cei de la VM au inlocuit clipul initial si pe site-ul lor si pe youtube.
    Oricum, posturile de televiziune romanesti se plangeau alaturi de prezentarea Virgin si de clipul publicitar al Toyota:

http://www.youtube.com/watch?v=7g47YzBW3Hk

care mie mi se pare foarte funny... :)

8. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    -hi5- i5- N-am luat bataieee !! Ati vazut ce de romani erau la meci??? Bravo lor!

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si eu am fost impresionat de numarul mare de suporteri romani de la meci. -cool- ool-

Si strategia lui Piti mi s-a parut geniala. Francezii chiar ne-au crezut cand am spus ca "Nu putem sa ne aparam cu Franta" si ca "Vom ataca" si ne-au asteptat tot meciul sa ne prinda pe contraatac. -lol- ol- N-au avut nici o strategie pt cazul in care noi nu ne ducem peste ei... -eyebrows2- yebrows2- Bravo baieti! -congrats- ongrats-

10. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    0-01 punct pentru Romania. Dar nu este nici pe departe indeajuns. Dupa ce aseara a luat bataie de la Olanda, Italia este garantat obligata s ne bata pe noi. Si o sa ne traga o bataie, de o sa ne mearga fulgii. Olandezii o sa joace in urmatorul meci cu Franta. Sa speram ca o sa castige, si o sa lasa motoarele la "relanty" cu noi, desi nu prea cred. Vor sa isi ia revansa dupa ce in grupe le-am "furat" 4 din cele 6 puncte. Daca Olanda va face cu Romania meciul pe care l-a facut aseara cu Italia, nu avem nici cea mai mica sansa.

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Fiind vorba de primul meci putem spune ca am luat un punct valoros. Uitandu-ma insa la Franta as zice ca s-ar fi putut incerca mai mult. Cred ca Franta e cea mai slaba echipa din grupa noastra la ora actuala.

Asa cum a zis si Mutu, frica de a nu lua nici un punct ne-a tinut departe de poarta francezilor. N-am existat in atac.

Urmeaza acum un meci eliminatoriu cu italienii (eliminatoriu pt ei). Tot ei ne-au trimisc acasa la ultimul turneu european, mai exact in 2000 dupa ce batusem Anglia. Va fi un meci deosebit de greu, deoarece italienii vor ataca cu toate fortele. Noi probabil vom sta din nou la cutie si vom incerca sa-i prindem pe contraatac. Apararea noastra a mers bine, deci s-ar putea sa avem o sansa.

Eu as vrea sa vad insa, cum vom juca in cazul in care vom lua gol. Vreau sa vad atacul. Exista? -staycool- taycool-

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca toti vrem sa vedem asa ceva. Si mai mult decat atat...vrem sa vedem goluri expediate de romani in poarta adversarilor. Nu neaparat de atacanti, ca daca vor inscrie fundasii nostri m nu ma voi supara (in poarta adversa bineinteles).
    Sper intr-un rezultat bun in meciul cu Italia, desi ratiunea ma trezeste din a visa. Pe italieni i-au trezit la realitate olandezii aseara, si cred ca cu noi vor fi spirt pe teren. Sper sa ma insel, si sper sa luam 1 punct si din acest meci. Mai mult nu indraznesc. Dar tare ma tem sa nu se razbune italinii pe noi dupa rusinea ce au luat aseara de la Olanda. Daca ar fi sa luam in calcul teorema "nebuniilor", noi am facut egal cu Olandezii la ei acasa in Olanda, i-am batut in Romania. Olanda a batut Italia => Romania va trebuie sa bata Italia -pullhair- ullhair- gataaaaa... ca se pare ca o iau razna -stunned- tunned- sa vedem ce o sa iasa.

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Sunt tare curios ce o sa gandeasca Piturca pentru meciul cu Italia. Olanda si Italia au jucat foarte in forta aseara. Noi nu cred ca putem face fata nici fizic nici tehnic cu toata echipa la nivelul acesta. Probabil tot strategia ne va salva. Dar oare pentru cat timp...?

Personal as prefera sa jucam mai italian decat italienii si golurile lui Mutu sau Dica (sper sa ii vedem pe amandoi) sa vina ca ale lui Inzaghi: sa se loveasca mingea de ei la un corner si sa intre in poarta, sau o deviere la un sut care oricum era in afara portii si portarul sa nu fie pe faza, sau o preluare scurta din afara careului si sut direct, sau sa astepte tot meciul la limita off-sideului fara sa incerce nimic altceva si sa reuseasca o cursa sau doua de 50m de unul singur... cate scheme simple sunt... -cool- ool-

Oricum, gusturile nu se discuta. Dar sincer, nu cred ca putem "defila" la acest campionat european. Poate daca picam in grupa cu Austria, Turcia, etc.

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu ... asta ne-a fost soarta sa cadem cu aceste echipe. Ce sa facem. Totusi sper sa avem parte de un meci frumos cel cu Italia, ca asta urmeaza acum. Dar daca ma intrebi pe mine ce prefer, meciul frumos sau rezultatul favorabil Romaniei, aleg varianta a doua. Dar nu pot visa frumos . totusi, mingea este rotunda asa ca ....

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ala a fost cel mai slab meci de fotbal pe care l-am vazut la vre-un turneu final,poate egalat de Croatia-Romania,cand ne-au scos croatii afara cu 1-0.
    O fi bun punctul,dar eu zic ca,atunci cand si-a dat seama ca francezii sunt neputinciosi,Piti ar fi trebuit sa spere,si sa ceara mai mult de la atac.Au fost cateva faze caND AVEAM SUPERIORITATE NUMERICA,IAR AI NOSTRI INTORCEAU MINGEA.
    Acum,ar fi bun sa ne calificam si cu trei de 0-0,ceea ce este posibil cred.Olanda sa bata Franta,noi sa remizam cu Italia,iar in ultima parte,noi 0-0 cu Olanda,iar ceilalti sa remizeze.Ha?frumos scenariu...
    Si ma uit acum la Spania-Rusia,si ma intreb,cum de i-am batut noi pe rusi cu 3-0 in amical,ca ,desi sunt condusi cu 1-0,joaca un fotbal bunut!

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Ca tot ai pomenit de Spania - Rusia, ma amuzam copios auzindu-i pe englezi cum se intrebau la 3-0 pentru Spania: Deci Rusia care acum e condusa cu 3-0 a batut Anglia la Moscova. Asta unde ne situeaza pe noi?zise unul din comentatori. Si raspunsul a venit de la al doilea comentator: In vacanta.

Despre meciul cu Italia ce pot sa spun este ca mai mult ca sigur vom incepe jocul la fel ca cel precedent. Ne vom apara din rasputeri si vom incerca sa-i prindem pe contre. Ramane de vazut daca vom si reusi sa inscriem.

Daca ar fi sa imi imaginez prima parte a jocului as vedea Romania aparandu-se cu stoicism pana la un punct. Apoi ar veni golul italienilor. Pana aici e simplu. Mai departe as vrea sa-mi imaginez ca ne urcam pe ei si le dam doua boabe de ii zapacim de tot. Daca s-ar intampla asa pentru mine Romania ar fi campioana mondiala chiar daca ar pierde apoi toate meciurile de la Euro 2008.

Sa faci egal cu vicecampioana si sa bati apoi campioana lumii...deja visam aiurea. Sa nu ne facem iluzii, nu-i asa?!

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    What a game....Italia - Romania 1-1. Puteam sa o furam, puteam sa-i batem, dar s-a terminat egal. Echitabil, inainte de toate. Egal cu vicecampiona, egal cu super campioana si sansele noastre inca exista, ba mai mult depindem doar de noi. Daca batem Olanda ne calificam sigur mai departe.

Pe de alta parte, daca Olanda bate azi, as spune ca sansele noastre de a merge mai departe ar fi chiar foarte mari. Desigur, ma bazez pe faptul ca olandezii ar fi astfel deja calificati la meciul cu noi. Meciul tocmai a inceput. Forza Olanda!! -staycool- taycool-

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Frumos meciul cu Italia. Ambele echipe si popoare latine, au ce comenta dupa acest meci. Noroc si ghinion si de o parte si de alta (mai mult noroc de partea noastra totusi, chiar si cu un penalty ratat), dar in cele din urma un meci frumos.

Olanda - Franta a fost frumos din alte puncte de vedere. :)

Meciul nostru cu Olanda mi se pare de departe cel mai greu (la forta cu care joaca si la cat de tehnici sunt cativa dintre jucatorii lor). Sincer si daca pierdem cu Olanda nu pot sa spun ca imi pare rau. Diferenta intre jucatorii lor si ai nostri este mult prea mare.

Diferenta de valoare individuala intre echipa noastra si celelalte din grupa a fost clara. Strategia ne-a ajutat sa incurcam Franta si strategia + norocul sa aproape batem Italia.

Evident sper in continuare ca strategia lui Piti si spiritul de echipa sa dea rezultate. Teoretic avem cea mai buna aparare din grupa (chiar daca nu am jucat inca cu Olanda). Daca reusim sa ne inchidem si sa pastram posesia, putem sa facem cel putin un egal cu Olanda. Daca avem noroc, chiar sa dam gol/ batem. Oricum, rezultatele (si jocul - mai mult strategia de joc) de pana acum sunt excelente. Grecia asa a castigat campionatul acum 4 ani (desi istorii de acest gen se repeta destul de rar).

Penalty-ul ratat de Mutu mi se pare un non-subiect. Se putea intampla oricui. Faptul ca a fost el, sau ca puteam sa batem Italia (in sfarsit) si astfel sa ne calificam inaintea ultimului meci, mi se par la fel non-subiecte. Ratarea face parte din meci, la fel ca un gol anulat, un off-side care nu a fost, un hent nesemnalizat, un cartonas nedat, etc. (ca sa nu reiau toate fazele din meci).

O seara frumoasa dpdv al meciurilor de la EURO pt mine! :) Toata echipa merita aprecierea mea pentru rezultatul si jocul de azi.
    Hai Ro! -congrats- ongrats-

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte tare meciul de aseara ! 1 punct cat o calificare. Pacat ca Mutu a avut in varful bocancului golul al doilea, care ne scutea de acest stress in plus.

Olandezii au facut iar un galop de forta si cu nationala Frantei, francezi care nu au impresionat cu jocul lor nici in aceasta partida.

Olandezii sunt deja calificati, si normal ar fi ca sa nu joace cu toti jucatorii de baza in primul 11 in meciul cu Romania, numai ca eu cred ca orgoliile sunt mari, mai ales din faptul ca nu au reusit sa le "fure" romanilor decat un singur punct din campania de calificare. Oricum, la felul in care au jucat pana acum, dupa parerea mea eu zic vor avea un cuvant puternic de zis la acest campionat european.

Daca Romania va face un egal in meciul cu Olanda, iar Italia va castiga in meciul cu Franta,la o diferenta de 1-2 goluri, tot Romania va merge mai departe pentru ca are mai putine goluri primite. Daca Franta va castiga in meciul cu Italia tot la o diferenta de 1-2 goluri si Romania sa faca egal, tot Romania se va califica mai departe.

Chiar daca Romania va pierde,dar la o diferenta de maxim 2 goluri, iar Italia si Franta sa faca egal, tot Romania va merge mai departe.

Deja o iau razna de la atatea calcule si presupuneri.

HAI BAIETII !!! Hai ROMANIA ! Ar fi minunat sa ne calificam.
    Azi dimineata am vazut meciul baietilor de la HANDBAL, care au jucat meci preliminar pentru calificare, si au casgigat acasa in Romania cu Muntenegru cu scorul de 24-29, calificandu-se.

Sper ca si Mutu and Co. vor face o faza buna.

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca matematica n-a fost materia ta preferata PO, nu-i asa?

Pe scurt, daca Romania face egal, iar Italia sau Franta castiga celalalt meci e nasol.

Clasamentul va arata asa: Olanda 7p, Italia sau Franta (depinde cine va invinge) 4p, Romania 3p.

Asta inseamna ca la egal nu prea iese soarele, decat daca e egal si in celalalt meci.

Share This Page