17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANi ONLiNE intreaba, Ambasadorul va raspunde

Discussion in 'Ambasada' started by rebecca_uk, Sep 18, 2009.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiana,

Noi stim cu totii ca tu faci parte din elita comunitatii noatre si "mai stim bine"... "ca elitele nu cer"... -sssst-

Pana si-o face dl. ambasador timp sa citeasca ce mai scriem noi p-acilea (?) o sa incerc eu "sa te lamuresc"... Probabil preturile "au un temei foarte logic" si-or fi fost stabilite in functie de venituri (sau poate numarul venitilor din RO in UK, aia nu tre sa sponsorizeze...oleaca??) Pai de unde sa aiba saracii englezi bani mai sa dea pe hartogaraie?... Sunt sigura ca Dl. ambasador va face imediat o comparatie intre veniturile minime pe economie, ale unora...ale altora... Da' nu-nteleg ce-i asa mare graba?? -ceeee?-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras4- Multumesc lui Dumnezeu, ca am de unde sa dau si sa-mi fac treaba, dar stau si ma intreb, oare toti romanii de pe aici au posibilitatile astea!?
    Si mai mult decat atat, si ce e si mai rau, e atitudinea celor care lucreaza pe acolo, dupa cum am mai scris am sunat sa intreb ceva si m-a luat 'doamna' la 13/14. Intr-un final i-am zis ca nu am sunat sa o contrazic, ci doar sa intreb , ca eu nu lucrez cu documente, si s-a potolit -sssst-

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu amanunte!
    taxa de inregistrare s-a marit de la £98 la £99
    si e singura taxa platita (cea pentru legalizarea copiilor care e de 55£, nu ne-a cerut-o).

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv, esti sigura ca e vorba de inregistrare sau de transcrierea, inscrierea certificatului britanic in registrele starii civile romanesti? Ai primit o chitanta in care sa se spuna ce reprezinta de fapt acea taxa consulara de 99 de lire (cum vad ca scrie si pe site-ul ambasadei)?

Pentru ca in anexa legii 78/2010 spune asa:
    http://www.dsclex.ro/legislatie/2010/ma ... 07.htm#l78
    Iar in ordinul comun al ministerelor de externe si al finantelor publice din august 2010(prin care s-au redus unele taxe):
    http://www.dsclex.ro/legislatie/2010/au ... .htm#o1410

Ori sunt incluse si alte servicii in acea taxa consulara, ori s-a devalorizat lira, ori ceva e putred in... 'Danemarca'.

Cat despre 'doamna'... stie cineva cat costa un NVQ in customer service sau public relations? Eu inteleg ca in cadrul ambasadei/consulatului trebuie sa fie si blonzi/blonde cu ochi albastri, si membrii de familie sau partid, dar nu s-o gasi printre ei cineva care sa aiba pe langa aceste calitati si ceva inclinatii pentru lucrul cu publicul?

Si daca tot mi-ai adus aminte de taxe pusesem eu o intrebare mai demult pe topicul asta (vad ca a ramas) despre posibilitatea platii online a taxelor (sau orice alt sistem electronic). Stiu ca era un mesaj si cu raspunsul din partea ambasadei, in care se incerca o explicatie pe care mi-e greu s-o calific fara sa jignesc pe cineva, cum ca sunt bancomate pe strazile din jur - unde o fi disparut acel mesaj ca mai erau raspunsuri interesante? Sa fie problemele tehnice din iarna de vina? D'aia e bine sa pastrezi copii ale raspunsurilor autoritatilor...
    Dar revenind la modalitatile electronice de plata, sa vedem ce spune si legea 198/2008 la articolul 6 (nemodificat):
    Nu stiu eu care or fi efectele crizei economice, dar ma gandeam ca atat in UK cat si in Romania nivelul tehnologic e destul de ridicat pentru ca plata electronica sa nu fie un efort atat de mare(inca se specifica pe site-ul ambasadei ca taxa consulara se achita 'numai cash' - sau o fi numai pentru pasapoarte?). Sper sa nu fie problema faptul ca in cazul platii electronice raman inregistrari ale tranzactiilor si la institutiile bancare si la procesatorii platilor - institutii private mai greu 'controlabile'...

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut, da silverfern, e vorba doar de transcrierea certificatului de nastere care costa acum 99£, iar daca se face dupa 6 luni de la nasterea copilului e de 130 si ceva?. Adica mi-au dat un certificat romanesc, pentru copilul meu care e nascut aici in UK
    A primit si chitanta.
    Numai ca am o nelamurire, la locul nasterii mi-au trecu 'Norfolk' dar orasul nostru e Norwich. county e Norfolk. Le-am zis de asta si mi-au zis ca e bine, sa las asa.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    se poate plati doar cu banul jos, deci nu va luati cardurile- la ei nu sunt bune, mergeti cu teancul de bani dupa voi -nu-ma-uit- .
    Au vazut ca sotul meu avea si pix la el si i l-au oprit acolo -nu-ma-uit- (tipic romaneste)
    Iar dk ceri o informatie prin e-mail, ca la telefon nu ai nici o sansa, primesti raspuns ceva telegrafic, demn de Messenger, nicidecum demn de o institutie!!!

PS: le-as sugera sa puna si ei un steag romanesc , cei din Paraguai au steag acolo, noi nu! (asa vede si lumea mai bine cladirea, nu mai trece de ea de 5 ori!)

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-13868816

Oare se aude de la Belfast pana in Londra?

8. Anonymous

Anonymous Guest

The Northern Ireland Housing Executive said whilst it is responsible for monitoring HMOs, in the case of large Roma families living in one house, there is a gap in the legislation.

-nervos-

Mai(voi cei alesi) da faceti o data diferenta intre romani si RROMI auzi acolo "Roma families".Degeaba avem alesii tarii suntem straini in ROmania ce mai vrei afara.

pacat pentru unii care-si vad de treaba.

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    De ieri ma tot framant daca sa postez pe acest topic nelamuririle pe care le am cu privire la faptul ca pe pasaportul meu scrie Romania. Datorita acestui lucru, orice incercare de a mea de a ma integra civilizat si conform legii intr-o tara europeana(mai putin tara de bastina),intampina constant piedici(legi) de tot felul. Unora,ce-i drept le gasesc logica si le accept asa cum ar trebui s-o faca orice om matur...insa sunt anumite etape pe care nu le inteleg,ma rog,nu vreau sa le inteleg !

Binenteles ca am acceptat si ideea ca multe decizii sunt luate din punct de vedere politic si ca fiecare stat isi rezerva dreptul la anumite circumstante cu privire la noi, emigrantii. Dar,din nefericire, noi nu suntem doar emigranti..ci romani sau cum apare in postarea de mai sus "Roma" people !!! Si de ce spun asa ? Pentru ca pe site-ul UKBA scrie alb pe negru "sectiunea pentru bulgari si romani" si cunoastem cu totii motivele pentru care suntem asa de "diferiti" in ochii europenilor si nu are sens sa mai dau exemple.

Categoric problema mea n-are legatura cu ce crede sau ce face guvernul britanic,ci cu ai nostrii reprezentanti oficiali. Normal ar fi sa colaboram in permanenta,sa fim instintati cu privire la orice decizie sau reglementare,care ne poate afecta integrarea si traiul aici.

O sa prezint cel mai nou exemplu: din data de 20 iunie,anul in curs,UKBA adauga un nou document obligatoriu tuturor studentilor romani(lasand deoparte categoria self-suffient) si anume asigurarea de sanatate. Chiar daca aceasta cerinta a fost specificata din 2006,acum a devenit obligatorie si argumentarea oficialitatilor britanice lasa loc de interpretare.

Mai exact,eu una, nu pot intelege de ce devine obligatorie si pentru cei care,conform legii,obtin yellow card de student,in baza caruia studentul isi va exercita dreptul la munca,devenind astfel contribuabil si la sistemul NHS. Ce se intampla cu acesti oameni ? Platesc aceasta asigurare in doua state(referindu-ma aici la cardul european de sanatate pe care il platesti la C.A.S) ? Intreb asta pentru ca eu n-am gasit nici un raspuns care sa lamureasca aceasta problema. Si traiesc cu certitudinea ca meritam un raspuns,asta ca si cetatean european.

Ipoteza:luand in considerare ca raspunsul la intrebarea mea ar putea fi "da,chiar daca contribuiti si la sistemul britanic,tot va trebui sa faceti dovada ca sunteti acoperiti de cealalta",tot nedumerita voi ramane. Care este motivul si ....acest motiv este corect ?

Sper ca m-am facut inteleasa si ca intr-un fel sau altul un reprezentant oficial va incerca sa ne lamureasca si totodata sa-si aminteasca si de noi. Desi,am citit acest topic cap-coada,n-am gasit raspunsul oficialitatilor catre utilizatorii ce au postat anterior. Dar,stiti cum se spune:"Speranta moare ultima"

Se intelege de la sine,ca nemultumirile sunt mult mai multe,insa am considerat sa vin cu ceva nou nout ...

Multumesc anticipat.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Re: ROMANi ONLiNE intreaba AMBASADORUL NU RASPUNDE

Diana,

Bag seama ca noi aici pe acest topic, urlam ca lupii la luna si sunt slabe sansele ca pana la viitoarele alegeri sa ne bage cineva in seama... ca si la alegerile precedente, baietii cu ochi albastri si-au facut datoria si-au gasit cativa forumisti de-au facut ceva gargara electorala pro-Basescu, impingand lumea la vot, sugerandu-le si de ce ar trebui sa voteze cu Basescu -nu-ma-uit-

Motivul pentru care s-au decis englezii sa aplice si acel amendament legat de asigurare, este evident tot unul politic, ca o replica la ultima vizita a lui Basescu la Londra, care a fost un "Za esec", el a atins saracul problema ridicarii restrictiilor... si pumnul in barba a venit prompt pe data de 20 iunie...numai ca na...efectul il resimtim tot noi cei de jos...Asta am votat asta avem...doar spinari intoarse si la propriu (Sarkozy) si la figurat.

Referitor la intrebarile, propunerile si posibile solutii pe tava... privind simplificarea procedurilor si reducerea timpului de eliberarea a cardurilor, am adus si eu si Silverfern care a venit cu propunerea actiunilor de voluntariat...sa ajutam UKBA... Atunci termenul de asteptare era intre 2-3 luni, acum s-a marit la 4-5 luni si mai mult ca sigur va depasi si 6 luni, acum pe considerentul asigurarii.

Ma gandesc ca tot ceva activitati de voluntariat ne-ar trebui si in cazul Ambasadei de la Londra, nici ei n-au timp si nu fac fata saracii, fiind preocupati de asa-pretinsele conferinte, vizite si actiuni fantoma, inventate sa mai stoarca niste bani de la buget si sa se plimbe cat si cand vrea muschiul lor, dintr-un capat in altul al lumii pe banii contribuabililor. Si pot sa spun MAI MULTE!! Ok, sa presupunem ca nu stim si nu vedem si nu intelegem, ca-si vad doar de fotoliul lor, de interesul si facilitatile generoase pe spinarea ambasadei (a contribuabililor de fapt) FACETI OAMENI BUNI CEVA SI PENTRU NOI... CEVA CONCRET...PALPABIL!! Chiar va trebui sa ne strangem vreo cateva sute de voluntari (din astia care stau la coada la carduri) sa mergem peste ei sa-i ajutam... ORI NE REPREZINTA INTERESELE... ORI PLEACA ACASA?...

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Re: ROMANi ONLiNE intreaba, AMBASADORUL NU RASPUNDE !!!

M-am gandit, ca poate cu ocazia intalnirii din septembrie, oficialitatile noastre de la Londra s-or indura sa arunce o privire si pe acest topic... Sunt aici cateva intrebari / probleme destul de serioase ale comunitatii noastre, ramase "ca-n tren"... fara rezolvare / raspuns... -nu-stiu-

Poate zana buna, care va face lista de probleme de pe topicul cu "DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Roman la Londra" sa extraga si de pe acest topic problemele comunitatii noastre... sa le puna pe aceeasi lista.

Multumesc! -hipno-

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re: ROMANi ONLiNE intreaba, AMBASADORUL NU RASPUNDE !!!

In cazul in care domnul Ambasador sau personalul diplomatic mai arunca o privire pe acest topic, as mai avea si eu o intrebare.
    Dupa cum aflam de pe un alt topic al acestui forum (prin amabilitatea domnului Bogdan CARPA-VECHE si a administratorului site-ului) a fost lansata un proces de consultare privind regimul aplicat lucratorilor romani si bulgari pe pe piata muncii din Marea Britanie. http://www.romani-online.co.uk/forum/am ... n-marea-br

Cati angajatori britanici(dintre cei importanti mai ales) au fost contactati de catre autoritatile romane pentru a influenta decizia de ridicare a restrictiilor de munca pentru romani? Care sunt acesti angajatori (daca se poate dezvalui numele lor) si care sunt rezultatele, sau care este pozitia acestori angajatori referitor la posibilitatea ridicarii restrictiilor de munca?

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    EXTRAORDINAR, Ela!
    Nici nu stii cat ma bucura o asemenea statistica. O sa o scot la imprimanta si voi pastra o copie si in masina. Surpriza mai mare este ca a gasit-o ambasada in timp util. Bravo, d-le ambasador! Felicitari pentru reactie!

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Asta ziceam si eu Cataline,

anterior pe acest topic, si altele... ca oficialitatile romane de la Londra investite sa ne reprezinte pe noi si interesele comunitatii romane din UK, sunt cei mai in masura sa ne apere si sa ia atitudine...

Este foarte adevarat, ca si noi, ca individuali putem face multe sa imbunatatim impresia / imaginea britanicilor despre noi, dar sunt foarte putine sanse de reusita cazuri izolate... Noi avem totusi nevoie sa demonstram ca nu suntem chiar "caini fara stapani"!

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    D-le Ambasador,

Am inteles ca Admin - administratorul acestui forum a luat deja atitudine... Totusi m-am gandit sa pun intrebarea si pe acest topic...

Care este pozitia / parerea Ambasadei Romane la Londra vizavi de aceasta problema?...

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... r74xD-L4Pw

http://www.realitatea.net/documentar-bb ... 80063.html

Consider totusi ca nu e doar problema Ambasadei / Consulatului... e problema noastra, a tuturor... Sa incercam totusi sa nu aruncam cu pietre in nimeni... ci sa gasim impreuna solutii CONCRETE si CONSTRUCTIVE... in rezolvarea acestei probleme... -nu-stiu-

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Sarbatori Fericite D-le Ambasador, Consul si tuturor lucratorilor de la Consulat si Ambasada Romana la Londra... -nervos- -ceeee?- -nervos-

18. lory3

lory3 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! As dori sa imi spuneti si mie,doi romani se pot cununa civil in uk(Londra)? Multumesc

19. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Da se poate suni la consulat si se face programare. Eu am fost martora la o cununie civila. Mai multe detalii pe siteul lor. O seara placuta:)

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, se pot casatori.

Info aici: http://www.mae.ro/node/1954
    Poti cere informatii prin email: consulara@roemb.co.uk

Share This Page