4.7 C
London
Tuesday, February 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani-online- incotro se indreapta?

Discussion in 'WEBSITE' started by rebecca_uk, Apr 23, 2013.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Cu siguranta pseudonimul Printzesitta va fi ales de un bun psiholog cu un master in spate

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai sa va zic adevarul. Cineva s-a uitat in partea de jos si a vazut un user nou - Printesitta (asta apropo de pregatirea in psihologie, e putin ironic username-ul). Si m-a avertizat prin PM ca o sa am de lucru, ca nu oricine alege asa un pseudonim.
    A urmat o mica avalansa de postari de genul asta: http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... 29#p143776

Am facut putina curatenie, dar am lasat o mostra. Iritarea unora trebuie asadar tratata prin prisma intregului eveniment, nu numai prin prisma unei intrebari aparent nevinovate.

Repet, nu sunt de acord cu tonul batjocoritor, dar nici cu judecatul "dupa ureche". Faptul ca nu am luat o decizie imediata se datoreaza si atitudinii Printesittei, care a facut si ea putin spam. Apropo, dupa ce mi-a dat de munca o gramada, n-am banat-o, am asteptat sa vedem daca este genul careia ii place sa puna intrebari si atat. Ramane sa vedem.

Nu ma astept sa imi acordati credit ca moderator al forumului, pentru ca nu aveti de unde sti cate sterg si cate vad. Dar cu siguranta sunt flexibil. Nu am banat pe nimeni pe motiv ca nu-mi place de persoana lui. Cred ca cel mai bine este ca forumul sa ramana o oglinda a comunitatii (in limitele bunului simt) si nu o oglinda a moderatorilor. Si nici a unora care se cred mai "culti" sau care se cred cavalerii dreptatii.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Dan, pe tapatslk-ul asta iti arata ce user e online si pe unde umbla dezlegat pe forum, chiar daca el se logheaza ca invizibil

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sincer nu vad nimic rau / grav / incorect in ceea ce a zis...
    Pseudonimul cred ca si-l alege fiecare cum vrea.
    chestia cu "cetitor" e pusa de forum automat cand esti la inceput de drum in tainele -sparg-pc- , este oricum in DEX (Var.: (pop.) cetitór, -oare s. m. și f.), deci nu vad vreo problema.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Inca o data va rog sa faceti sectiune speciala unde sa injurati, vorbiti urat in romana si engleza, va luati de cine vreti voi, incalcati orice regula.

Intre comunism si anarhie mai exista cateva etape care tin de respectul fata de sine si de aproapele tau.

Pana atunci aleg sa va privesc din umbra. -plans2-

6. Anonymous

Anonymous Guest

Lilly, tot ai botic?

7. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Si mie mi se pare ca se indreapta spre Marea Unire..'Hai sa dam mana cu mana....Cei cu inima romana(oare, sa mai punem suflet??)'.De ce ar tb sa fie diferit? ''Vai da cum e posibil sa pui la suflet...ia totul la caterinca ..ce te oftici hihihi hahaha:('' -noul curent...

Au existat aici , oameni de calitate ff buna pe care i-ati pierdut iar aceasta pierdere este IRECUPERABILA!Face it!Oameni care nu aveau nici o legatura cu arogantele ieftine, oameni care au venit aici sa faca ceva si care la randul lor ajutau si pe altii si simteai ca au inima deschisa!
    Nu existau linguseli, aluzii cu basini , ciuperci etc etc..

Daca forumul este populat de romani ...asta nu inseamna ca toti gandim la fel chiar daca ,capitanul de bord favorizeaza o anumita clasa si o anumita directie ..De ce oare ne ghidam doar dupa 'curent'?

Nu ne mai acceptam si doar ne sapam sau uitam intentionat anumite aspecte pt a ne preamari rezultatele aici sau si mai rau ne luam de lucruri ce nu au nici o legatura cu subiectul!Da, se pare ca forumul s-a transformat in Turnul Babel si e trist pt ca la inceput acest forum era populat de OAMENI DE CALITATE, oameni care nu venisera intamplator in Marea Britanie...ci sa puna pe picioare ceva acum e mare lipsa de asa ceva....Acesti oameni au disparut si nu pt ca aveau alte treburi ( 'vesnica scuza a unora') ci pt ca nu s-au mai identificat cu ceea ce s-a intamplat pe parcurs!Face it!

Evident..iara putem spune ..fiecare e liber sa faca ce vrea...dar asa cum companiile ce se respecta fac totul pt a pastra clientii fideli si de calitate(subliniez - de calitate) am fi putut si noi si pastram oamenii de vaza...Si ei s-au dus...lasand un mare gol.Nu ar avea rost sa ne gandim la vinul de calitate vs otzet...E tardiv..'Cantitatea' conteaza!....'E bizniz neica'..Cafeaua Moca nu exista ;).

E adevarat ca in spatele oricarei actiuni gen charity /intr-ajutorare exista un scop -business. Eu nu am stiut de acest lucru - nu le am cu IT-ul!Nu am stiut ca de exemplu - pe celalalt forum cand am dat pozele de la un eveniment oarecare ..acele poze au aparut acolo in varianta 'fara salvare/inregistrate'..si pt fiecare click-uire se primeau oarece bani..nu mi s-a spus treaba aceasta...corect era de la inceput sa se spuna..si nu ca as fi vrut ceva...m-a durut ca erau alte interese...Asa am inteles atunci eu ce inseamana ..'La cat mai multi'....:(...Calitate vs Cantitate...Nici nu am mai dat pe acel forum de patru ani..se stie el care si nu forumul e important cat incalcarea acelui principiu ...

Intr-un timp imi auzisera urechile ca pe acest forum tb sa scrii mult ca sa ajungi membru de vaza al forumului.Nu m-au interesat aceste lucruri pt ca nu am/avut timp de baliverne dar m-a socat si ma socheaza cum unii 'se gudura ' intr-un mod ieftin( se stiu ei care) ca sa intre in gratiile unora.Ma multumesc cu statutul de vizitator.

Normal ca nu am fost de incredere cand am avut curajul sa pomenesc in scris de primul magazin romanesc -cu site-online , culmea - facut de un membru ro -online de la 'inceputuri' - cu ceva postari la activ!!! magazin facut inaintea celui online mediatizat - Acel user a parasit forumul acum cativa ani...De ce oare:( ? (De prea multe treburi)

Adevarat grait..nu am fost om de incredere desi daca luati postarile mele veti gasi multe lucruri interesante si utile cum multi mi-au zis.Cel mai ciudat e ca m-am atasat de oameni care aduceau multe lucruri bune forumului dar au preferat sa plece..Recent ,draga Cata246 aka Dromaderu ..pe o postare nici macar multumesc nu ai zis pt informatiile de la mine ref la SAR de ex ( si nu e prima data cand vad asemeanea atitudine) dar celui nou - ai stiut sa ii zici...si multe altele 'dulcegarii'...Ne mancam intre noi asta e adevarul!!Vai, dar cum e posibil Andreiuta...vai 'la cata scoala ai...vai...cate greseli gramaticale..wow'...sa fim seriosi Ce legatura au studiile, loc de bastina cu acel topic??...Integritate/Onestitate .. nici in mediul virtual nu exista!..Rara avis mai ales din brazii romanesti - sa parafrazez pe cineva!Nu e de mirare ca ValiB si-a retras tot arsenalul investit aici..:(.Nu va spune nimic??

Da, e adevarat mi s-a facut public numele fara acceptul meu iar de atunci mi-am schimbat radical parerea...si mi-am dat seama ca afacerea - imaginea conteaza cel mai mult si tb sa existe un oarecare trend pt a promova /vinde o anumita imagine.Acesta este in principal motivul pt care eu acum doi ani nu am mers la ambasada...

Si totusi am continuat sa ajut ...sa vin cu idei, pareri , experiente noi - in functie de topic - avand un anumit stil.Am ajutat cu inima deschisa!

Anyway, sunt convinsa ca ,ceea ce am scris/scriu ajuta pe multi - inclusiv pe cei ce nu au curaj din varii motive sa posteze! De multe ori scriam in Word( si chiar si acum) si apoi ma grabeam sa dau copy /paste sa pun ideea pe forum.Iar in Word varianta English - cuvintele o iau razna..Da e adevarat ,intotdeauna m-am gandit aici ca e important mesajul si nu invelisul ...dar pt multi aparentele conteaza cand nu avem de ce sa ne legam..si asta spune multe!!! E tardiv acum , dar mi-ar placea sa se dea un test online de gramatica - lb romana si numai atunci sa poti accesa platfoma acestui forum..Garantez ca se ajunge la faliment!!Sa fim seriosi....

M-am racorit si eu nitzel...pt ca demult imi statea in gat ...sa nu zic despre cat de mult s-a schimbat forumul acesta drag..si din pacate..IN RAU!Cantitatea conteaza si nu calitatea!Mai nou se zice...'Nu te mai victimiza atat dar clar ca tenta e ironica - se simte de la o posta'...Apoi se mai condimenteaza cu..'cantati la alta masa daca nu va place'..Totusi nu e mai bine sa tineti oameni de calitate langa voi decat unii care se injura???Parerea mea...

A imi dezactiva contul nu duce la nimic..dar sincer mi-as dori ca toate postarile sa imi fie sterse..TOATE!!Este posibil??? Evident ca nu se poate...De ce oare?..Business is Business ;).Pointless to say more...

A.

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Am zis sa ma abtin sa-ti mai raspund, pt ca mi-am dat seama ca nu am cu cine discuta. Dar vad ca tot bati apropuri despre mine si ma gandesc oare cand tu vii si ataci persoane despre care habar nu ai nimic cum te astepti sa fii tratata? Cu flori si urari de bine? Tind sa cred ca am fost destul de bland.
    Vii se te bati cu pumnii in piept cu educatia iar tu esti prima care ataca si vorbeste cai verzi pe pereti.
    Stai linistita ca oricum nu stie nimeni, nimic despre tine. Cred ca si google e stricat, n-a auzit despre tine si despre realizariile tale marete (cautat A.....P....n)

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    E bine daca nu se stie..am fost o persoana discreta ..cel putin asa am vrut sa fiu cat am putut si eu.Intre timp mi-am schimbat si numele..deh...Bradul Douglas sau Smith sau John sa traiasca!:)
    Pana una alta ia un link..cu cea mai buna facultate de medicina din Romania sa vezi cum se intra :http://www.umf.ro/index.php/ro/admitere/admitere-2012/rezultate.html ...Cinci Radultez mama , cinci!!! Sfantul cinci!..Nu am voie sa ma indoiesc de calitatea unora ??? Eu cred ca am ..In rest just no comment ...All the best..in the West!...

10. Anonymous

Anonymous Guest

Hmmm, buna idee ai avut, uite ce urmeaza !!! :)

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aveam un profesor la facultate care ne facea in mod constant idioti, prosti si ne spunea cum pe vremea lui totul era roz, cum plantau ei impreuna cu profesorii copacei in parcuri.
    Saracul de el nu reusea sa vada ironia. Profesorii lui il tratau cu respect, el ne trata cu "idiotilor".

La fel cum consider ca era datoria profesorului sa ne indrume (cum l-au indrumat si pe el profesorii), consider ca TU ar trebui sa FACI ceva, nu sa te plangi de ce fac altii. Care e scopul "calitatii" pe care ti-o doresti? De ce iti plangi de mila atat?
    Ai scris o carte interesanta pe forum, ai furnizat o informatie relevanta si ai fost tratata gretos?

Acesta este un non-subiect, un fel de teoria conspiratiei ca au plecat multi si toti stim de ce si nu spune nimeni. La fel cum si plecarea lui Vali B cu tot cu jucarii este un non-subiect.
    A plecat un membru valoros pentru ca l-am injurat eu? Oamenii vin si pleaca. Asta e viata. Tu mai esti prietena cu toti oamenii valorosi pe care i-ai intalnit in viata ta? Cu TOTI? Vrei sa-ti spun eu de ce NU esti prietena cu toti? Transformam si acest non-subiect intr-o mica apocalipsa? Incotro se indreapta Andreiuta?

Ne povestesti despre CALITATE, dar spui ca gramatica si exprimarea nu conteaza si in postarea de mai sus nu e nici macar un singur rand scris corect cap-coada? Despre ce CALITATE vorbim?

Si toate astea "because you know.. Fuck logic". Eu zic sa ramanem cu picioarele pe pamant.

PS: vrei sa ajuti - ajuta. vrei sa ridici calitatea - ridic-o. Vrei sa ai prieteni - fa-ti. Nu plange pe la altii ca "nu ne da si noua statul (forumul) ce ne dadea pe vremuri".

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e...Acum poti sa incerci si tu. Poate de data asta ai sa si reusesti si mai scapi si de frustrari cu ocazia asta.
    Bafta!

13. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Si mie mi se pare ca mult prea multe raspunsuri au o nuanta de insulta. Cel putin "user1" citat de londoniana nu e la prima postare "usor insultatoare".

14. Anonymous

Anonymous Guest

Si stai linistit (a)ca nu va fi nici ultima de genul ala.

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ce spui tu aici este o mare prostie. Foarte mare de fapt.
    E ca si cum ai dat o palma unui vecin si ai cere tribunalului sa-ti anuleze palma. Nu sa ti-o ierte, ci sa pretinda ca nu s-a intamplat.
    De ce nu poti sa-ti asumi ceea ce zici? Ai impresia ca are legatura cu un business ce ai spus tu? Nu ma simt dator sa-ti fac un raport, dar publicitatea de pe site nu acopera in intregime costurile de intretinere. Daca nu ma crezi, fa-ti site + forum. Si-au mai facut inca 500. Banuiesc ca ii stii pe toti.

Nu stiu, sunt atatea deformari ale adevarului in postul tau incat incep sa cred ca ai interesul de a face putina agitatie si a-ti lua cativa fani pe care sa-i duci undeva pe Facebook. Curand o sa spui si tu ca Vali, ca Deceneu si ca multi altii ca ai primit nenumarate mesaje private in care ti se dadea dreptate, de la useri care nu au scris nici un rand de frica sa nu fie judecati de Albea. De parca Albea e regele sau imparatul tuturor romanilor din UK, asa va comportati, jur.

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stai linistit ca am inceput sa ma obisnuiesc sa-ti mut posturile.
    Pana la urma iti fac topicul tau. "Perlele lui John".

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Se rezolva, multumesc de atentionare.

Fireste, cand observati, ati putea sa-i atrageti atentia si voi. Sunteti mai multi ca el.

PS: John, am si eu Tapatalk (HD chiar), pot si eu sa vad pe unde umbli dezlegat pe forum. Promit sa fiu atent sa nu mai para ca jignesti. Eu stiu ca intentiile tale sunt bune, dar uite, sunt deja mai multe persoane care iti zic ca glumele tale ar putea fi mai "finute".

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Dan

Tu nu ai nici o vina in leg cu ceea ce se intampla aici.Calitatea nu e data de o persoana ci per ansamblu...iar acum..nu mai e ce a fost...din shpe motive...si cred ca le stii care...dar din postura ta nu le poti spune si te inteleg perfect.

Cand eu m-am referit sa mi se stearga postarile - nu am zis ca nu mi le asum , dincontra.Stergerea implica o anumita schimbare - CURATENIE!De ce ? Sunt postarile mele si as fi vrut sa le sterg pt a nu mai avea tangenta cu nimic din acest spatiu virtual...well, ca altii sa imi duca dorul ...sau sa nu imi duca:D.Ca si altii - nu ma mai identific cu ceea ce se intampla aici !M-am atasat de acest forum..dar nu ma mai reprezinta ..doare dar asta e...C'est la vie...

Radoo, eu nu am nimic personal cu tine..numai ca imi vinzi o imagine..pe care o cam simt...na..am si eu ceva ani aici plus ani in Romania...Eu mi-am terminat studiile si inca o data repet ..'ce are sula (de cizmarie) cu prefectura' Ce au studiile cu subiectul?..User 1= user 2 =user 3...Daca eu vin cu dovezi ca e de rau ..de ce incerci sa imi arati un mar stralucitor...Stiu ca e gaunos...Vin cu lucruri concrete..si justific anumite lucruri.Bine ca am curajul sa spun...Cine sunt eu ? -Un om ca si tine , criticam ce e scris si nu persoana!!!!De la un timp cred ca te bantuie persoana mea de incerci combinatii pe google...Nu cred ca e cazul...:(...Daca vrei sa stii de studii , fara ironie, te invit la festivitatea mea de aici de absolvire - numai ca am decat un singur bilet pt ceremonie dar daca vrei iti fac rost. Costa din cate stiu 25 de lire .Uite ca sa nu fim suparati ce zici?

@Dan - again Are logica ceea ce scriu..si multi stiu ..ma refer la forumistii vechi care mai plimba ochiul..ca de bagat nu prea se baga in mocirla!Tu ai prea mult bun simt dar va veni si vremea cand vei spune mai multe.Inca probabil nu s-a umplut paharul...

Mie mi-a ajuns mocirla de acum.Vorba Rebeccai..mai bine ...injurati-va ...faceti ce vreti...cei ce sunt de anumit timp aici stiu sa analizeze fin lucrurile.

...

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mie mi se pare ca mocirla este acest topic. Pe restul forumului oamenii isi gasesc rezolvari la probleme, socializeaza, glumesc, schimba idei, se ironizeaza, s einformeaza, fac cam tot ce se face intr-un grup de prieteni.

Nu va cunosc interesele (pe ale tale si pe ale Rebecai) dar deja mi se pare ca vorbim despre lucruri diferite si facem mult zgomot pentru nimic. Cred ca totul a inceput de cand Rebeca a dat report la un topic intreg, fara sa stie care ar putea fi rezolvarea. Ea era doar nemultumita. Si cand i-am spus ca nu e ok ce face, a gasit o metoda de a se razbuna. Am trecut cu vederea, am zis sa mergem pe ideea de "controversa" sa vedem si alte opinii. La fel cum "pleava" are voie sa mai refuleze pe forum, sa aiba voie si "elitele".

Eu am fost invatat ca daca exista o problema, trebuie rezolvata. Daca problema nu e de fapt o problema ci e romanescul "ce bine era pe vremea lu ceausescu/iliescu/basescu", atunci inchidem ochii si trecem mai departe. Rezolvam problemele pe care le putem rezolva.

In concluzie, ai vreo rezolvare la "problema" ta? Sau doar ne plangem pentru ca putem si avem unde?

20. DonTzainea

DonTzainea New Member

Trophy Points:
    0
    -da-da- io zic asa:
    -fiecare are dreptul la o opinie - nu conteaza gramatica, statutul social, culoarea cardului obtinut de la HO. Conteaza doar sa respecte un minim de bun simt in exprimare.
    Daca esti plictisit si te enerveaza absolut orice sau esti in perioada aia nasoala a lunii si nimeni nu iti intra in gratii sau intrarea Lunii in Primul Patrar iti da o stare de nervozitate atunci nu da vina pe calitatea forumistilor ci accepta ca nu ai o zi/saptamana/luna tocmai ok.
    Cine esti tu sa te pronunti asupra calitatii unui individ? era vorba sa lasam capra vecinului sa moara la/de batranete. Faptul ca suntem diferiti a creat conceptul de forum.
    Sa fi rebel fara cauza nu iti da un aer de superioritate sau inteligenta, mai degraba arata cat de confuz esti. Lucrurile, intotdeauna se schimba pe calea dialogului in lumea civilizata in nici un caz nu se eticheteaza lumea si se exclude din societate. -da-da-
    De aceea cred ca acest topic nu are nici o relevanta. Daca cineva este preocupat intr-adevar de in ce directie o ia acest forum ar trebui sa deschida un topic de genul: "sunt foarte multi romani inteligenti in offline, cum sa facem sa-i aducem pe acest forum?". ar fi o abordare mult mai serioasa.
    Repet, nu exista o problema, exista o nevoie de a aduce mai multi oameni cu potential din mediul offline in cel online.

Share This Page