5.3 C
London
Tuesday, February 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani-online- incotro se indreapta?

Discussion in 'WEBSITE' started by rebecca_uk, Apr 23, 2013.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In urma discutiilor anterioare sunt curioasa care este noul non-model pentru acest forum: Marea Unire, Romani Co Uk?

Asa intelegeti voi sa supliniti lipsa informatiilor utile retrase de ValiB?

Utilizatorii noi daca sunt femei sunt neaparat 'blonde', cei care dau nastere copiilor fac crime si trebuie flagelati, omorati cu pietre, cei care incearca sa miste ceva, vezi petitia online pentru eliberare locuri programare online, care, eu, cel putin, stiu ca nu exista, sunt trimisi la plimbare intr-un mod grosolan?

Eu intram aici pentru ca exista decenta in exprimare, forumul mi-a fost ca si casa, chiar l-am numit 'casa sufletului meu'.

Mi-e dor de vremurile de odinioara, dar cred ca e o cauza pierduta... -plans2-

2. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
    Rebeca, nu deznădăjdui. Nu ești singură. Sunt convins că nu sunt singurul care aspiră, la fel ca tine, la un dialog civilizat și constructiv în cadrul comunității românești, oriunde s-ar găsi aceasta.

Păstrează standardul și credința :)

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi permit sa fac o sugestie:

Categorie speciala de caterinca in care sa vorbiti ce va vine la gura, sa balacariti pe cine vreti voi, sa va racoriti cu poze deocheate, muzica cum vreti voi. Evident eu nu o sa intru acolo, pentru ca stiu ca voi fi subiect special, dar cand reveniti pastrati decenta si aratati respect si altora, dar in primul rand fata de voi insiva.

Sa numim aceasta categorie 'Camera de veghe' - de ce asa? - pentru ca e o veghe continua asupra celor care va trezesc inspiratie.

4. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    am o curiozitate, vad ca site-ul are GA integrat... nu s-ar putea face public un chart, cam cati utilizatori unici sunt pe site si cati "zambareti" sunt cunoscuti... "zambaretii" ii putem estima ca nu are GA cum sa faca diferenta...
    poate asa realizeaza unii ca sunt destui care intra din cand in cand si stau linistiti fara sa posteze? poate vor realiza unii ca uneori calitatea conteaza mai mult decat cantitatea...

5. Anonymous

Anonymous Guest

De ce nu se face un salon pt servit ceaiul, unde fiecare poate participa la o discutie despre meteo si alte asemenea si un pub unde discutiile ar avea un nivel mai scazut decat in High Society?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Calitatea gramaticienilor pune forumul la pământ .

Lumea poate ar povesti mai mult dacă nu ar fi întâmpinaţi cu mesaje de genul ,,calitatea contează ... ,,

Voi cei 1% o să închideţi acest forum .

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @rebecca_uk: ai prefera sa le spun direct ca sunt proaste sa elimin ironia ieftina de nivel de clase primare? nu toate sunt, dar unele merita. cum sa-i spui unuia care pune o intreba\re a carei raspuns se sfla 2-3 post-ari mai sus pe aceeasi pagina? oricum, am inceput sa rareasc post-arile mele pe aici si, cred, in curand o sa spun pas la acest forum. La celalalt am renuntat de mai bine de un an. am alte lucruri mai bune de facut decat sa urmaresc unii loviti de patima "politically correct"-ului. am de ajuns in viata reala nu mai vreau si pe web sa fiu ingradit. -nu-zic-

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Andrei, statisticile nu pot fi facute publice si oricum ar fi irelevante. Site-ul nu este un forum si atat.
    Pentru a estima activitatea strict pe forum, te poti uita in aprtea de jos, pe pagina de start a forumului:

@Rebeca - forumul este o oglinda a unei parti a comunitatii romanesti din UK. Nu e nici oglinda elitei nici oglinda infractorilor.
    Exista categoria "amuzament" unde poti intra sau nu, in functie de preferinte.

Mai departe, daca e chiar asa de grava situatia precum o descrii, propune o solutie. Pe cine banam, cum actionam in continuare etc.
    Cred ca faci o confuzie pe undeva. Sugerezi ca utilizatorii ar avea cumva datoria sa completeze golul lasat de Vali. Eu cred ca nu are nimeni nici o datorie.

La o intrebare coerenta si pusa frumos vor raspunde toti cat pot de bine. La o intrebare pusa "la misto" majoritatea vor raspunde la fel. Exista si exceptii, in care intrebarea e pusa cat se poate de serios, dar din cauza ca celorlalti li se pare ca "intrebatorul" nu s-a informat nici o secunda, ii raspund mai in gluma, mai acid etc.

Eu incerc sa temperez lucrurile, dar fiecare a avut zile mai proaste si nu ii pot pur si simplu bana pe toti in zilele proaste. Ma astept sa inteleaga, ca sunt oameni mari.

Acestea fiind zise - simt nevoia sa repet ca forumul este o oglinda a unei parti a comunitatii. Comunitatea nu e perfecta, gasesti oameni mai rai, mai buni, oameni muncitori, tepari, bagatori de seama, scuipatori de coji de seminte etc. Daca ai vedea structura generala a comunitatii romanesti din UK ce crezi, forumul ar fi reprezentativ, prea "cult" sau prea porcos? Dar zi sincer,

9. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan, 197 online e cam putin, presupun ca IP-urile unice, sau unique visits din GA sunt mai multi intr-o luna. anyway, sunt destui, iar cei care au "zile mai proaste" sunt putini chiar si asa... chiar sub 1%.
    inteleg ca pana la urma conteaza si site-ul sa traiasca si sa ia bani din ads, nu poti sa ii banezi pe toti, dar un pic pusi la respect s-ar putea... altfel incet unii pe care ii mai citeam cu placere dispar (as putea sa dau nume daca e nevoie)... ai putea din nou sa te uiti si sa vezi ca sunt cativa care chiar ridicau nivelul discutiilor pe forum care nu prea mai posteaza, poate mai intra da' realizeaza ca au fost trecuti la tacere de unele postari care nu prea reprezinta comunitatea romanilor din UK, ci mai mult reprezinta caracterul tipic romanesc...

10. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    La intrebarea de mai jos:

Buna ziua , sunt noua pe forum ..as avea nevoie de niste sfaturi sau mai bine zis sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac pentru a putea lucra ca asistent social in azile de batrani. Mentionez ca am terminat facultatea de Psihologie si un Master pe Asistenta Sociala ! Sunt recunoscute diplomele in UK ? Sau este nevoie de alte cursuri de calificare ? Multumesc frumos!
    Printesitta
    Cetitor

S-a raspuns cu:

user1:
    Nu te lua dupa el, printesa draga, te las eu sa ma asisti social si-ti recunosc din cand in cand ce diplome vrei tu ( depinde de circumstante)

user 2:
    Printzeso, nu stiu ce calitati deosebite ai, sau ce droguri au consumat aia inainte de a evalua lucrarea ta de masterat, dar e limpede ca esti blonda rau de tot. Cel putin, nu ai invatat sa folosesti un forum. Ca e simplu, e ca la vopseaua de par sau fierul de calcat: citeste instructiunile de folosire. Pentru binele tau, cauta un baiat bun acolo in Romania si marita-te, fa copii si ai grija de tine. Nu iesi prea des pe strada, ca sunt masini si poti avea de suferit.

Daca tipa care a pus intrebarea ar raspunde in acelasi ton 'civilizat' ar zice ceva de genul 'hai sictir' (in varianta politicoasa) sau fuck off, misoginistic pigs (asta ar fi varianta pe masura raspunsurilor de mai sus). Ar fi banata insa, ca doar e user nou - cum a indraznit ea sa nu dea un search pe forum inainte de a posta si mai si injura dupa aia? :)

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @londoniana - cu siguranta nu ar fi banata. Decizia de a bana un user nu o iau in functie de cat de vechi pe forum este acel user. Dovada ca si lui Deceneu i-am dat (si ii dau in continuare) sanse.

Facem asa: Pasul 1 - scriu in topicul respectiv (am si facut-o) ca nu e ok comportamentul
    Pasul 2 - mesaj privat (un fel de avertisment mai serios / ultimatum) cu rugamintea de a-i respecta pe ceilalti.
    Pasul 3 - Viza gratis pentru Marea Uimire.

E bine?
    Pentru ca in cazul relatat de tine ai 100% dreptate. Ma rog, 99%, pentru ca i-am sters vreo 4-5 mesaje identice de pe diverse topicuri random (probabil motivul pentru referirea la vopseaua de par).

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ londoniana

Crezi ca e prea mult sa ai pretentia de la o persoana cu master in asiatenta sociala si facultatea de psihologie terminata sa fie capabila de a gasi raspuns la aceste intrebari? Si nu numai pe forum?

Acolo cred de fapt ca e buba adevarata care starneste raspunsuri ca cele incriminate de tine.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu nu cred ca trebuie sa existe o 'buba'. Sau cel putin nu trebuie s-o facem noi furuncul.

Da, 'din bube, mucegaiuri si puroi'...

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai si atunci care e scopul acestui topic?

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    A ajuns deja furuncul.

Am cerut ajutor inainte de a deveni cancer.
    (Scuzati-mi exprimarea prea plastica, dar parca intru intr-un spital de boli incurabile, aici. A ajuns sa mi se faca rau mereu.)

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  17. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu n-am pretentii decat de la mine insami. In general insa, cred ca e de dorit un raspuns civilizat si la obiect la o intrebare simpla. Tine de "cei sapte ani d'acasa", daca vrei. In lumea virtuala unii mai uita de chestiile astea; ma indoiesc ca userii de mai sus ar vorbi asa cu un turist care ii opreste pe strada sa ceara directii spre London Eye, chiar daca roata e in spatele turistului.

Thumper to Bambi: If you can't say something nice... don't say nothing at all. :)

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu as prefera ca o asemenea persoana sa fie foarte bine pregatita in chestiile gen psihologie si asistenta sociala decat sa caute eficient pe google / forumuri. faptul ca un om are o facultate nu inseamna ca e mafalda... cel mai bun exemplu sunt profesori universitari care au picat la examenul de soferie, desi unora li se pare banal sa conduca masina.

crede-ma ca e mult mai usor sa gasesti ceva daca te ajuta cineva, uneori cu un simplu fapt sau recomandare; riscul e oricat ai cauta sa nu ai habar de unele chestii specifice / locale samd
    alteori e posibil sa descoperi lucrurile "the hard way" cum zic englezii sau pe romaneste "Pana ce nu dai cu capul de pragul de sus..."

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu as prefera sa se aplice citatul dat de Londoniana.

As adauga: 'Elementar, dragul meu Watson'.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna ziua , sunt noua pe forum ..as avea nevoie de niste sfaturi sau mai bine zis sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac pentru a putea lucra ca asistent social in azile de batrani. Mentionez ca am terminat facultatea de Psihologie si un Master pe Asistenta Sociala ! Sunt recunoscute diplomele in UK ? Sau este nevoie de alte cursuri de calificare ? Multumesc frumos!
    Printesitta
    Cetitor

@Sapanta

Daca asta este formulare de absolvent de facultate de psihologie, bashca dupa ce a postat cica de vo 5 ori pe topice diferite,

sper sa nu am nevoie v'odata de psiholog.
    Chestia de la semnatura nu-ti spune nimica?

Please, nu ne incanta acum cu ceva link-uri despre semnaturile unor savanti din tinerete, te intreb doar pe tine, ca om, ce parere ai?

Share This Page