14.3 C
London
Saturday, September 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANi ONLiNE 2012

Discussion in 'WEBSITE' started by Dan, Feb 11, 2012.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Mai bine suna "La Taclale" decat "5 a' clock"...

Ceilalti, merge "La Taclale"?

2. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Si mie imi placea sa vad in dreptul fiecarui utilizator daca e online sau nu.
    Iar chestia cu denumirea...cum majoritatea forumurilor folosesc denumirea de "Cafenea" cred ca ar fi mai usor de inteles si pentru utilizatorii noi care nu sunt familiarizati prea bine cu site-ul.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Puncte de retinut (din partea mea)

Au disparut si ar fi bine sa existe:

1. Report to moderator -cand doi se cearta urat, mesajul e pus de-a-n-boualea...varza e in floare (cu alte cuvinte, optiunea ne ajuta sa va ajutam)
    2. Like/dislike/thank you- ca sa pot aproba sau fi de acord cand informatiile sunt utile sau mesajul este fara importanta pentru mine
    3. Statutul online - sa vad cat interes are acea persoana sa primeasca info/ vorbeasca despre subiect sau daca este ocupata-deci, offline.

Cam atat, momentan...mai exploram

Multam pentru imbunatatiri.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Rebecca:
    1. Exista "report", el se gaseste aici:
    _________
    2. O sa vina curand :)
    _______

3. Statusul online/offline exista, deocamdata este afista pe prima pagina a forumului, in partea de jos. Incercam sa il punem si pe fiecare profil.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Merci, eu is mai chioara asa si in plus nici nu tipa la mine. -ras4-
    (ajung la 'perle' cu asta -nu-ma-uit- )

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acum functioneaza si statusul. Apare o banda pe care scrie "online" in dreptul avatarului fiecarui utilizator.

Am adaugat si butonul de "quick reply"

7. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim, dar, banda "online" ar sta mai bine sub numele userului, dupa cum vezi, draga Dan, tu ai o poza mai mare, nici nu se intelege ce este dupa coltul fotografiei tale.

O alta problema, am accesat topicul "Despre regulament" din partea dreapta a paginii, si rezultatul este "You are not authorised to read this forum", aceeasi situatie la "Moderare".

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru Dan si Adrian:
    Am cateva propuneri pentru imbunatatirea forumului. Acum ramane ca voi sa decideti, daca sunt viabile si se pot implementa.
    - Prima idee este de a introduce in capul paginii un mic anunt care sa apara atunci cand cineva deschide un topic nou. Genul:
    - A doua propunere consta in introducerea Poll-ului. Sunt multe subiecte in care votul poate fi util.

- A treia propunere este de a crea un Poll pentru utilitatea unui Chat Live, in care sa putem vorbi direct.

- O alta idee este introducerea unui Spell Check in limba romana. S-ar evita multe contradictii si discutii inutile.

- Ultima propunere este de a readuce acel buton care s-a pierdut in ultimul update, buton prin care puteam introduce un LINK scurt, fara a fi nevoiti a introduce codul manual.

Va multumesc!

Later Edit:
    Se poate ca link-urile externe sa se deschida automat in New Tab?

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @crimm - lucram la asta, am observat si noi problema.

@mutu - Treaba cu regulile este buna. La sectiunea "mica publicitate" am introdus asa ceva. Spune-mi daca ti se pare ok si daca asta era ideea ta. Sau e nevoie dar la deschiderea unui topic nou?
    - Poll-urile exista, o sa le activez. Crezi ca trebuie activate pe tot forumul sau doar pe anumite categorii? (la unele nu vad deloc utilitatea)
    - Chat live ma indoiesc ca va exista in viitorul apropiat. Cand spui chat live te referi la un chat de genul unui canal de mirc? Sau ca chat-ul de la Facebook?
    - Spell check - aproape imposibil de realizat, iar cei care scriu cu picioarele cred ca il vor ignora oricum. As putea totusi sa pun niste in locuiri de cuvinte "k = ca" etc.
    - Nu stiu la ce link scurt te referi - poti detalia?
    - link-urile externe se vor deschide in pagina noua. Lucram la asta.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acele link-uri fac parte dintr-o parte privata a forumului, la care au acces doar administratorii si moderatorii.

11. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    @Dan
    ceva nu este in regula,ora forumului nu corespunde cu realitatea ??

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, am observat ca nu corespunde. Inca nu am identificat problema.

Pe prima pagina e vremea.
    Daca dai dubluclick pe oras, poti pune ce oras vrei:

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Sa le i-au pe rand:
    - Regulile de la Mica publicitate sunt super Ok, ce vroiam eu sa zic, este ca si la deschiderea unui topic nou sa apara ceva in genul exemplului meu. Poate asa o sa se rareasca putin numarul topicelor inutile.

- Pentru Poll-uri cred ca un singur "sticky" in "Sezatoare" ar rezolva problema.

- Chat-ul... Genul mirc e o idee buna, tinand cont ca scriptul se poate modifica foarte usor. Cine injura: Kick! Ban! Etc... Cu sau fara repercursiuni pe forum.(?!) Cer cam mult?

- Despre linkuri... Inainte exista un buton cu Insert sau ceva asemanator unde in locul link-ului intreg puteam scrie un singur cuvant ex: AICI, LINK etc. Acum trebuie sa introduc manual codul. Exemplu(fara cratime):

[-url=-http:/-/www.link]AICI[/-url]

In varianta actuala un link poate fi trimis doar in formula:

[-url]http:/-/www.link[/-url]

Sper ca am fost suficient de explicit.

Multumesc!

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Incerc treaba cu link-urile: AICI

AICI

Asa arata codul celor de mai sus:

Stiu ca in cel vechi era o casuta, iar aici trebuie sa pui BBcode de mana. O sa intreb sa vedem daca exista o varianta mai usoara.
    Teoretic, daca selectezi cuvantul, trebuie sa apesi pe "url" si iti pune acele taguri in stanga si in dreapta. apoi, in tagul din stanga, adaugi tu =www (nu e nevoie sa pui http, ala se pune automat)

15. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu reusesc sa trimit PM. E ciudat pentru ca dau replay la un mesaj primit si cand sa-l trimit imi spune ca userul la care vreau sa-l trimit nu exista.

@AmyS: nu reusesc sa-ti raspund la PM, te rog lasa-mi o adresa de email sa putem comunica

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @adelaide_

Nici eu nu reuseam si pana la urma am incercat scriind numele userului in casuta mica si mesajul in campul de mesaj care arata ca si cel de pe forumul vechi si dupa aia am dat submit. Si asa a mers insa am pierdut vreo 2 mesaje private inainte sa reusesc sa il trimit pe al treilea. E cam complicat sa trimiti PM pe forumul asta si nu am gasit un tutorial care sa explice cum se face. Daca vezi mesajul in Outbox atunci stii ca a mers :) O sa zaca in Outbox o vreme, nu te ingrijora, un alt user mi-a explicat ca e normal si ca la urmatoarea logare dispare si-ti apare in Sent.
    Sper sa-ti fie de folos ce am indrugat eu aici :)

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos, data viitoare incerc metoda ta:).
    Intr-un final am reusit si eu sa-l trimit sciind un mesaj nou; daca dadeam replay, aceeasi eroare: userul nu exista.
    Merci si de pontul cu Outbox, ca nici cum nu pricepeam de ce mesajul meu nu ajunge in sentbox :)

18. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va impacientati, noul look nu a ajuns in forma finala, mai e de lucru, dar echipa a avut o pauza bine motivata, au fost plecati in Vrancea, stim cu totii de ce. Cu siguranta vor aparea si tutoriale, sa lasam echipei putin ragaz.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu zic ca nu e complicat sa dai mesaje private.
    Apesi pe "pm" sub avatarul userului, scrii ce ai de scris si apesi pe "send".

Mesajele apar in outbox pana in momentul in care sunt citite. Dupa ce destinatarul a citit mesajul, acesta apare in "sent"

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu n-am "send"!!!
    Unde e "send"??? ca l-am cautat de am innebunit. Potzi te rog sa pui un screenshot cum ar trebui sa arate?

Share This Page