6.2 C
London
Friday, November 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania?

Discussion in 'UK vs Romania' started by dromaderu, Oct 26, 2012.

1. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania

Cum a zis si prietenul mufa cu siguranta ca cei care castigau bine acasa castiga bine si aici. Discutia initiata de mine nu avea nici o legatura cu banii insa ca orice altceva in viata exista desigur si o implicare financiara care mai devreme sau mai tarziu ne influenteaza cumva.

Anyway intradevar mi-am citit postarea de acu 5 ani si cu adevarat te apuca un pic cu frig pe spate numai aducandu-mi aminte insa asa e in viata , nu o sa le avem pe toate . Pe o parte castigam si pe alta pierdem. Consider ca toti suntem destul de maturi sa ne asumam aceste riscuri.

Oricum cu ajutorul tuturor forumistilor care au postat si carora le multumesc am luat deja o decizie. Restul ce va fi va fi sau restul e cancan.

Numai bine

2. Anonymous

Anonymous Guest

M-as bucura daca recent aparutele "Fundatia Miscarea Populara" si "Initiativa Liberala" vor deveni motive reale pentru reintoarcerea multor romani !

3. Anonymous

Anonymous Guest

Iti doresc sincer mult succes ! Sper din tot sufletul ca alegera facuta sa fie cea corecta pentru familia ta!

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Măcar o să-şi vadă visul împlinit ... oare ce culoare o să aibă pielea ?

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

un transfer ceva la aeroport? 'eftin, pielau, clima bizonica -da-da-

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Vad aici nitica ipocrizie… nu prea se leaga... acum cateva zile te apucase disperarea de a obtine cetatenia britanica... acum ai dat totul pe un puseu de patriotism de mahala…

Unii emigreaza cu succes… parcurg etape sinuoase gen adaptare, integrare, realizari profesionale, viata sociala, etc… vorbim aici de un parcurs de 5 - 10 - 15 ani poate si mai bine… oamenii astia in general nu dau un scuipat pe Romania… in plus, aceasta categorie se va adapta oriunde in lumea asta…

Altii, din varii motive, esueaza lamentabil… nu-si gasesc locul, nu se adapteaza, realizarile nu vin pe nici un plan… e adevarat, uneori poate sunt si mai nepregatiti, inadaptabili, unii neavand acea elementara scoala a vietii… oamenii astia ‘isi asuma curajul de a se intoarce in Romania’… bravo lor, patriotilor!!! E acri strugurii ba nene!!!

Exista si alte variatii pe tema migratiei, dar nu facem aici studii de caz...

Cred ca am mai scris pe tema asta… fiecare are dreptul sa decida ce face in viata…

7. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Dio,
    'Ce are sula (de cizmarie) cu prefectura?Ce legatura are a doua mea cetatenie cu faptul ca am scos in evidenta un lucru concret si anume ca nici aici nu e miere si ca multi dintre noi avem tendinta in Romania de a nu spune adevarul despre problemele de aici, facand in asa fel incat UK sa para El Dorado pt multi ..si o data veniti aici ..sa vada ca nu e asa...

Esti sigur ca nu m-am integrat cum trebuie ???De ce , ca nu preamaresc situatia de aici???Te inseli de vreme ce partenerul meu vorbeste prima lb - lb engleza...Probabil ..'nu mai erau brazi in tara ' de am ales pe cineva care vb lb engleza 'cu accent englezesc'...cum le place unora sa zica atunci cand diferentiaza oamenii...:(...E rau ca ma tenteaza si alte meleaguri din punct de vedere profesional - si analizez situatia?

Eu sunt neutra...dar chestia cu scuipatul ma cam deranjeaza.Patriotism de mahala - nu e cumva ofensator??? - Hello - E un site de romani ...Nu ar tb sa fim si noi mandrii( pardon - a se intelege recunoscatori/multumiti...caci stiu ca pt tine sensul cuvantului mandru e ceva gen de peacok)- ca avem pasaport romanesc si nu congolez...ca unii si-au facut cu succes anumite portite si datorita la ceea ce au primit de acolo...??Cred ca daca nu eram romani nu scriam in romaneste...bine - mai exista si varianta sa inveti limba romana 'de placere':D... Daca tot nu iti place Romania nu mai scrie in lb romana si ai curajul sa renunti la cetatenia romana?Poti?!Fii onest!Hai!Stiu ca ai si cetatenie britanica...dar frumos ar fi fost sa ai numai romana si daca tot 'e ff infectat acolo' sa fii renuntat la cetatenia romana..ca oricum nu ti-a adus nici un beneficiu!
    Cu curaj , renuntati - aviz celor care stramba din nas cand e vb de Romania !Puteti ??Nu !! evident -pt ca pe baza acelei cetatenii luati cetatenia britanica si multe altele ca deh...suntem cetateni europeni!!!Nu mai mentionati Romania...ca si Somalia ...ca nu mai are rost.Caz pierdut..Unde e ipocrizia??? ...no comment...

Da, e ff greu sa te intorci acolo - si am si zis si de ce in alte postari...nu are rost sa desfac firul in patru...Tu ai luat un mesaj ..si ai facut 'analiza literara' gandindu-te la tine...dar multi nu se regasesc in situatia ta...dupa n-shpe ani de UK din care destui dinaintea aderarii ...No offense,parerea mea..

Asa e Dio, ai dreptate, corect grait-ai !!Fiecare are dreptul sa decida ce face in viata!Asta am zis-o si eu de nenumarate ori si in plus nimic nu e intamplator...
    A.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Vreme trece, vreme vine...

nu stiu cum am dat acu' ceva zile de discutia asta, recent intors din patria muma,
    pot zice ca starea de instrainare s-a acutizat.
    Acum, ce sa zic, ca Mr Cusack , ascult muzica rock pentru ca sunt trist?
    sau sunt trist pentru ca ascult muzica rock?
    Ceea ce ar fi trebuit sa fie (dpmdv) o integrare ..smooth a Romaniei in structura sa, in randul civilizatiei,
    s-a dovedit un fel de fiasco.
    Marlania si grobianismul, nesimtirea/etc/etc, sunt acolo, acasa zis, la cote maxime.
    Din ziua doi dupa asa zisa revolutie am fost manati ca oile la staul, indobitociti ,imbuibati cu minciuni si promisiuni.
    Si noua ne-a placut.
    Efectele se vad, cel putin de catre cei care au ochi sa vada.
    Asadar, dupa doar 11 ani acusica de UK, ma gandsc serios sa renunt la cetatenia romana.
    Mai simte careva la fel?

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Eu , am spus asta de acum 3 ani de cand am venit aici ... 1 an si restul zile AMR

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Ce-a durat atit?

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

si daca renunti la cetatenia romana te crezi mai englez? ce raspunzi la Where are you from? -nu-nu-

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu nu vad asa tizule,
    nu vreau sa ma cred mai englez, vreau doar sa nu mai fiu conational cu unii (multi).
    Well, apreciez ca e un lose/lose, dar....

13. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0

Cei ce își renega originea sunt precum copacii fără rădăcini

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Nu este vorba de a renega ci de repulsie

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Tizule, nu castigi nimic renuntand la cetatenia romana. poate doar putina satisfactie personala, dar mai tarziu vei regreta decizia luata.

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

De ce?

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

bine, tu mufa nu. Si altii asemenea. Va doresc succes la renuntare.

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Frumos e ca atunci cînd afirmi ceva, să vii și cu ceva argumente. Cred că am așteptări cam mari de la tine. -obosit-

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Belgravistan!? -da-da- -da-da-

20. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Mare avantaj nu ai daca renunti la cetatenia romana… presupun ca e mai ieftin si mai decent sa ignori starea de fapt si de drept de a avea ‘cetatenia romana’…

Iti plasezi pasaportul (si eventual, cartea ID si alte documente de care te poti dispensa) in pod, in fundul unui sertar, sau oriunde altundeva unde nu te incomodeaza… si asta e…

E adevarat, e degradant sa fii asociat cu natia romana (top infractor, top sarac si top analfabet in UE)… dar asta-i viata, bat-o vina... intr-un final, te indentifici cu ceea ce reprezinti ca propria persoana, indiferent de natia din care faci parte.

Share This Page