22.1 C
London
Saturday, August 13, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania?

Discussion in 'UK vs Romania' started by dromaderu, Oct 26, 2012.

1. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania

De show off nu se pune problema pentru ca nici unul nu avem macar telefon cu touch screen asa ca nu e cazul....probabil cu banii stransii am lua un apartament modest si un logan sa ne facem treaba tinand cont ca acu 5 ani am venit aici cu o geanta de mana. Din punct de vedere profesional aici piata este destul de saturata pe cand in Romania daca mergi cu ceva experienta sunt sigur ca sunt sanse mari de reusita. In calculul unei eventuale relocarii se iau in consideratie cateva valori umane care personal aici nu le-am gasit inca: umanitate, omenie, famile,moralitate etc...Mentionez inca odata ca nu lucreaza la spalat vase la un take away chinezesc sau ceva de genu deci au venit in contact cu lume ,,buna'' de toate felurile.

E ca si cum tot asteapta sa isi inceapa viata in timp ce colegi ai lor au deja case, copii si merg mai departe iar ei nu au casa nu au masa, copii ...nimic...

In continuare astep raspunsuri obiective si va multumesc celor care deja v-ati impartasit parerea ( exclus doi de mai sus care si-au irosit 2 min din viata lor scriind nimic -ras4- no offence

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

@Radoo - Daca e asa, de ce nu ai ramas sa muncesti in Romania ca oricum pt tine valoarea banului nu conteaza ci lucrul bine facut duce la multumirea sufleteasca,asa e nu :D?Hmmm...Ca sa intelegi mai bine ceea ce ti-am zis..ti-as sugera asa o portie de sase luni de cleaning cel putin...si dupa aceea sa te agati ba de blue card , ca de yellow de ce o mai fi traind cu speanta de pe azi pe maine...Nimeni nu zice ca aceste joburi sunt josnice..ci NU MAI DUC la o ascensiune rapida , cu oricate studii ai avea acum...ba chiar te 'namolesti pt nimic...tot sperand...iar timpul trece...si uiti si ce ai invatat..

Nu toata lumea lucreaza in multinationale dar tb sa accepti ca sunt si romani multumiti ca sunt in Romania si nu in alta parte. Daca ei au reusit , bravo lor!.As vrea si eu sa fiu ca ei ...inca sunt multe de invatat...si nu ma refer la cocalari, manelisti...desi si de la ei tb sa inveti ca sunt organizati destul de bine si stiu ce vor :D .Eu vad ca lumea se plimba chiar mai bine decat o fac cei de aici ...Eu ma raportez la ceea ce vad.

Normal ca sunt si oameni nefericiti ...eu prefer sa vad partea plina a paharului pt ca e dovada ca se poate. A da, spune-mi si mie cum salvezi aici bani (nu rap la 2007 ci 2013!) ...cand chiria e cat e /mortgage-ul...., masina, transport...mancare..etc...mie deabia imi raman 400 de pus deoparte..daca raman...Acolo, nu platesc chirie...si daca as fi stat ...400 de lire ii scoteam din inchiriatul unei proprietati plus mici economii...sau poate chiar din salariu de economist...Intr-adevar se merita sa stai aici si eventual sa vii cu o masina fitzoasa cum fac multi de aici ..si sa zici ..'ce trai naneaca avem noi in UK'...doar asa sa te simti peacock!:) Dualitatea asta ne cam omoara!!!...

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Obiective un drac. Tu vrei încurajat să te întorci în România că ai primit nu știu ce job.

Semnătură!

4. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

@Mufa - nu toti sunt oi si nu toti au pastor britanic...Fiecare alege ce vrea..De asta exista intreprinzatori ...ce incearca sa priveasca 'viata'(afacerea) si din alt punct de vedere...din alt unghi...Bilantul se face dupa ce incerci !Deocamdata se face 'planul de afaceri':D

5. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0

Prietene ,,mufa'' hai ca sa te fac sa intelegi un lucru: aici lucreaza ca si medic veterinar autorizat de Food Standard Agency. Ce parere ai acel nu stiu ce job din Romania e mai interesant decat asta? Iti zic personal ca nu e....

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Felicitări pentru job. Soția/prietena ce lucrează?

Acum explică-mi de ce vrei să te întorci în România?

Semnătură!

7. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Accept ca sunt si oameni carora le merge bine. Bravo lor, chiar ma bucur pt ei! Din pacate ei sunt prea putini si nu sunt semificativi dpdv statistic. Si nici interlopii, evazionistii, cei care au facut afaceri cu statul, afaceri imobiliare, etc. Eu vorbesc de marea majoritate e populatiei. Si marea majoritate a oamenilor n-are apartamente extra sa le inchirieze, abia le ajung salariile pt un trai pseudo-decent si nici macar nu se gandesc la a face vreo economie.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Serios?
    Dupa 3/4/5 /etc/etc ani de UK,
    chiar cineva vrea sa se intoarca in Romania?

unde orice marlan cu epoleti te poate opri pe strada cum vrea muschii lui?
    Unde tre sa treci prin furcile caudine daca vrei sa-ti ingropi nemurile?

Unde MORI CU ZILE daca nu ai bani de spagi!?
    Unde oamenii sunt pulverizati pe trecerile de pietoni? de indivizi carora nu le pasa nici cat negru sub unghie de tine ca individ, daca fata se grabeste la sala de masaj sau mai stiu eu unde?

9. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa 5 ani de UK vor sa mearga acasa unde poate sa mearga la o cununie , la un botez , la o nunta alaturi de prieteni, sa danseze si sa simta ca vin sarbatorile atunci cand in noaptea de inviere mergi la biserica.
    Vor sa stie cine sunt vecini lor si nu ca aici unde singurul lucru pe care il stiu e ca il cheama John si sta singur. Vor sa stea alaturi de parinti si de fratii lor si nu sa imbatraneasca inr-un loc al individualitatii si solitarismului.

Crede-ma ca stiu exact ce vorbesc. As vrea ca dimineata colegii mei de munca atunci cand intra in birou sa salute si nu sa intre precum vitele in grajd....

Pentru mufa sotia lucreaza la aceeiasi firma. Banii frumosi pe care ii facem aici nu se fac usor.....insa nu vreau sa platesc o viata intreaga pentru ceva ce nu imi trebuie....si cu siguranta ca nu imi trebuie sa petrec ore intregi in trafic cand vin de la munca, nu vreau sa le spun ai lor mei ca traiesc in occident si ca nu stiu nici macar care mai este identitatea mea.

Respect tuturor celor care accepta realitatea

10. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0

M-am logat special pentru "threadul" asta.Voi oameni buni nu sunteti normali.
    V-ati jidanit ,mai pe romaneste.Credeti ca numai banu' face lume si credeti ca numai daca sunteti sclavi 50 de saptamani din 52-54 este bine,iar apoi sunteti "happy" traindu-va vacanta.Eu va spun ca nu e asa!

-Unde e iubirea de tara ? (ma refer la tara nu la stat! care are minte stie diferenta dintrew x si y)
    -Unde sunt oasele stramosilor vostri ?
    -Unde e limba preistorica ,de la Densusianu incoace ?(dupa cum bine vedeti ,voi ca adevarati daci/romani intelegi orice limba (latine,celtice,slavice,orientale fara sa fi auzit vreun cuvant) ce inseamna asta ? ca limba noastra e baza matca.
    -De ce va e rusine sa reveniti in tara sa luptati impotriva tiraniei ? (asa urlau si romanii pana in '89) |Uite ca acum e chiar adevarat nu fatada gen ilici,petrica roman,basecu ,ponta etc...
    -Va suna cunoscut asta ?
    De la Nistru pân’la Tisa
    Tot românul plânsu-mi-s-a
    Cã nu mai poate strãbate
    De-atâta singurãtate;
    Din Hotin si pân’la Mare
    Vin Muscalii de-a cãlare
    De la Mare la Hotin
    Calea noastrã ne-o atin
    Si Muscalii si Calmucii
    Si nici Nistrul nu-i înneacã
    Sãracã tarã, saracã!

Din Boian la Cornu Luncii
    Jidoveste ‘nvatã pruncii
    Si sub mânã de jidan
    Sunt românii lui Stefan.
    Vai de biet român sãracu
    Cã’ndãrãt tot dã ca racul
    Fãrã tihnã-i masa lui
    Si-i strãin în tara lui.

Din Brasov pân’la Abrud
    Vai ce vãd si ce aud
    Stãpânind ungurul crud
    Iar din Olt pânã la Cris
    Nu mai este luminis
    De greul suspinelor
    De umbra strãinilor,
    De nu mai stii ce te-ai face
    Sãrace, român, sãrace!

De la Turnu ‘n Dorohoi
    Curg dusmanii în puhoi
    Si s-aseazã pe la noi;
    Si cum vin cu drum de fier
    Toate cântecele pier
    Zboarã paserile toate
    De neagra singurãtate
    Numai umbra spinului
    La usa crestinului
    Codrul geme si se pleacã
    Si izvoarele îi seacã
    Sãracã, tarã, sãracã!

Cine ne-a adus jidanii
    Nu mai vazã zi cu anii
    Si sã-i scoatã ochii corbii
    Sã rãmâie-n drum ca orbii
    Cine ne-a adus pe greci
    N-ar mai putrezi în veci
    Cine ne-au adus Muscalii
    Prãpãdi-l-ar focul jalei
    Sã-l arzã, sã-l dogoreascã
    Neamul sã i-l prãpãdeascã,
    Iar cine mi-a fost misel
    Seca-i-ar inima ‘n el,
    Cum dusmanii mi te seacã
    Sãracã, tarã, sãracã!

Stefane, Mãria Ta,
    Lasã Putna, nu mai sta,
    Lasã Arhimandritului
    Toata grija schitului
    Iara grija gropilor
    Dã-o-n seama popilor
    La metanii sã tot batã,
    Ziua toatã, noaptea toatã,
    Sã se-ndure Dumnezeu
    Ca sã-ti mântui neamul tãu…
    Tu te-naltã din mormânt
    Sã te-aud din corn sunând
    Si Moldova adunând
    Adunându-ti flamurile
    Sã se mire neamurile;
    De-i suna din corn o datã
    Ai s-aduni Moldova toatã
    De-i suna de douã ori
    Vin si codrii-n ajutor;
    De-i suna a treia oarã
    Toti dusmanii or sã piarã
    Dati în seama ciorilor
    Si-a spânzurãtorilor.

Ștefane, Mãria Ta,
    Lasã Putna, nu mai sta
    Cã te-asteaptã litvele
    Sã le zboare tigvele
    Sã le spui motivele
    Pe câti pari, pe câti fustei
    Cãpãtâni de grecotei
    Grecoteii si strãinii
    Mânca-le-ar inima câinii
    Mânca-le-ar tara pustia
    Si neamul nemernicia
    Cum te pradã, cum te seacã
    Sãracã, țarã, sãracã!

PS: Nu pot sa zic doar atat: Luptati! azi, luptati maine ! Luptati pentru viitorul vostru ,al copiilor vostri si al neamului vostru !
    Tara si parintii nu se tradeaza niciodata ,orice ar fi !

Sa fi-ti sanatosi !

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Schimbă locul de muncă.

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Perfect. Mută-te mai aproape de muncă. E simplu.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da de unde stii tu exact cum e mai bine oltene tera nova sau cum iti zice tie?

Ai exprimat clar gandirea romaneasca, deci, de ce sa muncesti ca sclavul 54 de saptamani (bag sama ca anul e mai lung in Oltenia),
    ca sa te bucuri 2 pe an de vacanta,
    cand poti sta la mila statului roman, intr-o vacanta continua!

Fini/nasi/cumetri prieteni, well, astia se pot afce si aici,
    dar aici macar, nu-mi intreaba nimeni copilul la scoala ce lucreaza masa/tacsu spre a sti la cat sa ceara la fondul clasei!

14. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0

Pai vezi dle dromader ca nu ai inteles nimic?!
    Eu m-am exprimat asa ,: daca tot te rupi aici 52 de saptamani macar sa faci ceva pt tine in tara.
    a,de ce ?
    Pai stai ca-ti explic de ce moldovene.

Pai ba cine sunt ai tai ? Cand ma refer ai tai ma refer de la moldovenii tai pana la romanii tai ? cine sunt ei ? cauta in istorie sa vezi cine e cel mai vechi popor in europa.
    Binenteles acum,o sa zici ca nu intereseaza trecut si doar viitorul.EU iti spun ca omul care nu-si cunoaste trecutul si-si reneaga prezentul o sa-si calce viitorul.Pai de ce ?
    pai uite asa ca omul este un animal care nu stie ce vrea,si care banul e icoana lui.Cum Maria fecioara(adica virgina cu 7 copii este sfanta pentru iudeo-crestini) este sfanta pentru altii,asa si voi considerati £ sfant!

De ce sa fugi de tara ta sau de saracie ?

Omul care face asta este las si nu merita sa traiasca.Vrei sa traiesti ?
    Pai lupta pentru familia ta,tara ta,demnitatea,onoarea si loialitatea ta trebuie sa fie primele in aceste campanii de batalii impotriva guvernului sionisto-roman,dupa cum afirma domnul prim-minsitru israel Simon Peresh:Ca Israelul deja a cumparat Romania(din 2008).Dovada stau vilele de la Nucet din Bihor si alte cateva sate din Calarasi/Ialomita.
    Nu trebuie sa crezi asta nana,ca eu vorbesc cu dovezi ? Vezi clipul ? https://www.youtube.com/watch?v=6eJPk810QVw

Acuma spune-mi tu mie vrei sa-ti iei tara inapoi sau nu?

Daca raspunsul ti-e nu sa-ti fie rusine din generatie in generatie de ce esti astazi.Fara resentimente!
    Sanatate!

15. Anonymous

Anonymous Guest

Esti din Caracal tu?

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Oh Doamne, ce-mi place, de cca un an doi, circula asa un curent nationalist prin inimile viteze ale romanilor, de numa'/numa'.

Ajutati de multe clipuri pe YT care ne arata ca de fapt noi suntem un fel de buricu' Europei, toti ne grabim sa devenim brusc extrem de "romani".

Pentru mine "ai mei" sunt familia mea , si , mi-e bine acolo unde le este si lor bine.
    Casa mea este acolo unde este familia mea!

Nu ma lua cu icoane si cu sfinti, caci, chiar moldovean fiind, nu m-ai gasit acasa cu astea!

Nu fug nici de saracie, nici de tara mea, fug de lipsa de respect cu care esti intampinat in Romania, de cum intri in tara !

Si, imi pare rau sa o spun, traim DOAR O VIATA! si nu pot sa stau acolo sa ma bat cu pumnu'n piept ca sunt solidar cu moldovenii si oltenii care nu au plecat afara, iar copiii sa-mi fie scuipati/brutalizati pe holurile scolilor, iar fiindca tacsu-i doar asistent medical si masa doar profesoara, nimeni sa nu ia nici o masura!

17. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

@Oltenia: ce fumasi/bausi? Nu de alta dar as vrea sa incerc si eu :)

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Șezi blînd că nu e marfă de calitate. -ras4-

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

@Tuturor celor ce insira lucurile rele ( si din pacate sunt destule)...Ne plangem de efecte ...dar NU ACCEPTAM CAUZA!!!CAUZA ESTE DUPLICITATEA NOASTRA , e dur /trist ...dar rar gasesti oameni romani onesti!!!

Imi aduce aminte de un banc - culmea spus de partenerul meu care are in subordine ceva romani si a fost socat de comportamentul unora si cum se manca unul pe altul, nicigand sa se ajute aici.Si bancul incepe asa:Se facea ca Vulpea tb sa treaca o apa curgatoare si era printre ultimele animale ce trecusera cu bine o calamitate naturala...Un scorpion atunci , in disperare o striga :Vulpe te rog, te rog, te implor , ajuta-ma si pe mine sa trec apa ca imi e frica aici si sunt prea mic.Atunci vulpea ii raspunse:'Vezi-ti de treaba Scorpionule, doar nu sunt nebuna sa te iau pe capul meu cand trec apa innot ..ca e clar ca ma musti si mor'.Scorpionul ii raspunse:'Vulpe te implor, ma jur ca nu iti fac nimic, doar ajuta-ma sa trec apa si iti voi fi vesnit indatorat'.Auzind vulpea asa ceva mai mai ca se inmuie ..si accepta sa il care pe Scorpion pe cap.Pe la jumatatea raului trecut in lat, Scorpionul o musca pe Vulpe.Vulpea atunci zise disperata:'Ce ai facut Scorpionule ,acum amandoi o sa murim...'.La care Scorpionul raspunse :Iarta-ma Vulpe ce sa fac, dar asa e in Natura mea.. Acum revenind ..zic :Ce ne facem noi cu Onestitatea noastra...????Exista asa ceva la romani?!!Sa spuna clar lucrurilor pe nume ...Nu cred..Putini sunt cei ce vor fi onesti....restul...sar ca dinamita...

Tot ce se intampla acolo este si din vina noastra pt ca am permis si ne-am complacut in situatie..
    Si eu am unele dubii ca multe state ne-au vrut asa si au ras si rad in continuare de noi. Nu uitati ca multe state f dezvoltate nu au agricultura ..ci doar industrie...Se poate face o agricultura la noi...si multe altele...Doamne fereste sa se intoarca roata in 15 ani ca noi nici cu sabia nu ne mai putem intoarcem acolo ...Fara bani sa investim...nu se mai uita nimeni la noi...Vom fi si fara tara ..si cu banii luati...( sa nu zic altfel..ca de identitate nici nu mai e vorba...).Totusi ..haideti sa gandim pozitiv;)

Trist dar adevarat....:(

O seara linistita!

Andreiuta12345

20. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Hmmm, cred totusi ca e ceva in aer...

Share This Page