6.2 C
London
Friday, November 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania?

Discussion in 'UK vs Romania' started by dromaderu, Oct 26, 2012.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am vrut mai intai sa postez acolo la "Ridicarea restrictiilor..." apoi, m-am gandit ca , pe langa ca va fi off, poate ar trebui sa discutam aceste chestii si intr-un cadru mai...larg, ca sa zic asa.
    Titlul topicului este tot ce mi-a venit pe moment in minte.Se poate schimba/imbunatati.

Din start vreau sa precizez ca eu nu pot crede ca sunt totusi conationali de-ai nostri care chiar pot exprima atata antipatie pentru venirea altor romani in UK!
    Asa s-a dezvoltat si s-a format societatea/societatile de cand lumea si pamantul, faptul ca noi, EXISTAM acum , pentru 60/70/bla/bla ani de zile pe acest pamant...nu inseamna ca suntem mai exonerati de a trece prin ceea ce a trecut orice individ de la formarea lumii moderne!

Nesansa de a ne fi nascut in Romania, intr-o perioada ca aceasta, nu ar trebui sa ne dezumanizeze.
    However, pierd ideea... -ras4-

Vad ca se tot vorbeste despre felul cum sunt tratati romanii ce ajung pentru prima oara aici, mai bine sau mai rau, fctie desigur de toate variabilile posibile.
    Ce as vrea eu sa discutam (si oricine mai are chef) , este adresat tuturor romanilor care au petrecut ceva timp, mai mult sau mai putin in UK/alte meleaguri si care, la un moment dat s-au intors in Romania, pentru totdeuna sau vacante/probleme/etc/etc.
    Cum au fost ei tratati acolo, back home, in Romania?

De ceva timp, noi astia "de afara"/"diaspora", am devenit un fel de paria al politicienilor romani si, desi nu as vrea sa politizam discutia, nu pot sa nu constat schimbari de atitudine atunci cand ma intorc in Romania,cauzate cred eu de politic.

Mai ales ultimii ani, si cel mai abitir anul acesta, am simtit asa, o incrancenare, lumea te trateaza cu un respect morbid cumva, iar fraze de genul
    "ce va pasa voua"/ " ehe, ce mai stiti voi ce-i aici?" le auzeam aproape zilnic.
    Sa nu mai zic ca am fost chiar injurat caci, fiind din diaspora, am fost cel care "l-ai votat pe Basescu" -ras4-

Asadar, a mai simtit careva dintre voi asa ceva, sau, orice alte chestii diferite?
    Chiar de la slugarnicia subita a unui chelner cand afla ca vii " de afara" , la, de ce nu, prieteniile pierdute din cauza distantei.

Seara buna!

2. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Re: Romani instrainati? experiente la intoarcerea in Romania

Eu sunt plecat de vreo 8 ani din Ro... ultima oara cand am fost inapoi e acum 3 ani pt 2 zile. - ca si cum m-am intors in timp... nu am stat nici in SB, de unde sunt, ci am fost cu niste treaba prin Mures pe undeva si imi amintesc ca nu am reusit sa ma inteleg cu o ospatarita draguta pentru ca nu vorbeam ungureste :) - aia a fost de departe cea mai 'surreal' experienta in Romania... eram si f. obosit..

Eu nu cunosc pe cineva care sa nu aibe motive intemeiate pentru ca foloseste vorbe gen 'fereste-te de romani' deci intradevar acea antipatie exista, fata de cei noi veniti, ce-i drept, putin mai mult dar nu numai... Eu imi explic asta cam simplu... multi conationali de-ai nostri sunt oameni slabi, crescuti in jungla si cu probleme psihice.. departe de familii de stabilitate, de mediul lor.. etc...

Mi-e dor tare de Ro dar nu stiu cate decenii ar trebui sa treaca ca sa ajung sa locuiesc acolo fara sa simt lipsa Anlgiei...

Am vazut destul de constant oameni care recent au ajuns din Ro... E ca si cum au cazut de pe o alta planeta - prea multa informatie pentru ei in prea scurt timp... si pe mine inca ma extenueaza orasul cateodata...

Eu ce am simtit e ca oamenii din Ro se simt abandonati si amenintati de cei de afara...

3. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D

Am refuzat sa ma duc in vizite de frica sa nu raman acolo pentru o viata mai usoara sa spun asa... pt distractii, pt taxi acum nu peste 20 de minute, pt fete de masa in toate restaurantele, pt apa calda si rece pe acelasi robinet, pt a fi respectat, pe anumite valori, pt libertate, pt o viata lipsita de stres, pt a nu avea un sentiment constant de inferioritate..

Cica sentimentul ala ca esti 'acasa' niciodata nu il vom mai simti, noi astia care suntem plecati, pentru ca era format din: noi la timpul respectiv + Romania la timpul acela - Acum nu mai ai cum sa te simti ca acasa cand intri intr-un spital din Romania, cand vezi stirile de la ora 5, cand cresti copil in tara aia, cand te urci intr-un taxi logan, cand vezi cum se circula, ce drumuri sunt si cand auzi oamenii cu mentalitatea lor....

M-am dus cam off si eu :) dar fiecare cu ce-l doare ca in Romania :)

O tipa care a venit de cateva zile din Ro imi spunea intr-un cuvant ca e 'grav' acolo... toti oamenii sunt deprimati si plictisiti, ai bani cumperi pe oricine si faci absolut ce vrei... si ca oamenii se uita la tine ca un caine plouat cand le povestesti anumite lucruri care pentru tine au logica perfecta.. - toti au idei fixe - Daca cineva nu e de acord cu reorganizarea judetelor apai nu e loc de dezbatere - e o prostie din secunda in care a auzit stirea... ce mai conteaza ce spun rapoartele facute in acest sens...

Ce imi place in Ro e ca neavand asteptari nu am nici dezamagiri.....

4. gella

gella Member

Trophy Points:
    16

Aproape toata viata mea "acasa" inseamna ptr mine apartamentul parintilor mei , casa in care am copilarit, plopii, vecinii cu care ma conversam, piata din care alegeam totul proaspat bun si frumos....Dormeam fara griji cind ajungeam acasa de oriunde as fi venit , parca toate grijile mi se luau de pe suflet...
    Insa anul asta intorcindu ma in tara am constatat ca nu ma mai simt ca "acasa"...de fapt de la prima venir ein tara nu stiam de ce nu ma simt in apele mele ...Ceva ca o scama in ochi.Am inteles de ce doar facind comparatie cu traiul de aici....E o lume total schimbata si din pacate in rau ....stitri manipulatoare si pline de rau ,golanii ridicate la rang de stire nationala, prostitutie intelectuala de cea mai joasnica speta...nu mai e nevoie de scris ...toata lumea stie ce e acolo. O societate involuata rapid si mai ales relatiile dintre oameni ma sperie cel mai mult...Vorba lui Mungiu ...fiecare zi e ca un razboi ....Pe ici si colo mai zace si ceva bun in cite unii.
    In primele zile ale venirii mele in tara am cam fost "pe dinafara"...neintegrata , apoi incet incet au aparut prietenii , rudele, mici petreceri ...si parca au mai inceput sa se lege niste legaturi rupte....Iar cind am inceput s avad cum la banci se iau comisioane lunare colosale la banii parintilor mei pensionari , cum ti se tzipa cu tupeu la un ghiseu de la Electrica, cum curge apa pe pereti de la vecinu d esus , am inceput s ami doresc sa ma intorc mai repede aici...Casa mea nu mai era "acasa" ..doar pereti goi ... vecini coplesiti de probleme...parinti uneori incapabili sa si rezolve problemele din cauza "sistemului"...N - am mai putut dormi fara griji....Acasa ptr mine acum e o amintire a unei societati normale odata. Cum unii batrini au asteptat ani d ezile venirea americanilor in speranta ca se va putea trai normal ca altadata, asa astept eu sa se intimple "ceva" si sper ca si ei sa se intimple o minune.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Bun topic, imi place :) Eu ma voi concentra pe experientele pozitive: faptul ca "am" doua tari, ca pot sa vad cum merg lucrurile in 2 sisteme si reusesc sa navighez prin ambele, faptul ca stiu 2 limbi (cel putin), una nativ si una bine de tot, si cu toate astea de cate ori ma intorc in Ro inca mai aud expresii noi, fie ele regionalisme sau cuvinte noi importate de cele mai multe ori din engleza sau bancuri sau aluzii la reclame arhicunoscute de cei care locuiesc acolo dar care mie nu imi spun nimic deci trebuie sa mi se explice :)
    De cate ori ma intorc, mai vad cate o schimbare - minora sau majora, depinde - in bine, plus vremea care e diferita in cele 2 tari deci poti experimenta "senzatii tari" :)
    Diferentele de personalitate dintre cele 2 natii iarasi ma fascineaza - romanii directi, extrovertiti, dramatici, care cand vorbesc gesticuleaza mult, englezii retinuti, calmi, care folosesc aluzii mai degraba decat expresia directa a nemultumirii (sau multumirii), care gesticuleaza foarte, foarte rar - toate astea le "inregistrez" de fiecare data cand ma duc/vin in/din Ro si imi plac, ma bucura sa ma duc si in Ro si sa ma intorc si in GB.
    Da, problemele din Ro sunt intr-adevar majore - insa daca te lasi coplesit de ele si le vezi doar pe ele pierzi ceva esential, cred eu, si anume bucuria de a te intoarce de unde ai plecat si de a vedea schimbarile pozitive. Oamenii sunt tristi si problemele sunt mari acum din cauza ca criza a lovit Romania mai rau decat alte tari - vina in mare parte apartine romanilor care, in timpul "boom"-ului, au uitat ca nu tot ce zboara se mananca si au facut credite pe care nu si le puteau permite - insa in esenta tara aia este ok.
    Da, instrainare exista, insa depinde cum o privesti - poate fi o experienta pozitiva. -ras4-

6. gella

gella Member

Trophy Points:
    16

Glissando@
    Oamenii sunt tristi si problemele sunt mari acum din cauza ca criza a lovit Romania mai rau decat alte tari - vina in mare parte apartine romanilor care, in timpul "boom"-ului, au uitat ca nu tot ce zboara se mananca si au facut credite pe care nu si le puteau permite - insa in esenta tara aia este ok.

E oare vina romanilor ca si au facut credite cu buletinul??Parintii mei nu au facut asa ceva si acum o duc rau...Personal mie criza din tara imi aduce aminte de ceva gen Yalta , Malta sau Iuda!Romania e lovita de criza morala de la 89 incoace , criza economica e bomboana de pe coliva...ce se vede acum sint efectele celor 20 de ani de guvernare, daca nu era criza era un pic mai bine ptr toti , mai putini emigranti mai multi romi , si niste fabrici sustinute artificial cu bani d ela stat. somaj mascat etc...dar odata si odata sacul ramine gol, daca nu pui de unde sa cheltui? Stim bine cum s- a trait inainte de criza , nu pe considerente de eficienta si rentabilitate si nu pe transparenta, totul era frumos pe hirtie si la televizor si in declaratii politice insa imparatul era gol din pacate si nimeni nu avea curaj sa strige sau poate nu se intelegea.
    Numai romanii au fost ademeniti cu credite?Parca si prin Irlanda s a intimplat, nu cumva si in Spania?? nu e o situatie specifica romanilor ...diferentele au fost d ela tara la tara.

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Mda, tipic românesc. Mereu sunt alții de vină pentru prostiile noastre.

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

@ gella

Probabil ca nu m-am exprimat eu destul de clar, n-am vrut sa las senzatia ca doar romanii au fost ademeniti de credite, insa personal nu ma asteptam ca atatia oameni sa ia credite intr-o tara care a trecut prin numeroase greutati economice. Cum de si-au inchipuit romanii ca salariile le vor continua sa creasca si ca piata imobiliara se poate duce doar in sus, nu pot sa inteleg. Spre deosebire de irlandezi si spanioli, romanii trecusera prin mai multe crize economice recente si ar fi trebuit sa invete din ele.

Pai normal ca o duc rau pentru ca excesul de credite al celorlalti a creat o criza care ii afecteaza si pe ei. Nu doar in Ro este asa, ci peste tot. Si in Anglia, doar ca aici bancile si-au permis sa absoarba pierderile mai mult - desi daca ne uitam la ultimele avertismente ale lui Mervyn King, the worst may still come. Intre timp, din 2007 si pana acum, datoriile celor care au luat multe credite in UK le-au platit pensionarii si cei care au economii in banci pentru ca dobanzile sunt negative.

Sa stii ca si mie. Tare mi-e sa nu se puna de o noua ordine mondiala cu Ro impinsa mai adanc in sfera Rusiei (ca de iesit n-a iesit niciodata, daca ne uitam la guvernarile de dupa '89).

Problema cu criza morala de dupa '89 e destul de profunda si are de-a face, dupa parerea mea, cu faptul ca in '90 romanii s-au grabit sa il aleaga pe Iliescu si partidul lui, in ciuda dovezilor de minciuna si coruptie pe care incepusera deja sa le dea. Atunci s-a decis, istoric, in ce sfera de influenta (Moscova sau Bruxelles) doreste tara aia sa se duca, si toate incercarile de dupa aceea de a schimba cursul au fost anemice si compromise de fostii securisti care au infiltrat tot ce misca. Ocazia a fost atunci, si a fost pierduta. Ma rog, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine, eu am fost printre golani, deci evident am o parere subiectiva. Insa de aia stateam noi ca prostii in Piata Universitatii, urland ca vrem punctul 8 al proclamatiei de la Timisoara, care interzicea accesul cadrelor de partid si securistilor la functii de conducere. Daca se facea chestia asta atunci, Romania poate ar fi fost pe alt drum azi. Multa vreme am avut un gust amar din cauza felului in care s-a sfarsit manifestatia din Piata Universitatii din '90, mai ales pentru ca bucurestenii din IMGB si alte fabrici ii aplaudau pe mineri (isteria femeilor cu "cinste lor minerilor" nu voi putea sa o inteleg niciodata) insa in final am acceptat ca asta a fost vointa majoritatii (inclusiv sa nu ceara socoteala unui presedinte care in esenta a provocat razboi civil) si ca nu am eu ca individ ce sa fac mai mult decat am facut.
    Prin urmare incerc sa ma uit la ce-i mai bun din tara aceea si pentru restul sa accept ca este o democratie, oamenii voteaza cu cine doresc ei si actioneaza cum doresc, si faptul ca nici un partid sau formatiune nu a reusit sa lupte cu coruptia si delasarea inseamna ca majoritatea oamenilor doresc coruptie si delasare. Eu n-am vazut proteste impotriva coruptiei in Romania, n-am vazut strangere de semnaturi sau oameni care sa se asocieze sa lupte impotriva cate unui caz mai grav de coruptie, cum sa intampla aici. Prin urmare, majoritatea doreste sa perpetueze sistemul actual, care nu va fi schimbat decat prin vointa majoritarii... -ras4- insa senzatia mea este ca nu va fi schimbat prea repede pentru ca majoritatii ii convin apele tulburi, se pescuieste mai bine.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

nu dati vina numai pe credite. nu uitati ca o buna parte din economie a cazut, s-au inchis multe fabrici dar extrem de important banii trimisi din afara au scazut enorm.
    http://jdd.ro/romanii-care-lucreaza-in- ... i-opt-ani/

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ma bucur ca a dat macar catorva un minut/doua de reflectie.
    @mufa
    common, nu fi carcotas din start!Suntem romani pan' la coada!

@ glissando
    Am fost extraordinar de ...placut surprins sa aflu ca avem asa ceva pe aici,fosti "pietari".
    Sunt 100% de acord cu tine, Romania ar fi fost cu totul si cu totul altundeva daca se respectau acele reguli.
    Din pacate, nici istoria nu sunt sigur ca le va retine macar!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

am fost si noi acum in iulie in Constanta (orasul natal), in cartiere jale, in Mamaia ziceai ca esti pe alta lume, masini numai de firma, gagici, terase numai de lux.
    Asa cum zicea si dromaderul, unii te iau de sus, altii sunt curiosi de cum e in UK, altii te intreaba daca hainele sunt din UK -ras2- ;)).
    sau crash ( unele chestii nu se compara cu ce e in afara)
    Cel mai mult m-a trezit la realitate fii-miu (6 ani). Ajunsi in Romania vede primul caine pe autostrada, si intreaba 'hei asta ce face aici'? Si unchi-su' ii raspunde 'se plimba', si fii-miu zice 'pai asa singur?'
    Am fost plecati la niste rude, si la intoarcere tot fii-miu zice: ' pe drum am vazut 2 gunoaie, 4 caini si 2 magari'. Cum vedea un gunoi pe jos zice 'hei astia sunt naughty'. sau cand iesea din casa zicea 'trebuie sa ma uit si in fata si in spate si la stanga si la dreapta dupa masini' (dk nu l-am zapacit pe saracul copil cu masinile, dar asa se circula in cartiere acolo).

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Da, astea sunt realitati ce merita discutate.

Lumea din afara e perceputa drept calul troian al tuturor nerealizarilor si esecurilor RO... Personal mi s-a reprosat ca din cauza diasporei se perpetueaza Basescu la presedintie, de parca eu as fi avut un rol la voturile din afara... eu care nu dau doi bani pe politicienii RO si care nu am mai mers la vot de circa 15 ani... oricum nu mai am acte romanesti valabile sa pot vota, iar daca ar fi cazul sa votez as prefera sa votez in Botswana ptr ca acolo e posibil sa iesi cu un minim de avantaj material palpabil...

Crash-, ar trebui sa-ti exprimi opiniile mai des... ai o doza de perceptie a realitatii mult mai ridicata decat media subiectilor.

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Haha, am auzit si eu chestia asta:

Si le-am atras atentia celor care ziceau chestia asta ca voturile din strainatate pt Base au fost cateva sute de mii maxim (nu stiu numarul exact si mi-e lene sa caut acum) si ca a mai fost nevoie de cateva milioane din Romania ca sa iasa, deci logica lor era total stramba... dar asta a fost soparla bagata de PSD, care in stilul caracteristic au dat din nou vina pe "fortele externe" si "agenturili" pentru esecul candidatului lor -ras4- si multi romani inca mai pun botul la ideea ca romanii sunt extraordinari si vina pentru orice chestie nasoala vine din strainatate. Nu ma mir, pentru ca asta a fost propaganda comunista timp de 45 de ani, era normal sa lase urme, si e greu sa gandesti cu capul propriu, cere efort, asa ca mai bine regurgitezi teoriile altora chiar daca sunt false. Asta iti lasa timp sa asculti niste Gutza sau Salam, sa te duci la padure la Cernica la gratar si sa iti lasi mizeriile acolo, sa te plimbi prin "mall" cu gelul in cap, ghiulul pe deget si fata, machiata cu trafaletele, de mana, etc. etc. Genul asta de rationamente ma distreaza de fiecare data cand le aud, sunt ca astea de aici cu est-europenii care sunt o problema in Anglia desi statistic nu reprezinta nici o treime din imigranti... eh, noi sa fim sanatosi -ras2-

14. ozzie

ozzie New Member

Trophy Points:
    0

Ce a insemnat pentru mine ca turist, vizitand anglia, reintoarcerea in romania. Dupa 24 ore de mers cu masina pana la intrarea in tara, timp in care am parcurs destule tari, pe un "asfalt, ca-n palma", intorcandu-ma in Romania, m-am simtit ca Fred in Flinstones, epoca de piatra, de la Arad-Timisoara-Craiova, am facut 12 ore. Mi se pare incredibil, dar si trist. Daca am avea infrastructura, am simtii si noi, ca romani, posibilitatea practica si realizabila de a petrece un concediu in exterior cu masina persoanala, fara stres, stat la semafoare rutiere, ci doar o autostrada lunga si lata pana la iesirea din tara. Omenia si felul in care esti tratat, am fost tratat, ma fac sa imi doresc sa ma intorc pe aceste meleaguri si sa-mi gasesc o alta casa, fara grijile permanente din romania.Am observat ca europenii cei din vest, nord-vest in speta sunt printre cele mai calme persoane din lume, si isi umplu viata si cu altele pe langa facturi, facturi, credite, datorii, grija zilei de maine, a ce vei pune pe masa s.a.m.d. Ei se mai si relaxeaza, noi din pacate am uitat asta.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai las', ca ce a inceput Boc, termina astia acum.
    In general, in campaniile electorale, Romania se alege cu cateva mii de km de autostrada.
    Totul dureaza cam...2 saptamani.
    Cum ajung la putere,
    isi amintesc si ne reamintesc noua ca nimic nu este facut din cauza...fostilor, ca ei ar face dar...nu au de unde,
    mai scapa cate un contract ceva asa...pe sest (ca gazele de sist) ..si tot asa,
    mai apar doi/trei aplaudaci la TV, zic de bine, in rest...manele, fara numar..Romania!

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Harta asta e un vis vechi al romanilor si o sa ramana tot asa pentru inca cel putin 20 de ani. Doar un vis frumos...
    Ce s-a facut in ultimii 20 de ani la capitolul sosele in Romania? S-au reparat cateva ori li s-au adus ceva imbunatatiri. In rest doar gropi, hartoape si loc pentru rasaduri. Ori aici pe harta asta e vorba de drumuri noi, sosele internationale, autostrazi(!). Ma mir ca inca, va lasati mintiti de televizor si pacaliti cu poze frumoase.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca multi au uitat cum erau drumurile imediat dupa 89...
    Dar mai ales faptul ca s-a terminat autostrada spre mare, ca sunt deja alte portiuni si centuri gata prin alte parti.
    Ar fi fost mai bine daca erau mai multe samd, dar incet incet o sa se faca.
    In UK s-a lucrat de vreo 50 de ani la ele si tot in reparatii sau aglomerate sunt unele...

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Mai, lamuriti-ma si pe mine! Exista autostrazi in RO in afara de Constanta - Bucuresti - Pitesti? Poate am ramas eu in urma.

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Centura Sibiului, ceva pe la Cluj și nu știu Arad-Timișoara în ce stadiu mai e.

Share This Page