15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani In Edinburgh, Aberdeen??

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by forester, Sep 27, 2010.

1. forester

forester New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Doresc cu sotia sa ma intorc in UK, as dori sa vin in Scotia de acesta data. Ce ma sfatuiti sa merg in Edinburgh sau Aberdeen??

Multumesc mult.

2. Rabbya

Rabbya New Member

Trophy Points:
    0
    Nush cum e in aberdeen dar:x edinburgh este foarte frumos:x castelel din mijlokul orasului princess street :x ssi cladirile :x este superb :x te indrum sa vii aici este chiar frumos:x nu vei regreta:x ai ce vizita:x eu locuiesc aici;))

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ploua mult pe acolo si e frig tare, plus limba ...

4. Rabbya

Rabbya New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:
    Ploua mult pe acolo si e frig tare, plus limba ...

hmmm ce sa zic cu limba este ok daca eu o inteleg....si iti zic ca nu stiu sa vb bine engleza;)) acum invat din toate punctele de vedere...si o sa fii si mai impresionat cand iti zik ca invat in paisley mai incolo de glasgow:)) la uiversity of west of scotland....si pot spune ca vb mult mai nasol acolo ca in edinburgh...

dar orasul este foarte frumos si cu plouat nu ma plang...:) sunt echipat bine;) plus ca sunt si de la mare ...din Mangalia...unde e soare si este foarte frumos....si deabea astept sa ma intorc la vara 3 luni la soare stau:X:)))))))

5. ginassandu

ginassandu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.eu te sfatuiesc la fel sa vii in edinburgh,e foarte frumos orasul,ai ce vizita.in privinta ploii,se mira chiar si scotienii ca nu mai e ca in alti ani.ploua da,insa nu non stop,cum era altadata.cel putin vara asta a fost chiar super faina.si acum in luna octombrie a plouat putin insa sunt zile veritabile de toamna,foarte frumos.cat despre limba.peste tot pe globul acesta intalnim dialecte...asa ca asta n-ar trebui sa fie o preocupare,de vreme ce ne asumam responsabilitatea de a emigra.asta e,trebuie sa acceptam diverse chestii.oricum dialectul se poate intelege f repede si scotienii sunt de treaba,dak nu intelegi iti repeta chiar si deo suta d ori.Sfatul meu: EDINBURGH.este cel mai frumos oras din Scotia,pe langa INVERNESS.

6. cristi_mike

cristi_mike New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Sunt pe cale de a accepta un job in Edinburgh si as vrea sa vad intai cum stau lucrurile pe acolo. As vrea ca duminica 30 Martie sau marti 2 Aprilie sa ma intalnesc cu vreunul dintre voi cei care locuiti acolo ne auzim un pic la o cafea (it's on me of course! :) ). Subiectul - binenteles viata in Scotia (scoli pt copii, concedii prin Nord, produse locale, obiceiuri, modul in care sunt acceptati romanii si orice alte informatii de genul asta !)
    Daca va e dor sa mai auziti o boaba romaneste (inteleg ca nu sunt foarte multi romani acolo dupa numarul de postari de aici) va rog dati un semn!
    Numai bine!

7. Roman in Scotia

Roman in Scotia New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Nu locuiesc in Edinburgh, ci undeva la vre-o ora si jumate distanta , dar pot afirma ca e un oras superb.
    Centru universitar, cultural, sportiv, o mare capitala.
    Mi-a facut o impresie deosebita si Dundee, cel mai insorit oras al Scotiei, se spune.
    http://roscotland.wordpress.com/- un site pentru a va face o idee...
    Scotienii sint destul de prietenosi, romanii sint putini, intr-adevar. Eu personal m-am simtit foarte bine primita.
    Un fel de mincare traditional este haggis- un fel de drob de-al nostru, ff gustos.
    Multe de descoperit si trait.. :)
    Succes.

8. cristi_mike

cristi_mike New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, foarte util siteul !

Stiti cumva daca in Scotia dureaza foarte mult obtinerea alocatiei pentru copii? Ma gandeam ca poate merge mai repede decat in Londra unde unii spun ca ti se retine pasaportul copilului 4 luni sau chiar mai mult.

9. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare tuturor,
    Sunt pe cale de a primi un job in Edinburgh. Am fost doar doar o singura data,la interviu.
    Nu stiu prea multe despre Edinburgh si nu stiu de unde sa incep sa caut o casa. Ce zone recomandati? Voi unde locuiti? In city sau pe langa?

Multumesc.

Share This Page