10.2 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Canterbury

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by annnie, Sep 16, 2008.

1. annnie

annnie New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Eu locuiesc la 15 minute de Canterbury si nu am cunoscut nici un roman pe aici prin zona...chiar sunt singura?.... -cry2- ry2-
    Ana..

2. mariusro

mariusro New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Tech support
    Re: Canterbury

....hmmm... se tin ascunsi. Am inteles ca sunt 1-200 de studenti romani in Canterbury. Si cateva familii prin Dover, Folkestone (30 min distanta).

3. rares

rares New Member

Trophy Points:
    0

Buna Anna,

daca iti mai aduci aminte .Herene Bay:))) Noi inca suntem aici > Roxana si Vali

te ivitam la o cafea cand ai timp.

nr de tel. 07506683678

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Si eu impreuna cu prietena mea suntem pe aproape, in Whitstable. Stam aici de mai bine de un an.

5. keeper

keeper New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Numele meu este Georgiana si sunt studenta in Canterbury. Sunt membru fondator CURSS ( Canterbury University Romanian Students Society) si as fi mai mult decat incantata sa cunosc alti romani :) . Va asteptam cu drag in Canterbury si nu ezitati sa trimiteti un e-mail la curss2008@gmail.com pentru a sti cand sa va intampinam.

Numai bine ,

Georgiana

6. annnie

annnie New Member

Trophy Points:
    0

si eu tot in Whitstable sunt
    poate reusim sa ne vedem..
    Ana

7. annnie

annnie New Member

Trophy Points:
    0

Eu plec maine pana in Romania si ma intorc saptamana viitoare, poate reusim sa ne vedem..

Ana

8. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Buna Ana,

Poate reusim sa ne intalnim cand te intorci din Romania.

Ma poti suna la 07533.002.023

Have a good flight!

9. andra88

andra88 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Canterbury

Si eu sunt in Canterbury, studenta la Canterbury CC Uni. Intradevar suntem multi la facultatea asta. Mie imi place. Va salut pe toti!

10. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6

buna... eu prin faversham
    am locuit si in whitstable 2 ani
    in whitstable ma mai duc shi inchiriez cite un film de la video shop caci sunt inca inregistrat acolo de cind locuiam in whitstable

inainte de asta in scotia 4 ani:)
    inainte de scotia 1 an in warwickshire ,londra...
    in canterbury ma duc cam de vreo trei ori pe sapt la cumparaturi ...la o cafea ...chestii..:laugh:

prin canterbury am auzit adeseori vorbindu-se romaneste pe strada.mi se pare ca sunt multi studenti.

Mr.Jarndyce

11. Gabriel_uk

Gabriel_uk New Member

Trophy Points:
    0

-dans- Salutare , de trei zile locuiesc in Whitstable ... superba zona... daca mai sunt romani prin zona , putem aranja o intalnire -asa-asa-

tel meu => 07873428935 -multumesc-

12. alexandraF

alexandraF New Member

Trophy Points:
    0

Sunt eleva in clasa a 12-a si doresc sa studiez dreptul in anglia. As vrea informatii despre cursurle universitatii, job-uri, viata in general. -asa-asa-

13. ywar

ywar New Member

Trophy Points:
    0
    Canterbury area

14. ovidiu123

ovidiu123 New Member

Trophy Points:
    0
    Ajutor Romani din Canterbury

15. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ajutor Romani din Canterbury

Ca doar tu nu o sa stai ca plantafii sigur ca gasesti ceva...functie binenteles si de ce vei accepta sa faci!

16. ovidiu123

ovidiu123 New Member

Trophy Points:
    0
    Ea am inteles ca va primi BC,am inteles ca voi beneficia si eu daca suntem casatoriti,primele doua saptamaini vor fi platite de ei la un hotel in asetea doua saptamani ea va urma un fel de curs,eu voi umbla probabil cu un agent de relocare platit tot de ei si la sfarsitul lunii va primi salariul si o parte din prima de relocare.Pentru inceput avem destui bani cred(3-4000) eu vroiam sa stiu asa daca putem supravietui cu banii astia pana gasesc si eu de munca

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ovidiu123 wrote:
    Ea am inteles ca va primi BC,am inteles ca voi beneficia si eu daca suntem casatoriti,primele doua saptamaini vor fi platite de ei la un hotel in asetea doua saptamani ea va urma un fel de curs,eu voi umbla probabil cu un agent de relocare platit tot de ei si la sfarsitul lunii va primi salariul si o parte din prima de relocare.Pentru inceput avem destui bani cred(3-4000) eu vroiam sa stiu asa daca putem supravietui cu banii astia pana gasesc si eu de munca

O sa te descurci onorabil, daca nu te apuci de cheltuieli.

Inca un lucru: nu crede tot ce ti se spune, de cei cu care inca sotia ta, inca nu a semnat un contract de munca. As vrea sa fie totul asa cum ai scris mai sus, insa uneori lucrurile se mai schimba.

Nu vreau sa te descurajez, vreau doar sa-ti aduc aminte vorba aia romanesca:

"La pomul laudat, nu te duce cu sacul."

Succes!

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna,
    imi poate spune si mie cineva cum e in Canterbury? Ma refer la preturi chirii, shopping, living, zone faine de locuit.
    Cunoasteti romani care fac naveta in Londra din Canterbury? N oi o sa venim cu fetita de un an jumatate. Mai sunt familii cu copii mici prin zona? Multumesc mult.

19. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Canterbury este un oras preponderent turistic, fiind primna destinatie a turistilor veniti de pe continent.

Ca unul care cunoaste Canterbury mai bine decat Constanta, orasul natal, iti pot spune ca preturile locuintelor si chiriile sunt cu mult mai mari decat oriunde in alta parte in Kent si East Sussex.

Sa mananci undeva pe High Street este, de asemenea scump; doar la lanturile de restaurante gasesti aceleasi preturi oriunde in UK. La fel, sa faci cumparaturi pe High Street nu este departe de a face cumparaturi pe o artera comerciala din centrul Londrei. Totusi, preturile in supermarket-urile din oras sunt aceleasi ca cele din magazinele corespunzatoare (Tesco, Asda, toate lanturile de retail, etc) din alte zone.

Si crede-ma, daca nu ai o masina pe motorina care sa consume putin, sa faci naveta la Londra te ajunge o avere. Eu fac naveta zilnic intre Faversham (la vreo 7 mile de Canterbury, spre Londra) si Erith, un orasel din suburbiile Londrei (la o distanta de aprox. 15 mile de centrul Londrei). Conduc zilnic 85 mile doar ca sa ajung si sa ma intorc de la serviciu si cheltui pe motorina aprox. £60 la fiecare 8 - 9 zile.

Oricum, poti afla detalii despre tot ce am scris mai sus si pe internet.

Pentru preturi la case, chirii si altele asemanatoare: www.zoopla.co.uk
    Pentru transport: http://www.southeasternrailway.co.uk/ (tren) sau http://www.stagecoachbus.com/Default.aspx (autobuz) sau http://www.nationalexpress.com/coach/in ... re%20Brand (autocar)

La copii mici, nu cunosc, nu ma bag.

20. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16

Share This Page