7.8 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. ionela.s

ionela.s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu voi ajunge in Birmingham pe 25 august si voi incepe si eu cautarile in speranta ca voi gasi o camera dubla, curata si frumoasa... am vrea sa stam tot cu romani pentru inceput, asa ca daca sunt romanii din Birmingham care ne-ar putea ajuta (sau au cunoastiinte/prieteni care stau intr-o casa cu mai multe camere), va rog sa-mi da-ti un mesaj privat.
    Va multumesc.

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este Pop informatiile tale sunt adevarate si foarte importante si pentru altii... -bravo- Daca mai ai ponturi pentru Birmingham si West Midlands, mare pomana ti-ai face sa le dai aici pe topic... (ar fi si altora de folos). Ramai deci alaturi de noi !... -multumesc-

Tie nu ti s-a cerut avans 6 luni (cel mai des se cere pe 3 luni) pentru ca situatia ta e diferita de cea a nou-venitilor in UK. Cand te prezinti in fata unui real estate agent sau a unui landlord (direct) cu contract de munca si doua referinte altfel discuta cu tine... Referintele (ca sa nu starneasca suspiciuni) trebuie sa fie una de la locul de munca si una de la proprietarul anterior, alea de la prieteni ma indoiesc sa fie acceptate, in cazul noilor veniti... -nu-stiu- Si bineinteles... nelipsitul Credit Check -ras4- chestii care nu pot fi aplicabile celor abia ajunsi in UK... -nu-stiu-

Fabian

La ce stadiu ai mai ajuns?... Ai primit cumva raspuns de la UKBA referitor la LearnDirect?

-cu-bine-

3. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    ia sa ma bag si eu ca musca in lapte!

nu pot sa nu observ, cum acest onorabil domn cu nume de utilizator pop1982, sare in ajutorul tuturor, indiferent ce probleme au. decat zice 'da-mi nr de telefon sa te sun eu si rezolv imediat'.

cand citesc diverse postari, tot astept sa intre el si sa zica replica magica.

jos palaria! asa om cumsecade, mai rar!

gata, acuma ies din lapte!

4. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am primit u am primit nimik. Le-am mai dat cateva mailuri legate de asigurarea medicala pentru student si nimik. Ori raspund preferential...ori...nu le place de adresa mea...ori...nu vor sa raspunda. Oricum ar fi sambata (20 August) voi fi in Birmingham. Se va rezolva si cu cazarea tot acolo pentru landlorzii nu vor sa raspunda la mailuri, si ca sa stau pe telefon este cam scump. Gasisem la o agentie ceva super misto, din poze, dar nu cred pana nu vad, era ok si pretul si destul de aproape de centru. Numai ca cereau 200lire taxa plus inca anumite chestii (astea puteam face rost). Mi s-a parut cam mnult 200 dar in caz de urgentza...apelam la ei.

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0

Nu am stat sa-i fac istoricul, dar daca a trecut prin aceleasi greutatzi prin care trecem noi...stie despre ce e vorba, si daca poate sa ajute...nu cred ca-i cade nimanui o mana sau este mai sarac daca ajuta. Eu am ceva cunostiinte/prieteni de familie/rude in Londra, Birmingham, Mancester si....ce sa zic...degeaba. Am primit mai mult ajutor de la acest forum decat de la ei. Au spus ca ma ajuta cu informatii ca nu pot cu mai mult, si cand le-am cerut informatiile au spus ca nu stiu ca etc...cand i-am zis unuia ca vreau sa lucrez ca SE in IT a zis ca nu se poate ca el stie ca SE sunt doar aia din constructii. Asa ca ce sa zic. Multumesc tuturor care ajuta. Am sa tin minte si am sa fac si eu la fel pentru altii care au nevoie.

6. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0

Ala, trebuie sa te contrazic! Nu stiu unde ai fost tu, dar Acocks Green este foarte aproape de centru in Birmingham, sunt multe magazine, baruri, restaurante, etc., si in nici un caz media de varsta nu este 60 de ani, ba din contra, este mult tineret. Cu autobuzul probabil faci 20-30 minute pana in centru, din cauza traficului, cu trenul 5 minute. Eu am lucrat 9 luni in Acocks Green si faceam 40 minute cu masina din Dudley, unde locuiesc eu, care este departe!
    Este aproape si de Solihull, deci cred ca Acocks Green este o zona buna pentru cineva care isi cauta de lucru.
    Fabian, multa bafta incepand de maine!

7. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, am ramas in pana de anunturi, imi puteti da niste ponturi vizavi de site-urile cu anunturi imobiliare(in afara de gumtree si rightmove)

Multumesc mult

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  9. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare din Birmingham. Prima impresie despre UK ...hmm... nu prea diferit de Romania, doar ca ei vorbesc engleza. Stresat cu cazarea. Sim Card-urile nu ma asteptam sa e cumperi goale :).

10. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Ms fain Ellaws

11. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Succes Fabian,

Observ ca din prima impresie avem aceeasi prima impresie despre Birmingham :). Eu am concluzionat ca imi va fi mai usoara adaptarea daca tot seamana cu Romani(c)a.

Mult spor la house-hunt!

Numai bine,
    Lu

12. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Revin...m-au spart astia cu monezile....in prima zi am ajuns la hotel cu un pumn de monezi...cam greu cu inchiriatul...am vazut niste jeguri de case...si pe la 400 lire pe luna fara nimik inclus. In schimb am gasit si 2 jos palaria, unul in edgbaston la 700 2 br si unul in quinton 3 br la 600 si o curte imensa. Dar cam mult pentru noi pana nu gasim macar unul din noi un job. am mai luat 2 noptzi la hotel, sper sa-mi rezolv ceva pana joi. Desi pare imens si greu de invatzat Birminghamul, nu este. Ai autobuz in aproape toate colturile, totul este sa folosesti acta: http://www.transportdirect.info/web2/ho ... andon=true te duce unde vrei si este destul de precis in masurarea timpului. Mai avem 3 vizionari de ap. si daca nu si nu, de maine cred ca vom apela si la agentii.

La toate bancile am intrebat de deschiderea unui cont, toti au spus sa venim cu factura de utilitati sau council tax....cum fac rost de acea factura? ca nu pot sa stau 1 luna pana imi vine prima factura.

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Fabian, si restul care cautati sa inchiriati case...

NU VA SPERIATI DE CASE NEMOBILATE!!... mai ales daca sunt in zone bune, aveti sansa sa gasiti ceva la 350 - 400 - 450 lire / luna (o casa normala cu 2 dormitoare - unul dublu - unul single) iar alea mobilate in jur de 500 - 600 lire / luna, ok?

Vi se cere chiria anticipat de cel putin 3 luni... asta vine 600 x 3 = 1.800 lire, (mobilat)

si 400 x 3 = 1.200 lire (nemobilat) ok?

Ei cu diferenta aia de 600 lire care ii platiti din start la alea mobilate, va luati 2 paturi noi care va ajung amandoua maxim 200-250 lire (la magazine de indieni / arabi) si de restul va luati strictul mecesar... o lenjerie de pat... aparatura de uz casnic... etc. dar macar aveti lucrurile voastre, nu va opreste proprietarul garantia ca i-ati zgariat mobila sau patat canapeaua (de cafea sau vin rosu...sa zicem) -limba-

Daca nu aveti foarte mari pretentii (fiind la inceput) puteti gasi mobila la magazine second hand si iesiti si mai ieftin... THINK ABOUT!!...Daca luati locuinte gata mobilate, mobilierul ala nu e folosit de altii inainte?... ba chiar multi proprietari mobileaza tot de la second hand... la fel si masini de spalat sau aragaz, tot de acolo cumpara, nu va imaginati ca va pune cineva totul nou-nout la dispozitie fara cel putin 700 de lire / luna.

Sunt o groaza de magazine de mobila foarte ieftina (noua sau second hand) Un pat nou cu rama metalica sau din lemn, usor de montat/demontat costa cu tot cu saltea intre 120-130 lire... depinde de unde-l luati.

Multa bafta! -hipno-

14. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Ai si tu dreptate, dar la mine este comoditatea....mi-e o sila sa iau cu mine mobila cand ma mut, incat....nu-ti poti imagina. Inca mai caut. In cel mai rau caz am vazut ieri un studio pe la 350/luna + 500 depozit, net cu 5 lire/luna, in edgbaston. Cam jegos, dar se poate curatza. Mi se pare foarte bun pt ca este aproape de centru si la 2 statii de bus (nu mai mult de 1km) este un TESCO mare.
    Legat de facturi? Cineva vre-o idee?

15. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu exact cat de mult vreti sa va inghesuiti dar, in cautarile mele am data de anuntul asta:

http://uk.easyroommate.com/moseley-flat ... 75641493/L

pentru ca pe site nu ai cum sa ii contactezi decat daca esti inscris, si nici eu nu pot sa il accesez, am cautat pe street view college road si am gasit in exact zona descrisa de anuntu o placuta de flat rent care lista si numarul de telefon, pe care vi-l dau aici. Sper sa fie vorba despre exact anuntul acesta, incercati, cred ca nu e nimic de pierdut: 01217445782.

La 300 de lire/luna cu bucatarie si baie proprie nu suna rau.

Sper sa va fie de folos.

16. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa va rog, cei care auziti de un studio sau flat 3 rent, va rog sa nu ezitati sa anuntati. Orice este bine venit. Si va anuntzam noi daca se merita sau nu -ras4-

17. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Toata lumea zicea ca ploua mai mereu in UK. De cand am ajuns am vazut doar catziva stropi. Asa este in Birmingham sau am prins noi o perioada mai lite?

18. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Un pic mai sus in topic este un raspuns dela ELLAWS care confirma ca Birmingham-ul este un loc mai ferit de ploi decat alte parti ale Angliei. Pe de alta parte cand eu am fost acolo prima data, in iulie , a plouat intr-o zi jumate de dimineata. Dar, la scurta vreme s-a facut soare si in cateva ore, stateam cu burta la soare. Asa ca, ferice de noi.

Sper ca merge bine cu house hunt-ul.

Sa auzim de bine.

19. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de om... -ras2- Pentru o persoana precum o verisoara de a mea,care si la 35 de grade afara,ea poarta sosete sau in serile de vara spune ca este prea frig... -nu-ma-uit-
    asa si pentru unii oameni de pe aici ploua prea mult sau non-stop. -da-da-

Mie una imi place vremea din zona centrala si de vest,este acceptabila. Si intradevar nu ploua foarte des,insa temperaturile sunt mai scazute decat cele din sud,iar norii isi fac aparitia in fiecare zi. -ras4-

Ati reusit sa va gasiti cazare ?

20. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit cazare in Quinton langa un Tesco mare. Este o casa cu 2 dormitoare mari si unul micutz. Este al unei cunostiinte. Am inchiriat-o cu un alt cuplu din romania. Au intrat in vorba cu mine de pe forum (nu am vazut sa fi pus vr-un post). Au ajuns si ei acum 2 zile, aseara am vazut casa, le-a placut si acum urmeaza sa semnam contractul si sa ne mutam. Incepe vanatoarea permiselor de munk -da-da- . Alt stres desi cred ca o sa fie totul ok, O sa mergem cu asigurare de la pruhealth, care urmeaza sa o facem in cateva zile. Luni ar trebui sa mergem cu Pop1982 sa ne deschidem cont la bank, dupa care ar trebui sa se simplifice lucrurile. Totul merge foarte bine cand ai un cont, din ce am vazut eu.

Share This Page