3.7 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista in Birmingham, zone fara locuitori de cunoare, indieni, pakistanezi, west indieni (mai multa atentie la astia!!) si alte minoritati printre care si est europeni, fapt pentru care si integrarea romanilor in UK poate fi mai usoara aici, decat in alte zone, unde predomina englezii... Dupa cum spui si tu... venit din RO, nu prea esti pe pozitia de-a stramba prea mult din nas sau de-a face pretentii... Ajuns aici...in timp mai vezi/auzi una-alta si dupa ce-ti formezi o parere... poti lua o decizie...

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.esolcourses.com/esol-courses/birmingham.html

www.learndirect.co.uk (unul din crentrele LearnDirect fiind chiar in centrul Birmingham-ului la Libraria Centrala (foarte frumos acolo!!) o groaza de carti / sali de lectrura / sali de IT / internet...etc TOTUL GRATUIT!! un foarte interesant loc de socializare, iar vizavi de Libraria Centrala este in muzeu IMENS cu intrare gratuita... merita vazut!!

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Mc, desi gasisem si eu acest link, iti multumesc de raspuns. Dar mai e ceva, am cautat acum pe forum si nu am mai gasit, undeva se discuta de acreditarea acestora de la learndirect de catre UKBA. Pana la urma sunt sau nu ok? Vrem cu aceste cursuri sa aplicam pt YC si BC ca dependent. Pe lista de scoli am gasit doar
    learndirect for West Yorkshire Hub
    Learndirect Greater Nottingham Ltd
    si
    Learndirect in Surrey

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deci LearnDirect e peste tot in UK training provider. Ce-ai gasit pe lista or fi probabil sediile lor principale, dar la nivel de UK ai cred ca peste 100 de centre de astea. Am sugerat cuiva si-ti spun si tie la fel si celor care sunteti direct interesati, nu va costa nimic sa dati un email la UKBA si sa intrebati.

Mai jos iti dau link-ul de la LearnDirect, ca sa introduci post code-ul de la adresa unde locuiesti (in Birmingham) sau in orice localitate din UK, dupa ce introduci codul postal, ei iti dau centrele LearnDirect care sunt mai apropiate de casa ta.

http://www.learndirect.co.uk/aboutlearn ... tresearch/

Alegi un centru de asta, te duci la ei... dai "test de evaluare" si iti stabilesc exact nivelul de la care tre sa incepi sa lucrezi.

Nu este neaparat sa mergeti la ei numai pentru ESOL, mai ales daca stati bine cu engleza, puteti sa optati mai degraba pentru un curs de calificare (gratuit si ala) au 'jdemii de cursuri in mai toate domeniile.

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Inca nu suntem in UK. Acum cautam sa se inscrie sotia la un curs si sa putem lua YC si BC. Speram sa reusim cum au reusit si altzii, direct din romania sa ne inscriem si facem programare pt acte.
    Sotia vrea sa faca ESOL pentru ca vrea sa urmeze o facultate acolo si nu stam asa bine cu expresiile lor....ne pricem mai degraba la engleza americana care se vb in romania si la TV.
    Am sa-ti urmez sfatul si o sa-i intreb pastia de la UKBA de learndirect. Nu ca nu as avea incredere in ce spui, dar...nu strica sa mai intrebi o datata -limba-

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Fabian,

Personal, nu am avut de-a face cu ei, dar am luat legatura cu persoane care au sustinut diverse cursuri cu ei... am citit eu despre ei (pentru voi) am cules informatia si-am postat-o aici... Restul "cercetarilor" consider ca revine fiecaruia, in functie de situatia in care se afla sau de necesitati... Fiecare caz e diferit, drept pentru care, iti urez good luck tie si tuturor pentru un raspuns afirmativ de la UKBA... -da-da-

7. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc!, apreciez orice informatie sau sugestie. Dar raman surprins ca numia tu raspunzi, chiar nu mai e nimeni in birmingham care poate sa ofere informatzii?? -ras4-

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere Fabian -hipno-

Cu siguranta ca mai sunt, Simina, Nicole si multi altii, dar momentan au problemele lor... Si mie mi s-a intamplat sa lipsesc de pe forum, cateva luni (probleme personale/ familiale) Acum se intampla ca am un pic mai mult timp...(sunt in vacanta). -asa-asa-

9. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu o alta intrebare, poate putin tampita....cat dureaza sa-ti raspunsa cei de la UKBA la un mail.
    Si hai sa mai pun o intrebare...de la scoli, colegii, universitati...cat dureaza sa raspunda la mailurile legate de ESOL...daca fac, de cand, cat ar costa si ce acte iti trebuiesc?
    Asa informativ, ca sunt putin stresat...se apropie ziua de plecare si astia nu mai raspund.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Calm Down, Fabian... -asa-asa-

Daca nu-ti raspunde nimeni pana vii, mergi la Central Library in Birmingham, la Etajul 1 acolo este un centru LearnDirect (cladirea are vreo 4-5 etaje) si intrebi la ei direct, eventual tot atunci te si inscrii. Prin e-mail e mai greu sa-ti dea un respuns complet/concret/lamuritor... pana nu te testeaza ei, mai exact. Tot la ei gasesti 'jdemii de pliante, cursuri de calificare in mai toate domeniile. Daca engleza ta e destul de buna, poti incepe direct cu un curs de calificare gen NVQ (National Vocational Qualification) de asemeni gratuit. Tot acolo ai in permanenta 1-2 student adviseri, la dispozitia oricui...bine pusi la punct si foarte friendly !! -da-da-

De la UKBA (pana s-or decide ei) iti spun eu ca raspunsul vine 90 % pozitiv, asta asa ca sa-ti mai diminuezi oleak strsul... -limba-

11. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    You are a savior, intr-un fel. -ras4- Nu o sa fac eu cursurile, ci sotia, ca eu sunt putin cam lenes si ma pasioneaza altceva. Si as vrea sa plecam avand cat de cat ceva....daca nu merge pan ala urma cu scoala, o sa incep eu ca SE. Asta fiind var 2.

12. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cine cauta.

Birmingham Metropolitan College

Thank you for your enquiry, we are currently taking names and addresses for courses starting in September. You would need to undertake an assessment here on the premises to determine your level of English, following which you would be able to enrol on the appropriate course. Courses are full time: 3 days/week; part time: 2 days/week and evening: 6.00pm-9.00pm - the course would last until July 2012.

Fees are: full time - £600.00
    part time - £400.00
    evening - £200.00.
    In previous years payments could be made by instalments.

When you come in for assessment you will only need to bring your passport and, as you are not claiming any benefits, you will be required to pay the above fees unless your household income is below a certain amount (currently £15276.00 per annum), in which case you could only pay a percentage of the fee. You would need to clarify this on enrolment and show details of income.

I need your full address, post code and contact telephone number and I will invite you in for an assessment around the beginning of September.

Look forward to hearing from you

Kevin

Kevin Ashford
    Business Support
    Birmingham Metropolitan College
    Erdington Skills Centre
    Edwards Road
    Erdington
    Birmingham B24 9EW
    0121 362 2122
    Mobile: 07971 281142
    Email: Kevin.ashford@bmetc.ac.uk

Adult Education Birmingham

Good Morning

Thank you for your email regarding 'Esol' courses

Please find listed below the venues where 'Esol' courses are currently
    being held.

(See attached file: P_3.pdf)

If you would like to enrol for any of the above courses please contact the
    Centre's direct, with regard to registration and course availability.

I do hope the information is of assistance to you.

If you do require any further assistance regarding the above or any other
    courses being offered within 'Birmingham Adult Education'
    please do not hesitate to contact 'The Information Line' on ( 0121 303
    4318 ) where we will endeavour to assist you further or alternatively
    please visit our website http://www.services.bgfl.org/myportal/57.cfm

Kind regards

Lee Ann Witcomb ( Information Officer )

( 0121 - 303 - 4318 )
    adult-education@birmingham.gov.uk

ESOL classes at Solihull College

Thank you for your e-mail

We run ESOL at the college and I have attached all the information below:

http://www.solihull.ac.uk/index.php?ite ... urse=45076

I have also forwarded your details to Laura Shepherd who deals with this course, she will be in touch shortly.

Kind Regards

Online Services

Solihull College

Jabeen

Good afternoon to you

Thank you for your enquiry.

Our classes will commence week beginning 19 September 2011, and you will need to attend an interview/assessment before enrolling on the ESOL programme.

The provision for E.U./home students is nine hours of study per week (three mornings each week from 09.30 to 12.30) and you can enrol termly - each term is for ten weeks.

You will be delighted to know there is no course fee this year, but you will need to pay exam fees (£25-£35 depending on exam level and mode).

If you would like further information and would like to arrange for an interview please contact me by return email or call me on (0121) 678 7294.

Kind regards

Laura

Cam atat pana acum.

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    WELL DONE Fabian, -bravo-

Un pic de research personal... a facut minuni...ocazie cu care ai mai descoperit inca un ESOL GRATUIT !!! -bravo-

Fii te rog bun, sa ma ajuti si pe mine si sa postezi ultimul tau raspuns (de la Laura) pe topicul "CURSURI GRATUITE - ESOL" topic pe care ma dadeam de ceasul mortii sa demonstez ca "E PUR SI MOVE!!"

Asta indemnam pe fiecare sa faca, un pric de research in propriul interes... parca nu-i asa de greu.

M-ai facut sa rad cu lacrimi -ras2- -ras2- ti-am dat mai sus o lista cu colegiile din Birmingham si se pare ca nu ti-a scapat niciunul neluat la-mprejur -da-da- -bravo- Mai sunt probabil, care fac asa cum ai facut tu, dar de obicei merg inchis sau pe premiza "musca si fugi". Vin pe forum, iau informatia, isi rezolva treaba, nu se mai intorc sa spuna vreun multumesc sau "uite ce-am rezolvat"...sa ajute si pe altii (cum ai facut tu mai sus!!) si ii mai vezi pe forum peste 4-5 luni cand iar au o problema...iar isi rezolva treaba... iar dispar... -ceeee?-

14. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de ajutor iau si fug...nu prea cred in astea dar...poate e cineva acolo sus si vede. :) Intru acum si postez...inca mai astept mailuri. o sa le postez pe toate care merita.

15. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Care stie transport iesftin si "drept" din Luton (aeroport) in Birmingham sa zicem in centru la Birmingham New Street Rail.

16. Ala

Ala New Member

Trophy Points:
    0
    Pana in centru nu cred ca exista direct din Luton . In schimb exista pana la Bham Airport; calatoria dureaza in just de 2h si 30 min , se pleaca din fata aeroportului Luton si te lasa in fata aeroportului din Bham , fara sa fie nevoie sa schimbi autobuzele.
    Se face cu National Express, te costa 32.50 lire pentru doua persoane si poti sa iti faci rezervare de bilete online ( cu cat iti faci mai din timp rezervarea, cu atat pretul este mai ieftin ; in plus ai garantia ca o sa gasesti locuri la ora la care vrei tu ).
    Uite si un link , poate te ajuta , au plecari la diferite ore, in functie de ora la care aterizezi tu . Eu am ales 10.45 ca ex, dar tu poti schimba cu ora care iti convine tie :)

http://www.nationalexpress.com/bp/b3.cfm?id=260686529

http://www.nationalexpress.com/

17. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns de la Dudley College legat de cursuri ESOL.

Telephone:
    01384 363000

Fax:
    01384 363311

Address:
    Dudley College
    The Broadway
    Dudley
    West Midlands
    DY1 4AS

"Good Morning

Apologies for the delay in responding but I was on leave until today.

We have courses starting in September. We offer either day time or evening courses.

The daytime are on three days from 9:15-2:45 and the evenings are two evenings 6pm-8:45.

The initial assessment needs to be completed at the college.

For a daytime course the total fee is £745 and for the evening £560. This can be paid in instalments.

The length of the course is September to June. We would need you to bring in passport as proof of ID.

The college's summer enrolment starts on 22nd August so come in then and we will be able to assess and enrol you.

Hope this information is helpful and should you require anything further, please do not hesitate to contact me.

Kind regards

Diana Martin"

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte scump... pai ce clenti crezi tu ca mai aduni cu asta, dupa ce le-ai aratat ca se poate FREE?... -limba-

19. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este...si mai este si la mama draq.
    Oricum in cazul in care ai nevoie si esti disperat si....etc motive...poti apela oricand, sunt acreditati de UKBA.

20. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Reintru in discutie cu alte informatii despre Birmingham dupa o scurta vizita in oras.
    Am vazut ca intre timp s-au pus intrebari in ceea ce priveste zonele cele mai bune de locuit in Birmingham. evident, pentru inceput ma intereseaza un house share, adica stat cu alti oameni intr-o casa, fiecare ca camera lui, baia, livingul si bucataria fiind spatii comune.

Personal, desi nu am batut tot orasul, pentru ca este foarte intins, am vazut ceea ce ma intereseaza pe mine, adica eu: 28 de ani, fara familie, postgraduate student, si anume zona Selly Park, King's Heath si Moseley (partea de sus a dealului ca mai jos, in vale, nu e asa de ok) si partea de inceput din Stirchley, in zona St Stephens Road (strada mare cu legaturi la bus catre centrul orasului).

Cam toata zona care este strabatuta de Pershore Road e una foarte ok,din punctul meu de vedere, cartierele sunt locuite in general de young professionals sau studenti maturi, mai vezi si cate un englez mai in varsta, pretul chiriilor depinzand de pretentiile si buzunarele fiecaruia. O camera de 2.5m/3 cu pat, dulap, birou si scaun, poate ajunge oriunde de la 160 pana la 250 de lire, la care se mai adauga cheltuieli care si ele pot fi de la 25-50 lire in plus. Autobuzul 45 sau 47 trece la fiecare cateva minute si face legatura cu centrul (Corporation Street) de unde se poate merge mai departe.

In ceea ce priveste partea de nord, Aston si Perry Bar am observat ca sunt in general locuite de persoane de culoare cu proveniente Middle Eastern sau insulare (Jamaica etc.), cam mizerie pe strazi, casele nu sunt foarte ingrijite,(nu vreau sa jignesc e nimeni aici, e doar o diferenta de cultura sunt sigura) E de decizia fiecaruia unde vrea sa stea, eu, una, ca femeie singura nu as alege sa stau acolo.

Impresii generale despre oras, sincer, imi aduce un pic a Romania cu condusul mai agresiv (masinile in Birmingham au claxoane si oamenii nu se feresc sa le foloseasca), un pic mai multa mizerie decat am observat spre exemplu in Bristol sau Bath, dar, e un oras mare si comunitatile sunt foarte diferite incat e impsobil sa nu existe contraste. Multe hoteluri si birouri de cladiri, multe universitati si o puzderie de magazine iar centrul e intr-adevar un mare shopping mall. Diversitatea orasului e usor de reperat cand treci de la magazine sclipitoare de pe langa Bull Ring la imensa Rag-Market (un fel de bazar oriental in care gasesti de toate ca la pietele noastre) care iti aduce orice de la paturi si oale la cercei si haine de "firma".

Una peste alta, cred ca, desi nu este un oras teribil de frumos, are farmecul lui si este un punct foarte bun de plecare.

Succes la toti,

L

Share This Page