8 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, imi poate spune cineva daca e vreun tren de la statia perry barr catre coventry , sau orice alt mijloc de transport in comun

Bafta

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Sorin

Si pentru toti cei nou-veniti, cautati pe link-ul de mai jos, tot ce misca tren/underground in West Midlands unde de obicei se circula cu London-Midlands (asa se cheama compania

http://www.londonmidland.com/

Bineinteles ca ai tren din Perry Barr cu schimbare in New Street si apoi Coventry. -da-da-

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei interesati de cursuri mai ieftine sau gratuite (pentru cei in low income sau beneficii), va recomand Birmingham City College care are vreo 15 campusuri peste tot prin Birmingham si ma refer in general la cei care nu stati prea bine cu engleza sau mate (Numeracy - ii zice aici.

De obicei daca va inscrieti la un NVQ iar la testul de evaluare de la inscrierea la colegiu ei considera ca aveti nevoie sa va imbunatatiti engleza / numeracy, fara a plati in plus, va vor fi oferite automat si 2 ore de engleza si 2 ore de mate saptamanal (in functie de necesitati si de level-ul de la care trebuie sa incepeti sa lucrati).

http://www.citycol.ac.uk/

De asemeni, aveti in orice cartier (zona) un Leisure Centre si un Local Council de unde puteti obtine informatii legate de cursuri gratuite (sponsorizate de guvern sau Uniunea Europeana. Cand o sa am timp o sa caut pentru voi, desi s-ar recomanda sa-i dati pe cont propriu un pic de research pe google, caci nimeni nu stie mai bine decat voi ce-ati vrea sa faceti cu viitorul vostru sau ce vi se potriveste voua mai bine... -hipno-

4. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspuns si pt celelalte ponturi

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    ELLAWS, encarta de West Midlands scrie pe tine. Mc de ajutorul care-l oferi.

6. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nedumerire. Vad ca toata lumea discuta despre Croydon cand este vorba de Y/B Card. Toata Anglia merge acolo? Sau pentru Birmingham este alta locatie? Daca scrie pe undeva prin forum, mi-a scapat.

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Da Fabian, toata lumea aplica la Croydon, pentru acte -da-da-

8. petruta

petruta New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, incerc de ceva vreme sa gasesc o persoana (doamna, domnisoara) dispusa sa imparta cu mine chiria + cheltuielile unui apartament cu doua dormitoare in Birmingham, zona Sutton Coldfield. Rog sa fiu contactata prin mesaj privat, multumesc.

Scuze de postare pe acest topic, am incercat in cateva zile la rubrica anunturi, dar nu am reusit, presupun ca sunt probleme tehnice.

9. varsator18

varsator18 New Member

Trophy Points:
    0
    caut si eu o camera sa inchiriez in birmingam, cine poate sa ma ajute sa ma contacteze pe e-mail sandudana19@yahoo.co.uk....va multumesc si astept oferte

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Dana, daca ti-ai dat adresa de e-mail, ai mare grija de cine esti contactata... In Birmingham exista cateva retele de tip mafiot care se ocupa cu trafic de persoane (munca la negru cu 2,5 - 3 lire / ora) cat si prostitutie. Capii acestor retele nu sunt altii decat "romanizati" de-ai nostri... Ai mare grija cu cine te intalnesti!

Incearca ca iei legatura cu Petruta (doamna de mai sus) Sutton Coldfield, este o zona mai periferica, dar destul de bine cotata si foarte draguta. Ai acolo si-un colegiu (cu acelasi nume) unde poti face un curs de engleza sau NVQ (National Vocational Qualification), ca mature student...

-cu-bine-

11. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Ellaws are mare dreptate! Atentie mare in Birmingham. Sutton Coldfield e o zona bunicica din cate stiu eu.

12. varsator18

varsator18 New Member

Trophy Points:
    0
    as vrea sa iau legatura cu petruta dar unde? nu am nici o adresa unde sa pot vb cu ea....o rog frumos sa ma contacteze ea ptr ca am deja e-mailul dat....va multumesc

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Foarte simplu Dana, dai click aici pe numele ei, si apoi click send message si trimite mesaj (nu mai stiu cum srie engleza sau romana). Eu am sarit sa te previn caci sunt si eu mama a unei fete de acus 19 ani... -hipno- Mult succes!

Simina,

Sa inteleg ca esti deja mamica? Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa, fericita si iubita si voi (parintii) alaturi de ea. Eu locuiesc in Walsall de 4 ani, intr-o semidetached house pe care o impart cu doi politisti...de la care mai aflu cate una-alta... Acum 3 ani, unul din ei m-a luat cu masina ca si translator/interpret pentru unul pe care l-au retinut in propria lui masina, pana am venit eu...Era un mercedes ultimul tip...ghiuluri pe el si-i statea si gatul un pic aplecat de lanturi...si-un dintisor galbior, stralucitor...ca la soare te puteai uita, dar la dansul ba! "se chinuia" dragul de el sa-i convinga pe politisti ca nu intelegea engleza -ras4- Numai ca astia d-aci nu-s militienii nostri (gen Garcea) stiau bine pe cine urmareau...de l-au turnat in fapt cu o fetita blonda pe bancheta din spate a masinii si-un "client" alaturi (clientul politist -ras2- -bravo- v-ati dat seama) Tipul se numea Catalin si se mai ocupa cu "plasare forta de munca" undeva la cules ceapa cu 2,5 lire la ora. Sunt convinsa ca ai auzit daca nu de asta...poate de altii...ca ei altceva nu stiu sa faca...inainte si dupa ce ies de la "facultate".

Vroiam sa te abordez intr-o anume problema... cand o sa ai timp, o sa scot eu topicul de la naftalina "Cum sa devii politist" parca asa se numea, unde cineva era interesat / a (o fata parca) sa devina politista. Eu i-am intrebat pe vecini si ei mi-au explicat ceva pe o ruta de voluntariat mai intai, prin Neighbourhood Watch, ceva de genul...Poate dai si tu o mana de ajutor, ca te vad fata saritoare... Ai nostri au intr-adevar nevoie de ajutor...si stam destul de prost la capitolul "acces la informatii"...

Multumesc MULT Simina, -ma-iubesc-

14. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    varsator18 - nu te pot ajuta decat cu acelasi sfat, scrie un mesaj privat Petrutei, dar, nu inteleg, tu ai intrebat de locuinta si pe alt topic, dar pentru Londra...

15. petruta

petruta New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara tuturor,
    Pentru Varsator 18 - ti-am trimis un e-mail cu detaliile unde ma poti contacta.
    Petruta

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Iata ce vi se poate intampla (peste tot - chiar si in Anglia) daca va expuneti cu usurinta adresa de e-mail, puteti fi contactati de tot felul de "oameni de bine" cu diverse aferte pentru cazare sau locuri de munca.

http://www.romani-online.co.uk/actualit ... i-ai-in-ue

De aceea e de preferat sa apelati doar la agentii de recrutare, gen High Street (strada principala/din centrul localitatii), din cartierul/zona in care locuiti sau direct (door-to-door) la usa angajatorilor (fabrici, fast food-uri, etc)

17. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ellaws,

Scuze de raspunsul intarziat, ti-am trimis un mesaj privat.

Am nascut acum 5 zile, Saffron a cantarit 3.100 kg, si travaliul a fost un cosmar. Toate bune acum, numai ca nu am timp de nimic in afara de ea, hehe! -nu-stiu- -hipno-

18. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, multa sanatate si fericire, si iti urez sa ai parte numai de bucurii din partea ei.-felicitari-

19. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva cursuri ESOL ieftine sau chiar gratuite in Birmingham? Daca da, la ce scoli? Poate sunt si persoane care si-au luat YC cu aceste cursuri.

20. lw

lw New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit ceva cazare in Erdington, mai precis Stockland Green. Din ce am citit zona nu e chiar recomandata. Dar nu pot sa o verific atata timp cat sunt in Romania. Imi convine si pretul si casa si locatia cat am vazut de pe google maps.
    Stie cineva ceva despre zona asta? E chiar atat de rea?
    Alte zone acceptabile si la pret dar si in ceea ce priveste siguranta??

Share This Page