15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

http://www.bbc.co.uk/programmes/b04411rh

go to minute 35 and follow on

2. razvan-ionita

razvan-ionita New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare:

Stie cineva vre o agentie care sa inchirieze la 3 adulti (romani , barbati) o casa fara sa ceara o mie de conditii?
    De cand am venit ne tot chinuim sa gasim o solutie dar fiind noi veniti aici si nestiind cum sta treaba ne-am tot lovit de "pereti".
    Noi putem plati pe 3 luni si un depozit (nu stiu care este termenul).
    O casa cu 2/3 dormitoare intr-o zona cat de cat linistita.
    Am fost la o gramada agentii si cei care erau dispusi sa vorbeasca cu noi cereau avansul pe 6 luni.

Multumesc frumos.

3. Lady_lorry

Lady_lorry New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti. Suntem familie recent venita in Birmingham. Poate ma poate cineva ajuta cu loc de munca pentru sot si mine. Sotul are permis de conducere si conduce bine pe aici a avut pratica pe microbus. Voi fi recunoascatoare pentru orice informatie. O zi buna la toti!

4. ady_uaic

ady_uaic New Member

Trophy Points:
    1
    salutare tuturor. Sunt prin zona de pe 1 aprilie 2014, cu totul in regula (asa cum ar spune unii), angajat la o firma numita Atkins "pe calculatoare". Am NIN-ul obtinut de 2 luni.
    Fiindca nu stiu exact cum trebuie procedat, poate cativa dintre voi ma pot ajuta cu o informatie: As vrea sa iau categoria A (am deja B-ul din Romania de multi ani - am 31 ani). Ce anume trebuie sa fac? Stiti vreo scoala de soferi ieftina? Ma intereseaza cea mai rapida si ieftina modalitate de-a avea permis categoria A in buzunar (si va rog sa nu intelegeti asta ca pe o dovada de snobism sau lipsa de modestie).

De asemenea, stiti pe cineva care ma poate ajuta cu instalarea unei antene digi? (Am decodorul, oala, trebuie doar instalata undeva pe casa/pe langa casa si configurata corespunzator).

De asemenea (off cat ma repet), un service auto (vopsitorie) bun si relativ ieftin, stiti? Trebuie sa vopsesc toata partea stanga, si singurele oferte gasite pana acum au fost de 450-600 lire (insa am o problema si cu increderea, de vreme ce nu ii stiu foarte bine). E vorba de o Honda Accord 2007.

Numai bine!
    Ady

5. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    Locuiesc in Edinburgh si doresc sa fac cunoscut ceea ce mi s-a intimplat. Am luat telefonul domnului Ciprian Oanea din Birmingham care si-a facut reclama cu ceva timp in urma pe forumul romanilor din Scotia, ca poate sa ajute cu trimiterea pachetelor din tara in Scotia. In luna mai am fost in tara si am trimis din tara 2 pachete prin dumnealui, nici in momentul de fata nu am mai putut sa-mi recuperez pachetele. De fiecare data cind am luat legatura de la intoarcerea mea in Edinburgh, m-a aminat spunind ca e foarte ocupat si nu are timp sa le livreze, ultima data n-a mai recunoscut conditiile initiale de plata si de trimitere a pachetelor. L-am atentionat ca voi informa comunitatea romaneasca de comportamenul lui si ca urmare a inceput sa ma santajeze si sa-mi ceara bani in plus pt a-mi trimite pachetele. I-am cerut sa-mi dea adresa pt a aranja printr-o firma de curierat care sa le ridice de la adresa sa, dar a refuzat spunindu-mi ca imi trimite pachetele inapoi in tara daca nu-i trimit banii. Nu i-am trimis banii pt ca nu mai pot avea incredere intr-un om care ma amina de o luna si jumatate si care gaseste tot felul de pretexte, fiindu-mi frica ca ii trimit banii si tot nu-mi va trimite pachetele cum n-a facut-o pina acum. Marele regret pe care-l am este ca aceste pachete contineau lucruri pt mama mea care este bolnava si se afla in grija mea aici in Edinburgh, erau toate fotografiile familiei de o viata, carti, imbracaminte, toate cu scopul de a-i face boala cit de cit mai suportabila. Nu pot sa-mi iert greseala facuta si va recomand sa nu apelati la aceasta persoana. Orice sfat e binevenit.

Adriana

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trimite-i un mail in engleza ultimativ in care ii soliciti o rezolvare, in caz negativ urmand a te adresa politiei.

suna-l apoi si intreaba-l ce are de gand.

apoi du-te la politie

7. alisaR

alisaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna!!!sunt noua pe forum dar va urmaresc de ceva luni bune.Vreau sa multumesc tuturor celor care au investit timp si amabilitate in a ajuta cu informatii de folos.Dupa lungi cercetari m-am decis si eu sa fac pasul pt uk birmingam, si asta la 1 octombrie.Rugamintea mea este daca stie cineva o camera de inchiriat pt o persoana, rog frumos sa ma contacteze.
    multumesc frumos, si o seara buna tuturor!!

8. alexutsu

alexutsu New Member

Trophy Points:
    0
    salut. sunt nou pe site si de ceva vreme in uk in birmingham. am fost la interviul pentru NINo si acum astept vreo 5-6 saptamani pana vine. As dori si eu orice informatie despre vreun job la fabrici, depozite, market etc.. sau spuneti-mi vreun loc/ agentie de joburi unde sa merg sa ma interesez va rog frumos, orice informatie mi-ar fi de folos. eu locuiesc in perry bar, dak stiti ceva var rog ajutati-ma. multumesc

9. Andreiutssa1123

Andreiutssa1123 New Member

Trophy Points:
    0
    Bunaa ! Am 2 amici care vor sa vina in Coventry pe 12 decembrie si au nevoie de cazare .. cel mai bine ar fi in CV3 , daca nu , prin apropiere . Cunoaste cineva locuri de munca unde se ofera si cazare in Coventry ? Si nici prea multa limba engleza ?

10. razvaneison

razvaneison New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare dragi romani! Sunt razvan si am 22 de ani
    Am citi ultimele pagini de postari si acuma poate o sa radeti cand veti vedea ce postez. Tot incerc sa plec din tara asta in care vad ca populatia nu intelege ca votand hoti nu ai cum sa scapi de ei. Am incercat prin firme de recrutare cand le ceream detali de angajator pai ca nu avem sau brusc se intrerupea=)). Am renuntat la metoda asta pentru ca am vazut ca nu are rost. Vreau sa va rog daca puteti sau stiti, pe cineva sau vreo firma unde m-as putea angaza, si daca va face placere putem imparti chiar si o chirie o sa imi vand masina si o sa am ceva banuti la mine. Cat despre mine baiat cu bun simt, stiu sa ma si distrez, harnic permis de conducere categoria B, de profesie eu sunt strungar sau operator CNC.
    Va multumescsi o seara placuta va doresc!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ce zici tu mai?
    strungar?
    Bravo nene, esti cam printre primii pe aici fara 5 masterate si 6 doctorate.

Din pacate, strungaria la UK e ceva rar, sau asa stiu eu,
    ce munca esti dispus sa faci in afara de asta?
    Esti tanar si te poti recalifica usor.
    De ce Birmingham?

Intreb caci si eu tot strungar...la baza! -asa-asa- -asa-asa-

12. razvaneison

razvaneison New Member

Trophy Points:
    0
    ORice numa de munca sa fie. Si nu neaparat in Birmingham dar aici am vazut ca sunt mai multi romani si am zis sa incerc ca doar "incercarea moarte nu are" -da-da-
    Eu vreau sa ajung acolo si dupa vad eu in ce ma calific si ce mai fac

13. sima.gabriel90

sima.gabriel90 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, in primul rand sunt nou pe acest forum, numai ce am auzit de el. Momentan muncesc in UK, in Tamworth, locuiesc in wolverhampton si as vrea sa imi caut ceva chirie pe langa tamworth sau birmingham. Stiti ceva agentii care nu cer depozit foarte mare, sau ceva cunostiinte. Caut apartament cu o camera, un flat, sau ceva de genul. Nu vreau share deoarece intentionez sa imi aduc nevasta si copilul si nu e o idee prea buna cu share-ul. Va multumesc!

14. Maria-Cristina

Maria-Cristina New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Re:

Buna!Imi cer scuze anticipat daca incercarea mea de a posta nu respecta regulile generale, este prima data cand activez pe un astfel de site, deci as putea spune ca nu stiu exact cum ar trebui procedat.In luna ianuarie urmeaza sa ma duc in Scotia, in Aberdeen mai exact, unde am gasit un loc e munca.Daca ma puteti ajuta cu informatii,sfaturi sau impresii va multumesc, intrucat tot ceea ce am aflat despre tara si stilul de viata a avut ca sursa principala internetul.Sper sa ma adaptez si sa fie decizia corecta , mai ales ca am avut de ales intre Anglia(Doncaster) si aceasta locatie, iar viata mea in Romania nu este chiar asa grea,numai ca imi doresc sa cunosc si altceva.Chiar daca nu va fii asa , nu este o decizie ireversibila.O zi frumoasa tuturor va doresc!

15. xop11

xop11 New Member

Trophy Points:
    0
    Am de gand sa plec din Brasov cu destinatia Birmingham la sfarsitul lunii ianuarie 2015. O sa vin cu prietena mea. Am deja o verisoara in oras. Am inteles ca e ceva deranj cu gasirea unei locuinte la inceput. Nu o sa-mi permit acea garantie ceruta de propietar. Daca cineva are vreo informatie utila cu privire la o chirie micuta fara garantie mare as fi recunoscator. Am 29 de ani, nu mi-ar strica deloc sa cunosc eventuali amici in U.K pt a iesii in oras, etc. Las adresa mea de mess pt contact. Salutari! ( free4xop@yahoo.com)

16. florin.nms

florin.nms New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!

Pe 26.01.2015 ajung si eu prin zona, mai exact in Wolverhampton. Din discutiile de pe forum, observ ca locul unde ma pot intalni cu Romani e la biserica in Birmingham. Poate reuseste cineva sa imi dea o adresa sa pot ajunge acolo?
    Totodata, poate e cineva care poate sa ma sfatuiasca in legatura cu firmele de recrutare. Am aplicat la o agentie din Romania ( fara comisioane si alte nebunii) si a doua zi am fost sunat de catre cei de la o alta firma de recrutare din Wolverhampton , care dupa un interviu foarte scurt m-au intrebat pe ce data pot ajunge in zona pentru ca au job pentru mine. Postul pentru care am aplicat e de sofer TIR unde am experienta. Ce mi s-a parut foarte ciudat, e ca nu mi s-au dat alte detalii in afara de salariu (de la firma din Romania) adresa unde trebuie sa ajung si numere de telefon de contact de la agentie.
    Tot cei de la agentie au spus ca imi rezolva cu cazarea ( ma ajuta sa imi gasesc chirie) si cu preschimbarea permisului.
    S-a mai lovit cineva de un caz asemanator? Acum dupa ce am citit pe forum mi se pare ca totul e prea simplu!
    Are cineva dintre voi un sfat?

Daca cineva vrea sa ma ajute cu o idee si nu are timp sa scrie pe forum, poate sa imi lase un PM cu nr de tel de UK si il sun eu.
    Va multumesc anticipat

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

18. florin.nms

florin.nms New Member

Trophy Points:
    0
    Pai bani luati pe ce? Trebuie sa le platesc eu ceva?

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu stiu, stiu doar cateva scenarii reale intamplate romanilor chemati "la sigur" de diversi.
    Asteptat la aeroport, "noua nu ne platesti absolut nicio taxa doar depozit la chirie si nush ce cu actele"...ajunge omul, este asteptat, frumos,amabil, invitat la o cafea, da sigur,totul e aranjat, de maine incepi munca, ai adus taxa pentru depozit/bla/bla, da?

OK, da pasaportul si banii ca trebuie scanat si banii trimisi, tu asteapta-ma aici ca este un scanner dupa colt....
    si apoi se adunau bani pentru ala sa ajunga inapoi in Romania.
    Adica sunt borfasi care se bucura si la 100/200 £ ,zic doar sa ai grija ce si cu cine vorbesti, intreaba exact,cere nume, cere detalii, nu te lasa pe baza ca ajungi aici si vei primi raspunsuri.

20. florin.nms

florin.nms New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa imi dai un numar de telefon in PM. Iti dau toate detaliile la telefon.

Share This Page