9.8 C
London
Wednesday, November 14, 2018
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rog raspuns de la D-nul Avocat sau cei aflati in situatia mea . Returnare BENEFICII

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by radutzublue, Feb 7, 2018.

1. radutzublue

radutzublue New Member

Trophy Points:
    1
    Buna dimineata. In urma cu aprox 2 ani un asa zis "prieten" m-a sfatuit sa aplic pt a primi beneficii de la statul englez , mai exact aprox 50 lire/sapt.Mentionez ca nu am copii sau alte persoane in intretinere. Am completat actele , trimis , aprobat. Lucrez 40 ore/sapt legal cu contract de munca. Recent am primit o scrisoare de la HMRC cum ca am de returnat aprox 4300 lire ! Intrebarile mele sunt:
    1) Ce parghii are statul englez de a recupera acesti bani ?
    2) Daca parasesc UK ma poate gasi in Romania ? Ce pot păți ?
    Ce ma sfatuiti sa fac ?
    Multumesc anticipat

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Trecem peste cum, cand, unde si de ce.

Destule parghii incat sa nu scapi, gandeste-te ca treaba merge asa de bine incat si o amenda de 50 ajungi sa regreti ca nu ai platit-o.

Daca parasesti UK, sau ramai invizibil ajungi sa te "aresteze" la control pasapoarte atunci cand vrei sa intri sau sa iesi din UK. Asta dupa toate procedurile ce urmeaza din momentul cand arati ca nu vrei sa platesti, pana la punctul in care esti dat in consemn ca se vrea a se discuta cu tine despre problema.

Pentru fapte nepenale nu stiu daca pot sa iti faca ceva inafara UK, daca vrei sa verifici cum stau lucrurile in cazuri de genul nu poti decat sa astepti sa vezi daca se intampla ceva sau nu.

Plateste ca sa stai!
    Pleaca ca sa nu platesti!

Share This Page