26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiilor de munca pt romani

Discussion in 'EMIGRARE' started by crismarten, Sep 10, 2008.

1. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Stiri ridicare restrictii de munca/vize pt romani UK/EU/ROW

Iubitul Londrei

Toate actele de identitate ( fie ele pasapoarte sau Buletine) sint cercetate la granita cu UK (fie ca pasagerul vine din Schengen sau nu). Citeva tari ca si ( NOR/ DK/ UK/ SWE ), nu au inca Buletine de identitate (ID CARDS) si de-aceea numai pasapoartul este prezentat. In cazul tarilor care au Buletine de identitate nationale recunoscute interntational (ITA/ RO/ CYP/ D/ SP/ POL/ si asa mai departe) ele pot sa le prezinte numai pe acestea.
    In cazul cetatenilor non Europeni (Croatia, Moldova, Nigeria, Israel, si alte zeci de tari ) ei sunt obligati sa prezinte numai pasapoartele la control ptr a li se stampila pasaportul.
    Intre statele Schenghen, nu cred ca se controleza nici o forma de ID ( spre ex intre Spania si Portugalia)

Silverfren,
    Motivul ptr care un vames cere o alta ( second ID) forma de identitate de la un pasager, este NUMAI in cazul in care actul prezentat nu este satisfacator (daca este rupt sau nu este de calitate buna sau nu scaneaza). Asa cum am mai scris undeva, aceste documente nu sint numai romanesti. Un al 2-lea document de identitate li se cere si celor din Cypru. Majoritatea pasagerilor romani au si pasaportul cu ei, oricum. Daca romanii ar avea buletinele de identitate de calitatea celorlalte tari, ar fi foarte bine, dar inca nu sint inca la standard european. Am vazut la protv.ro, ca (v), calitatea pasapoartelor biometrice romanesti va fi super hi tech!
    Da-ti caciula jos, restul Europei!

Sper ca aceasta informatie ajuta.

2. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Eu stiam ca romanii si bulgarii pot calatori in UE doar cu CI. Cu exceptia Cehiei, Ciprului si Suediei, unde mort-copt ti se cere pasaportul, nu accepta CI. La asta ma refeream.

Si chestia aia cu Spania si Portugalia e reala? Ma cam indoiesc ca poti tranzita dintr-o tara in alta fara sa arati macar un act, fie el CI sau pasaport.

Vorbeam de demagogie in sensul ca cehul spune una, dar de fapt realitatea e alta. Pentru ca daca am dreptate in ceea ce spun, nu e nimic mai mult decat un populism ieftin in ceea ce il priveste.

Vorba lui Caragiale: "Din doua una, dati-mi voie: ori sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele… esentiale… " :)

3. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0

iubitulondrei wrote:
    Daca folosesti mijlocul tau de transport, poti sa pleci de la Calais si pana pe Muntele Athos nu te-ntreaba nimeni de acte, trecand prin toate tarile care apartin de Schengen Treaty. Nu mai exista control de vama. Exceptii mai sant in Romania cu toate ca nu au nici-o valoare (in opinia mea), atat cat trebuie sa raspunda de regulile EU. (Noi am calatorit din Portugalia pana in Italia si a trebuit sa fac poze la granita virtuala ca sa-mi aduc aminte in ce tara am trecut). Exceptii mai sant la Andorra si Elvetia pentru ca nu sant full members Schengen (Elvetia pana ieri).

Daca folosesti Air or Water transport, atunci regulile transportatorului pot cere sa identifice persoanele la bord.

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

iubitulondrei wrote:

5. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Off topic: eu intrebam de ce Cehia, Cipru si Suedia nu ne primesc sa intram DOAR cu CI? Sunt singurele tari din EU care ne cer EXCLUSIV pasaportul.

On topic: e vreo lista actualizata cu tarile din EU care inca mai aplica restrictii de munca romanilor si bulgarilor?

6. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0

Daca cauti gasesti, dar daca nu gasesti, uite aici:

http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro ... parentId=0

Alegi o tara, apoi in stanga jos alegi "free movement" si apoi alegi Romania la partea 2-a. Succes.

The updated information takes a while, so Switzerland is not up-to-date at the moment.

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Excellent!

Sursa:
    http://www.emportal.co.yu/en/news/region/78776.html

8. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

iubitulondrei a scris:
    Ultima data cand am intrat in UK(anu' asta) desi le-am aratat CI-ul mi-au cerut si pasaportul.Deci, ce s-o mai lungim..e bine de avut ambele pt a evita complicatiile.

Sfatul cu link-ul "free movement" e foarte bun.
    Mai pe scurt ar fi:

Tari UE care inca mai aplica restrictii romanilor:
    UK, Germania, Franta(pt vreo 60 si ceva de meserii procedurile sunt simplificate) , Italia(exceptand anumite domenii unde se lucreaza fara restrictii),
    Olanda,Belgia,Irlanda,Austria,Luxemburg si Malta.

Deci(ca un update) cele fara nici un fel de restrictii sunt:
    Spania,Portugalia,Grecia,Suedia,Finlanda,Danemarca(doar de la 1 Mai 2009), Cipru,Cehia,Polonia,Slovacia,Slovenia,Ungaria,Bulgaria,
    Estonia,Letonia,Lituania si bineinteles;) Romania.
    Din cele Non EU:Elvetia desi sistemul lor nu e inca actualizat.

9. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Pentru cei interesati de Australia, de ceva timp Romania a fost inclusa pe lista tarilor ai caror cetateni pot aplica ca, evisitor.
    Mai mult urmand link-urile de mai jos:
    http://www.immi.gov.au/visitors/tourist ... bility.htm

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Cris, este intr-adevar o stire buna pt romani sa poata sa aplice ptr vize de visitor on line ( acest lux este pt englezi de mult) numai ca nu va fii fara probleme. Visa de visitor pt Australia nu garanteaza intrarea in tara (ci va fi un sistem similar cu cel care era pt Romani aici in UK unde, daca nu sint satisfacuti ca visita este genuine, se poate suspenda pe loc).
    Uitati-va la programul " Nothing to Declare" unde arata persoane care intra cu viza (din UK, USA, NEW ZEALAND si Afirca de S)si li se ia interview dupa care li se grant or refuse entry (ei numesc acolo " notice of cancelling of visa " ).

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

scuze, eu nu am pus chestia aia la sfirsitul propozitiei, si nu pot sa scap de ea! Nu are nici o legatura cu textul propriuzis si nu am de gind sa " fac cu ochiul" la nimeni! Ce ma enereaza!

sorry off topic

12. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

agnb1 a scris:
    Aah..bineinteles,dar asta e ceva normal.Si-n SUA cand mergi chiar daca ai viza tot te iau la intrebari la aeroport si daca nu-i place custom officer-ului de tine/ori povesta ta, nu intri.
    Am postat stirea respectiva pt cei interesati sa mearga in vizita, ca turisti ori doar ca sa-si faca o idee cum e pe acolo.Pt Noi,romanii fiind pana nu demult restrictionati mai peste tot e o mica realizare sa avem aceleasi criterii de intrare in Australia ca si francezii ori englezii.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

E o realizare si evisitor-ul asta. Decat sa te duci cu caciula in mana pe la diverse usi, sau sa trimiti pasapotul pana-n Belgrad... E unul dintre avantajele de a fi stat membru al EU cred. Un pas mic totusi. Am impresia ca le e frica tuturor sa facem pasi mari, sa nu cadem in nas. :laugh:

14. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Postez si articolul de mai jos doar pentru a puncta momentul...
    e de pe site-ul oficial danez
    http://www.nyidanmark.dk/en-us/News/New ... ntries.htm

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Aceeasi situatie este valabila si Cypru ( scuze pt cei care stiau deja), unde nu iti trebuie WP sa lucrezi acolo.

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.hotnews.ro/stiri-diaspor...i-disperati-indreapta-spre-marea-britanie.htm

17. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intreb daca au nevoie de toti indienii veniti aici cu catel si cu purcel...oricum nu ii depasim pe ei si cu restrictiile actuale nici nu avem cum...
    E dezgustator si nedrept ca vom fi tratati in continuare ca niste paria, doar ptr faptul ca ne-am nascut intr-o tara saraca condusa de niste netrebnici...
    Nu vreau ca peste ani fetita mea de 9 ani care s-a adaptat perfect aici ( ca si noi de altfel) sa ii fie rusine sa recunoasaca ca este romanca...Am deja probleme cu ea ca nu vrea sa invete sa citeasca si sa scrie romaneste , dar asta e subiect ptr alt topic...:S

18. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    julianne, desi sustin punctul tau de vedere cred ca ar trebui sa ne vedem doar de treaba noastra si nu sa stam cu ochii pe capra vecinului.
    Sunt sigur ca intelegi ce vreau sa spun, ok ?

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    deja s-au inchis portile pentru noi in UK, Spania si Italia,dupa cate am auzit...deci.:angry: :angry: e de rau

20. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Stiri ridicare restrictii de munca/vize pt romani UK/EU/ROW

anouka a scris:
    Asta da "stire de calitate" Anouka.
    Multumim pt "superefortul" tau de a contribui la thread-ul asta.
    Decat reactii din astea cu banalo-generalitati(pt simplu motiv ca putem tasta ce ne trece prin cap), recomand ceva documentare inainte,ori macar exprimat o idee mai elaborata,daca "nu cumva e prea mult"

Referitor la articolul postat de Parteneru..Ministerul ce a publicat(initiat) sondajul cu pricina, face acelasi lucru(aceeasi greseala..IMO) ca si acei romani ce tot improsca, concentrandu-se pe aspectele negative din Ro,neintelegand ca,de fapt atitudinea de genu' ala va alimenta mentinerea restrictiilor in unele tari,gen UK.
    Daily Express atat a asteptat, sa auda de asa sondaj, imediat l-au publicat,pt ca-i ajuta in campania lor anti-Romania si anti-romani,..in niciun caz nu l-ar fi publicat daca daca era ceva gen,"Romanii si-au pierdut interesu' pt UK"
    Deja pt unii romanii,mai influentabili(in special de media) a devenit ceva "fashionable",sa tot lozeasca despre cat de "groaznic" e in Romania, bagand repede capu'n nisip(ca strutu)daca cumva se mai intampla si ceva bun,pt ei fiind ceva firesc sa ignore a fi "constructiv" ,de ce-ar face-o ?! cand doar e mult mai usor si la moda sa fi carcotas-pesimistico-plictisitor.
    Li se pare c-ar trebui priviti de parca ar avea cine stie ce virtuti daca tot exprima niste sabloane(sut in glezna) gen, "multa coruptie in Ro","politicieni fraieri","trebuie un nou guvern","presedintele e fraier"," e greu", "salarii mici"..bla,blah,bla
    Cand de fapt noi(daca noi n-o facem altii nici atat) daca vrem sa fim tratati mai bine,mai cu toleranta,mai cu respect(inclusiv de media),avem nevoie sa ne concentram pe "pozitive",astfel producand o imagine mai buna despre Ro,..ceea ce eventual va duce si la ridicarea restrictiilor.

Cine a lucrat in vanzari stie..
    Cand vanzi un produs nu-i promovezi defectele ci elementele ce-l fac atractiv.Asta nu se intelege de f.multi romani,"infectati" de o media neglijenta din Ro.

Asa s-a ajuns ca unor englezi(o minoritate,e adevarat dar una f.vocala,) sa li se para mai normal de primit aici(oferit azil,dat bani,case-beneficii) unor natii c-un "caracter european mult mai pronuntat",gen pakistanezi,indieni,bangladeshi,sri lankezi,africani.. care n-au nici pe departe asa anticampanie ca cea impotriva romanilor.

Uitati-va la MPs englezi(care se presupune ca sunt muuult mai buni decat ai nostri)..multe chestii mi se par chiar mai ridicole decat MAREA CORUPTIE(parerea unora de pe aici) din Ro..
    Astia aici au profitat la greu de bani contribuabilului..de la case de sute de mii si pana la capace de WC(Daca-ti sta un timp in SUA ati auzi destul de des povesti similare) Asta n-o sa-i faca pe englezi sa tot mormaie pe tema asta.Isi vad de viata lor si gata.Fiecare cu ale lui.Clar n-o sa fie motiv de imigrat din UK..nu din cauza coruptiei politicienilor,pe alte criterii poate,gen raport calitatea vietii/costuri etc.

Share This Page