7.7 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiilor de munca pt romani

Discussion in 'EMIGRARE' started by crismarten, Sep 10, 2008.

1. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum se stie de la 1 ian 2007 numai 10 tari (din 26 ale UE)au decis sa permita romanilor sa lucreze pe teritoriul lor fara restrictii.
    Acestea sunt: Suedia,Finlanda,Cehia,Polonia,Slovenia,Slovacia,Estonia,Lituania,Letonia si Cipru.
    Celelate mentin anumite restrictii sub diferite forme,mai mult sau mai putin severe.
    Cum din 2009, restrictiile impuse romanilor vor incepe sa dispara,am hotarat sa deschid un "topic nou" pe tema asta.Deja,din cand in cand, dau peste informatii interesante pe tema asta(sunt sigur ca nu numai eu).Hai sa le postam aici.
    De asemenea stiri despre anularea obligativitatii vizelor pentru cetateni romani.
    Sper sa ajute.

N.B.
    EU = Europa(nu numai Uniunea Europeana)
    ROW = Rest of the world

2. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Belgia va ridica restrictiile pentru romani de la 1 Ian 2009

Un articol de pe EU observer.

3. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Stiri ridicare restrictii de munca/vize pt romani UK/EU/ROW

Sursa: Bloombiz

4. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Stiri ridicare restrictii de munca/vize pt romani UK/EU/ROW

EU states encouraged to open labour markets to Bulgarians and Romanians

EUOBSERVER / BRUSSELS – There is no reason to fear a large influx of Romanian and Bulgarian job seekers following the EU's latest enlargement just over a year ago, a study argues.
    The number of Romanians and Bulgarians seeking to move to other EU countries after Bucharest and Sofia joined the EU on 1 January 2007, has not significantly increased compared to the figures prior to their EU accession, according to a report published by the non-profit Brussels-based organisation European Citizen Action Service (ECAS).

"Most emigration from Bulgaria and Romania took place well before accession and continued to involve traditional countries of destination in particular Greece, Italy, Spain and Portugal," ECAS director Tony Venables said .
    "Restrictions based on exaggerated predictions of an influx of job-seekers or a deviation of mobility to countries opening up their labour markets proved unfounded," he added.
    Restrictions are "political tools"!
    Other member states have the possibility of restricting Bulgarian and Romanian nationals' access to their markets– rather than implementing the European Community's rules on free movement of workers – for a set period.

The same rules were also put into place for most of the countries that joined the EU in May 2004.

The restrictions can be left in place for up to seven years after which, all member states must fully open their labour markets to the newcomers.

Currently, 17 out of the 27 EU states have totally or partially restricted the access to their labour markets, fearing an influx of immigrants from Bulgaria and Romania.
    The 50-page ECAS report urges all member states to abolish the so-called transitional measures as soon as possible, saying they are contrary to "the spirit of the founding treaties".
    "ECAS already urged the lifting up of the transitional measures due to their discriminatory nature and to the fact that restrictions are rather used as political tools and have little economic justification," the study reads.

Awaiting reciprocity
    Bulgaria welcomed the ECAS report and fully agrees with all its conclusions and recommendations, and Sofia is "fully in favour" of abolishing the restrictions for Bulgarian and Romanian workers, Betina Joteva, spokesperson for the Bulgarian mission to the EU, told EUobserver.
    "We have opened our markets for all EU workers, because that is our understanding of this fundamental right [the free movement of people]," Ms Joteva added, expressing the hope that the 17 remaining member states will do the same for Bulgarians and Romanians "as soon as possible".
    The European Commission is to present a report on the labour market situation after two years of EU membership for Bulgaria and Romania.
    "The experience with the 2004 enlargement has shown that positive impacts on the economies and labour markets of the member states that did not apply restrictions definitely prevailed," a commission spokesperson said.
    "And it is important to note that following the 2006 report of the commission on the functioning of the first phase of the transitional arrangements of the 2004 enlargement, more member states opened their labour markets," she added.

5. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Sursa:Gandul

6. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Din 2009 Spania renunta la restrictiile impuse muncitorilor romani

Sursa:Wallstreet.ro

7. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0

numai d-zeu mai stie daca ne mai dau drumul sau nu sa muncim! sunt satul de vorbe si de scos carduri

8. larry

larry New Member

Trophy Points:
    0

Si eu consider ca s-a creat un cadru artificial de restrictii impuse Romaniei. Odata ce Romania a intrat in UE asta ar fi trebuit sa insemne drepturi depline si egale pentru toate tarile care fac parte din UE.

Anglia nu mai poate la infinit sa stopeze un drept pe care l-a oferit cu atata generozitate altor state din UE (cele din primul val) in detrimentul celor din al doilea val. Statisticile britanice arata ca polonezii s-au retras in masa spre tara lor natala dupa ce economia poloneza a dat semne vizibile de revigorare. Acum poate e timpul Romaniei si Bulgariei sa beneficieze si ele de aceleasi drepturi pe care si Polonia, Ungaria, Cehia, Lituania etc. le au in UK. Mai ales ca emigrantii polonezi (care au fost si cei mai numerosi) s-au rarefiat (daca este real ce spun statisticile englezesti).

Vad ca si presa britanica incearca sa mai "spele" din imaginea negativa pe care tot ea a creat-o despre romani. Nu stiu cat la suta din nemultumirile englezilor sunt legate strict de romani sau dimpotriva ele sunt indreptate mai ales catre alte nationalitati care nu au de-a face cu spatiul UE dar care de zeci de ani "mananca" din ajutoarele sociale englezesti si singura lor contributie notabila la societatea britanica este cresterea natalitatii.

9. billy

billy New Member

Trophy Points:
    0

Da, nu este corect, insa o pot face 5 ani de la aderarea noastra in UE in cadru legal asa ca nu cred ca o sa ridice restrictiile mai ales ca intra in campanie electorala.

10. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

un pic off-topic dar sper sa ajute pe cei interesati sa aplice la loteria vizelor!..nu se stie niciodata cand ai nevoie de un green card /varianta blue card-ului englezesc la americani....asa ca puteti aplica prin link-urile de mai jos(atentie! doar pana la 1 decembrie)..E gratis, fiind site-ul oficial.

www.dvlottery.state.gov

..tot articolul
    http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2008/sept/110467.htm

Bafta celor interesati!

11. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0

Ar fi nemaipomenit sa se ridice restrictiile,insa ca in fiecare an de cand am intrat in UE ei tot cauta motiveasa ca nu prea vad mari sanse,dar sa speram ca totusi se va face dreptate,eu astept cu sufletul la gura aceasta bucurie.Cine are mai multe informatii despre acest subiect e bine venit sa ne comunice,Doamne ajuta sa ridice restrictiile -hi5- i5-

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Doamne ajuta, insa cum am spus si anul trecut, sa nu uitam ca o decizie de genul acesta este cat se poate de nepopulara iar partidul laburist se confrunta cu o criza, in timp ce conservatorii prind putere. Asa ca eu cred ca vor face tot posibilul sa nu isi inrautatzeasca situatia in plus prin a deschide portile celor din A2, care sunt vazuti oricum ca o sursa de crestere a criminalitatii maidegraba decat o mana de lucru ieftina. Sunt inclinat sa cred ca daca restrictile sunt ridicate, partidul laburist nu va mai putea castiga urmatoarele alegeri. Eu cred ca factorii de decizie stiu foarte bine ca se apropie un moment in care legic vorbind nu vor mai putea sa le mentina si atunci trag cat de tare atat cat se poate. Dupa care restrictile se ridica de la sine si clasa conducatoare nu poate fi condamnata pentru asta - este lege Europeana. Mie mi se pare logic, din punctul lor de vedere , that's the plan. Nu credeti?

13. mottanica

mottanica New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu daca ma aflu in locul potrivit cu aceasta postare,dar vreau numai sa intrb daca stie cineva despre vreo noua modificare a restrictiilor de munca .Sunt dependent de self-employed si lucrez de 8 luni fara nici o prb,mai bine zis pana acum vreo 2 zile cand am fost chemata in biroul firmei pt care lucrez si mi sa spus ca nu mai am nici un drept de munca deoarece din 24 nov sunt niste modificari cu privire la restictiile pe piata muncii a romanilor in uk.Caut disperata pe net ceva in leg cu aceste modificari si nu reusesc sa gasesc nimic si sunt disperata .Nu mai stiu ce sa mai inteleg.Daca este cineva care poate sa ma ajute cu un sfat ?Va multumesc tuturor anticipat si va doresc numai bine. -takecare- akecare-

14. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0

buna,

daca se refera la noul sistem pe puncte, el nu ii afecteza pe romani pt ca noi suntem cetateni UE. e vb de proasta informare cred.

15. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

NU exista modificari, fii linistita.

16. mottanica

mottanica New Member

Trophy Points:
    0

Va multumesc din suflet pt raspunsuri.Parca ma simt mai plina de curaj.Abia astept ziua de maine sa ma duc sa ii trag de urechi un pic.Sa auzim numai de bine . -takecare- akecare-

17. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Daca tot ai de gand sa ii tragi de urechi, ar f bine sa stii ce ti-au spus exact si sa faci o copie de pe site-ul Home Office in care sa le exlpici ce e de explicat pe hartie si nu numai prin viu grai. Parerea mea.

18. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

EUobserver

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

De UK cand aflam ce s-a hotarat cu ridicarea restrictiilor ca acus' suntem in 2009????????

20. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Ireland maintains work restrictions for another three years
    The Irish Times

..foarte probabil pt UK sa adopte o pozitie similara

Share This Page