17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Tocmai l-am vazut acum cateva minute pe William Hague pe Channel 4 comentand pe marginea acelor afirmatii. A spus ca principala lor preocupare este "benefit tourism", si anume cei care se muta dintr-o tara in alta solicitand beneficii, si ca vor sa gaseasca o solutie la aceasta problema cu celelalte state. Altfel a mai spus ca vor controla migratia noilor membri UE prin restrictii pentru Croatia. Nici o referire la Ro & Bg.

Nu prea au ce sa faca cu restrictiile. Legislatia UE nu permite pastrarea restrictiilor mai mult de 7 ani, prin urmare ar trebui sa modifice legislatia UE, evident cu acordul celorlalte state membre. Asta in 13 luni jumate. O asemenea propunere cu siguranta nu ar fi primita bine de multe state, mai ales de cele care au ridicat deja restrictiile si ar putea duce la scindarea uniunii.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    mufa

eu stiam ca mediul economic este extrem de fericit cand apar muncitori care cer mai putin pentru munca lor , pe deasupra noi astia din est facem cele mai de jos job-uri , ca doar nu au venit doar doctoranzi in UK

pe langa asta eu stiam ca EU are un deficit de 20 milioane de muncitori calificati printre care si UK

despre ce vorbim pana la urma ?

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu refuz sa cred ca afluxul de romani va fi macar pe aproape celui de polonezi din 2004.
    Mai toti cei care au avut de plecat, au plecat deja, din Romania ma refer.

Daca , daca, s-or mai aduna 10/15 mii, dar, greu, tiganii si ai de au venit pt beneficii, sunt deja aici de multisor,
    sincer, nu vad un mare aflux.

4. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi place sa aduc astfel de subiect in discutie, dar imi pare logic sa remarc faptul ca, exact cum a spus si dromaderu, cine a avut in minte sa vina si sa fraudeze Uk, a venit de multa vreme si cu si fara restrictii...
    Au venit aici, au stat ilegal si tot i au furat cat au putut, asta e un soi de v ati ascunselea prostesc.... nu poti spune ca daca nu mai sunt restrictii va creste rata criminalitatii.... si acum, cand sunt, cum au putut sa i tina in frau?
    Citeam ieri pe un site al unui ziar romanesc niste opinii care mi au parut cat de cat decente:
    Ai cazier? Nu poti iesi din tara asa oricum.
    Ai cazier in urma unor crime infaptuite in alta tara? Nu ai voie in tara aceea pe o perioada de x ani ... atunci da ... cat de cat se mai stavileste fluxul de nemernici care ne au dus buhul.... pe care toti ii stim si din pacate nimeni nu face ceva cu ei.
    Cand ne pregateam pentru aderare ne au sarit toti in cap ca suntem rasisti cu minoritatile....ei las ca vad si ei acum ce inseamna aceste minoritati... unii dintre ei, desigur, ca mai sunt si in firea lor.

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai nu vor ajunge in UK direct din Romania. Romani se numesc si cei din Spania si Italia care isi cauta o tara mai buna dpdv economic.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Selectia naturala isi va spune cuvantul si in aceasta chestiune

7. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    De parca suntem animale. Am auzit de atatea ori formularea asta pe forum. Ce reprezinta? Ii vom manca pe cei slabi care nu nu isi gasesc de lucru sau cum?

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Marin

Tind sa cred ca in Italia si Spania sant multi romani necalificati , aici dupa cate stiu se cer calificari facute aici , multi din Italia , Spania si Romania o sa vada in asta o piedica , eu ii spun selectie naturala .....

9. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
  10. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Din punctul meu de vedere inseamna ca cei care nu sunt competitivi in ceea ce fac si/sau nu vorbesc engleza fluent nu isi vor gasi de lucru atunci cand vor concura cu atatea alte nationalitati in UK.

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am inteles ce vrea sa insemne, dar cum poate fi asta un lucru bun? E tocmai inversul selectiei naturale. Ca si cum animalele puternice ar trebui sa stea impreuna cu cele slabe, si sa le mai si care pe cateva in spinare.

Sunt romani care vin si acum asa de descurcareti, sa gaseasca ceva de lucru. Il si vad pe nenea din Spania gandindu-se: Apai no, in UK mi-s cu calificari din alea de-ale lor, eu raman aici in criza cu somaju 25%.

12. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Cred ca ideea era ca unii nu isi vor gasi de lucru in domeniul lor, fie ptr ca nu se cauta aici meseria respectiva, fie ca nu sunt competenti in ceea ce fac, fie nu stiu engleza, si atunci se vor intoarce in Ro sau se vor duce in alte tari europene. E sigur vorba de persoanele care nu sunt dispuse sa lucreze orice sau sa stea pe beneficii, ci vor sa aiba o cariera in domeniul in care au studiat. Nu mi se pare ca e un lucru bun sau rau, ci doar un fenomen.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

私が意味になっていることを理解し、それは良いこと方法することができますか?それは自然淘汰の反対だ。動物のように弱いと強い滞在し、彼らにと後ろにカップルすることがあります。

ローマ人への手紙は、今では機知に来て、仕事を見つける。それは、スペインの思考のおじさんを参照してくださいしない英国でApaIで私は自分自身のものの資格を持って、私はここに危機にとどまる。

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu stiu daca experienta Spaniei poate ajuta cu ceva. Aici este cu totul alta conjunctura.

P.S. Japoneza ta este foarte relativa. Ce ai folosit, Google?

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

da , traiasca google , este ce am inteles eu din ce a scris Marin

Marin , 25% somaj in Spania nu e de o luna doua , e de ani de zile si totusi cei 2 mil de romani din Spania nu au navalit in tarile nordice unde au drept de munca sau macar in Irlanda ca tot ne-a dat drumul recent

Nu vreau sa scriu ceva care o sa sune urat la adresa romanilor din sudul Europei , dar .... sacalii vaneaza in grup alegand tinte usoare , tigrii se duc in jungla si vaneaza in conditii mult mai grele , nu o sa vezi sacali in jungla , pentru ca ei cred ca este greu si nu merita ..... se numeste selectie naturala

Nu o sa zic ca romanii din UK sant ceva specie de tigru dar nici sacali nu sant cei care raman pe aici

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Multi s-au dus in Spania/Italia pt ca au avut prieteni sau rude deja acolo si pt ca limba se invata foarte usor, mai ales daca ai cateva telenovele under your belt. Alt argument este compatibilitatea culturala, din pacate, nu in sens pozitiv. Societatea anglo-saxona pare mult mai complicata si pretentioasa decat cea latina pentru cei care n-au iesit prea des din tara si, mai ales pt cei care au un complex de inferioritate in fata vest-europenilor.

17. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    PRECIZARILE AMBASADORULUI BRITANIC joi, 11 octombrie 2012 Martin Harris:Restrictiile pe piata muncii din Marea Britanie pentru romani se mentin pana la sfarsitul lui 2013 Ambasadorul Marii Britanii in Romania, Martin Harris, a declarat joi ca restrictiile privind accesul cetatenilor romani pe piata muncii din UK vor fi mentinute pana la sfarsitul anului 2013. "Pozitia Guvernului Marii Britanii ramane la fel: ca avem restrictiile care vor dura pana la sfarsitul anului 2013 si care vor fi ridicate dupa aceasta data", a spus Harris. Intrebat daca exista sanse ca aceste restrictii sa fie ridicate mai devreme, Harris a precizat: "Pozitia ramane. Aceste restrictii vor dura pana la sfarsitul anului 2013". El a precizat ca este dificil de anticipat ce se va intampla dupa ridicarea restrictiilor, apreciind insa ca lucrurile vor depinde mult de situatia economica de la sfarsitul anului 2013. Harris a spus ca Guvernul Marii Britanii a luat decizia impunerii restrictiilor bazandu-se pe parerea expertilor care au analizat situatia pe piata muncii din Marea Britanie. "Piata de munca e afectata acum de somaj. Marea Britanie si alte tari membre au dreptul sa mentina aceste restrictii. Situatia depinde foarte mult de situatia economica. Acum avem o problema de somaj, care afecteaza mai mult tinerii", a spus Harris. El a precizat ca in acest moment, potrivit statisticilor, in Marea Britanie lucreaza in mod legal, cu acte, 80.000 de romani, aratand ca situatia numerica a celor care lucreaza "la negru" este dificil de stabilit. Harris a spus ca Guvernul Marii Britanii se declara in favoarea liberei circulatii a fortei de munca si impotriva abuzurilor asupra acestui drept, apreciind ca e foarte important ca autoritatile brutanice sa conlucreze cu autoritatile din Romania pentru a combate traficul de persoane. Ambasadorul a spus ca, potrivit statisticilor, in Marea Britanie exista circa 2.000 de persoane, printre care se numara si romani, care sunt victime ale traficului de persoane. Martin Harris a participat joi la conferinta la nivel inalt "Sclavie Moderna: Impactul la nivel european al traficului de persoane in vederea exploatarii prin munca", organizata de Ambasada Marii Britanii si Misiunea in Romania a Organizatiei Internationale pentru Migratie, la Palatul Parlamentului. Sursa:Mediafax

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
  19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ady_azzuro, nu mai dezinforma populatia, uiti primul post al acestui topic. Spune clar:
    Adica e scris clar si cu CAPS, n-are cum sa nu fie adevarat.

Acum serios, nu i-ar fi chiar bine Angliei fara UE.

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Promisiuni ca va avea in vedere asta dupa alegeri , adica 2015

Share This Page