5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti,

Chiar daca am enervat multa lume pe acest forum, am constatat fara a fi surprins ca primesc mesaje private de pe la lume care ma intreaba diferite chestii. Am constataT ca lumea nu are rabdare sa citeasca sau pur si simplu nu are interes. Intrebarea cea mai fregventa pe care mi-o pune lumea este privitoare la ridicarea restrictiilor. Datorita faptului ca nu doriti sa va documentati singuri nu voi explica sau adauga linkuri pe aici care sustin afirmatia urmatoarea(cautati singuri).

DE LA 1 IANUARIE 2014 NU EXISTA NICI MACAR O SANSA CA ANGLIA SA NU RIDICE RESTICTIILE PENTRU ROMANI. pentru cei care au probleme cu limba romana reformulez: DE LA 1 IANUARIE 2014 GHEROGHE, ION SI VIORICA VOR PUTEA MUNCII LEGAL SI FARA RESTRICTII IN ANGLIA.

Asa, ca sa introducem o nota optimista, restrictiile se pot ridica si inainte de 1 ianuarie 2014 dar incepand cu 1 ianuarie 2014 se vor ridica 100%.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Faci ce faci si iar starnesti lumea. O spui cu o siguranta, mai dihai ca David Cameron. Iti dai seama, presupun, ca toti ne dorim acest lucru, dar siguranta ta este exagerata. Astia sunt pe muchie de cutit in relatiile cu UE, isi dau in cap pe toate colturile si parca vad avand loc o minune (in sens negativ).

Hai sa dam dovada de un optimism moderat si sa speram ca lucrurile isi vor urma cursul normal si nu vom avea surprize neplacute. Pana una alta, realitatea arata ca ni se baga bete in roate chiar si la libertatile pe care le avem deja si chiar este un moment nepotrivit sa pretindem ca ridicarea restrictiilor este certa. "Mai e drum lung pana departe." (Patraulea)

3. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu doresc sa comentez ceea ce scrieti voi pentru ca multi nu inteleg implicatiile economice si diplomatice ale iesirii unei tari din UE.
    Este o utopie dar respect parerile tuturor.

Va salut

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut Deceneu,
    Nu este nevoie ca Marea Britanie sa iasa din UE pentru a pastra restrictiile.
    Este suficient sa dovedeasca faptul ca romanii sunt "rai" pentru economia si pentru societatea lor.
    Daca te uiti la cifrele de la West Midland Police, o sa vezi ca in zona Birmingham si imprejurimi, romanii sunt in topul infractorilor. Avem mai multi decat au polonezii, care sunt de 10 ori mai multi ca romanii.

Marea Britanie nu este asa de legata de UE cum sunt celelalte tari, vezi ca au inca propria moneda, nu sunt in Schengen, au ales sa fie putin diferiti.

Teoretic, dupa regulile UE, ai dreptate, dar pana atunci regulile se pot schimba. Nu poti fi 100% sigur. Europa insasi nu are un viitor roz.

5. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Dan , eu au un respect pentru tine.. dar esti total nedocumentat. Legea european spune clar.

"tarile membre ale UE pot mentine restrictiile pe o perioada de MAXIM 7 ani DACA pot demonstra ca ridicarea restrictiile influenteaza negativ economia lor."

Practic membrele UE nu pot impune restrictii tarilor noi intrat DECAT daca demonstreaza ca ridicarea lor influenteaza negativ economia... dar acest amendament numai este valabil dupa cei 7 ani. Te rog sa citesti acest comunicat reuters , este pe site-ul lor...

http://uk.reuters.com/article/2011/11/2 ... 3U20111123

"(Reuters) - The government said on Wednesday it will keep restrictions on the number of Romanians and Bulgarians allowed to work in Britain until the end of 2013 to avoid harming the jobs market at a time when unemployment is at a 15-year high.

The decision means Britain will maintain restrictions on Romanian and Bulgarian workers for the maximum seven-year period allowed under European Union rules. It will be forced to lift them at the end of 2013."

6. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    "constitutia" UE nu se poate schimba doar pentru ca vrea Anglia. Vom trai si vom vedea. Eu am acte, nu sunt visator.. nu am de ce sa visez..
    doar gandesc logic si ma documentez. Eu iubesc romanii dar ma uit in jurul meu, pe aici, prin Londra, si-mi vine sa plang. Foarte rar intalnesti romani k-lumea... eu , cand am fost la interviu la croydon , am vazut romani care vin cu avocati pentru aplicatia BR1. E trist...

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Acum nu te supara pe mine, prin prisma celor 15-20 de ani in plus de experiente de tot felul, imi permit sa fiu mai rezervat. Eu raman la impresia ca UE nu este pe calea pe care si-au dorit-o ei acum vreo 25 de ani. Ei doreau mana de lucru din Europa de est, dar o doreau acolo, in Europa de est, nu la ei in tara. Asta e valabil pentru tot ce este la vest de Viena.

Dupa aia, ma mai uit si eu la stiri, mai citesc un ziar (de obicei The Sun, mai rar Financial Times). Si ce aflu? Aflu ca Grecia este departe de a fi un capitol inchis, si ca sunt si altele in curs de ... (Spania, Italia). Pai, prietene, de unde gasesti atata optimism? Caci, din cate vad, ar trebui sa ne bucuram daca mai exista UE in 2014 (Doamne, fereste!).

Eu, unul, imi doresc sa se ridice restrictiile, dar nu am curaj sa fac pariu. Sincer!

8. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu m-as baza pe ridicarea restrictiilor pentru romani in UK la 1 ian 2014.

On-topic:

That cross-Channel gap is becoming too wide to bridge
    Ian Traynor, Europe editor
    The Guardian, Wednesday 19 September 2012

There's no knowing how and where it will all end. But it is clear with every week that passes in Europe's biggest crisis that Britain and the rest of the EU are heading in starkly different directions.

Minds concentrated by almost three years of euro crisis, Berlin for months has been demanding to reopen the EU treaties to facilitate a big pooling or surrender of – depending on your point of view – national sovereignty to facilitate a federalised eurozone, with what amounts to a core European government of an expanding 17 countries that would take on prerogatives over tax-and-spend powers. Britain is well out of that.

Last week the European commission signed up to the German blueprint, while unveiling problematic EU legislation making the European Central Bank the policeman of the eurozone banking sector. Britain will have no part of that, either.

On Tuesday the German foreign ministry extended the federalising economic policy-making to foreign and defence, along with 10 other EU foreign ministries carefully chosen to reflect the non-UK EU mainstream – small countries, big countries, single currency members and those outside the euro, core western states and newer east European countries. The likelihood is that the 11-country consensus will swell into a majority among the EU's 27. Britain also stands apart from this. The 11 include Germany and France, the big ones, plus Italy, Spain and Poland – after Britain the biggest EU countries.

In short, Britain's isolation becomes more fixed, while the cross-Channel gap widens to become less than bridgeable. More in sorrow than in anger.

Full article
    http://www.guardian.co.uk/world/2012/se ... p-analysis

9. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Sincera sa fiu,mi-as dori ca restrictiile sa fie ridicate,dar din pacate nu cred ca se va intampla acest lucru.
    Realitatea e alta,in spatele declaratiilor oficialilor guvernamentali,a vorbelor frumoase care li se spun trimisilor nostri pe la Bruxeless,sau mai stiu eu pe la ce "intalniri",ca Romania e membra cu drepturi depline UE.....ca Europa v-a face totul posibil ca Romania sa se alinieze la standardelor europene...bla..bla..bla.

La masa bogatilor mereu vom fi vazuti ca a 5-a roata la caruta,noi am fost primiti in UE ca piata de desfacere,nicidecum ca nu mai puteau sta fara noi,cu ce mai ieseam si noi pe piata lor,au facut tot posibilul sa puna pa chituci,si aici ma refer la acele "inchipuiri" gen:gripa aviara ori pesta porcina,care au dus la inchiderea sau falimentarea acelor firme care mai exportau cat de cat pe piata europeana.
    Da au nevoie de noi,dar nu de toti,"culeg" doar ce le trebuie lor,de aceea au inventat toate aceste carduri colorate,e o metota simpla de triere,si de aceea cred cu tarie ca vor inventa altceva pe la sfarsitul lui 2013.
    Legea e clara,la inceputul lui 2014 trebuie sa se ridice restrictiile,dar sigur vor veni ei cu altceva.
    Doamne ajuta sa fie bine!

PS:Cateva editoriale care merita citite!

http://www.telegraph.co.uk/news/ukn...on-Romania-and-Bulgaria-to-stay-in-place.html

http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2012/01/28/feature-01

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mda , nu vad ce efect pot avea cei 7000 de romani asupra economiei UK , parca atatea BC-uri erau eliberate pana anul trecut

Cei 70.000 de SE sant pe cont propriu , deci ?

De ce ne-au lasat in pace Irlanda ? Eu zic ca 1 noembrie ne va aduce o veste buna

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Deceneu are dreptate aici... da, restrictiile ptr RO/BG vor fi ridicate la 1 ian 2014.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Cu ce m-ar încălzi ridicarea restricțiilor?

Semnătură!

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pe mine da , foarte tare

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cum ce?
    Pai deodata dispare topicul ala ajuns mai mult scenariu SF, cu programarile alea online,
    la care tre sa apesi tasta cand bate gongu' de secunda nush cat...
    apoi, toate mamele, fratii, surori, cumnati/etc/etc, sunt bineveniti in vizite

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu citesc topicul respectiv. Iar vizitele sunt oricum permise... so?

Semnătură!

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    pai jumate din neamuri vin sa gaseasca de munca... -ras2-
    Poate nu se aplica soacrelor, in rest, fii convins!

18. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Zambesc cand vad pe cei ce scriu ca nu se vor ridica restrictiile.
    Nimeni nu stie ce discuta guvernele intre ele, dar daca voi credeti ca arhitectii globalizarii au terminat, eu cred ca va inselati.
    Eu cred ca cel mai bun carlig care tine Anglia legata de Europa sunt tranzactiile financiare din City.
    Nu renunta nimeni la astea dupa parerea mea :)

19. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    constat cu tristete ca umbra comunismului inca ne intuneca sufletul.. pesimism.. pesimism..nu zice nimeni sa fim irationali dar totusi...

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ai dreptate. Cu pesimism mă gîndesc că nu vor reuși să prelungească restricțiile.

Semnătură!

Share This Page